ایران بهشت معادن سنگ ساختمانی


ایران بهشت معادن سنگ ساختمانی

تاریخ انتشار: 1397/10/15 14:36 | بازدید: 262

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

انواع معادن سنگ ساختمانی 

 

  • تعریف معدن 

محلی که کانی های ارزشمند یا دیگر موادطبیعی از زمین استخراج می شوند معدن نامیده می شود .

  •   معدن سنگ  

یا کانسار کانی یا به صورت خلاصه کانسار به دو دسته ، معادن سطحی و معادن زیر زمینی تقسیم می شود . معدن سنگ به جایی گفته می شود که درآن سنگ قواره ، سنگ لاشه از زمین استخراج می شود . از معدن های روباز سنگ می توان به معدن های تراورتن ،مرمریت و گرانیت اشاره کرد .

  • نحوه استخراج سنگ 

نحوه استخراج سنگ از معادن به دو صورت امکان پذیر است که با توجه به نیاز بازار انجام می‌گیرد .

اولین روش : به صورت انفجاری که در این نوع از استخراج اندازه سنگ مد نظر نیست و هدف فقط جدا سازی و خرد کردن سنگ است . از روش حفاری و انفجاری برای سنگ های لاشه ای ،مالون ها و کبوبیک ها استفاده میشود که دارای شکل و اندازه به خصوصی نیستند .

دومین روش : نحوه استخراج سنگ به صورت برش و حفاری با استفاده از سیم های برش و بدون انفجار و با ایجاد شکاف برش داده می شود . در این نوع از استخراج اندازه و سطح سنگ برای ما مهم است و هدف خرد کردن سنگ نیست و بیشتر برای استخراج  سنگ های پلاک و اسلب جهت نما سازی استفاده می شود.

معادن سنگ های ساختمانی یک چهارم از معادن شناسایی شده کشور را تشکیل می دهند . به دلیل تنوع فراوان در نوع سنگ و رنگ سنگ در ایران ، ایران به بهشت سنگ های ساختمانی شهرت یافته است . کشور های دیگر مانند ایتالیا تنها از یک نوع مرمریت بهره می برند و کشور هند فقط معدن گرانیت را دارد.

امروزه بازار سنگ ایران تا اقیانوس ها آن طرف تر زینت بخش ساختمان ها و برج ها و نماهای دیگر کشور های دنیا شده است. استان اصفهان در رتبه بندی کشوری دارای 148 معدن ساختمانی است از این نظر متمرکز ترین استان از لحاظ تعداد معادن سنگ ساختمانی است . این استان با داشتن بیش از دو هزار واحد سنگبری به مرکز سنگ ساختمانی کشور شناخته شده است که حدود 50 درصد از نیاز کشور را به تنهایی پاسخ می دهد .سنگ اصفهان یکی از شناخته ترین سنگ های دنیا می باشد. 

  

تهیه و تنظیم در گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت

 جستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->