بهترین رنگ‌ها برای نمای ساختمان در مناطق گرمسیر


انتخاب رنگ نما در مناطق گرمسیری

تاریخ انتشار: 1397/04/13 04:25 | بازدید: 1530

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 بهترین رنگ برای نمای ساختمان در شهرهای گرمسیر

 

با توجه به اینکه کشور ایران از جمله کشور هایی است که دارای چهار اقلیم آب و هوایی سرد و کوهستانی، گرم و مرطوب، گرم و خشک و معتدل و مرطوب می­باشد، معماری و ساختمان سازی از گذشته های دور تا به امروز در این کشور با تکیه به شرایط موجود در هر اقلیم، صورت میپذیرد. در واقع همانطور که می­دانید، هر اقلیم آب و هوایی دارای شرایط و ویژگی های منحصر به فرد خود می­باشد که بر اساس همین شرایط باید نسبت به انتخاب سبک و مصالح ساختمانی اقدام نمود.

در این میان بخش زیادی از مساحت کشور ایران را مناطق گرمسیر در بر گرفته اند که دارای گرمای شدید و اختلاف دمای زیاد بین شب و روز هستند. با توجه به این موضوع، می­توان دریافت که در این شرایط آب و هوایی همواره افراد به دنبال خنک نگه داشتن فضای داخلی منزل و ساختمان خود با استفاده از ترفند های مختلف هستند. حال انتخاب متریال مناسب بر طبق اصول طراحي اقليمي در این شرایط آب و هوایی، ضرورت سیستم های سرمايش مكانيكي را به حداقل كاهش مي­دهند و درعوض از انرژي طبيعي موجود در اطراف ساختمان استفاده می­شود.

در این بین یکی از بخش های بسیار پر اهمیت ساختمان که پیاده سازی و اجرای آن می­تواند معرف فرهنگ و شرایط آب و هوایی هر منطقه باشد، نمای خارجی است. با توجه به اینکه امروزه مصالح و متریال های بسیار متنوعی در بازار ساخت و ساز موجود می­باشد، افراد می­توانند بسته به شرایط هر منطقه گزینه مناسب در اجرای نمای ساختمان خود را به راحتی انتخاب و بهره گیری نمایند.

 

عوامل تاثیرگذار در انتخاب مصالح برای مناطق گرمسیر  

 

از جمله عواملی که دست اندرکاران ساخت و ساز در انتخاب مصالح برای مناطق گرمسیر به آن توجه می نمایند، می­توان به :

  • رنگ بندی
  • میزان مقاومت در برابر حرارت و گرما
  • میزان انتقال حرارت
  • میزان مقاومت در برابر انبساط و انقباض
  • میزان تغییر رنگ در مواجهه با نور خورشید

و بسیاری موارد دیگر اشاره نمود.

 

رنگبندی در انتخاب مصالح مناسب برای مناطق گرمسیر

 

یکی از عوامل مؤثر در انتخاب مصالح برای نمای ساختمان در شرایط آب و هوایی گرم و خشک، توجه به رنگبندی آن هاست. در شهرهای گرمسیر، گرمای هوا و تابش آفتاب در بیرون ساختمان میتواند باعث افزایش شدید دمای هوای داخل ساختمان شود. در این مناطق استفاده از کولر ها و فن ها می­تواند باعث خنک شدن هوا شود، اما با توجه به تنوع زیاد رنگ در نماهای ساختمان می­توان از همان ابتدا از گرم شدن بیش از حد هوای داخل ساختمان جلوگیری کرد. زیرا رنگ نمای بیرون ساختمان میزان گرمای ورودی به ساختمان از طریق دیوارها را به مقدار بسیار زیادی تحت تاثیر قرار می­دهد و از این طریق، کاهش نیاز به استفاده از سیستم های خنک کننده ی الکتریکی و مکانیکی به کاهش هزینه های انرژی نیز کمک می­کند.

 

رنگ مناسب برای نما در مناطق گرمسیر

 

همانطور که گفتیم رنگ نمای خانه شما می­تواند جذب گرما را به مقدار قابل توجهی تحت تأثیر قرار دهد، طبق گزارشات صورت گرفته توسط DOE، رنگ های تیره و کدر می­توانند 70 تا 90 درصد از انرژی تابشی خورشید را جذب کنند که پس از آن مقدار زیادی از گرمای خورشید به داخل خانه منتقل می­شود. این در حالی است که رنگ های روشن این مزیت را دارند که به بازتاب حرارت خورشید از سطح ساختمان کمک بسیاری کنند. به عنوان مثال سنگ نما تراوتن سفید یا سنگ گرانیت سفید نسبت به نماهای سیاه 35 درصد گرمای کمتری جذب می­کند که باعث صرف انرژی کمتر برای خنک کردن ساختمان در شهرهای گرمسیر می­شود.

همچنین برای آن دسته از افرادی که به استفاده از سنگ نمای ساختمانی سفید علاقه مند نیستد، کارشناسان کالاساخت استفاده از رنگ های سرد مانند رنگ آبی و یا رنگ های روشن مانند شیری و کرم را پیشنهاد می­دهند. لذا در انتخاب رنگ برای نمای بیرونی ساختمان علاوه بر زیبایی باید به شرایط محیطی از جمله آب و هوا، تابش شدید آفتاب، و غیره نیز توجه بسیار کرد.

 

برخی از مصالح مناسب در مناطق گرمسیر

 

یکی از ویژگی‌های مصالح ساختمانی، تنوع رنگ بسیار بالای آن ها بوده، که این امر باعث می‌شود انتخاب برای تمام سلیقه‌ها کار سخت و دشواری نباشد. برخی از انواع مصالحی که به لحاظ رنگ بندی مناسب برای مناطق گرمسیر هستند، شامل موارد زیر می­باشند :

در سایت گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت، شما همواره می­توانید انواع متنوع از مصالح مناسب برای استفاده در شرایط آب و هوایی مختلف را یافته و نسبت به خرید آن ها اقدام نمایید. این مجموعه امکان ارسال سنگ و مصالح ساختمانی در متراژ های مختلف به سرتا سر ایران را برای شما مشتریان عزیز فراهم نموده است و می­توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما از طریق واتس اپ، تلگرام و تماس تلفنی اقدام نمایید.

 

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468 

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات