برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
شناخت انواع سبک نماها

انواع سبک های نما

تاریخ انتشار: 1398/06/28 12:26 | بازدید: 418

انواع سنگ های نما ساختمان...

انواع سبک های نما

در طراحی نمای ساختمان سبک های مختلفی وجود دارد که بر اساس سلیقه و درخواست کارفرما و یا شخصی که مالک ساختمان است می توان از انواع ان ها استفاده نمود. طراحی و ساخت نمای ساختمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که این قسمت به سوی بیرونی ساختمان قرار دارد و همواره در معرض دید رهگذران و عابرانی است که از کنار ان عبور می کنند. نمای ساختمان در واقع می تواند جزئی از دکوراسیون ساختمان به حساب بیاید و موجب تزئینن و زیبایی ساختمان و علاوه بر آن شهر گردد. از انواع سبک های طراحی نمای ساحتمان می توان به نمای مدرن، نمای رومی، نمای مینیمال و نمای ترکیبی اشاره نمود. کالاساخت در زیر به معرفی و توضیح کوتاهی از هر کدام از این سبک ها پرداخته است.

 

نمای مدرن:

نمای مدرن در واقع از معماری مدرن نشئت گرفته است و اصول طراحی آن از معماری مدرن تبعیت می کند. در این نوع نما که نقش بسیار زیادی در طراحی نمای ساختمان های مسکونی و تجاری دارد تزئینات اضافی حذف میشود و عناصر به صورت ساده تری به نمایش گذاشته می شوند. در حقیقت اگر بخواهیم قدمت این نوع نما را تخمین بزنیم می توان ظهور آن از به قرن 19 میلادی در اروپا دانست. این نوع سبک نما بسیار ساده اما پیشرفته و مدرن است و به معنای استفاده از آخرین یافته های علم و فناوری می باشد. از انواع متریال هایی که می توان در ساخت نمای مدرن استفاده نمود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کامپوزیت

 • ترمووود

 • اچ پی ال

 • شیشه کرتین وال

 • شیشه فریم لس

 • سرامیک

 • لوور

 • شیشه اسپایدر

 

مزایای اجرای نمای مدرن:

 

 • اجرای نمای مدرن بسیار آسان تر از دیگر انواع سبک های نما صورت می گیرد و این به دلیل عدم استفاده از تزئینات اضافی و ستون ها و مجسمه های مختلف در آن است. علاوه بر این اجرای این سبک نما با سرعت بالاتری انجام می پذیرد.
 • به دلیل اینکه استفاده از سازه های اضافی در نمای مدرن بسیار کم تر از دیگر نماها می باشد این نما سبک تر است و بار وارده به ساختمان را بسیار کاهش می دهد.
 • این نوع سبک از نما را می توان به راحتی در نمای های قدیمی به کار برد و هرگونه نمای قدیمی را به زیباترین و جدیدترین نمای مدرن تبدیل کرد.
 • نمای مدرن سبب افزایش انرژی های مثبت هم در درون ساختمان و هم در محیط اطراف آن می شود.

 

نمای رومی:

 

نمای رومی یکی از سبک های اجرا نما می باشد که ریشه آن به معماری رم باستان بر می گردد و تمام حجم ساختمان یا قسمت عظیمی از آن را پوشش می دهد.سنگ هایی مانند سنگ تراورتن، گرانیت و مرمر از جمله سنگ هایی هستند که مناسب برای اجرا این نوع نما می باشند. نمای رومی شکوه و جلال بسیار زیادی دارد و ستون های کوتاه تزئینی، انواع کتیبه ها، هلال، قاب پنجره و مجسمه های از پیش ساخته، قوس های بزرگ همراه با نقش های ظریف برجسته، سرستون ها و ستون ها با مقطع زاویه دار از جمله اجزا این نما می باشد. این نما به دلیل سازه های اضافی و زیادی که دارد نیازمند صرفه هزینه بالایی می باشد و به همین دلیل از آن بیشتر در نمای ساختمان های طبقه مرفه و پولدار جامعه استفاده می شود. این نوع سبک اجرای نما علاوه بر در بر گرفتن معماری رم باستان، از معماری ایران باستان نیز نشات می گیرد.

 

مزایای اجرا نمای رومی:

 

 • این نوع نما پاسخی به نیاز سندروم کاخ نشینی مردم است. امروزه بسیاری از افراد به دنبال تجمل گرایی هستند و این نوع نما به دلیل تزئینات و جزئیاتی که دارد گزینه بسیار خوبی برای این افراد می باشد و به آن ها احساس مرفه بودن می دهد.
 • یکی دیگر از مزایای این نمای رومی در دسترس بودن مصالح آن است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ورود دستگاه های استخراج و فراوری سنگ انواع مختلفی از سنگ های ساختمانی را می توان در ساخت و ساز استفاده نمود. همچنین کشف بسیاری از معادن سنگ تراورتن موجب شده است تا مصالح مورد نیاز برای این سبک نما به راحتی خریداری شود.

 

نمای مینیمال:

یکی از پرکاربرد ترین سبک های طراحی نما، نمای مینیمال و یا نمای ساده می باشد، البته استفاده از این سبک در ایران رواج بسیار کمی دارد. اصل طراحی این نوع نما بر ساده گرایی و مینیمالیسم است و در آن تمام تزئینات زاید حذف می شود. علاوه بر این در این نوع نما تعداد بسیار محدودی از مصالح به کار می رود، و فرم ها به صورت ساده و صریح اجرا می شود. در نمای مینیمال از یک یا دو نوع مصالح استفاده می شود و در موارد بسیار کمی از تعداد بیشتر استفاده می شود.

 

مزایای اجرا نمای مینیمال:

 • در این نوع نما به دلیل اینکه اصل بر ساده گرایی است و مصالح کمی به کار می رود هزینه ها بسیار کاهش می یابد و اجرا آن هزینه های کمتری به نسبت نمای رومی دارد.
 • نمای مینیمال به دلیل سادگی که دارد و تزئینات اضافی از آن حذف می شود استرس و انرژی منفی موجود در اطراف منزل را کاهش می دهد و چسم بیننده را کمتر خسته می کند.
 • برخی از افراد فکر می کنند که با حذف تزئینات در این نما، نمی توانند نمایی زیبا داشته باشند در حالی که در این سبک نیز به زیبایی بنا اهمیت داده می شود و فرم تزئینات در عین سادگی و یکدستی زیبایی بصری نیز دارد.

 

نمای ترکیبی

در نمای ترکیبی از تلفیق چند نوع متریال مانند سنگ و چوب، سنگ نما و کامپوزیت ، شیشه و کامپوزیت و... استفاده می شود و آغازآن در ایران به اوایل سال ۱۹۹۸ میلادی بر می گردد. از این نوع نما بیشتر در ساختمان های اداری و تجاری استفاده می شود و استفاده از متریال های مختلف بسته به شرایط آب و هوایی محل دارد.

 

مزایای اجرا نما تلفیقی:

 • در این نوع نما به دلیل استفاده از متریال های مختلف و ترکیب آن ها با یکدیگرمی تواند گفت نمای تلفیقی بسیاری از سلیقه ها را پوشش دهد.
 • نمای تلفیقی در طراحی خود موج هایی دارد که به زیبایی نمای ساختمان کمک می کند و جلوه زیادی به نمای ساختمان می بخشد.

 

 تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت