برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
بندکشی در کاشی و سرامیک

بندکشی در کاشی و سرامیک

تاریخ انتشار: 1398/06/31 16:23 | بازدید: 817

بندکشی در کاشی و سرامیک

در مقالات قبلی بر این مساله تاکید فراوان داشتیم که نصب و ساخت یک سازه شاید از مصالح و دیگر موارد آن پر اهمیت تر باشد پس باید درنکات اصلی آن نهایت دقت را به عمل آوریم. در این متن کالاساخت با همکاری کارشناس معماری خود برآن شد که مساله ی بند کشی را مورد بررسی قرار دهد. در بررسی هر جسمی که با ضریب انبساط حرارتی روبرو می شویم با ابعاد آن جسم، رابطه مستقیم دارد. باید توجه داشت که به آسانی می توان از این اصل فیزیک در ساخت و ساز بهتر استفاده نمود، بندکشی و رعایت بند در زمان چیدن کاشی و سرامیک برای کف سازی و بدنه سازی یکی از مواردی است که با دقت در اصول فیزیکی به آسانی می توان زیبایی و عمر کار را بالا برد. این نکته در فضاهای خارجی از اهمیت بالاتری برخوردار است که علت آن تغییرات دما و نوسانات آب و هوایی است. البته در مورد کف هایی که دارای سیستم گرمایشی هستند نیز مورد اهمیت و توجه است و باید به صورت ویژه به نصب و تغییرات فیزیکی آن دقت نمود. در این مکان ها در درجه ی اول پیشنهاد می شود که حتماً از سرامیک های پرسلان استفاده شود.

نکته ایی که باید در نظر داشته باشید این است که اگر سرامیک یا سنگ در جای کار خود فضای کافی به جهت تخلیه کردن انبساط خود را نداشته باشند، این افزایش طول موجب ایجاد ترک خوردگی و یا شکستگی در سطح کار می شود و یا در مواردی امکان جدا شدن سرامیک از سطح زیرین وجود دارد. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی لازم است چیدمان متریال استفاده شده با بندکشی به ضخامت و فاصله ی حد اقل ۲ یا ۳ میلی متر اجرا شوند. همچنین توجه داشته باشید که در تقاطع بین پوشش کف و دیوار و یا ستون ها نیز می بایست رعایت حداقل فاصله بین بندها انجام شود. این بندها می بایست توسط پودر بندکشی مناسب با خاصیت انعطاف پذیری کار شوند که با توجه به این ویژگی این پودرها افزایش طول ناشی از انبساط، موجب شکسته شدن و ترک برداشتن سرامیک کف نشود. یکی دیگر ازعوامل مهم در رعایت فاصله بین سرامیک ها وجود هر گونه تلورانس مثبت و منفی هر چند اندک در ابعاد سرامیک های مد نظر است. وجود بازه مثبت و منفی بین کاشی و سرامیک های تولید شده توسط استاندارد کلی قابل تعیین می باشد که این مساله فارغ از کارخانه تولید کننده و یا کشور آن می باشد. به طور مثال سرامیک درجه یک از جمله سرامیک هایی است که بر طبق استاندارد، دارای هیچ گونه نقص و ایرادی نمی باشد و هیچ گونه تفاوت ابعادی ندارد، اگر دو عدد کاشی یا سرامیک درجه یک را کنار هم قرار دهیم باز هم فاصله ای هر چند کم در بین آن مشاهده می شود مگر در حالتی که سرامیک تولیدی دارای برش لیزری باشد و در اصطلاح کاشی و سرامیک کالیبره می باشد که در این حالت فاصله ی خاصی در آن دیده نمی شود. در مورد بندهای بین کاشی و سرامیک باید در نظر داشت که این بندکشی ها عموماً به دلیل عرض کم حتی با دوغاب ریزی هم امکان پرشدن آن وجود ندارند. بند کشی ها و فضای باقی مانده بین سرامیک پس از مدتی تغییر رنگ می دهد و زیبایی خود را از دست می دهد و فضای بین بندکشی ها مکان مناسبی برای رشد کردن قارچ ها و باکتری ها است. بر اساس همین مساله ایجاد بند کشی مناسب، همه ی تلورانس های ابعادی را پوشش می دهد و همینطور موجب می شود فضای مناسبی در بین سرامیک ها ایجاد نماید. باید به این نکته توجه داشت که این خصوصیت در محیط هایی همانند مراکز بیمارستانی و درمانی و اتاق های عمل که به لحاظ بهداشتی دارای اهمیت بسیار بالایی هستند بسیار پر کاربرد بوده و توصیه می شود که حتما در صورت امکان از کاشی و سرامیک های بدون بندکشی استفاده نمایید.

 

نکات مهم در حین کاشی و سرامیک کاری

 

قبل از کاشی کاری باید هر گونه ایرادی که در دیوار وجود دارد برطرف شود. منظور از ایراد نکاتی نظیر عدم توازن و صاف نبودن سطوح است. قبل از نصب کاشی و سرامیک کافی است که یکبار کاشی و سرامیک در آب شسته شود. بهترین سطوح برای پشت کاشی و سرامیک ها شن و سیمان هستند و به هیچ عنوان استفاده از ملاتی نظیر خاک رس و غیره برای کاشی کاری پیشنهاد نمی شود.

 

نکات مهم قبل از بندکشی کاشی و سرامیک

 

پس از نصب نمودن کاشی و سرامیک برای محکمتر شدن کار نیاز به بندکشی بوده که از ملزومات نصب کاشی و سرامیک بر وری بدنه و کف می باشد. بدون بند کشی، سرامیک ها ظاهر خوبی نخواهند داشت و احتمال لب پریدگی در سرامیک ها بسیار بیشتر می شود تنها نکته مورد اهمیت این است که سرامیک شما سفت و کاملاً خشک باشد. تمام لوازم بندکشی را از قبل آماده نمایید و دوغاب را طبق دستورالعمل ذکر شده تهیه نمایید. دوغاب آماده شده برای بندکشی باید از مقدار مورد نیاز برای مصرفی بیشتر باشد چون مقداری از دوغاب پس از اتمام کار از روی سطح کار شسته می شود.

 

بندکشی سرامیک

 

روش آماده کردن دوغاب و استفاده از آن

 

مواد لازم برای درست کردن دوغاب:

  • پودر سیمان سفید
  • پودر سنگ
  • آب
  • پودر رنگ بندکشی(در صورت لزوم)

به ازای هر یک پیمانه پودر سیمان سفید بهتراست از سه پیمانه پودر سنگ استفاده نماییم، که پس از مخلوط نمودن این دو آنها را الک می نماییم تا ذرات درشت موجود در آنها جدا شود و ترکیب یکنواختی حاصل شود سپس کم کم به آن آب اضافه کنید. آب را به میزانی اضافه کنید که خمیر حاصله غلظتی کمتر از عسل در دمای اتاق داشته باشد، سپس اجازه دهید مواد استراحت کند و آماده شود، در این مرحله از کار خمیر بندکشی شما آماده مصرف است که این بازه زمانی می تواند 5 الی ده دقیقه باشد به طور میانگین می توان گفت که برای هر یک مترمربع یک لیتر دوغاب لازم است با احتساب این مورد که بهتر است دوغاب دو تا سه مرتبه تکرار شود تا محکم و مطمئن تر شود. سپس به وسیله یک دستکش خمیر حاصل را روی سرامیک یا سنگ های مورد نظرخود بکشید. می توانید از یک چوب یا حتی ترازهای کاشی و سرامیک برای همتراز کردن خمیر موجود روی سطح خود استفاده نمایید. پس از پایان کار به وسیله یک دستمال بزرگ خمیرهای اضافه را از سطح کار پاک کنید و فقط خمیرهای بندکشی های بین بندهای سرامیک را باقی بگذارید.

 

نکات پس از بندکشی کاشی و سرامیک

 

در حین انتخاب پودر بندکشی، بهتر از پودر بندکشی آنتی باکتریال استفاده نمایید که از بروز کپک و قارچ جلوگیری شود. پس از بندکشی بهتر است به مدت 12 ساعت بر روی کاشی و سرامیک قدم نگذارید تا خشک شود و همچنین به مدت نصف روز به هیچ عنوان روی سرامیک آب نریزید. برای زیباتر شدن کارتان می توانید از پودر بند کشی رنگی هماهنگ با کاشی و سرامیکتان استفاده نمایید. بهتر است پودر بندکشی دیوار را اندکی سفت تر تهیه نمایید تا روی دیوار محکم تر بمانند و سرامیک ها را به هم بچسباند. پس از یک بازه زمانی طولانی اگر رنگ بندکشی های تغییر کرد و زیبایی آن از بین رفت می توانید آنها را تراشیده و مجددا آن را بندکشی نمایید.

امیدواریم در این مقاله به همت تیم تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت توانسته باشیم به سوال های شما در مورد بندکشی و محکم کردن کاشی و سرامیک ها جواب بدهیم در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید به همکاران ما در بخش کاشی و سرامیک و دکوراسیون داخلی ارتباط گرفته و سوالات خود را بازگو نمایید.

 

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت