برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
تاریخچه ای از آجرنما

تاریخچه مختصری از آجرنما

تاریخ انتشار: 1397/07/04 05:08 | بازدید: 445

تاریخچه آجرنما در این مطلب

تاریخچه مختصری از آجرنما

آجرنما ها مصالح قدیمی ای هستند که تاریخی حدودا 10 هزار ساله دارند و در تمام نقاط جهان می توان رد پایی از آنها پیدا کرد .ریشه کلمه آجر یک کلمه بابلی است که از آگور یا آجور گرفته شده است. مصرف آن در بابل بسیار رواج داشته است بابلی های قدیم گل و لای کنار رودهای دجله و فرات را با کاه مخلوط و لگد می کردند و در قالب می ریختند و در تابش نور خورشید قرار می دادند تا آب آن تبخیر شود و خشت‌هایی را درست می کردند و بر روی آن‌ها منشورها، قوانین و نظایر آن را می‌نوشته‌اند و در دید مردم قرار می دادند و یا از آنها جهت دیوار های گل چینه ای استفاده می شد. در کتاب مقدس انجیل در قسمت عهد عتیق شرح داده می شود که بابلی ها با آجر برج هایی برای رسیدن به خدا می ساختند که امروزه در آتشکده های زرتشتیان نیز مشاهده می شود و همچنین بقایای کوره های سفالی و آجر پزی را می توان در شوش و سیلک کاشان مشاهده نمود که در سالهای جنگ ایران و عراق هواپیماهای عراقی چندین بار به جای پالایشگاه دودکش های آنرا مورد هدف قرار می دادند.
دو نمونه از بناهای مشهوری که در آن ها از آجر استفاده شده طاق کسری و کف دالان مسجد جامع اصفهان می باشد. در طول تاریخ، در ایران استفاده از آجر بسیار گسترده بوده و بناهایی مانند مساجد و عبادتگاه ها و ساختمان ها و کاخ ها و مدرسه ها و آتشکده ها به وسیله آجر ساخته می شد . بسیاری از بناهای تهران نیز مانند ساختمان بانک صادرات ، سردر باغملی ، موزه ارتباطات و پست ، ساختمان های منطقه حسن آباد ، کاخ ها ،شمس العماره و دارالفنون ، ساختمان ثبت اسناد ، چهارسوق و بازار ها و کاروانسرا ها و خانه ها و مغازه های بخش قدیم شهر تهران، از دسته بنا هایی هستند که با استفاده از آجر ساخته شده اند.


روند استفاده از آجر به مرور از اطراف خاورمیانه به سمت مصر و هندوستان و چین رفته و در نهایت، اوایل سده چهارم، اروپایی ها شروع به استفاده از آجر کردند که پس از مدتی از رونق افتاد و دوباره از سده 12 میلادی در ایتالیا شروع به استفاده از این مصالح شد . از نمونه آجر های قدیمی به اجر ایلامی و آجر قزاقی که قبل از جنگ جهانی اول توسط روسها تولید می شد می توان اشاره کرد.

 

تاریخچه آجر نما

 

آجر نسوز، آجری است که که از ترکیب خاک های چینی نسوز و مواد معدنی سنگ تولید می شود، ساختار مولکولی متراکمی دارد و در درمای بالای 1500 درجه سانتی گراد پخته می شود. این نوع آجر مقاومت حرارتی بالایی دارد و کاربرد آن در کوره ها و عایق کاری های صنعتی می باشد. انواع معمولی این آجر در نمای ساختمان استفاده می شود. مواد تشکیل دهنده این آجر از کانی ها و پوکه های معدنی نسوز و خاص(خاک رس ، ماسه ، فلاسپات ، سنگ آهک ، سولفات ها ، سولفور ها ، فسفات ها ، کانی های آهن ، منگز ، منیزیم ، سدیم ، پتاسیم ، مواد آلی و ...) که دارای مقاومت بالا هستند تشکیل شده اند. مواد اولیه تولید این آجر ها سرامیکی و غیرفلزی نامیده می شوند که در حرارت بالا پایدارند و قابلیت این را دارند که خصوصیا ت فیزیکی و شیمیایی خود را در حرارت بالا و شرایط محیطی خاص حفظ کنند. به همین خاطر استفاده از اینگونه آجر ها در نمای ساختمان این اطمینان را برای ما ایجاد می کند که نمای ساختمان ما در آینده و برای فرزندانمان هم چنان جذاب و همانند روز اول باقی می ماند. البته این موضوع در صورتی امکان پذیر است که آجری که تهیه می کنیم استاندارد باشد.
امروزه بازار از انواع آجر نما و آجر نسوز پر شده است که کیفیت مورد نظر را ندارند و در دراز مدت تغییر رنگ و شکل می دهند و یا شوره می زنند . بنابراین در زمان خرید به استاندارد ثبات رنگ و ضد شوره بودن آجر توجه کنید و حتما از رزین های مناسب آجر و پاک کننده های معتبر استفاده کنید.

شما همراهان گرامی می توانید برای دریافت مشاوره بیشتر در زمینه انتخاب نوع و رنگک مناسب آجر نما با تماس با کارشناسان فروش ما در بخش مربوطه اقدام به به این کار بنمایید. همکاران ما به صورت رایگان آماده در اختیار گذاشتن اطلاعات خود با شما هستند.

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

031-91004468

مشاوره تلگرام آجر

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت