تفاوت رزین و اپوکسیتاریخ انتشار: 1398/10/17 09:36 | بازدید: 207

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

تفاوت رزین و اپوکسی

 

رزین و اپوکسی هر دو ماده ای شفاف و چسبنده هستند که امروزه در مصارف مختلف صنعتی، معماری داخلی و هنر های تجسمی کاربرد دارند و طرفداران بسیار زیادی را به خود جلب کرده اند. این دو ماده در آب حل نمی شوند و تنها حلال الکل و استون هستند. رزین و اپوکسی هر دو ترکیبی مصنوعی هستند. در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی و ورود این دو ماده بسیاری از مشکلات در صنعت مخصوصا صنعت ساختمان سازی بر طرف شده است. رزین این قابلیت را ایجاد کرده است تا بتوان از انواع سنگ ها و آجرها که کیفیت پایینی دارند در ساختمان سازی استفاده نمود. اپوکسی نیز تحول جدیدی در عرصه تزئینات داخلی و هنرهای تجسمی ایجاد نموده است. این دو ماده تفاوت های بسیار زیادی با یکدیگر دارند و ویژگی های مختلف آن ها یکدیگر را از هم مجزا نموده است اما اغلب افراد این تصور غلط را دارند که هر دو این مواد یکی هستند و تفاوتی با یکدیگر ندارند. تیم کالاساخت برای شناخت بیشتر رزین و اپوکسی در ادامه این مطلب به بررسی تفاوت های میان این دو ماده پرداخته است و دلیل تمایز این دو را از یکدیگر بیان نموده است:

 

  1. ساختار:

یکی از تفاوت های اصلی و بارز دو ماده رزین و اپوکسی با یکدیگر تفاوت در ساختار آن ها می باشد. در این مورد باید بیان نمود که رزین یک ماده یک جزئی است که در مجاورت با هوا خشک می گردد و قابلیت چسبندگی به انواع متریال ها به جز پلاستیک را دارد. رزین در برخورد با پلاستیک واکنش نشان می دهد و باعث خورد رفتن پلاستیک می شود. اما اپوکسی یک ماده دو جزئی است که یک جزء آن پایه ی رزینی و دیگر هاردنر می باشد. اپوکسی به تنهایی در مجاورت هوا خشک نمی شود و برای خشک شدن نیازمند ترکیب با هاردنر می باشد. نسبت ترکیب این دو جزء با یک دیگر برحسب نوع اپوکسی و نوع مصرفی که از آن داریم تعیین می گردد. اپوکسی مانند رزین به متریال های مختلف می چسبد اما در تفاوت با رزین به پلاستیک نمی چسبد و با آن واکنش نشان نمی دهد.

 

  1. کاربرد:

از دیگر تفاوت های بارز این دو ماده، کاربرد هر یک از آن ها می باشد. رزین یک ماده ای است که به عنوان پوشش بر روی انواع مصالح ساختمانی همچون سنگ، آجر، چوب و ... کشیده می شود و نقش محافظت کننده و براق کننده دارد اما اپوکسی یک ماده برای ساخت محصولات مختلف است. از اپوکسی در ترکیب با متریال های مختلف زیورآلات ، میزهای چوبی ، تزئینات دکوری و ... می سازند.

 

  1. شفافیت:

یکی دیگر از تفاوت های رزین و اپوکسی میزان شفافیت آن ها می باشد. همانطور که گفتیم از اپوکسی در ساخت زیور آلات و تزئینات مختلف استفاده می شود و به همین دلیل نیازمند شفافیت بالایی می باشد. اپوکسی نسبت به رزین از شفافیت بالاتری برخوردار است و اگر حباب گیری آن به درستی انجام شود به اندازه شیشه شفاف می باشد.

 

  1. مقاومت:

در بحث مقاومت این دو ماده باید بیان نمود که رزین از مقاومت بالایی در برابر گرما و دما برخوردار است و قابلیت تحمل حرارت تا دمای 500 درجه سانتی گراد را دارا می باشد. علاوه بر این رزین در برابر نور مستقیم آفتاب و رطوبت دائمی مقاومت بالایی دارد و در واقع ضد آب می باشد. اما اپوکسی در تفاوت با رزین قابلیت تحمل بسیار کم تری دارد به طوری که پس از خشک شدن تا 60 درجه به صورت مداوم و نهایتاً 80 درجه به صورت لحظه ای را می تواند تحمل کند و ذوب نشود. همچنین اپوکسی در برابر نور دائمی آفتاب مقاومت کمی دارد و در طولانی مدت رنگ آن کدر و زرد می گردد. اپوکسی بر خلاف رزین قابلیت قرار گرفتن در مجاورت دائمی با آب را ندارد و پس از مدت طولانی از بین می رود.

 

  1. قابلیت رنگ پذیری:

به عنوان آخرین تفاوت این دو محصول باید بیان نمود که اپوکسی قابلیت ترکیب با پیگمنت های رنگی را دارا می باشد و می توان از رنگ های مخصوص که به صورت های خمیری، مایع و پودری هستند برای ترکیب با آن استفاده نمود و رنگ های متنوع و زیبایی از آن خلق کرد. البته باید گفت که رنگ ها را هنگامی با اپوکسی مخلوط می کنند که هنوز به شکل مایع است. رزین اما این تفاوت را با اپوکسی دارد که نمی توان آن را با رنگ های مختلف ترکیب نمود و تنها از حالت شفاف و بی رنگ آن می توان برای پوششی بر روی متریال های مختلف استفاده نمود.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

بنر محصولات جانبیجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات