تخلخل چیست؟


تخلخل در تراورتن ها

تاریخ انتشار: 1395/12/04 08:57 | بازدید: 2817

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

تخلخل

 

تخلخل در فرهنگ لغت 2 معنی دارد:

  1. فاصله مولکولی در اشیا.
  2. نسبت نفوذ پذیری 

 

 

در سنگ های طبیعی یا مصنوعی تخلخل وجود دارد،در بعضی از آنها کم و در بعضی بسیار زیاد است.مثلا تخلخل در سنگ هایی که جنس گرانیت دارند بسیار کم است و این تخلخل در سنگ های تراورتن بسیار زیاد است.این تخلخل هم میتواند مفید باشد و هم میتواند مضر باشد،بسته به مکان اجرا،آب و هوا و... میتواند مفید یا مضرر باشد.

تخلخل مفید

تخلخل در نماهای سنگ مخصوصا بیرون از ساختمان بسیار مهم است این تخلخل در سنگ های تراورتن بسیار مفید است و میتوان گفت یکی از اصلی ترین مواردی که باعث شده این روزها تراورتن ها در فروش بی رغیب باشند همین دلیل است.

این تخلخل در سنگ تراورتن باعث میشود سنگ راه های نفوذ داشته باشد و ملات سیمان به آن نفوذ کرده و بسیار خوب و محکم سنگ را نگه دارد و این سنگ با ضربه یا گرم و سرد شدن از نما جدا نشود..

در مورد این بحث و سنگ ها تراورتن پیشنهاد میشود این مقاله را نیز بخوانید.

تخلخل در سنگ های مرمریت و گرانیت کم است و این یکی از عیوب این سنگ هاست در بخش نمای ساختمان،مخصوصا نمای بیرونی،این تخلخل کم باعث میشود ملات به خوبی تراورتن در سنگ نفوذ نکند و این احتمال میرود که در مدت زمان چند ساله این سنگ از نما جدا شود پس کسانی که این 2 دسته سنگ را برای ساختمان خود انتخاب میکنند مجبورند از روش های دیگری برای محکم کردن سنگ در نماها استفاده کنند مثل اسکوپ کردن سنگ.

برای مطالعه در مورد اسکوپ کردن سنگ میتوانید مقاله مرمریت ها در نمای خارجی را مطالعه بفرمایید.

 

تخلخل مضرر

تخلخل وقتی میتواند مضر باشد که سنگ در کف فرش بیرونی ساختمان کار شود.

در بیرون ساختمان به خاطر بارندگی های زمستانه و یخبندان آب در سنگی که تخلخل زیادی داشته باشید نفوذ کرده و یخ میزند این یخ زدگی باعث میشود سنگ ترک بردارد و بشکند،سنگ های تراورتن به خاطر این امر اصلا مناسب برای کف فرش های بیرونی ساختمان نیستند و برای این منظور باید از سنگ های مرمریت و یا بهتر از همه از گرانیت ها استفاده کرد

 

برای گرفتن اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما در امر انتخاب و اجرا به شما مشاوره دهند.

 

 

 جستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات