برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
ایران و صادرات سنگ

ایران کدام سنگ را صادر میکند ؟

تاریخ انتشار: 1398/02/28 17:58 | بازدید: 503

صادرات سنگ موانع صادرات سنگ جایگاه صادرات سنگ ایران کشور های واردکننده سنگ ایران

ایران کدام سنگ را صادر میکند ؟

 

کشور ایران یکی از غنی ترین کشور ها در رابطه با منابع طبیعی و خدا دادی است. ایران در رتبه بندی های جهانی از لحاظ کیفیت. تنوع و گوناگونی سنگ های تزئینی و ساختمان و طبیعی رتبه اول را در جهان دارا است. اما از لحاظ تولید رتبه چهارم را دارد و در رتبه نخست کشور چین و بعد از ان ایتالیا و هند قرار دارند. اما این موضوع که ایران در عرض یک سال توانست سهم خود را از 1.1 درصد در تولید و صادرات سنگ به 8.1 درصد برساند نشان دهنده این است که ما پتانسل لازم برای پیشرفت را داریم. سنگ تراورتن ایران از لحاظ رنگی در رتبه نخست جهان قرار دارد و تقاضای زیادی از طرف کشور های دیگر داریم زیرا سنگ تراورتن به انواع شرایط اب و هوایی سازگار است.

در این مقاله در وبلاگ کالا ساخت به درد و دل ها و موانع صاراتی معدن داران و تولید کنندگان پرداخته ایم و در بخش های بعدی به چگونگی و عوامل مهم در صادرات می پردازیم و در نهایت به این نکته که کدام سنگ در ایران مناسب امر صادرات است، خواهیم پرداخت.

 

موانع صادرات سنگ

 

جای تعجبی نیست که ما با وجود اینکه رتبه نخست در جهان را در زمینه تنوع و گوناگونی سنگ های ساختمانی و تزئینی داریم اما سهمی از بازار جهانی این محصول را نداریم. کشور ما در بسیاری از زمینه ها دارای رتبه های اول تا سوم در جهان هست چه موانعی وجود دارد که مانع از پیشرفت این صنعت می شود.

 

موانع خارجی

 

شاید وجود تحریم ها را بتوان از عوامل اصلی نام برد . اما همانطور که می دانید و تجربه ثابت کرده است،  دور زدن تحریم ها کار ناممکنی نیست. پس گزینه بعدی که عامل باز دارنده در صادرات سنگ است چیست؟ می توان به استاندارد های جهانی اشاره کرد . در ایران هنوز اکثر تولید کنندگان و سنگبری ها شکل سنتی خود را حفظ کرده است و از دستگاه های نوین و جدید دنیا بی بهره مانده اند. در دنیای رقابتی امروز نمی توان بدون همراه شدن با جریان تغییرات و تکنولوژی توقع سود آوری داشت. پس گزینه بعدی را می توان واردات یا تولید دستگاه های مورد تایید استاندارد جهانی نام برد، که باز هم با وجود تحریم ها واردات این دستگاه ها به سختی صورت می پذیرد. گزینه بعدی تولید این نوع دستگاه ها است که مهندسان ما شاید بسیاری از گزینه ها را در اختیار داشته باشند اما بازهم زیر بنای لازم را ندارد. راه حل این مشکل چیست؟

 

پالت صادراتی

 

 

موانع داخلی

 

ایران دارای 5 هزار و 316 معدن ثبت شده است که در سال 2017 و با اتکا به این پتانسیل، میزان تولید در داخل کشور در حدود 700 هزار تن بوده است. پس می توان گفت نسبت به سایر کشور ها با توجه به امکانات موجود از جایگاه خوبی برخوردار نیستیم. از موانع داخلی که باعث سنگ اندازی در صادرات سنگ می شود میتوان به موارد  زیر اشاره کرد.

مالیات های بالا موجب می شود تا تولید کننده سنگ با چالش های گوناگونی مواجه شود و انگیزه خود را برای تولید بیشتر از دست بدهد. فعالیت معدن کاران به ماشین آلات معدن‌کاری و لوازم و قطعات یدکی  نیازمند است که بخشی از آن از طریق واردات تامین می‌شود و نوسانات نرخ ارز می‌تواند قیمت این محصولات را تحت تاثیر قرار دهد. مانع بعدی را می توان ماشین های حمل و نقل نام برد. متاسفانه حمل و نقل جاده ای و ریلی در داخل کشور از زیر ساخت های مناسب برخوردار نیست و گاها شرکت های حمل و نقل هم نسبت به معدن دارن و تولید کنندگان سنگ بی مهری میکنند.

از دیگر موانع داخلی میتوان به وجود بازار رقابت ناسالم در سنگ در داخل کشور اشاره کرد. گاهی اینکه بعضی تولید کنندگان قیمتی بسیار پایین تر از حتی تولید تمام شده عرضه می کنند . باعث می شود تا مشتری چه داخلی و چه خارجی توقع قیمت هایی این چنین پایین داشته و دیگر قیمت های اصلی به نظرشان بالا و نامناسب بیاید. حتی در مواردی مشاهده شده دلایل پشت پرده این قیمت های پایین باعث از بین رفتن اعتماد مشتریان به بازار شود. همانطور که می دانید اصلی ترین سرمایه هر بازاری مشتریان آن بازار می باشد.

اینکه ایران چه سنگ هایی را صادر می کند را می توان از طریق پیگیری اتاق های بازرگانی و وزارت صنایع و معادن به دست آورد. لازم به ذکر است که با توجه به آمارها، ایران پس از ایتالیا، چین و هند در جایگاه چهارم تولید سنگ ساختمانی در دنیا قرار دارد و ذخایر سنگ‌های ساختمانی جهان به حدود ۱۵ میلیارد تن می‌رسد که شامل گرانیت‌ها، مرمریت‌ها، تراورتن‌ها و مرمرهاست که در این میان، تنوع رنگ و کیفیت سنگ‌های تولید ایران با 7/ 4 میلیون تن ذخیره در جایگاه اول جهان قرار دارد. از این درصد صادرات سنگ های تراورتن و سنگ های مرمر و مرمریت ها و در گذشته سنگ های نیمه قیمتی که در استان لرستان به وفور یافت می شدند را می توان نام برد، در حال حاضر صادرات نیمه قیمتی ها ممنوع اعلام شده و از این بابت بسیاری از کشور های همسایه از جمله ترکیه بسیار خوش حال و خشنود گشتند.

‌تنوع رنگ یکی از فاکتور‌های موثر در فروش سنگ بوده به طوری که فعالان صنعت سنگ هندوستان به دلیل تنوع رنگ سنگ­ های گرانیت این کشور که شامل 28 طیف رنگی است به خود می بالند، اما جالب اینجاست که تنها در منطقه بیرجند ایران سنگ‌ هایی با 30 طیف رنگی در حال استخراج است.

قیمت سنگ ایران با توجه به وجود نوسانات ارزی برای تجار کشور های دیگر بسیار مقرون به صرفه تر است زیرا ایشان با تبدیل دلار با نرخ برابری داخل بازار ایران کار می کنند. در واقع قیمت سنگ ایران از نازلترین قیمت های سنگ موجود در جهان و خاورمیانه است اما اکثرا می بینیم به دلیل نقاط ضعفی که در بالا به آن پرداختیم که نبود ماشین آلات و رعایت نکردن استاندارد های جهانی تمایل به خرید سنگ خام بیشتر است اما دولت و وزارت صمت با تلاش بر اینکه برای صادرات سنگ خام سوبسید و مالیات تعیین کرده است و راه های صادرات سنگ های فراوری شده را هموار تر کرد اما بازهم ايران با وجود توليد 12 درصد از سنگ تزئيني جهان، سهم بسيار ناچيزي در تامين سنگ فرآوري شده بازارهاي جهاني دارد.

 

پالت صادراتی

 

 

انواع سنگ هایی که از کشور ایران صادر می شود

 


- سنگ تراورتن. یکی از بیشترین درصد متراژ های صادرات سنگ ایران مربوط به سنگ های تراورتن می باشد. همان گونه که میدانیم کشور ایران دارای بیشترین تنوع در سنگ های تراورتن می باشد که طیف های رنگی شکلاتی، کرم، سفید و حتی رنگی را تامین خواهند کرد. کشور های مختلفی هستند که با توجه به نبود معادن سنگ در آن ها بازار خوبی را برای سنگ های ساختمانی دارند و ملزم به وارد کردن سنگ خواهند بود. ایران می تواند برای آن ها یکی از بهترین گزینه های پیش رو باشد. این صحبت زمانی تقویت خواهد شد که در کشورمان بازار فوق رقابتی را شاهد هستیم. تنها در استان اصفهان بیش از نیمی از سنگ تزئینی ایران تولید و فرآوری می گردد و مسلما این امر می تواند در زمینه بازار رقابتی بسیار شدید تاثیر به سزایی داشته باشد. بنابراین می توان تراورتن ایران را در دسته بندی بیشترین سنگ صادراتی از ایران معرفی نمود.

- سنگ گرانیت. سنگ های گرانیت گل پنبه ای و سفید را می توان در دسته بندی دوم صادرات سنگ ایران نام برد. گرانیت ها تنوع معدن چندانی نداشته اما استخراج، برش و فرآوری آن ها تقریبا انحصاری و انبوده می باشد. این موضوع موجب صادرات سنگ گرانیت از ایران در ابعاد و اندازه های روتین و حتی سفارشی خواهد شد.

- سنگ مرمریت. این سنگ ها نیز بسته به معدن و رنگی که دارند می توانند صادر شوند. سنگ های مرمریت اغلب به صورت سنگ های اسلب و یا سنگ های مربع شکل برای کف به کشور های نزدیک صادر خواهند شد. مرمریت ها در کاربری های کف مورد استفاده قرار می گیرند و بسته به استاندارد های کشور مقصد ضخامت برش سنگ متفاوت خواهد بود.

- سنگ مرمر. سنگ های مرمر در ایران نسبت به دیگر سنگ ها کمتر صادر می شود. البته خام سنگ یعنی کوپ سنگ مرمر در زمینه صادرات بسیار زیاد به چشم می خورد اما سنگ بریده و فرآوری شده آن خیر. یکی از مهم ترین دلایل این موضوع می تواند ضعف در خطوط تولید و همچنین انحصاری بودن معادن معروف مرمر در کشور باشیم که ترجیح می دهند کوپ سنگ را به صورت مستقیم صادر کنند و به تولید کننده داخل درصد های جرئی یا سینه کار های معمولی واگذار خواهد شد.

 

 

کشور های واردکننده سنگ ایران

 

از کشور های واردکننده سنگ ایران در زمان نگارش این مقاله می توان به چین و عراق و هند و ترکمنستان اشاره کرد که رتبه نخست را در 2 سال جاری کشور چین به خود اختصاص داده است. در رتبه دوم عراق با 73 میلیون دلار واردات قرار دارد و ترکیه با 17 میلیون دلار رتبه سوم را به خود اختصاص داده است کشورهای هند و ترکمنستان هم هرکدام با پرداخت 11 میلیون دلار ارز در ازای کالا، دیگر واردکنندگان اصلی سنگ از ایران می باشند. دیگر کشورها هم مجموعاً وارداتی به اندازه 59 میلیون دلار داشته اند که چیزی حدود 18% از مجموع کل صادرات سنگ ایران را شامل می شود.

امید است که با برطرف کردن موانع موجود در صادرات سنگ ایران بتوان به ایجاد فرصت های شغلی فراوانی برای قشر جوان جامعه پرداخت. کالا ساخت در تلاش است تا بتواند قدمی کوچک در این راستا بردارد تا بتوانیم در نرخ رشد درامد سالیانه کشور تاثیری هرچند بسیار ناچیز داشته باشیم. از این رو با صادرات سنگ به کشور های قطر و بحرین و ترکیه و عراق و کانادا و رومانی و هلند و ..... رزومه کاری خود را در رابطه با صادرات به کشورهای آسیایی و اروپایی و آمریکایی به شما مشتریان گرامی عرضه می کنیم . از این رو شما می توانید با تماس با همکاران ما از مشاوره های رایگان ما در هر زمینه ای که احساس نیاز می کنید بهره مند شوید. همکاران ما در کالا ساخت شما را با توجه به کشور مقصد راهنمایی خواهند کرد زیرا پالت های صادراتی و استانداردها و ابعاد هر سنگ برای کشور های مختلف متفاوت است. در زیر توجه شما را به چند نمونه از پالت هایی که ما در کالا ساخت برای صادرات و تامین امنیت و سلامت سنگ استفاده میکنیم جلب می کنیم.

 

پالت صادراتی

 

وجود انواع تعرفه و کد های بین المللی که در تمام کشور ها یکسان است به شما این امکان را می دهد تا با محاسبه تمامی موارد به خرید سنگ بپردازید. ما در کالا ساخت از راه های دریایی برای کشور های حوزه خلیج فارس و کشور های آمریکا شمالی و مرکزی  استفاده می کنیم و برای کشور های همسایه از جمله گرجستان و عراق و ترکیه و آذربایجان و روسیه از روش های زمینی و یا ریلی اقدام کرده ایم  و برای کشور های رومانی و فرانسه از هواپیماهای کارگو استفاده کرده ایم. این موضوع به شما اطمینان می دهد که برای خرید سنگ خود با شرکتی که تمام راه های ممکن را می داند و به مقرون به صرفه ترین راه را برای خرید سنگ به شما پیشنهاد می دهد مذاکره می کنید. تعهد ما در کالا ساخت حفظ اعتماد و جلب رضایت و خشنودی خاطر مشتریان در سراسر دنیا می باشد . ما نگرانی های شما را می دانیم و سوالات شما را پاسخ می دهیم در بسیاری از موارد هموطنان عزیز ما در سراسر دنیا برای مشورت با ما ارتباط برقرار می کنند تا شاید بتوانند از این نعمت خدادی که سنگ ایران از جمله مناسب ترین سنگ ها از نظر قیمت در دنیا است استفاده کنند و کسب و کار خود را راه اندازی کنند. مهم نیست چند سال دارید یا چه موانعی را ممکن است پیش رو داشته باشید ما در کالا ساخت به حفظ اعتماد و رضایت خاطر شما متعهد هستیم و تمام مسائلی که ممکن است با آن برای واردات سنگ در کشور مد نظرتان روبرو شوید به شما خاطر نشان خواهیم کرد و در کنار شما با صبر و شکیبایی به رفع موانع آن خواهیم پرداخت .

 

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

مشاوره تلگرام

 
تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت