برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
بررسی بناهای آجری تاریخ و عمر آنها

بررسی بناهای آجری تاریخ و عمر آنها

تاریخ انتشار: 1399/03/17 09:24 | بازدید: 365

با یک نگاه به بناهای تاریخی و آثار باستانی می توان متوجه این موضوع شد که چیدمان های آجری ....

با یک نگاه به بناهای تاریخی و آثار باستانی می توان متوجه این موضوع شد که چیدمان های آجری با روش ها و سبک های مختلف و متنوع در گذشته از رواج بسیار بالایی برخوردار بوده است. در واقع می توان گفت آجرها یکی از اختراعات بسیار پر طرفدار و از جمله شاهکارهای انسان در طول تارخ می باشند که توانسته اند تحول زیادی را در صنعت ساخت و ساز ایجاد نمایند. قدمت این مصالح در ایران با توجه به اسناد و مدارک موجود به هزار سال پیش باز می گردد و می توان گفت ایرانیان باستان از دیرباز با آجر آشنایی داشته و از آن در قسمت‌‌ های مختلف بناها، ازجمله در اسکلت، قوس‌ها، پوشش‌ سقف ‌ها، نما سازی و کف سازی استفاده می‌کردند. این متریال نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان بسیار پرکاربرد شناخته شده است و می توان با بررسی برخی از آثار باستانی در کشور های مختلف به این نتیجه رسید که آجر در گذشته علاوه بر ایران در نقاط مختلف دنیا نیز پرکاربرد و پر طرفدار بوده است. دلیل کاربری فراوان آجرها از گذشته تا به امروز وجود ویژگی های منحصر به فرد و مثبت فراوان همچون ماندگاری و مقاومت بالا، ظاهر مناسب، سازگاری با شرایط آب و هوایی و بسیاری موارد دیگر در آن ها می باشد. در میان این ویژگی ها ماندگاری و طول عمر بالای آجرها بسیار قابل توجه معماران و دست اندرکاران ساخت و ساز است. در این مقاله از کالاساخت به بررسی برخی از بناهای آجری تاریخی در داخل و خارج از ایران و قدمت آن ها پرداخته ایم تا شما همراهان عزیز بتوانید با میزان ماندگاری و عمر بالای آجرها آشنا گردید.

 

بناهای آجری تاریخی در داخل کشور

در کشور ایران بناهای آجری بسیار متعدد و فراوانی یافت می شوند که هر کدام از قدمت بالایی برخوردار هستند. چند نمونه از این بناهای آجری تاریخی و بسیار مشهور شامل موارد زیر می باشند:

 

  • کاخ عالی قاپو در اصفهان

کاخ عالی قاپو یکی از بناهای بسیار مشهور و با شکوه ایران می باشد که در استان اصفهان و در ضلع غربی میدان نقش جهان واقع شده است. این کاخ به دستور شاه عباس اول به منظور مقر و دولتخانه حکومتی سلاطین در دوره صفوی و طی سال های 973 تا 977 خورشیدی بنا گردیده است. این عمارت دارای ۶ طبقه می باشد که هرکدام از آن‌ها دارای تالار و طرح‌های مختلف بسیار زیبایی هستند. در تزئینات داخلی و خارجی کاخ عالی قاپو از آجرهای هفت‌رنگ و خطوط اسلیمی بهره گیری شده و طول عمر آن در حدود 423 سال است. این عمارت یکی از بناهای تاریخی معروف در کشور ایران است که از آجر در ساخت آن بهره گیری شده است.

 

  • سی و سه پل در اصفهان

یکی دیگر از بناهای تاریخی بسیار معروف در ایران که از آجر در ساخت آن بهره گیری شده است، سی سه پل اصفهان می باشد. سی و سه پل که در قدیم به پل الله وردی خان نیز شهرت داشته است همانند عالی قاپو در دوران صفوی و به دستور الله وردی خان سردار مشهور شاه عباس اول به منظور مکانی برای برگذاری جشن آب پاشان و مراسم خاج شویان ارامنه اصفهان بر روی زایند رود بنا گردیده است. این پل با معماری استاد حسین بنا ساخته شده و در پایه های آن از سنگ و آهک و در بدنه اش از آجر و سنگ بهره گیری شده است. آجر مورد استفاده در سی و سه پل، آجر زرد می باشد و قدمت آن در حدود 418 سال است.

 

  • برج قابوس در گنبد کاووس

برج قابوس که یکی از بلندترین برج های آجری جهان است، از دیگر بناهای تاریخی می باشد که در ساخت آن تماماً از آجر بهره گیری شده است. این برج در دوره اسلامی و در سال 375 هجری شمسی به دستور قابوس بن وشمگیر و به منظور آرامگاه شخصی در گنبد کاووس استان گیلان بنا شده است. در ساخت برج قابوس از آجرهای ویژه دنباله دار کفشکی به سبک معماری شیوه رازی بهره گیری شده و این برج دارای قدمتی درحدود 1024 سال می باشد. همچنین در این بنا از آجرها به منظور ایجاد کتیبه هایی برجسته به زبان کوفــی نیز استفاده شده است.

 

  • گنبد سلطانیه در شهر سلطانیه

گنبد سلطانیه که در شهر سلطانیه واقع در استان زنجان قرار دارد از جمله بزرگ ترین گنبد های آجری جهان می باشد و پس از کلیسای سانتا ماریای ایتالیا و مسجد ایا صوفیه ترکیه از نظر ارتفاع نیز به عنوان سومین گنبد جهان شناخته می شود. این گنبد که از آثار برجسته معماری ایرانی و اسلامی می باشد در دوره ایلخانیان و در سال 703 هجری قمری به دست مغولان و به دستور سلطان محمد خدابنده (الجایتو) به عنوان آرامگاه ابدی بنا شده است و ساخت آن تا سال 712 هجری قمری به طول انجامید. طراحی گنبد سلطانیه به دست شیخ فضل الله همدانی وزیر محبوب ایلخانیان و معماری آن توسط سید علی شاه بوده است. خود گنبد از کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ پوشیده و سقف داخل اتاق‌های بالا با گچ‌بری‌ها و آجرهای رنگارنگ تزیین یافته‌است. این بنا در حدود 708 سال سن دارد.

 

بناهای آجری تاریخی در خارج از کشور

بناهای آجری تاریخی در اکثر کشور های جهان یافت می شوند که گروه کالاساخت چند نمونه از آن ها را در زیر برای شما عزیزان فراهم نموده است:

 

  • مسجد جامع سامرا در عراق

مسجد جامع سامرا یکی از بناهای آجری تاریخی می باشد که در دوره خلافت عباسیان و در سال های 852 میلادی تا 848 میلادی در سامرای عراق ساخته شده است و از جمله مساجد مشهور دنیا می باشد. این مسجد دارای مناره ای حلزونی شکل است که با ارتفاع 53 متر یکی از بلندترین مناره های جهان اسلام محسوب می شود و در ساخت آن از اجرها بهره گیری شده است. مسجد جامع سامرا دارای 1169 سال قدمت می باشد.

 

  • کلیسای جامع سنت باسیل در روسیه

از دیگر بناهای آجرنما در طول تاریخ کلیسای جامع سنت باسیل می باشد که در میدان سرخ مسکو واقع در کشور روسیه به دستور ایوان مخوف و با معماری دو معمار روس به نام بارما و پوستنیک بنا نهاده شده است. این کلیسا به عنوان یکی از نمادهای کشور روسیه به شمار می آید، و قدمت آن به قرن شانزده میلادی برمی گردد یعنی دارای قدمتی بالغ بر 450 سال می باشد. بنای کلیسای سنت باسیل از آجر ساخته شده و زیر بنای آن، زیر زمین و برخی بخش‌های دیگر از سنگ سفید ساخته شده است.

 

  • مسجد ایا صوفیه در ترکیه

مسجد ایا صوفیه در ترکیه که به مسجد حاجیا سوفیا یا هاگیا صوفیا نیز شهرت دارد یکی دیگر از بناهای آجری طول تاریخ است که در ابتدا به عنوان کلیسای مسیحیت شرق به دستور همسر امپراتور ژوستینین یکم (تئودورا) در سال ۵۳۲ میلادی بنا نهاده شد اما پس از فتح استانبول به دستور محمد دوم از کلیسا به مسجد تغییر یافت. در نهایت این مسجد پس از به قدرت رسیدن آتاترک، به موزه تبدیل شد و تا امروز به همین شکل باقی مانده‌ است. ایا صوفیه یکی از بارزترین و زیباتــرین نمونه‌های باقی ‌مانده معماری دوره بیزانس است و دارای قدمتی در حدود 1483 سال می باشد. عمده ی مصالح به کار رفته شده در ساخته شدن این ساختمان، آجر است و با مرمر نیز پوشانده شده است.

 

کلام پایانی

با معرفی برخی از بناهای آجری تاریخی در داخل و خارج از ایران که همچنان پابرجا هستند و از عمری چند صد ساله برخوردار می باشند می توانید به این دست یابید که اجرها از چه قدمت بالایــی برخوردار هستند. امروزه آجرها از تحولات بسیار زیادی بهره مند گشته اند و در انواع بسیار متنوعـــی تولید می گردند که شما می توانید با مراجعه به بخش آجر سایت کالاساخت انواع مختلف از این متریـــال فوق العــاده را مشاهده نمایــید. 

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468تلگرام آجر

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت