برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
تفاوت سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی

تفاوت سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی

تاریخ انتشار: 1398/12/13 09:37 | بازدید: 257

سنگ یکی از متریال های ساختمانی است که به دلیل ویژگی های .....

تفاوت سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی

سنگ یکی از متریال های ساختمانی است که به دلیل ویژگی های خاص و بسیار زیادی که دارد به وفور از آن در امر ساختمان سازی استفاده می شود. این مصالح از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند و با ورود دستگاه های استخراج آسان این تنوع همواره رو به گسترش می باشد. با تمام این ها هنوز برخی از افراد هستند که از طرح ها و ویژگی های مختلف این مصالح رضایت ندارند وهمواره به دنبال طرحی جدید و متفاوت هستند. اینجاست که سنگ های مصنوعی وارد می شوند. با پیشرفت تکنولوژی و فناوری طراحان به سمت تولید سنگ هایی جدید و متفاوت با نام سنگ مصنوعی سوق  داده شدند. در واقع می توان گفت سنگ های به دو دسته کلی سنگ مصنوعی و سنگ طبیعی تقسیم می شوند و افراد می توانند بر اساس سلیقه، نوع پروژه و ویژگی های مد نظرشان از میان این دو دسته نمونه های مختلفی را مورد استفاده قرار دهند. حال آنکه برخی از افراد این سوال در ذهنشان پیش می آید که این دو دسته سنگ چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟ سنگ طبیعی بهتر است یا سنگ مصنوعی؟

تیم کالاساخت در پاسخ به این سوال سعی در ارائه ویژگی های مختلف از سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی در ادامه مطلب نموده است و هر کدام از آن ها را در این ویژگی ها با یکدیگر مقایسه نموده است تا شما عزیزان بتوانید با مراجعه به آن ها و بر اساس نوع نیازتان گونه مورد نظر خود را انتخاب نمایید:

 

  • ماهیت:

یکی از تفاوت های بسیار بارز این دو سنگ نحوه به وجود آمدن آن ها و در واقع ماهیتشان می باشد. سنگ های طبیعی همانطور که از نامشان پیداست از دل طبیعت به دست می آیند و ماهیتی طبیعی دارند. این سنگ ها از ترکیب کانی ها و مواد معدنی با یکدیگر ساخته شده اند و در واقع عنصر اصلی تشکیل دهنده اکثر آن ها سیلیس می باشد. سنگ های مصنوعی اما در تفاوت با سنگ های طبیعی، ماهیتی مصنوعی دارند و از ترکیب سنگ های طبیعی به همراه مواد افزودنی مختلف مانند مواد شیمیایی و پلیمری، سیمان، رنگ دانه های معدنی و ... تشکیل می شوند.

 

  • وزن:

یکی دیگر از تفاوت های بین این دو سنگ وزن مخصوص ان ها می باشد. باید گفت سنگ های مصنوعی دارای وزن بسیار کم تری به نسبت سنگ های طبیعی هستند و این ویژگی سبب می شود تا این سنگ ها هنگام کار در ساختمان بار وارده بر آن را کاهش دهند و در پی آن این بار وارده هنگام زلزله خطر کم تری را بر ساختمان و ساکنان آن وارد می نماید. سنگ های طبیعی اما به دلیل عنصر های بسیار زیادی که در تشکیل آن ها دخالت دارند دارای وزن بالاتری هستند.

 

  • ظاهر:

ظاهر از دیگر ویژگی هایی می باشد که سبب ایجاد تفاوت بین این دو سنگ می شود. باید گفت که سنگ های طبیعی به دلیل ماهیت زنده و طبیعی که دارند دارای زیبایی بسیار زیادی هستند و برای ساکنان ساختمان آرامش و زندگی را به همراه دارند ولی سنگ های مصنوعی با اینکه تنوع بسیار زیادی دارند و سعی شده است تا ظاهری همانند سنگ های طبیعی به آن ها بخشیده شود اما نتوانستند رضایت بسیاری از افراد را به خود جلب نمایند.

 

  • نحوه نصب:

یکی دیگر از تفاوت های میان سنگ های طبیعی و سنگ مصنوعی ، نحوه نصب آن ها می باشد. همانطور که پیش تر اشاره نمودیم سنگ های مصنوعی از وزن پایین تری به نسبت سنگ های طبیعی برخوردار هستند و به همین دلیل نیروی کم تری در جهت نصب آن ها نیاز است که این خود سبب می شود تا نصب این سنگ ها نسبت به سنگ های مصنوعی راحت تر باشد. البته باید گفت که در هنگام نصب سنگ های طبیعی نیاز به هیچگونه زیر سازی نمی باشد اما این زیرسازی قبل از نصب سنگ های مصنوعی نیاز می باشد. با تمام این ها نصب سنگ های مصنوعی زحمت کم تری نسبت به سنگ های طبیعی دارد.

 

  • مقاومت :

از دیگر ویژگی های این دو دسته سنگ که سبب ایجاد تفاوت میان آن ها می شود، مقاومت و استحکام آن ها می باشد. بسیاری از انواع سنگ های طبیعی مقاومت و استحکام بسیار بالایی دارند و در برابر سرما و گرما، خش و ضرب دیدیگی استقامت دارند. سنگ های مصنوعی نیز مقاومت چشمگیری دارند اما این مقاومت نسبت به سنگ های طبیعی بسیار کم تر می باشد. سنگ های مصنوعی اما مقاومت بسیار زیادی در برابر جذب آب دارند و این به دلیل تراکم بسیار زیاد در میان بافت تشکیل دهنده آن ها می باشد. برخی از سنگ های طبیعی که ماهیت آهکی دارند از مقاومت پایینی در برابر جذب آب برخوردار هستند.

 

  • ثبات رنگ :

از دیگر موضوعاتی که سبب ایجاد تفاوت میان این دو دسته سنگ می گردد ثبات رنگ هر یک از آن ها می باشد. مواد معدنی و طبیعی علت اصلی ایجاد رنگ های مختلف در سنگ های طبیعی می باشد و این رنگ ها در اثر عوامل مختلف در بافت سنگ ایجاد می شوند و می توان گفت مقاومت در آن ها بسیار زیاد است. سننگ های مصنوعی اما به دلیل وجود رنگدانه های شیمیایی از رنگ های متفاوت برخوردار هستند و به همین دلیل اس که ممکن می باشد در طی گذشت سال ها دچار تغییر رنگ و رنگ رفتگی شود. در واقع می توان گفت سنگ های طبیعی از ثبات رنگ بالایی به نسبت سنگ های مصنوعی برخوردار هستند.

 

  • ابعاد سنگ:

همانطور که گفتیم سنگ های مصنوعی به وسیله علم و فناوری ساخته می شوند و به همین دلیل است که هیچ گونه محدودیتی در تولید ابعاد مختلف از این سنگ ها وجود ندارد و می توان ان ها را در سایز های دلخواه با توجه به نوع کاربردشان تولید نمود. اما سنگ های طبیعی در تفاوت با سنگ های مصنوعی از دل معدن ها به دست می آیند و به صورت کوپ های سنگین و خام به کارخانه فرستاده می شوند تا برش خورده و فراوری شوند و به همین دلیل است که نمی توان آن ها را در ابعاد گسترده و مختلف تولید نمود.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت