برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
ترک خوردگی و حباب زدگی کاشی

ترک خوردگی و حباب زدگی کاشی ناشی از چیست؟

تاریخ انتشار: 1398/09/09 16:34 | بازدید: 681

ترک خوردگی و حباب زدگی کاشی ناشی از چیست؟

امروزه استفاده از کاشی به صورت گسترده ای افزایش یافته است و به دلیل کاربری های فراوانی که این متریال دارد، افراد بسیار زیادی به دنبال بهره گیری از آن هستند. کاشی ها از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند و هر روزه طرح و رنگ جدیدی از آن در کارخانه جات تولید می گردد. این متریال در واقع به عنوان مهم ترین پوشش دهنده سطوح در صنعت ساخت و ساز مطرح می باشد و هم در ساختمان های جدید و هم در ساختمان های قدیمی نشانه ای از آن می توان یافت. کاشی های لعابدار از جمله انواع کاشی های موجود در بازار مصالح می باشند که به دلیل طراحی و زمینه بسیار زیبایی که دارند در فضای داخلی و خارجی ساختمان بسیار کاربرد دارند. این متریال به دو صورت کاشی کف و کاشی بدنه مورد استفاده در سازه قرار می گیرد که هر کدام از این دو نمونه دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. لعاب یک کاشی در واقع پوششی شیشه ای و نازک بر روی سطح آن می باشد که علاوه بر زیبایی و رنگ سبب افزایش مقاومت و استحکام کاشی نیز می گردد.

در تهیه و ساخت کاشی پیش از پخت کامل آن از لعاب بر روی سطحش استفاده می شود و سپس به کوره انتقال داده شده تا در آنجا پخته شود. در مرحله لعاب کشی و یا پس از نصب کاشی بر روی محل مورد نظر در برخی از موارد ممکن است عیوبی برای این متریال پیش آید که سبب کاهش استحکام آن و نازیبا شدن سطحش می گردد. ما در کالاساخت به بررسی دو نمونه از عیوب کاشی و علل ایجاد آن پرداخته ایم تا شما عزیزان در هنگام انتخاب و نصب آن به این موارد توجه کافی نمایید:

 

ترک خوردن سرامیک

 

 1. حباب زدگی

حباب زدگی یکی از عیوب کاشی می باشد که در هنگام لعاب کشی بر روی این متریال ایجاد می شود. این عمل به صورت حباب های ریز و درشت بر روی کاشی نمایان می باشد که سبب نازیبایی و تغییر شکل آن می شود. حباب زدگی ناشی از موارد زیر در کاشی می باشد:

 • وجود روغن، گریس و گرد و خاک بر روی قطعه بیسکوئیت
 • ورود هوا در لایه لعاب طی مرحله خشک شدن
 • اعمال زیاد لعاب بر روی بدنه
 • وجو نمک های محلول در بدنه
 • لعاب کشی نامناسب و غیر اصولی

 

 1. ترک خوردگی

از دیگر عیوب موجود در کاشی ترک خوردگی آن می باشد. در واقع ترک خوردگی در کاشی ناشی از دو عامل است. یکی از عوامل ایجاد ترک خوردگی در سطح کاشی وجود مورد بالا یعنی همان حباب زدگی می باشد. حباب زدگی در طی گذر زمان ممکن است بترکد و همین سبب ترک خوردگی در کاشی می شود. علت دوم ایجاد ترک خوردگی در کاشی عدم توجه به برخی موارد در هنگام نصب و پس از آن می باشد که در زیر به چند نمونه از آن ها اشاره نمودیم:

 • زیر سازی نامناسب پیش از نصب
 • استفاده از کاشی نامرغوب
 • کاربری اشتباه کاشی بدنه در کف
 • ضربه مستقیم و محکم بر سطح کاشی
 • سرما زدگی کاشی

 

ترک خوردن کاشی


در مواردی که نام برده شد می توان این مطلب را اضافه کرد که معمولا کارخانه های تولیدی و برند های معتبر کاشی بدون حباب ارائه می دهند. مثل کارخانه کاشی مرجان که یکی از بهترین سرامیک و کاشی های کف را تولید می کند. در بسیاری از موارد منظور از درجه 4 و 5 بودن یک کاشی می تواند حضور همین حباب ها در سطح کاشی باشد. البته این موضوع می تواند بسته به کارخانه تولیدی داشته باشد اما ارزان بودن یک محصول خود می تواند توجیح کننده همین موارد باشد.
در بخش دیگر علت های ترک خوردن لعاب کاشی را مورد بررسی قرار دادیم. پس از جنس محصول و کیفیت تولید آن که مهم ترین دلیل ترک خوردن یا عدم ترک خوردن کاشی می باشد می توان زیر ساخت درست و اجرای صحیح کاشی را از دیگر دلایل مهم در این امر معرفی نمود. به طور خلاصه می توان این گونه بیان کرد کاشی نیز مانند هر متریال دیگر می تواند عمر مفیدی داشته باشد که مجری کار در زیاد و کم شدن مدت آن بیشترین تاثیر را خواهد گذاشت. از دیگر علت های مشکلات پیش آمده برای کاشی ها می تواند سرد بودن هوا و جذب آب آن ها باشد. مسلما هنگامی که کاشی خیس باشد و در منطقه فوق سردسیر کار شده باشد، آب درون کاشی یخ زده، منبسط می شود و لعاب کاشی پوسته خواهد کرد. بنابراین پیشنهاد می شود در شهر های سردسیر کشور از کاشی های با کیفیت و خوب استفاده شود.

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت