ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
بهترین نوع سنگ مرمریت

بهترین نوع سنگ مرمریت کدام است؟

تاریخ انتشار: 1398/07/14 07:46 | بازدید: 1296

بهترین نوع سنگ های مرمریت کدام هستند؟

سنگ مرمریت یکی انواع دیگر سنگ های ساختمانی و طبیعی می باشد که در ساخت نمای داخلی، گاها نمای خارجی، راه پله و کاربری های کف فرش کاربرد فراوانی دارد. مرمریت در واقع نوعی سنگ دگرگون شده است که از تبلور مجدد سنگ آهک بر اثر دما و فشار به وجود می آید و از تنوع بالایی در کشور ایران برخوردار است. از شناخته شده ترین سنگ های مرمریت در ایران می توان به معادن زیر اشاره داشت.

 

مرمریت های روشن مانند:


- مرمریت دهبید
- مرمریت هرسین
- مرمریت صلصالی
- مرمریت پرطاووسی
- مرمریت آباده
- مرمریت خوی
- مرمریت پرشین سیلک


مرمریت های مشکی مانند:


- سنگ مرمریت لاشتر
- مرمریت مشکی نجف آباد
- مرمریت دهبید مشکی (اسپایدر)
- مرمریت مهکام

هر یک از این معادن بر اساس شرایط محیطی و محل تشکیل دارای ویژگی های فیزیکی و ظاهر متفاوتی خواهند بود. در این بین سوالی که ذهن بسیاری از کاربران و علاقه مندان به شناخت سنگ های ساختمانی را درگیر می کند، این است که در میان سنگ های مرمریت کدام یک بهترین هستند؟ این که بدانید در بین هر دسته سنگ ساختمانی کدامیک بهترین می باشند، به شما در داشتن خریدی آسان و با کیفیت نیز کمک بسیار زیادی می کند. برای دریافت پاسخ سوال مطرح شده در ادامه این مطلب از کالاساخت با ما همراه باشید.

 

بهترین سنگ های مرمریت ایرانبهترین سنگ مرمریت

 

به طور کلی نمی توان گفت که بهترین سنگ در میان مرمریت ها کدامیک هستند؛ چراکه هر یک از این سنگ ها می توانند در رنگ بندی، فرآوری، کاربری و دوام به نوعی بهترین باشند. بنابراین هر یک می توانند به صورت جداگانه بسته به انتظاری که از سنگ خواهیم داشت انتخاب گردند. با توجه به این موضوع در ادامه متن به معرفی بهترین سنگ های مرمریت در هر یک از دسته بندی های معرفی شده پرداخته ایم تا بتوانیم در کنار یکدیگر بهترین انتخاب را داشته باشیم.


1. بهترین سنگ مرمریت به لحاظ کاربری در ساختمان
همانطور که بیان نمودیم سنگ های مرمریت یکی از گزینه های بسیار مناسب در نماسازی داخلی و ساخت پلکان و کف فرش می باشند. اکثر مرمریت ها در پیاده سازی این بخش ها قابل بهره گیری هستند که در این بین به بهترین گزینه برای هر قسمت اشاره خواهیم داشت.

 

- پلکان


به منظور پیاده سازی پلکان در فضای داخلی ساختمان، در بین انتخاب مرمریت روشن می توان سنگ مرمریت هرسین و دهبید را بهترین گزینه ها دانست. دلیل این موضوع نیز زمینه روشن و مقاومت بالای این دو سنگ در برابر فشار و ضربه ناشی از رفت و آمد می باشد. همچنین تراکم بالا و به همین جهت جذب آب بسیار پایینی را از آن ها شاهد هستیم. در بین مرمریت های مشکی می توانیم سنگ مشکی نجف آباد و لاشتر را برای داخل ساخت یکی از بهترین ها بنامیم. این دو سنگ نیز همانند دو مرمریت بالا دارای مقاومت سایشی و فشاری بالایی بوده و همین امر موجب افزایش طول عمر و دوام آن ها خواهد شد. در واقع پلکان به دلیل رفت و آمد بالایی که بر رویش صورت می گیرد، نیازمند سنگی مقاوم بوده که سنگ های معرفی شده از مقاومت خوبی در برابر ضربه و فرسایش برخوردار هستند.
در راه پله های خارجی ساختمان، سنگ مرمریت لاشتر اما بهترین گزینه بوده که دارای رنگ تیره می باشد و همچنین قابلیت فرآوری به صورت تیشه ای را دارد. در حقیقت سنگ های مرمریت اگر در فضای خارجی ساختمان مورد بهره گیری قرار گیرند، بهتر است به صورت تیشه ای فرآوری شوند تا تغییر رنگ و شکل آن ها کمتر به چشم آید.


- کف فرش داخلی


در انتخاب بین سنگ های سفید و روشن می توان مرمریت های دهبید، صلصالی و اباده را از بهترین گزینه های پیش رو تلقی کرد. این سنگ ها با زمینه رنگی روشنی که دارند می توانند برای فضای داخلی ساختمان بسیار مناسب بوده و با انعکاس نور مناسبی که دارند نیز فضا را بزرگ تر نشان خواهند داد. سنگ پرطاووسی و پرشین سیلک نیز می توانند با توجه به زمینه رنگی و طرح و نقش زیبایی که دارند بسته به نوع کاربری و تردد از بهترین گزینه ها باشند. برای کف فرش داخلی می توان با توجه به سلیقه و همچنین طرح طراح سنگ های مشکی را نیز به اجرا در آورد. در بین سنگ های مشکی هر سه سنگ لاشتر، مشکی نجف آباد و مهکام می توانند از بهترین انتخاب ها نامیده شوند. در این بین سنگ مرمریت مهکام یکی از خاص ترین سنگ های مشکی و تیره می باشد که برای کاربری های داخلی پیشنهاد می شود.
جمع بندی کف فرش داخلی را اینگونه بیان میکنیم که اگر تمیزی و نظافت سنگ کف همیشه برایتان حائز اهمیت است نباید به سراغ سنگ های مشکی بروید. اما اگر شیک و جذاب بودن را می توانیم در اجرای سنگ کف فرش ساختمان خود پیاده سازید، سنگ های مشکی می توانند فوق العاده اجرا گردند.

 

بهترین سنگ مرمریت ایران


- کف فرش خارجی


برای سنگ کف فرش خارجی با توجه به آلودگی هوا، گرد و غبار، بارندگی روی سطح سنگ، تردد روی آن و همچنین دمای محیط انتخاب ها کمی محدود خواهد شد. هر سنگ مرمریت برای هر شهر با آب و هوای متفاوت می تواند بهترین باشد. اما اگر بخواهیم به صورت کلی در مورد کف فرش مرمریت پیاده رو اظهار نظر داشته باشیم، مرمریت های لاشتر، دهبید، اباده و پرشین سیلک می توانند به واسطه مقاومت و تراکم بالایی که دارند در بین گزینه های انتخابی قرار گیرند. البته در تمامی این موارد ضخامت های 2 و 3 سانتی متر باید لحاظ گردند.


- دیوار های داخلی


تقریبا تمامی سنگ های مرمریت نام برده شده در بالا را می توان در بدنه های داخلی ساختمان اجرا کرد. مرمریت های روشن و تیره می توانند بر اساس رنگ راه پله و حتی سنگ های کف انتخاب گردند. برای بدنه های داخلی مرمریت های پرطاووسی و صلصالی را می توان از زیبا ترین سنگ ها دانست؛ چرا که نقوش و هاله های داخل سنگ زیبایی منحصر به فردی دارند که هیچ سنگ دیگری از آن بهره مند نیست.
2. بهترین سنگ مرمریت به لحاظ رنگبندی
همان گونه که در مطلب بالا به آن اشاره شد، سنگ های مرمریت از تنوع فراوانی در کشور ایران برخوردار هستند و در انواع رنگ های مختلف قابل بهره بهرداری و فرآوری می باشند. در این میان پرکاربرد ترین رنگ هایی که از سنگ ها در زمینه ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند، رنگ های سفید، کرم و مشکی می باشند. با توجه به این موضوع در زیر بهترین سنگ های مرمریت در این سه طیف رنگی را برایتان ارائه نمودیم:

 

- مرمریت سفید


در میان طیف رنگی سفید و سفید روشن، سنگ های مرمریت صلصالی، جوشقان و هرسین به عنوان بهترین سنگ ها معرفی می شوند. این نمونه سنگ های مرمریت دارای زمینه سفید و روشن هستند که زیبایی منحصر به فردی داشته و علاوه بر این ها، از مقاومت بالا و همچنین ساب خوبی برخوردارند. ساب پذیری بالای سنگ موجب سطح آینه شکل و براق آن شده و این ویژگی در سنگ های سفید و روشن می تواند خود نمایی کند.

 

- مرمریت مشکی


سنگ مرمریت لاشتر در میان طیف رنگی مشکی، بهترین سنگ مرمریت می باشد. این سنگ همانطور که گفتیم، دارای مقاومت فشاری و دوام بالایی بوده و به همین دلیل نسبت به دیگر مرمریت های مشکی در اولویت خرید و انتخاب می باشد. در رتبه بندی دوم سنگ مشکی نجف آباد، اسپایدر یا همان دهبید مشکی و مهکام نیز می توانند به عنوان سنگ های مرمریت مشکی معرفی شوند که در این بین مشکی نجف آباد زمینه یکدست تر و خطوط سفید زیبا تری را دارا خواهد بود.

 

بهترین سنگ مرمریت

 

- مرمریت کرم


اگر به دنبال بهترین سنگ مرمریت کرم رنگ هستید، سنگ دهبید گزینه مناسبی برای شماست. این سنگ در زمینه کرم رنگ خود از رگه های یخی بسیار زیبایی برخوردار بوده که سبب شده تا از علاقه مندان فراوانی برخوردار باشد. مرمریت آباده یا پرطاووسی نیز می توانند در زمینه رنگی کرم رنگ بدون هاله یا با هاله های طبیعی نیز در دسته سنگ های معرفی شده قرار گیرند.
3. بهترین سنگ مرمریت به لحاظ کاربری
گزینه دیگری که می توان بهترین سنگ های مرمریت را بر اساس آن دسته بندی نمود، نوع کاربری این سنگ ها می باشد. عموماً مرمریت ها در انواع مختلف سابیده شده، تیشه ای، کات بروکن، چرمی، بوش همر و... فراوری می شوند که در زیر بهترین نمونه از آن ها در میان هر یک از این فراوری ها را بیان نمودیم.

 

- سابیده


در فرآوری سابیده شده، سنگ صیقلی دهبید، لاشتر و مشکی نجف آباد به سبب ویژگی ساب پذیری بالایی که دارند، بهترین گزینه ها می باشند. البته این موضوع ارتباط مستقیم و پر اهمیتی به کارخانه تولید کننده خواهد داشت و این صحبت بیان شده در ایده آل ترین حالت ممکن بیان شده است. سنگ های مشکی ذاتا می توانند به واسطه رنگی که دارند ساب و آینه شکل بودن خود را بهتر نشان دهند و این موضوع در مشکی ترین مرمریت یعنی نجف آباد به وضوح دیده خواهد شد.

 

- کات بروکن


در سنگ های سفید و روشن سنگ مرمریت جوشقان بهترین گزینه در فرآوری به صورت کات بروکن می باشد. این سنگ در نوع کات بروکن نمایی فوق العاده زیبا و خاص دارد و این به دلیل زمینه روشن و رگه های کریستالی موجود در بافت آن می باشد. از دیگر سنگ های پیشنهاد شده برای کات بروکن می توان به سنگ لاشتر نیز اشاره داشت. مرمریت ها می توانند در نمای بیرونی ساختمان به صورت سنگ شیاری یا کات بروکن شده با اسکوپ اجرا گردند.

 

- چرمی، بوش همر، بوش همر چرمی و تیشه ای


در هر چهار نوع فرآوری چرمی، بوش همر، بوش همر چرمی و تیشه ای، سنگ مرمریت لاشتر بهترین گزینه است. این سنگ به سبب مقاومت و دوام بالایی که دارد، در هر مدل عنوان شده قابل فرآوری بوده و میتوان گفت سنگ لاشتر بیشترین تنوع در فراوری مرمریت ها را دارد. نوع فرآوری چرمی مرمریت لاشتر به این صورت است که سنگ حالت صیقلی و ساب خورده نداشته و قلوه های ساب اسیدی و چرمی سطح سنگ را مالش می دهند. در این حالت شاهد سنگی با سطح صاف و کدر خواهیم بود. مورد دوم فرآوری بوش همر می باشد. در این حالت سطح سنگ به صورت دانه دانه شکل گرفته و شاهد زیر شدن سنگ به صورت یکنواخت خواهیم بود. فرآوری بوش همر چرمی همان حالت سنگ بوش همر می باشد که به صورت چرمی در آمده است. یعنی از نظر شکل ظاهری نسبت به بوش همر معمولی تیره تر بوده و طرح آن کمی صیقی تر و لیز تر به نظر خواهد رسید. نوع چهارم نیز یکی از ساده ترین، قدیمی ترین و در عین حال بهترین حالت سنگ لاشتر می باشد که تیشه ای نام دارد. در این فرآوری سطح سنگ توسط دست و کارگر به صورت تیشه ای در آمده تا سطح سنگ لیز نباشد و برای بسیاری از کاربری ها بهترین گزینه انتخابی محسوب خواهد شد. در آخر اگر علاقه مند به خرید بهترین سنگ های مرمریت و بهره گیری از آن ها هستید، می توانید با مراجعه به بخش سنگ ساختمانی سایت کالاساخت، انواع متنوع از مرمریت ها را با فرآوری مختلف مشاهده و خریداری نمایید. در کالاساخت سعی بر آن داریم تقریبا تمامی مرمریت های موجود در کشور را عرضه نماییم تا هر فردی با توجه به سلیقه رنگی، نوع کاربری و همچنین بودجه در نظر گرفته شده برای خرید سنگ بتواند بهترین انتخاب را داشته باشد.

 

جمع بندی

 

سنگ مرمریت به گونه ای از سنگ های آهکی گفته می شود که تخلخل نداشته و بجای آن از معدود رگه هایی برخوردار هستند. در وبلاگ بالا انواع آن ها از نظر شکل ظاهری و رنگ معرفی شد و کاربری اصلی نیز که بدنه داخلی و کف و راه پله بود نیز توضیح داده شد. در جمع بندی تصمیم داریم که به صورت مختصر چند نمونه از مرمریت های کشورمان را معرفی کنیم که شهرت جهانی داشته و در انواع مدل های اسلب، لوح، تایل، پله و کف فرش برش داده می شوند و در صنعت ساختمان سازی بسیار مهم و حائز اهمیت تلقی می شوند. معروف ترین سنگ های مرمریت سفید را می توانیم چهار معدن هرسین، جوشقان، دهبید سفید و صلصالی معرفی کنیم. معروف ترین سنگ های مرمریت مشکی را نیز می توانیم شش معدن لاشتر، نجف آباد، گلدن بلک، دهبید اسپایدر، مهکام و بلک رز معرفی کنیم. همچنین معروف ترین سنگ های مرمریت کرم را می توانیم پنج معدن دهبید، آباده، اداوی، پرطاووسی و خوی به شمار آوریم. نکته اینجاست که بجز معادن نام برده شده سنگ های بسیار دیگری نیز وجود دارند که شهرت آن ها کمی کمتر بوده اما مسلما در مشاعات ساختمان از آن ها در متراژ های بالا استفاده می شود. سنگ های معروفی همچون گندمک، انارک، ارسنجان و ... از انواع آن ها هستند که در کالاساخت کمتر به آن ها بها داده شده است. کاربری اصلی سنگ های مرمریت نیز دکوراسیون داخلی، دیوار های داخلی، کف فرش و راه پله محسوب می شود.
قیمت سنگ مرمریت را نیز در ابتدا ابعاد سنگ، سپس ضخامت و نوع فرآوری و در نهایت معدن و رنگ آن مشخص می کند. به این معنا که گران ترین سنگ های مرمریت را در اسلب ها و ارزان ترین را در ریزه بار های کف شاهد هستیم. پس در قیمت گذاری سنگ مرمریت موارد بسیار زیادی دخیل هستند که باید بسته به نوع کاربری و محل اجرا مقایسه قیمتی را داشته باشیم.

 

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت