برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
تاریخچه ی فنگ شویی

تاریخچه فنگ شویی

تاریخ انتشار: 1397/06/19 07:26 | بازدید: 1894

تاریخچه فنگ شویی در دنیا

تاریخچه فنگ شویی

با توجه به اینکه چیدمان منازل و محل کار به یکی از دغدغه های فکری مصرف کنندگان تبدیل گشته، کالاساخت بر آن شده است تا با ارائه این مقاله شما را در این امر راهنمایی و یاری کند. مشاوران معماری ما استفاده از علم و هنر فنگ شویی را با توجه به اینکه هنر و علم چیدمان وسایل بر اساس انرژی هاست، پیشنهاد داده اند. شما می توانید از فنگ شویی در تمام سبک های معماری استفاده کنید و دکوراسیونی دلنشین و انرژی بخش را طراحی نمایید. فنگ شویی بحثی بسیار گستره است و علمی 5 هزار ساله می باشد که باستانیان چینی از آن برای طراحی شهر ممنوعه استفاده کرده اند. امروزه از فنگ شویی و انرژی علاوه بر ساختمان سازی در بحث های پزشکی و درمان بیماری ها نیز استفاده می شود. ما باتوجه به گستردگی بحث فنگ شویی تلاش خود را کرده ایم تا در دو مقاله گوشه ای از این علم و هنر را برای شما علاقه مندان به این موضوع توضیح دهیم. در این مقاله به تعریف فنگشویی و تاریخچه آن پرداخته ایم.

 

فنگ شویی چیست و به چه معناست؟

 

اولین سوالی که ممکن است ذهن شما عزیزان را درگیر کند، این است که فنگشویی چیست؟

فنگشویی به لحاظ لغوی به معنای باد و آب است و یک فلسفه و فن باستانی در چین بوده که هدفش هماهنگ کردن افراد و محیط با یکدیگر می باشد. فنگشویی در پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا برای ساختمان های مسکونی، تجاری، باغ و غیره استفاده می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به طور کلی انرژی مثبت داشته باشد. پرهیز از بی نظمی و انباشتگی، استفاده از رنگ های مناسب، خطوط منحنی و در نظر گرفتن جهت‌های مناسب ار جمله نکاتی هستند که در فنگشویی باید رعایت گردند. در این علم عناصر پنج گانه چینی شامل آب، خاک، آتش، فلز و چوب نقش بسیار مهمی را ایفا می‌ کنند. هر یک از این پنج عنصر  بر هم اثر متقابل داشته و فعل و انفعال ‌های سازنده و مخرب را می توانند به وجود بیاورند.

 

تعریف انرژی چی

"چی" در فلسفه فنگ شویی در واقع نوعی انرژی بوده که باعث می شود اتفاقات به واسطه وجود آن رخ دهند. درفرهنگ های کهن و تمدن های باستانی از انرژی چی برای درمان بیماری ها و همینطور در مبارزات و باروری زمین استفاده می کرده اند. امروزه نیز به ماهیت وجودی انرژی چی واقف هستیم، اما استفاده از آن محدود تر شده است، چرا که نیازمند مهارت بوده و گاهاً اگر چی به شاچی (نیروی چی منفی) تبدیل شود اثرات بسیار زیان باری را به وجود می آورد.

 

تاریخچه فنگ شویی

ثابت شده است که فنگ شویی قدمتی بیش از 5 هزار سال دارد و خواستگاه آن کشور چین می باشد، اما مدرک مستند و مشخصی از چگونگی شکل گیری دقیق آن و اصولش در درسترس نیست در این بین برخی افراد به این داستان باور دارند که فردی به نام فوهسی در دهکده ای به نام لو در چین زندگی میکرد، که رودخانه ای در این دهکده جاری بود و هر ساله با طغیان خود خسارات زیادی را به مردم و محصولات کشاورزی وارد می کرده است. روزی فوهسی که حل این موضوع و مشکل به دغدغه ذهنی برای او تبدیل شده بود، از بالای کوه مسیر رودخانه را می بیند و با تغییر مسیر آن بر اساس اصول خاصی از طغیانش جلوگیری می کند. فوهسی با استفاده از همین اصول توانست بسیاری دیگر از مشکلات معیشتی خود و روستاییان را حل کند و پس از گذشت چند سال که به پادشاهی رسید، با الهام از همان اصول، قوانین جدید تری را طراحی کرده و در ساختمان کاخ های شخصی اش به کار می ­برد. بر اساس همین داستان برخی افراد، فوهسی را پایگذار فنگ شویی می دانند اما هنوز سند قطعی بر صحت و سقم این جریان وجود ندارد.

 

کاربری فنگشویی در دکوراسیون

با توجه به اینکه فنگ شویی هنر جذب موفقیت ها، شادی ها، سلامتی و ثروت می باشد، به وسیله استفاده از آن چگونگی قرار گرفتن اشیا در فضاهای مختلف را به گونه ای یاد می گیریم که بر هر یک از موارد نام برده تاثیر گذارد. کاربری فنگ شویی در دکوراسیون داخلی شامل چیدمان کلی لوازم منزل، رنگ های استفاده شده، استفاده از بعضی لوازم خاص مانند گلدان و آینه و یا محل قرارگیری آن ها می باشد. اجرای همه یا بیشتر قوانین فنگ شویی برای اکثر ما امکان پذیر نیست، اما برخی موارد اساسی که در زیر بیان نمودیم، به ما کمک می کند تا انرژی مثبت و آرامش روحی را به خانه بیاوریم :

 

  • بهره گیری از آینه ها
  • استفاده از گل، گیاهان و حیوانات خانگی
  • اجرای تزئینات سقفی و آویزی
  • پرهیز از انباشتگی
  • بهره گیری از صدا، موزیک و زنگ ها
  • اجرای انواع رنگ ها
  • استفاده از نور در هر نوع و رنگ
  • بهره گیری از مجسمه ها
  • استفاده از وسایل ساخته شده با چوب یا بامبو

 

جهت ها در فنگ شویی

 

در قسمت بالا از چیستی و چگونگی فنگ شویی سخن گفتیم و مواردی را به صورت مختصر بیان کردیم. در این قسمت درباره جهت ها و عناصر توضیح می دهیم. در فنگ شویی باستانی بر اساس شرایط جوی و محیطی زمین هر یک از عناصر پنج گانه را به یکی از جهات جغرافیایی اختصاص می دادند که تا به امروز در کلیه متون فنگ شویی به جای خود باقی است. جهت‌های قطب نما نیز در فنگ شویی مهم هستند. هر جهت (شمال، جنوب، شرق، غرب، شمال شرقی، شمال غربی، جنوب شرقی، جنوب غربی ) با یکی از عناصر پنجگانه در ارتباط است و بر هم تاثیر دارند. هنگام دکوراسیون یا حتی هنگام ساختن ساختمان به این جهت‌ها دقت می‌کنند.

آب --> شمال

چوب --> شرق، جنوب شرقی

خاک --> مرکز، شمال شرقی، جنوب غربی

فلز --> غرب، شمال غربی

آتش --> جنوب

 

عنصرها و جهت ها

در فلسفه چینی عناصر اربعه نداریم بلکه پنج عنصرداریم! این پنج عنصر چوب، آتش، خاک، فلز و آب هستند. عدد5 در چین عدد بخت است. برخلاف عناصر اربعه چینیان معتقد نبودند که جهان از عناصر پنج گانه ساخته می‌شود بلکه معتقدند این عنصرها نشانگر تغییر هستند و هر یک عنصر بعدی را می آفریند.

 

 چوب

از چوب برای ایجاد قدرت خلاقیت و پرورش درونی استفاده می‌شود. چوب همچنین بیان‌ گر جنبه‌ هایی همچون تولد، توان، انعطاف ‌پذیری، و ادراک است. حتماً باید تعادل و هماهنگی درستی در استفاده از چوب در فضا وجود داشته باشد چرا که استفاده بیش از اندازه از آن در فضا حسی از خود سری، انعطاف‌ ناپذیری، و عدم تعادل را به وجود می‌آورد. کمبود چوب در خانه نبود خلاقیت، دلسردی، و افسردگی را به وجود می ‌آورد. از چوب در کنار گیاهان، کاغذ، مبلمان، و پارچه استفاده کنید.

 

آتش


آتش توانایی رهبری و اشتیاق را افزایش می‌دهد. در خانه از آتش برای تقویت بیان‌گری، الهام، و جسارت استفاده می‌شود. در استفاده از آتش تعادل را باید حفظ کرد. استفاده بیش از حد از آن خوب نیست و می‌تواند نشان‌ دهنده عصبانیت، پرخاشگری، کج‌ خلقی، و رفتار فکرنشده باشد. کمبود آتش ایجاد کننده سردی عواطف، بی‌هدفی، گنگی، و بی‌ارزشی است. برای ایجاد آتش در خانه چند شمع و چراغ‌های پرنور به آن اضافه کنید و از نور طبیعی خورشید بیش‌ترین بهره را ببرید. علاوه بر این، وسایل الکترونیکی، تصاویر چاپی حیوانات، رنگ‌های تند مانند قرمز، صورتی، و یا ارغوانی به‌عنوان یک عنصر آتش ‌زا شناخته می‌ شوند.

 

خاک

خاک بر توانایی جسمانی و نظم ما تاثیر می‌ گذارد و در عین حال حسی از تعادل و پایداری را ایجاد می ‌کند. استفاده زیاد از خاک در خانه حسی از ملال، تنبلی، و خشکی را ایجاد می‌ کند. کمبود عنصر خاک در خانه معمولا به نامنظمی، در هم ریختگی، و عدم تمرکز منجر می‌ شود. با استفاده از رنگ‌ هایی مانند سبز، قهوه ‌ای، و خاکی عنصر خاک را به فضای خود اضافه کنید. تصاویر منظره و اشکالی به شکل مستطیل و مربع نیز این عنصر را وارد خانه می‌ کنند.

 

فلز

فلز بر وضوح ذهن و منطق تاثیر می ‌گذارد. فلز بر روی توانایی ‌های مربوط به سازماندهی، تمرکز، عدالت و تحلیل اثر گذار است. استفاده زیاد از فلز به پر حرفی، افکار انتقادی، و صحبت کردن بدون تفکر منجر می‌ شود. کمبود عنصر فلز معمولا به سکون، احتیاط‌ کاری، و عدم تمرکز منجر می ‌شود. با استفاده از اشکال مدور و بیضی این عنصر را به خانه خود اضافه کنید. هر چیزی که از فلز ساخته شده است مانند آهن، آلومینیوم، طلا، و نقره، یا سنگ‌ها و صخره‌ها، و نیز رنگ‌ هایی همچون سفید، خاکستری، نقره‌ای، و نیلی نمادی از عنصر فلز در فضای خانه هستند.

 

آب

عنصر آب مسئول معنویت و احساسات است. تعادل در استفاده از عنصر آب الهام، خرد، و بینش را به فضای خانه وارد می‌ کند، در حالی که استفاده زیاد از عنصر آب حسی از عدم تعادل روحی را به وجود می‌ آورد. کمبود عنصر آب به تنهایی، افسردگی، و استرس منجر می‌ شود. با اضافه کردن رنگ‌ مایه‌های سیاه و تیره مانند آبی، سبز، و بنفش عنصر آب را به خانه خود بیاورید. سطوح بازتابی مانند آینه‌ها، اشکال بدون شکل یا غیر هندسی و هر شی مرتبط با آب مانند آکواریوم و فواره نماینده عنصر آب در فضای خانه هستند. چرخه سازنده : این عنصرها نشانگر تغییر هستند و هر یک عنصر بعدی را می آفریند یعنی: آب، چوب را تغذیه می‌کند --> چوب، سوخت آتش است --> آتش، خاک را (به شکل خاکستر) به وجود می‌آورد. --> فلز از خاک بدست می‌آید --> فلز می‌ تواند مانند آب جاری شود. 

چرخه مخرب : اگر این عنصرها نادرست استفاده شوند ( یکی در میان استفاده شوند ) خطرناک می‌ شوند و چرخه مخربی ایجاد می‌ کنند. زیرا آب، آتش را خاموش می‌ کند. آتش فلز را ذوب می‌ کند. فلز، چوب را می ‌برد. چوب، خاک را می فرساید. خاک، آب را آلوده می‌ کند.

چرخه تحلیل برنده : برعکس چرخه سازنده است زیرا آتش چوب را تحلیل می ‌برد. چوب آب را ضعیف می ‌کند. آب فلز را، فلز خاک را، و خاک آتش را تحلیل می ‌برد. چرخه تحلیل برنده با چرخه مخرب فرق دارد: زیرا چرخه مخرب "شارچی" تولید می ‌کند ولی چرخه تحلیل برنده انرژی منفی ایجاد نمی ‌کند فقط عنصر مورد نظر را کمی ضعیف می ‌کند و اگر عنصری بیش از حد وجود داشته باشد می ‌توانیم از چرخه تحلیل برنده استفاده کنیم تا بدون ایجاد انرژی مخرب تعادل را در محیط به وجود بیاوریم.

 

آنچه خواندید، هر چند اندک اما مهم در مورد علم فنگ شویی بود که در این مقاله گنجانده شده است. گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت در مجموعه کارشناسان معماری خود، از کارشناسان علم فنگ شویی نیز بهره مند می ­باشد که شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با آن ها از طریق واتس اپ، تلگرام و تماس تلفنی ارتباط برقرار نمایید.

  

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت