ایران کدام سنگ را صادر میکند ؟


ایران و صادرات سنگ

تاریخ انتشار: 1398/02/28 17:58 | بازدید: 311

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

صادرات سنگ 

 

کشور ایران یکی از غنی ترین کشور ها در رابطه با منابع طبیعی و خدا دادی است . ایران در رتبه بندی های جهانی از لحاظ کیفیت .تنوع و گوناگونی سنگ های تزئینی و ساختمان و طبیعی رتبه اول را در جهان دارا است . اما از لحاظ تولید رتبه چهارم را دارد و در رتبه نخست کشور چین و بعد از ان ایتالیا و هند قرار دارند . اما این موضوع که ایران در عرض یک سال توانست سهم خود را از 1.1 درصد در تولید و صادرات سنگ به 8.1 درصد برساند نشان دهنده این است که ما پتانسل لازم برای پیشرفت را داریم.سنگ تراورتن ایران از لحاظ رنگی در رتبه نخست جهان قرار دارد و تقاضای زیادی از طرف کشور های دیگر داریم زیرا سنگ تراورتن به انواع شرایط اب و هوایی سازگار است. اما ....

در این بخش کالا ساخت به  درد و دل ها و موانع صاراتی معدن دارن و تولید کنندگان پرداخته است و در بخش های بعدی به چگونگی و عوامل صادرات میپردازیم و در ادامه به این نکته که کدام سنگ را ایران صادر میکند مفصلا توضیح خواهیم داد.

موانع صادرات سنگ :

جای تعجبی نیست که ما با وجود اینکه رتبه نخست در جهان را در زمینه تنوع و گوناگونی سنگ های ساختمانی و تزئینی داریم اما سهمی از بازار جهانی این محصول را نداریم. کشور ما در بسیاری از زمینه ها دارای رتبه های اول تا سوم در جهان هست چه موانعی وجود دارد که مانع از پیشرفت این صنعت میشود.

موانع خارجی : شاید وجود تحریم ها را بتوان از عوامل اصلی نام برد . اما باید گفت دور زدن تحریم ها کار ناممکنی نیست. پس گزینه بعدی که عامل نگه دارنده صادرات سنگ است چیست ؟ میتوان به استاندارد های جهانی اشاره کرد .  در ایران هنوز اکثریت تولیید کنندگان و سنگبری ها شکل سنتی خود را حفظ کرده است و از دستگاه های نوین و جدید دنیا بی بهره مانده اند . در دنیای رقابتی امروز نمیتوان بدون همراه شدن با جریان تغییرات و تکنولوژی توقع سود آوری داشت . پس گزینه بعدی را میتوان واردات یا تولید دستگاه های مورد تایید استاندارد جهانی نام برد. که باز هم با وجود تحریم ها واردات این دستگاه ها به سختی صورت میپذیرد. و گزینه بعدی تولید این نوع دستگاه ها است که مهندسان ما شاید بسیاری از گزینه ها را در اختیار داشته باشند اما بازهم زیر بنای لازم را ندارد . راه حل این مشکل چیست ؟

 

موانع داخلی : ایران دارای 5 هزار و 316 معدن ثبت شده است که در سال 2017 میزان تولید ایران 700 هزار تن بوده است. پس میتوان گفت نسبت به سایر کشور ها با توجه به امکانات موجود از جایگاه خوبی برخوردار نیستیم. از موانع داخلی که باعث سنگ اندازی در صادرات سنگ میشود میتوان به عنوان های زیر اشاره کرد.

مالیات های بالا موجب میشود تا تولید کننده سنگ ما با چالش های گوناگونی مواجه شود و انگیزه خود را برای تولید بیشتر از دست بدهد . فعالیت معدن کاران به ماشین آلات معدن‌کاری و لوازم و قطعات یدکی  نیازمند است که بخشی از آن از طریق واردات تامین می‌شود و نوسانات نرخ ارز می‌تواند قیمت این محصولات را تحت تاثیر قرار دهد. مانع بعدی را میتوان ماشین های حمل نقل نام برد . حمل نقل جاده ای و ریلی ما از زیر ساخت های مناسب برخوردار نیست و گاها شرکت های حمل و نقل هم نسبت به معدن دارن و تولید کنندگان سنگ بی مهری میکنند.

از دیگر موانع داخلی میتوان وجود بازار رقابت ناسالم در سنگ را در داخل نام برد. گاهی اینکه بعضی تولید کنندگان قیمتی بسیار پایین تر از حتی تولید تمام شده عرضه میکنند . باعث می شود تا مشتری چه داخلی و چه خارجی توقع قیمت هایی این چنین پایین دارند و دیگر قیمت های اصلی به نظرشان بالا و نامناسب است.

اینکه ایران چه سنگ هایی را صادر میکند را میتوان از طریق پیگیری اتاق های بازرگانی و وزارت صنایع و معادن به دست آورد. لازم به ذکر است تا باز این موضوع که آمارها نشان می دهد، ایران پس از ایتالیا، چین و هند در جایگاه چهارم تولید سنگ ساختمانی در دنیا قرار دارد و ذخایر سنگ‌های ساختمانی جهان به حدود ۱۵ میلیارد تن می‌رسد که شامل گرانیت‌ها، مرمریت‌ها، تراورتن‌ها و مرمرهاست که در این میان، تنوع رنگ و کیفیت سنگ‌های تولید ایران با 7/ 4 میلیون تن ذخیره در جایگاه اول جهان قرار دارد را بازهم یاد آور شد . از این درصد صادرات سنگ های تراورتن و سنگ های مرمر و مرمریت ها و در گذشته سنگ های نیمه قیمتی که در استان لرستان به وفور یافت میشود را نام برد که در حال حاضر صادرات نیمه قیمتی ها ممنوع اعلام شد و از این بابت بسیاری از کشور های همسایه از جمله ترکیه بسیار خوش حال و خشنود گشتند.

‌تنوع رنگ یکی از فاکتور‌های موثر در فروش سنگ بوده به طوری که فعالان صنعت سنگ هند به دلیل تنوع رنگ سنگ­های گرانیت این کشور که شامل 28 طیف رنگی است به خود می بالند، اما جالب اینجاست که تنها در منطقه بیرجند ایران سنگ‌هایی با 30 طیف رنگی در حال استخراج است.

قیمت سنگ ایران با توجه به نوسانات ارزی بسیار مقرون به صرفه تر است برای شخص ثانی که قصد خرید و وارد کردن سنگ ایران را دارد . درواقع قیمت سنگ ایران از نازلترین قیمت های سنگ موجود در جهان و خاورمیانه است اما اکثرا میبینیم به دلیل نقاط ضعفی که در بالا به آن پرداختیم که نبود ماشین آلات و رعایت نکردن استاندارد های جهانی تمایل به خرید سنگ خام بیشتر است اما دولت و وزارت با تلاش بر اینکه برای صادرات سنگ خام سوبسید و مالیات تعیین کرده است و راه های صادرات سنگ های فراوری شده را هموار تر کرد اما بازهم ايران با وجود توليد 12 درصد از سنگ تزئيني جهان، سهم بسيار ناچيزي در تامين سنگ فرآوري شده بازارهاي جهاني دارد.

کشور های واردکننده سنگ ایران :

از کشور های واردکننده سنگ ایران میتوان به چین و عراق و هند و ترکمنستان اشاره کرد که رتبه نخست را در 2 سال جاری کشور چین به خود اختصاص داده است. در رتبه دوم عراق با 73 میلیون دلار واردات قرار دارد و ترکیه با 17 میلیون دلار رتبه سوم را به خود اختصاص داده است کشورهای هند و ترکمنستان هم با اختصاص 11 میلیون دلار برای هر کدام، دیگر واردکنندگان اصلی سنگ از ایران می باشند. دیگر کشورها هم مجموعاً ورداتی به اندازه 59 میلیون دلار داشته اند که چیزی حدود 18% از مجموع کل صادرات سنگ ایران را شامل می شود.

امید است که با برطرف کردن موانع موجود در صادرات سنگ ایران بتوان به ایجاد فرصت های شغلی فراوانی برای قشر جوان جامعه پرداخت. کالا ساخت در تلاش است تا بتواند قدمی کوچک در این راستا بردارد تا بتوانیم نرخ رشد درامد سالیانه کشور داشته باشیم. از این رو با صادرات سنگ به کشور های قطر و بحرین و ترکیه و عراق و کانادا و رومانی و هلند و ..... کارنامه کاری خود را در رابطه با صادرات به کشورهای آسیایی و اروپایی و آمریکایی تکمیل کند . از این رو شما میتوانید با تماس با همکاران ما از مشاوره رایگان بهره مند شوید . همکاران ما در کالا ساخت شما را با توجه به کشور مقصد راهنمایی خواهند کرد زیرا پالت های صادراتی و استانداردها و ابعاد هر سنگ برای کشور های مختلف متفاوت است. در زیر به چند نمونه از پالت هایی که ما در کالا ساخت برای صادرات و تامین امنیت و سلامت سنگ استفاده میکنیم پرداخته شده است.

 پالت صادراتیپالت صادراتیپالت صادراتی

 

 

وجود انواع تعرفه و کد های بین المللی که در تمام کشور ها یکسان است به شما این امکان را می دهد تا با محاسبه تمامی موارد به خرید سنگ بپردازید . ما در کالا ساخت از راه های دریایی برای کشور های حوزه خلیج فارس و کشور های کانادا و لبنان استفاده میکنیم و برای کشور های همسایه از جمله گرجستان و عراق و ترکیه و آذربایجان و روسیه از طریق زمینی اقدام کرده ایم  و برای کشور های رومانی و فرانسه از هواپیماهای کارگو استفاده کرده ایم . این موضوع به شما اطمینان می دهد که برای خرید سنگ خود با شرکتی که تمام راه های ممکن را میداند و به مقرون به صرفه ترین راه را برای خرید سنگ به شما پیشنهاد میدهد مذاکره میکنید. تعهد ما در کالا ساخت حفظ اعتماد و جلب رضایت و خشنودی خاطر مشتریان در سراسر دنیا می باشد . ما نگرانی های شما را می دانیم و سوالات شما را پاسخ می دهیم در بسیاری از موارد هموطنان عزیز ما در سراسر دنیا برای مشورت با ما ارتباط برقرار میکنند تا شاید بتوانند از این نعمت خدادی که سنگ ایران از جمله مناسب ترین قیمت سنگ در دنیا است استفاده کنند و کسب و کار خود را راه اندازی کنند. مهم نیست چند سال دارید یا چه موانعی را ممکن است پیش رو داشته باشید ما در کالا ساخت به حفظ اعتماد و رضایت خاطر شما میپردازیم و تمام مسائلی که ممکن است با آن برای واردات سنگ در کشور مد نظرتان به شما خواهیم گفت با یکدیگر با صبر و شکیبایی به رفع موانع آن خواهیم پرداخت .

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالا ساخت.جستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->