ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
تفاوت سنگ های تراورتن و ترامیت چیست؟

تفاوت سنگ های تراورتن و ترامیت چیست؟

تاریخ انتشار: 1402/05/11 18:45 | بازدید: 731

سنگ ترامیت و سنگ تراورتن، جزو سنگ های پر طرفدار در ایران است به طوری که اکثر کسانی که در امر ساختمان سازی و ساخت و ساز فعالیت دارند این سنگ ها را برای نما و حتی موارد دیگر در ساختمان انتخاب می کنند زیرا هم دارای کیفیت بالا و هم دارای رنگ بندی مناسب و از همه مهتر، دارای قیمت مناسب به دلیل فراوانی آن در کشور عزیزمان است. در این مقاله به تفاوت سنگ ترامیت و تراورتن می پردازیم زیرا سنگ ترامیت از لحاظ ظاهری شباهت بسیاری به سنگ های تراورتن دارد و شناسایی و تشخیص این دو از هم کار ساده‌ای نمی باشد. به علت رنگ و ترکیبی که این سنگ‌ها دارند می توانند جایگزین مناسبی برای سنگ های تراورتن سفید باشند. برای آشنایی با تفاوت این دو سنگ ابتدا باید به طور مختصر با هر کدام از این سنگ ها آشنا شده سپس به تفاوت های میان آنها می پردازیم.

 


سنگ تراورتن چیست؟

 

تفاوت سنگ تراورتن و ترامیت

 

سنگ تراورتن یکی از مهمترین و پرطرفدارترین سنگ های ساختمانی است و به ‌دلیل داشتن مزایای متعدد، جزو محصولات پرفروش در بازار نیز به ‌شمار می رود. تراورتن از دسته سنگ های آهکی است که درصد تخلخل زیادی دارد. سنگ های تراورتن به دست طبیعت به رنگ های مختلفی به وجود آمده اند. این تنوع رنگ بندی از رنگ های روشن مانند سفید و کرم شروع می شود و به رنگ های تیره مانند قهوه ای و قرمز ختم می شود. تنوع رنگی و الگویی بالای سنگ های تراورتن آن ها را به انتخابی ایده‌‌آل و گسترده برای طراحی نماهای ساختمان ها، دیوارها و کف استخرها، کف پوش ها و سنگ فرش ها تبدیل کرده است.

 

سنگ ترامیت چیست؟

 

سنگ ترامیت از ترکیب سنگ های مرمریت و تراورتن به وجود می آید که از دسته سنگ های آهکی می باشند. سنگ های ترامیت به علت ساختاری که دارند ویژگی های تراورتن و مرمریت‌ها را با هم به ارث برده اند. ترامیت‌ها معمولاً زمینه روشنی دارند و بیشتر در رنگ های سفید و یا کرم در بازار عرضه می گردند. این سنگ برای نماهای ساختمان هایی که در مناطق مرطوب نیستند و بارندگی به صورت مکرر در آنجا وجود ندارد، گزینه بسیار مناسبی می باشد یا اگر قصد استفاده از آن در نما را داریم بهتر است سطح سنگ توسط مواد نانو آب گریز شود تا جذب آب آن نزدیک به صفر شود که عمر سنگ افزایش پیدا کند. همچنین از سنگ ترامیت در سایر قسمت های ساختمان مانند دیوار پارکینگ ها، دیوار داخلی ساختمان، نما های بخش های داخلی و نورگیر‌ها استفاده می کنند. انواع سنگ های ترامیت به خاطر رنگ روشن و سفیدی که دارند در ساخت انواع مصنوعات دکوراتیو نیز کاربرد های بسیاری دارند.

 

تفاوت های بین سنگ تراورتن و ترامیت چیست؟

 

تفاوت سنگ های ترامیت و تراورتن

 

اکنون که به طور مختصر با سنگ تراورتن و ترامیت آشنا شده اید باید به تفاوت های میان این دو سنگ بپردازیم.


• به علت چگالی کم سنگ ترامیت نسبت به تراورتن این سنگ دارای خاصیت ساب پذیری و صیقل پذیری کمی می باشد و جذب آب بالایی دارد که کارشناسان استفاده از این سنگ را در مناطق مرطوب توصیه نمی کنند. جذب آب بیشتر سنگ ترامیت نسبت به سنگ تراورتن یکی از تفاوت های میان آنها می باشد.
• از جمله مشخصاتی که سنگ تراورتن دارد و از تفاوت سنگ ترامیت و تراورتن به شمار می آید این است که هیچ دو نوع سنگ تراورتنی شبیه به هم نیستند.
• فاحش ترین تفاوت سنگ ترامیت و تراورتن در تفاوت قیمت آنها است که سنگ ترامیت به نسبت سنگ تراورتن، ارزان‌تر خواهد بود.
• کیفیت پایین تر ترامیت از نظر جنس نسبت به تراورتن از دیگر تفاوت های آنها می باشد.
• تنوع رنگی بالای تراورتن نسبت به ترامیت‌ها (ترامیت های معمولا دارای سنگ سفید و خاکستری هستند) تفاوت بعدی آنها است.
• سنگ های ترامیت دارای زمینه رنگ مشابه هستند یعنی هنگامی که شما سنگ های تراورتن را در فیلم، تصویر و ... مشاهده کنید به یک شکل هستند و سورت یک دست دارند و اگر یک دسته سنگ را ورق بزنید مشاهده می کنید سنگ ترامیت به یک شکل و تم واحد وجود دارد یعنی اگر سنگ ترامیتی دارای یک خط قرمز باشه تمام سنگ های ترامیت پشت آن دسته سنگ نیز آن خط قرمز را دارند. برعکس سنگ های تراورتن در یک دسته سنگ و حتی در یک متراژ کم هم تفاوت در بازی رنگ و نقش دارند.
• سنگ های ترامیت دارای تخلخل های بسیار کمی هستند و حتی در بعضی ترامیت ها اصلا نخلخلی وجود ندارد برعکس سنگ های تراورتن حتی در درجات سوپر هم دارای تخلخل های ریز سوزنی هستند.
• تفاوت در کناره های این دو سنگ که در کناره های سنگ تراورتن تخلخل و سوراخ های ریز و درشتی مشاهده می شود اما کناره های سنگ ترامیت کاملا صاف و بدون تخلخل است.
• نفوذپزیری سنگ ترامیت در مقایسه با تراورتن زیاد است و در کناره های آن جرم و گرد و غبار نشسته است و تغییر رنگ داده است. اما در سنگ های تراورتن هنگام مقایسه سنگ کناره و سطح رویی سنگ دارای تم یک دست است.

 

 

جمع بندی

 

در آخر باید گفت درست است که میان سنگ تراورتن و ترامیت تفاوت هایی وجود دارد؛ اما بهتر است بدانید که شباهت های این دو سنگ بیشتر از تفاوت های آنها است؛ اما در ادامه باید گفت که تفاوت سنگ ترامیت و تراورتن آن قدر نیست که مردم دست به انتخاب موارد دیگر بزنند و اکثراً به دلیل قیمت مناسب سنگ ترامیت، این سنگ را انتخاب می کنند. اما کسانی که کیفیت برای آنها ارزش بالاتری دارد و بودجه کافی جهت تهیه این سنگ را دارند از تراورتن استفاده می کنند. شما نیز می توانید با مقایسه این دو سنگ با یکدیگر یکی از آنها را برای قسمت های مختلف پروژه ساختمانی خود انتخاب نمایید.

 

 مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت