برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
ایران بهشت معادن سنگ ساختمانی

ایران بهشت معادن سنگ ساختمانی

تاریخ انتشار: 1397/10/15 14:36 | بازدید: 426

انواع معادن سنگ ساختمانی

ایران بهشت معادن سنگ ساختمانی

در ابتدای مقاله اجازه دهید اندکی راجع به مفهوم معدن و تعریف آن صحبت کنیم.

معدن سنگ کجاست؟

به چه مکانی معدن گفته می شود؟

محلی که کانی های ارزشمند یا دیگر موادطبیعی از زمین استخراج می شوند معدن نامیده می شود. این کانی ها و مواد ارزشمند می توانند سنگ های ساختمانی معمولی، سنگ آهن، طلا و حتی فلزاتی گران بها و خطرناک همچون اورانیوم باشند. پس معدن به محلی گفته می شود که هدیه های خداوند به صورت مستقیم از دل طبعیت به واسطه اکتشاف و استخراج به دست ما می رسند. در این مقاله مشخصا می خواهیم راجع به معادن سنگ ساختمانی و انواع آن با هم صحبت کنیم تا اندکی با این موهبت های الهی بیشتر آشنا شویم.

 

- معدن سنگ ساختمانی

معادن سنگ ساختمانی به طور کلی به دو دسته ی معادن سطحی و معادن زیر زمینی تقسیم می شوند . معدن سنگ به جایی گفته می شود که درآن سنگ قواره و یا سنگ لاشه از زمین استخراج می شود . از معدن های روباز سنگ می توان به معدن های سنگ های تراورتن ،مرمریت و گرانیت اشاره کرد .این معادن از جمله معادن سطحی می باشند که به راحتی و هزینه اندک به نسبت معادن زیر زمینی قابل استخراج هستند. کشور عزیز ما در زمینه غنای معادن طبیعی در کشور های تاپ دنیا قرار دارد و قطعا حین سفر های جاده ای در هر گوشه ای از ایران معادن سنگ ساختمانی به چشمتان خورده است.

معدن سنگ ساختمانی

- نحوه استخراج سنگ های ساختمانی

نحوه استخراج سنگ از معادن به دو صورت امکان پذیر است که با توجه به نیاز بازار انجام می‌گیرد.


• اولین روش
به صورت انفجاری که در این نوع از استخراج اندازه سنگ مد نظر نیست و هدف فقط جدا سازی و خرد کردن سنگ است . از روش حفاری و انفجاری برای سنگ های لاشه ای ،مالون ها و کبوبیک ها استفاده میشود که دارای شکل و اندازه به خصوصی نیستند و سالم در آمدن کوپ از دل کوه اهمیت چندانی ندارد.

 

• دومین روش
نحوه استخراج سنگ به صورت برش و حفاری می باشد. در این روش با استفاده از سیم های برش و بدون انفجار و با ایجاد شکاف، کوپ های بزرگ و سنگین را از کوه جدا می کنند. در این نوع از استخراج اندازه و سطح سنگ برای ما مهم است و هدف خرد کردن سنگ نیست و بیشتر برای استخراج سنگ های پلاک و اسلب جهت نما سازی استفاده می شود. معمولا شکل معادن از دور منظم است و می توان تشخیص داد که سنگی با اهمیت تر از دسته قبلی از این معادن در حال استخراج می باشد.

معادن سنگ های ساختمانی در حال حاضر حدود یک چهارم از معادن شناسایی شده کشور را تشکیل می دهند و نقش عمده ای در علم زمین شناسی و اکتشافات کشور بازی می کنند. به دلیل تنوع فراوان در نوع و رنگ سنگ های معادن در ایران ، ایران به بهشت سنگ های ساختمانی شهرت یافته است . کشور های دیگر مانند ایتالیا تنها از یک نوع مرمریت بهره می برند و کشور هند فقط معدن گرانیت دارد. به همین جهت کشور ما در زمینه تنوع معادن سنگ ساختمانی در دنیا کم نظیر است.

استان اصفهان در رتبه بندی کشوری دارای 148 معدن ساختمانی است که از این نظر متمرکز ترین استان از لحاظ تعداد معادن سنگ ساختمانی است . این استان با داشتن بیش از دو هزار واحد سنگبری به مرکز سنگ ساختمانی کشور شناخته شده است که حدود 50 درصد از نیاز کشور را به تنهایی پاسخ می دهد .سنگ اصفهان یکی از شناخته شده ترین سنگ های دنیا می باشد.
همراهان گرامی شما می توانید به راحتی هر نوع سنگی که مد نظرتان باشد را در صفحات قیمت وبسایت کالاساخت ملاحظه و خریداری نمایید. بدین منظور به راحتی به جستجوی نام سنگ مد نظرتان در قسمت سرچ هوشمند وبسایت گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت بپردازید و در هر لحظه ای که احساس نیاز به مشاوره بیشتر داشتید به راحتی با تماس با کارشناسان فروش زبده ما به پرسش و پاسخ بپردازید و در تصمیم گیری و انتخاب بهترین و مناسب ترین گزینه از تجربه آن ها به صورت رایگان بهره ببرید.

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت