برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
برای راه پله سنگ بهتر است یا سرامیک

برای راه پله سنگ بهتر است یا سرامیک

تاریخ انتشار: 1401/11/01 18:27 | بازدید: 1434

انواع سنگ و سرامیک از جمله بهترین مصالح ساختمانی می باشند. استفاده از سنگ از سال های دور برای استفاده در ساختمان ها مرسوم بوده است. به دلیل دارا بودن ایمنی و استحکام بالایی که سنگ ها دارند می توان از آن در ساخت ساختمان های آسمان خراش استفاده کرد و به این ترتیب ایمنی و مقاومت آن ها را افزایش داد. امروزه در ساخت پله ها و نمای ساختمان به دلیل تاثیر گذاری که در نمای ساختمان دارند بیشتر از سنگ وسرامیک نسبت به دیگر مصالح استفاده می شود. راه پله ها یکی از مهم ترین بخش های ساختمان هستند و شما می توانید از متریال های مختلف نظیر سنگ و چوب و سرامیک و … برای پوشاندن سطح پله ها استفاده کنید. برای راه پله های بیرونی و درونی، پله ها را می توان از هر نوع از این دو مصالح یعنی سنگ و سرامیک استفاده نمود فقط باید با ویژگی های سنگ و سرامیک آشنا بود تا گزینه بهتری را انتخاب کرد.

 

ویژگی های راه پله سرامیکی


سرامیک را می توان از گزینه های مناسب برای پله های درونی و بیرونی ساختمان ها استفاده کرد. سرامیک ها به طور عمده از دو نوع لعابی و غیر لعابی تهیه می شوند. سرامیک های لعابی دارای سطحی براق می باشند و به دلیل لعابی شدن می توانند در برابر نفوذ آب مقاومت کنند. اما باید دانست برای راه پله ها استفاده از این نوع سرامیک ها مناسب نمی باشد زیرا به دلیل بافت و ساختار براق این نوع سرامیک، پله ها لیز می شوند و ممکن است افراد را دچار آسیب کنند. سرامیک های غیر لعابی که روکش دار شده اند گزینه مناسبی برای پله ها می باشند. طرح و رنگ سرامیک های تولیدی امروزه بسیار بالا و متنوع است و افراد با سلیقه های متفاوت می توانند با توجه به سلیقه خود نسبت به خرید آن ها اقدام کنند. از جمله مزیت هایی که سرامیک برای راه پله دارد قیمت ارزان تر و مناسب آن نسبت به سنگ می باشد. انواع سرامیک را می توان هم در پله های درونی و هم پله های بیرونی مورد استفاده قرار داد.

 

ویژگی های راه پله سنگی


سنگ دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی است و نسبت به سرامیک دارای طرح کلاسیک تری است. سنگ پله ها نیز می تواند از دو نوع طبیعی و مصنوعی برای راه پله ها مورد استفاده قرار گیرند. آن چه در مورد سنگ های طبیعی قابل ذکر است این است که این سنگ ها به دلیل دارا بودن تخلخل طبیعی و شکاف هایی که در آن ها وجود دارد در برابر آب مقاومت بالایی نخواهند داشت و حتی در فصل های سرد ممکن است دچار شکستگی و یخ زدگی شوند. به همین دلیل به طور معمول آن ها را با لایه های محافظ می پوشانند. اغلب به دلیل این ویژگی و هم چنین گران بودن سنگ های طبیعی از این نوع سنگ ها در پله های درون ساختمان استفاده می کنند و زیبایی درون ساختمان را با زیبایی این سنگ های طبیعی دو چندان می کنند. پله های درون ساختمان در معرض سرما و بارندگی نیز قرار نخواهند داشت. سنگ های مصنوعی نیز می توانند گزینه های مناسبی برای راه پله ها باشند. قیمت این نوع از سنگ ها نسبت به سنگ های طبیعی کمتر است و دارای محدودیت در طرح و رنگ نیز نمی باشند.

 

مقایسه سنگ و سرامیک برای استفاده در راه پله


استفاده از سنگ های طبیعی نمادی از قدرت و ثروت در دوران مختلف تاریخی به شمار می رفته است و ساختمان هایی که متعلق به خاندان سلطنتی و خاندان ثروتمند بوده اند با استفاده از سنگ های طبیعی ساخته شده اند. سنگ از گذشته دور به عنوان مصالح ساختمانی بادوام و با استحکام مورد توجه قرار گرفته و نمای شگفت انگیز و خیره کننده ای به ساختمان ها می‌بخشد.اما درمقایسه سنگ، سرامیک ها به دلیل سبک بودن وقیمت پایین تر جایگزین سنگ های طبیعی شده اند. سرامیک ها علاوه بر مزایایی که دارند در مقایسه با سنگ ها از معایبی نیز برخوردار هستند.اگر بخواهیم معایب سرامیک رابرشماریم میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:
• نصب زمان بر کف پوش های سرامیکی بخصوص در فصول سرد که باعث شده از محبوبیت آن ها کاسته شود.
• سرامیک ها از استحکام پایینی برخوردار هستند و درمقابل ضربه شدید می شکنند.
• درصورت شکسته شدن سرامیک پیدا کردن تایل مشابه آنها دربازار بسیار دشوار است و برای یک دست شدن آنها باید همه سرامیک ها را عوض کرد.
• درصورتی که سرامیک ها خیس یا مرطوب باشند بسیار لغزنده هستند و سردی آنها باعث درد مفاصل نیز می شود.
بعد از مطالب گفته شده در مورد مزایا و معایب سرامیک ،میخواهیم بدانیم مزایای سنگ چیست؟ و چرا متخصصین ساخت و ساز علاوه برمعایبی که سنگ ها دارند مناسب بودن آن را دراستفاده امر ساخت وساز لازم و تایید می کنند:
• عدم تغییر رنگ و جذب گرد و غبار
• تنوع رنگ و جنس
• زیبایی چشم نواز
• مقاومت واستحکام در مقابل رطوبت (نه تمامی سنگ ها)
• قابلیت اجرا برروی کلیه سطوح
• قابلیت تعمیر آسان
• انعطاف پذیری و قابلیت فرم پذیری
• ایده آل برای تمام دکوراسیون ها چه داخل و خارج ساختمان و...
• دردسترس بودن
• مستحکم در مقابل عوامل جوی
• درمقابل سایش مقاوم است
رقابت بین سنگ و سرامیک درحال حاضر هر روز در حال گسترش است.اما با دلایلی که گفته شد صنعت سنگ همچنان پابرجاست و طرفداران زیادی دارد و افراد برای زیبایی،استحکام ساختمان خود تمایل بیشتری برای استفاده از سنگ دارند.

 

برای راه پله سنگ بهتر است یا سرامیک


حال که با ویژگی های هر دو نوع راه پله یعنی راه پله های سنگی و سرامیکی آشنا شده اید و مقایسه ای نیز بین آنها صورت گرفت می توانید هر کدام از آنها را برای راه پله پروژه ساختمانی خود بسته به معیار های مد نظرتان انتخاب نمایید اما توصیه ما از آنجایی که سنگ هم زیباتر است و هم اصطکاک بیشتری دارد و بنابراین از لیز خوردن جلوگیری می کند، راه پله سنگی است. برای سنگ کاری پله بهتر است از یک سنگ کار استفاده کنید که در کار و حرفه خود مهارت و تجربه کافی داشته باشد.

 

چه سنگی برای راه پله مناسب است؟


سنگ مناسب داخل یا خارج ساختمان باید شرایط مناسبی داشته باشد؛ چون سازندگان بنا در سنگ کاری ساختمان، توقع دارند این سنگ ها برای سالیانی بی عیب و نقص کار کنند. یک سنگ خوب برای راه پله و نمای داخل ساختمان بایستی بدون شیار و شکستگی، بدون پوسیدگی و خلل باشد و دچار ساییدگی نشود. سنگی مرغوب است که در مقابل جذب آب هم باید بسیار مقاوم باشد. سنگی مناسب راه پله است که در محیط های طبیعی، فرسایشی و شیمیایی مقاومت خوبی از خود نشان دهد و دچار ساییدگی نشود.


انواع سنگ مناسب راه پله

 

همان طور که گفتیم سنگ ها در برابر فشار و ضربه مقاومت زیادی دارند و در مقایسه با سرامیک، طرح و نمایی شیک تر و کلاسیک تر دارند. سنگ های ساختمانی بنا بر کاربردی که دارند، دارای مصارف مختلفی هستند. هر سنگی در شرایط آب و هوایی متفاوتی، ماندگاری مخصوص به خود را دارد. معمولا برای پله از انواع سنگ های زیر تولید و کار می شود:
• سنگ طبیعی
• سنگ مصنوعی
• سنگ مرمر
• سنگ گرانیت
• سنگ کوارتزیت

 

محبوب ترین سنگ مناسب راه پله


گرانیت


مرغوب ترین سنگ برای طراحی راه پله بوده که از بالاترین درجه مقاومت در بین سنگ ها برخوردار است. البته استفاده از سنگ گرانیت می تواند گران هم تمام شود. همچنین از سنگ گرانیت برای نمای ساختمان، پیاده رو سازی، کف سازی و راه سازی هم استفاده می شود.


کوارتزیت


سنگ کوارتزیت بسیار مقاوم و سخت است و آن را اغلب با سنگ گرانیت اشتباه می گیرند اما این سخت سختی بیشتری دارد و دچار ساییدگی نمی شود. ظاهر آن زبر و بلوری است و با وجود شباهت آن به سنگ گرانیت، قیمت آن خیلی ارزان است. از این سنگ برای پل ها، تونل ها و نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می شود.


مرمر


از این سنگ برای نمای داخلی ساختمان استفاده می شود. سنگ مرمر مقاومت بالایی در مقابل هوازدگی دارد. این سنگ ها طول عمر بالا و ظاهری لوکس دارند و برای طراحی راه پله بسیار مناسب هستند.

در پایان اگر به ‌دنبال نما، کفپوش یا راه‌پله‌ای متفاوت هستید، بهتر است سری به سایت کالاساخت زده و انواع سنگ‌ها و سرامیک ها را از ببینید. تنوع بالا در میان سنگ‌ها و سرامیک ها باعث شده است که یافتن گزینه‌ای مطابق سلیقه‌تان کار سختی نباشد. با توجه به انواع تفاوت سنگ و سرامیک، بهترین گزینه را، متناسب با معماری ساختمان خود انتخاب کنید. حتماً سطح بودجه‌ی خود را در تصمیم‌گیری و بررسی سنگ‌ها و سرامیک‌ها در نظر بگیرید. تنوع قیمتی در سنگ‌ها باعث شده بتوانید نمونه‌های ارزان اما با کیفیت را نیز انتخاب کنید.

 

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت