برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
تخلخل در تراورتن ها

تخلخل چیست؟

تاریخ انتشار: 1395/12/04 08:57 | بازدید: 3583

تخلخل چیست؟ تخلخل در تراورتن و دیگر سنگها... تخلخل خوب است؟یا بد؟

تخلخل چیست؟

معنی لغوی تخلخل چیست؟


تخلخل در فرهنگ لغت 2 معنی دارد:


- فاصله مولکولی در اشیا
- نسبت نفوذ پذیری

*بدین معنی که تفاوت یک جسم با تخلخل و قطعه ای از همین جنس بدون تخلخل در فاصله مولکولی آن بدون افزایش وزن یا اضافه شدن ترکیبی دیگر است.در سنگ های طبیعی یا مصنوعی تخلخل وجود دارد،در بعضی از آنها کم و در بعضی بسیار زیاد است.مثلا تخلخل در سنگ هایی که جنس گرانیت دارند بسیار کم است و این تخلخل در سنگ های تراورتن بسیار زیاد است.این تخلخل هم میتواند مفید باشد و هم میتواند مضر باشد،بسته به مکان اجرا،آب و هوا و... میتواند مفید یا مضر باشد.

 


تخلخل مفید


تخلخل در نماهای سنگ مخصوصا بیرون از ساختمان بسیار مهم است این تخلخل در سنگ های تراورتن بسیار مفید می باشد و می توان گفت یکی از اصلی ترین مواردی که باعث شده این روزها تراورتن ها در فروش بی رغیب باشند همین دلیل است.
این تخلخل در سنگ تراورتن باعث میشود سنگ راه های نفوذ داشته باشد و ملات سیمان به آن نفوذ کرده و بسیار خوب و محکم سنگ را نگه دارد و این سنگ با ضربه یا گرم و سرد شدن از نما جدا نشود.


تخلخل در سنگ های مرمریت و گرانیت کم است و این یکی از عیوب این سنگ هاست در بخش نمای ساختمان،مخصوصا نمای بیرونی،این تخلخل کم باعث میشود ملات به خوبی تراورتن در سنگ نفوذ نکند و این احتمال میرود که در مدت زمان چند ساله این سنگ از نما جدا شود پس کسانی که این 2 دسته سنگ را برای ساختمان خود انتخاب میکنند مجبورند از روش های دیگری برای محکم کردن سنگ در نماها استفاده کنند مثل اسکوپ کردن سنگ.


معایب وجود تخلخل


تخلخل وقتی میتواند مضر باشد که سنگ در کف فرش بیرونی ساختمان کار شود.
در بیرون ساختمان به خاطر بارندگی های زمستانه و یخبندان آب در سنگی که تخلخل زیادی داشته باشید نفوذ کرده و یخ میزند این یخ زدگی باعث میشود سنگ ترک بردارد و بشکند،سنگ های تراورتن به خاطر این امر اصلا مناسب برای کف فرش های بیرونی ساختمان نیستند و برای این منظور باید از سنگ های مرمریت و یا بهتر از همه از گرانیت ها استفاده کرد. زیرا این سنگ ها بدون وجود تخلخل در مقابل نفوذ آب مقاوم هستند و همین امر موجب افزایش طول عمر این سنگ ها در استفاده های افقی در فضای باز می شود.

سنگ های تراورتن


کدام سنگ تخلخل بیشتری دارد؟

 

همانطور که در متن اشاره شد یکی از بیشترین تخلخل ها در سنگ های تراورتن مشاهده می شود. این امر به دلیل مواد تشکیل دهنده این سنگ ها و شرایط تولید آن ها در لایه های زمین می باشد. همانطور که اشاره شد دقیقا همین امر و وجود این تخلخل ها باعث شده که تراورتن ها گزینه های بسیار مناسبی برای استفاده در نمای ساختمان و به صورت عمودی باشند و وجود این سوراخ ها در پیشت سنگ باعث بی نیازی مجری برای استفاده از اسکوپ یا رول پلاک می شود. البته از طرفی باید به این توجه کرد که این تخلخل و سوراخ تنها در پشت سنگ نیست و در روی سنگ هم وجود دارد و به ناچار برای ایجاد سطح زیبای و صیقلی روی سنگ پیش از انجام مراحل ساب باید سنگ های تراورتن توسط کارگر رزین و بتونه کاری شوند تا پس از انجام ساب در روی سنگ سطحی صاف و یکدست داشته باشیم.

در مقاله فوق سعی بر این بود در عین اختصار تمامی مطالب مورد نیاز حول مبحث تخلخل موجود در سنگ ها به شما مصرف کنندگان محترم عرضه نماییم. امید است که این رسالت به خوبی به انجام رسیده باشد. در صورتی که به هر دلیلی نیازی به مشاوره بیشتر دارید به راحتی می توانید با استفاده از شماره های بالای صفحه با کارشناسان ما تماس حاصل نموده از مشاوره های رایگان ما استفاده نمایید.

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت