برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
تفاوت سنگ تراورتن و مرمریت

تفاوت سنگ های مرمریت و تراورتن

تاریخ انتشار: 1400/11/13 18:00 | بازدید: 589

تراورتن ها، سنگ های رسوبی آهکی هستند که ..

تفاوت سنگ های مرمریت و تراورتن

 

 

ویدیو توضیحات کلی در مورد تفاوت های تراورتن و مرمریت 

 

در این مطلب سعی می کنیم در گزینه های کوتاه به توضیح تفاوت های سنگ های مرمریت و تراورتن بپردازیم، تا شما مصرف کننده عزیز بتوانید در انتخاب سنگ و مصالح دید بهتر و درست تری داشته باشید.

نحوه ی تشکیل:

تراورتن ها : سنگ هایی رسوبی آهکی هستند و طی سالیان زیاد در کنار چشمه های آب گرم تشکیل شده اند .
مرمریت ها : هم میتوانند رسوبی بوده هم بسته به معدن از نوع آذرین بیرونی باشند  .

 

 تخلخل:
سنگ های تراورتن متخلخل هستند، این بدین معناست که سوراخ هایی روی سطح سنگ و پشت سنگ قرار دارد. البته لازم به ذکر است که همین موضوع می تواند پس از برش و فرآوری به مزیتی برای این سنگ بدل شود و چسبندگی آن به ملات را بالا ببرد.
سنگ های مرمریت سطحی صاف و بدون سوراخ دارند. به همین دلیل در صورتی که شما به هر دلیلی نیاز به استفاده از این سنگ ها در نمای ساختمان دارید نیاز مند استفاده از ابزاری همچون اسکوپ در کنار ملات معمولی هستید تا چسبندگی این سنگ ها را به سطوح عمودی بالا ببرید.

 

ساب:
سنگ های مرمریت ساب بهتری نسبت به تراورتن ها دارند البته باید به معدن سنگ هم توجه کرد. تراورتن ها نیز ساب آیینه ای خواهند داشت ولی این بسته به سورت سنگ و معدن سنگ است.

 

مقاومت سایشی و فرسایشی:

مقاومت سایشی در تراورتن ها بالا بوده و مقاومت فرسایشی درجه کمتری دارد . مرمریت ها به دلیل تراکمی که دارند در هر دو گزینه میزان بیشتری نسبت به تراورتن ها دارند.

 

کاربری:

سنگ های تراورتن مخصوص نما هستند. زیرا تخلخل این نوع سنگ ها چسبیدگی بیشتر به ملات دارد . از سوی دیگر جنس این نوع سنگ در برابر ناملایمات جوی و آب و هوایی مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. البته این مسئله هم مجدد به معدن و کیفیت سنگ مرتبط است. در میان تراورتن ها هم هستند معادنی که محصولات آن ها مقاومت کمی نسبت به شرایط جوی و شوره زدگی دارند.
مرمریت ها : بیشتر مورد استفاده در دیوار های داخلی ، کف، پله و ... استفاده می شوند. استفاده ازمرمریت ها برای نما همانطور که در بالا اشاره شد به دلیل وجود سطح صاف پشت سنگ که درگیری و چسبندگی کمی با انواع ملات دارد از یک سو و از سوی دیگر به دلیل وزن مخصوص بالا که نهایتا موجب می شود وزن ساختمان نیز افزایش یابد، توصیه نمی شود مگر در موارد خاص که مقدار کم در ابعاد و اندازه های کم استفاده می شود. (در پرانتز باید اشاره کنم . اجرای خشک مرمریت ها پیشنهاد می شود)

 

وزن:

هر 24 الی 25 متر مربع تراورتن ها یک تن است و برای مرمریت ها بسته به معدن از 18 تا 21 این عدد می تواند متغیر باشد. مقداری که اعلام کردم مربوط به سنگ پلاک است.

 

رنگ:

تراورتن ها تنوع رنگی کمتری نسبت به مرمریت ها دارند. تنوع رنگی مرمریت ها بسیار بالا بوده و سنگ هایی به ذات با نقش های متنوع هستند.

در کل می توان گفت مرمریت ها سنگ هایی با یک رنگ زمینه در کنار رگه هایی با رنگ های دیگر و متمایز هستند در صورتی که تراورتن ها محصولاتی با رنگ زمینه مشخص در کنار رگه و موج هایی از همان رنگ در طیف های تیره تا روشن می باشند.

 

رگه و موج سنگ:

تراورتن ها در حالت معمولی بدون موج و نقش هستند و با توجه به نحوه برش کوپ اصلی سنگ میتوانند موج و نقش داشته باشند اما مرمریت ها نقش های فراوانی دارند که ربطی به نحوه برش ندارد. نقش مرمریت ها با توجه به مواد آلی و عناصر تشکیل دهنده آن تفاوت خواهد بود. مرمریت ها رگه دارند این رگه ها به مرور زمان اگر از سنگ مناسبی استفاده نکرده باشید یا اجرای مناسبی نداشته باشید باز خواهند شد. در مقابل تراورتن ها رگه های خیلی کم و نامحسوسی دارند.

 

نتیجه گیری:
سعی کنید در نما از تراورتن ها استفاده کنید که چسبندگی بالا و طول عمر بهتری دارند و با آب هوا های متنوع سازگار هستند و در کف و بدنه داخلی و پله از مرمریت ها که سطحی تو پر و صاف دارند و مقاومت بالاتری برای کف دارند استفاده کنید . برای داشتن نمونه کارهای بیشتر با همکاران من در کالا ساخت در تماس باشید.

در صورتی که پاسخ سوال شما در متن و یا ویدیو وجود نداشت و یا احساس نیاز به مشاوره بیشتر در زمینه انتخاب سنگ مناسب را دارید می توانید به راحتی با کارشناسان ما تماس حاصل نموده و در تمامی مراحل از مشاوره های رایگان ما برخوردار شوید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت