ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
روش های زنگ زدایی میلگرد

بهترین روش زنگ زدایی میلگرد

تاریخ انتشار: 1401/04/28 09:15 | بازدید: 459

میلگرد ها، متریال های تامین کننده ی استحکام و پایداری سازه های بتنی هستند. درست است که بتن بسیار قوی است، اما همین متریال قوی و محکم نیز می تواند یکپارچگی خود را تحت تنش های کششی و یا خمشی از دست بدهد و همین امر منجر به ترک خوردن و پوسته پوسته شدن کل سازه شود، این اتفاق زمانی رخ می دهد که مواد شروع به پوسته پوسته شدن و شکستن می کنند. میلگرد با جذب و توزیع تنش به جلوگیری از ترک و پوسته پوسته شدن زودرس سازه های بتنی کمک می کند.

 

زنگ زدایی میلگرد

استفاده از میلگرد زنگ زده هنگام ساخت سازه بتنی مجاز و منطقی نیست، مگر اینکه اکسید های ایجاد شده روی میلگرد حذف شود. بهترین راه پیش گیری از این موارد و مشکلات، جلوگیری از ایجاد زنگ روی میلگرد ها می باشد. این روزها به خاطر بالارفتن قیمت میلگرد محافظت از آن باید در دستور کار قرار بگیرد. پس پیش از پرداختن به راه های از بین بردن زنگ، اجازه دهید به سه راه در دسترس و آسان برای پیشگیری از ایجاد زنگ آهن روی میلگرد بپردازیم.

 

• اولین راه حل: دپو کردن در ارتفاع مناسب
شما به راحتی می توانید با دپو کردن میلگرد های خریداری شده روی سطوح چوبی مثل پالت و یا حتی بلوک و فاصله دادن آن ها از زمین هم احتمال جذب آب و رطوبت از بستر را به صفر نزدیک کنید و هم موجبات عبور و مرور راحت هوا در میان میلگرد ها را فراهم کنید.پس به هیچ عنوان دپوی مناسب را فراموش نکنید.

 

• دومین راه حل: پوشاندن کامل میلگرد ها
در نظر داشته باشید اگر قصد دارید میلگرد ها را برای مدتی به حال خود رها کنید بهتر است که با استفاده از پلاستیک های ضخیم و یا پارچه های برزنتی اقدام به پوشاندن تمامی جوانب آن کنید تا احتمال رسیدن عوامل خارجی به سطح فلز را به صفر نزدیک کنید.

 

• سومین راه حل:محیط مسقف فراهم کنید
اگر قرار است برای مدتی کار را رهای کنید و یا میلگرد را دپو کنید بهتر است این کار در محیط مسقف انجام شود. پس بهتر است از همان ابتدا در صورتی که امکانات این کار را دارید با رعایت دو مورد قبلی در یک محیط سرپوشیدهخیال خود را تا حدودی از سلامت میلگرد هایتان راحت کنید.


• چهارمین راه حل:هوشمندانه خرید کنید
در نظر داشته باشید بهترین راه برای جلوگیری از زنگ زدن میلگرد و هر نوع فلز دیگری به حداقل رساندن زمان دپو می باشد. پس با حساب کردن زمان دقیق نیاز به مصالح مختلف و به حداقل رساندن فاصله زمانی خرید میلگرد تا اجرا در بتن و یا هر نقطه دیگری می توانید احتمال زنگ زدن را کمتر وکمتر کنید.

میلگرد زنگ زده

به یاد داشته باشید که تمامی مصالح ساختمانی که به شکل مناسبی نگهداری نشده باشند، مانند میلگرد زنگ زده، ممکن است مورد تایید بازرس ساختمان نباشند. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که مناطق با رطوبت بالا و افزایش احتمال بارش باران یا برف، خطر زنگ زدگی را افزایش می دهند. هر نوع فولادی در مقابل اکسیژن میل به اکسید شدن دارد. رطوبت تنها نقش کاتالیزور این فرآیند را بازی می کند و این که میلگرد فقط در محیط مرطوب زنگ می زند تفکر اشتباهی است.
پس ممکن است با رعایت تمامی نکات بالا میلگرد خریداری شده باز زنگ بزند؟


بله قطعا این احتمال وجود دارد و همانطور که در بالا اشاره شد شرط لازم برای اکسید شدن فلزات تنها قرارگیری در مجاورت اکسیژن است. اما نگران نباشید، اکسید شدن فلزات چند مرحله دارد و میلگرد شما ممکن است هنوز تا مرحله خوردگی فاصله زیادی داشته باشد و در حال حاضر تنها اصطلاحا زرد شده باشد. پس لازم است دست به کار شوید و این مسئله را متوجه شوید که کالای شما در کدام مرحله است.
همانطور که می دانید فلز آهن با علامت اختصاری Fe به صورت عنصر واحد در طبیعت پایدار نبوده و میل بسیار زیادی برای ترکیب شدن با اکسیژن دارد، همین مسئله موجب می شود که فلزات با ترکیبات آهن میل به اکسید شدن داشته باشند. این واکنش از سطح فلز شروع می شود و به مرور به سمت مغز آن پیش روی می کند. پس می توان نتیجه گرفت اگر در مراحل ابتدایی این فرآیند متوجه مشکل شوید و به داد میلگرد برسید مشکل شاید تنها با یک فرچه ساده و یا در بدترین حالت انجام فرآیند سنباده زنی و یا سند بلاست حل شود. تشخیص این مرحله از زنگ زدگی خیلی سخت و دشوار نیست. شما می توانید به صورت چشمی این مسئله را چک کنید و به بررسی موارد خوردگی سطحی در فلز بپردازید. درصورتی که خوردگی در سطح فلز مشاهده نکردید و تنها اصطلاحا گرد زنگ زدگی مشاهده شد، فلز شما در مراحل ابتدایی زنگ زدگی است و می توان به احیای آن امید داشت.
در صورتی که سطح فلز دچار خوردگی شده بود حتی در صورت پیشنهاد راه های مختلف زنگ زدایی از جانب متخصصین، ممکن است که از نظر مالی خیلی منطقی نباشد که به این کار دست بزنید. پس توصیه ما به شما در مرحله اول انجام اقدانات احتیاطی و جلوگیری از این پروسه است.

مطلب مفید بخوانید: نکات مهم در خرید میلگرد

در مقاله فوق سعی بر آن بود تا این دغدغه شما مصرف کنندگان گرامی پاسخ داده شود. درصورتی که جواب سوال شما در متن فوق نبود و یا ایتکه متریال مورد نظر شما در شرایط خاصی می باشد که در این مقاله به آن اشاره نشد، شما می توانید به راحتی و تنها با شماره گیری شماره های تماس ما با کارشناسان فروش مجرب و با تجربه گروه تولیدی و فروشگاهی کالا ساخت به طور رایگان به مشاوره بپردازید.

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

031-91004468

مشاوره خرید آهن تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت