ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
تفاوت سنگ لاشتر و نجف آباد

تفاوت سنگ لاشتر و نجف آباد

تاریخ انتشار: 1398/05/11 20:42 | بازدید: 2340

تفاوت سنگ مشکی نجف آباد و سنگ لاشتر

در این مطلب می خواهیم تفاوت های سنگ لاشتر و سنگ مشکی نجف آباد را به تفکیک بیان کنیم. بارها شده مشتریان عزیز ما از ما سوالی این چنینی پرسیده اند. بر آن شدیم تا در کالاساخت به عنوان مرجع شناخت سنگ های ساختمانی و اینکه این مجموعه در قالب صنایع سنگ ایران هر دو سنگ را در خط تولید خود دارد توضیحات کاملی را در این مطلب بیان کنیم.
در این مطلب با موارد زیر به طور کامل آشنا می شویم:


- معادن این سنگ ها در کجاست؟
- تفاوت های اصلی این دو سنگ در چیست؟
- ویژگی های متضاد با هم کدام است؟
- ابعاد تولیدی و سنگ های برشی این سنگ ها چیستند؟
- و از همه مهم تر، کاربرد های آن ها با هم چه تفاوتی دارند؟

 

معادن این سنگ ها در کجاست؟

 

یکی از تفاوت های اصلی و قابل فهم این دو سنگ تفاوت در معادن استخراج آن ها می باشد. معادن سنگ مرمریت لاشتر و سنگ نجف آباد هر دو در استان اصفهان واقع شده است با فاصله ای تقریبا 100 کیلومتری از هم و باید بگوییم دو سنگ از یک رشته کوه استخراج می شوند. یک رشته کوه سیاه رنگ از سمت جنوب استان اصفهان شروع شده است که ابتدای این کوه در شهر رضای اصفهان می باشد و انتهای آن تا غرب استان کشیده می شود.
ابتدای این رشته کوه معادن سنگ مشکی شهر رضا می باشد و در ادامه معدن سنگ مرمریت لاشتر در فاصله 35 کیلومتری جنوب شهر اصفهان در منطقه لاشتر واقع شده است،( لاشتر اسم این منطقه می باشد که بر روی سنگ استخراج شده گذاشته شده است) و تقریبا 14 سینه کار معدن فعال در آن می باشد و معدن سنگ مرمریت نجف آباد در 12 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان نجف آباد واقع شده است که به دلیل قرار گرفتن در این شهرستان به نام نجف آباد شهرت یافته است (البته سنگ نجف آباد با نام های سنگ مرمریت پارس یا مشکی پارس نیز شناخته می شود). در معادن سنگ نجف آباد به طور متوسط 16 معدن فعال وجود دارد.

 

تفاوت سنگ لاشتر و نجف آباد

 

ظاهر سنگ

 

- رنگ سنگ


ظاهر سنگ لاشتر و سنگ نجف آباد تقریباً شبیه به یکدیگر هستند، اما با این حال تفاوت هایی در این دو سنگ قابل مشاهده است. که در زیر به آن می پردازیم.
سنگ لاشتر دارای زمینه های:
- خاکستری
- خاکستری تیره
- مشکی پر کلاغی
است. اما سنگ نجف آباد دارای زمینه رنگ مشکی تیره است. البته در بعضی از معادن و سروت ها به طور بسیار محدود رنگ مشکی پرکلاغی نیز می باشد، ولی در کل تیره تر از سنگ لاشتر است.


مشاهده کلیه محصولات سنگ لاشتر در کالاساخت


در تصویر زیر شما سنگ گیوتین شده لاشتر و نجف آباد را مشاهده می کنید. این 2 سنگ را کنار هم قرار داده ایم تا به خوبی متوجه تفاوت رنگ در عمق این دو سنگ شود. اینجا باید بگویم کالاساخت سنگ های گیوتین لاشتر و نجف آباد نیز تولید کرده و شما مشتری یا معمار عزیز می توانید به خوبی دنبال یک ست رنگی و سنگی در ساختمان خود باشید.

 

تفاوت سنگ لاشتر و نجف اباد


- طرح و نقش

در سطح هر دو سنگ رگه های نامنظمی به چشم می خورد، که در 98% سنگ ها این خط ها سفید هستند. ضخامت این خط ها در اندازه 5 میلیمتر تا 10 سانت هستند که به طور نامنظم در سرتاسر هر دو سنگ دیده می شود. در سورت های ضعیف (درجه) هر دو خط هایی طلایی وجود دارد ولی بسیار کم و محدود است. در کل باید گفت که، سنگ های لاشتر و نجف آباد را شما هر موقع که در راه سنگ برش دهید این خط ها در آن به شکل موج وجود دارد و اگر سنگ را در بی راه آن برش دهید این خط ها تبدیل به لکه های سفید می شوند.

 

صادرات


هر دو این سنگ ها به خارج از کشور در ابعاد و پرداخت های مختلف صادر می شوند با این تفاوت که سنگ لاشتر طرفداران بیشتری در خارج از کشور دارد و صادرات ان بیش از صادرات سنگ نجف آباد صورت می گیرد. سنگ لاشتر در دنیا با اسم پتراگری (petragray) شناخته شده و کشور هایی نظر ایتالیا، چین، ترکیه و استرالیا این سنگ را حتی به صورت کوپ نیز خریداری می کنند.

 

ویژگی های کلی

 

مقاومت سایشی:


سنگ های لاشتر و نجف آباد هر دو دارای مقاومت سایشی نسبتاً بالایی هستند اما سنگ لاشتر از دسته سنگ هایی است که در اصطلاح پاخور خوبی دارند. این اصطلاح به این معنا است که سنگ لاشتر هنگامی که در سنگ فرش و یا سنگ پله قرار می گیرد برعکس دیگر سنگ های ساختمانی که در اثر رفت و آمد سایش پیدا می کنند و رنگ آن ها کدر می شود، هر چه پا بر روی آن ها خورده شود سنگ سطح براق تری پیدا می کند و به مرور حتی حالتی پولیش خورده به خود می گیرد. البته باید گفت سنگ لاشتر مقاومت بالاتری نسبت به سنگ نجف آباد دارد.

سنگ اسلب مشکی نجف آباد

میزان تخلخل:


در سنگ های مرمریت تخلخل زیاد معنی دقیقی ندارد. چون مانند سنگ های تراورتن شما در آن سوراخی نمی بینید. ولی بافت این سنگ ها در خود فاصله مولکولی دارند.
یکی از تفاوت هایی که شما می توانید فرق بین سنگ لاشتر و مشکی را متوجه شوید همین است. سنگ های لاشتر تراکم بسیار بیشتری نسبت به نجف آباد دارند. شما وفتی پشت و روی سنگ را مشاهده می کنید سنگ مشکی بافت های ریزی به شکل مویرگ را در خود دارد. مویرگ هایی که حتی در بعضی از سورت ها پایین این سنگ ضخامت دار شده و شبیه به سوختگی در سنگ می شود. این مورد در سنگ لاشتر نیز وجود دارد ولی بسیار کم تر است. سنگ های لاشتر به اصطلاح پخته تر و فشرده تر است.

 

میزان جذب آب:


میزان جذب آب در هر دو نوع سنگ بسیار کم است و اما بر اساس ویژگی نام برده شده در بالا یعنی میزان تخلخل، میزان جذب آب در سنگ نجف آباد کمی، بیشتر است. این جذب آب به معنی اینکه رنگ سنگ عوض شود نیست خیلی جزئی می باشد. برای همین جذب آب کم نیز ما پیشنهاد می کنیم هر دو سنگ در کف مناطقی که در زمستان آب وجود دارد و منفی 10 درجه را تجربه می کنند اجرا نشود، تا باعث ترک خوردگی سنگ بر اثر یخ زدگی نشود.

 


مشاهده کلیه سنگ های تولیدی مشکی نجف آباد در کالاساخت


 

 

مقاومت در برابر خورشید و گرما


سنگ مرمریت نجف آباد از آن دسته از سنگ های مرمریتی است که می توان از آن ها در ساخت نمای خارجی استفاده نمود اما این نکته در مورد آن ها قابل توجه است که این سنگ ها در برابر نور افتاب در حد خیلی کمی رنگشان کم رنگ می شود، یا بهتر بگوییم رنگ سیاه آن در حد 1 درجه باز تر می شود.
سنگ مرمریت لاشتر مقاومت بسیار بالایی در برابر افتاب و رنگ رفتگی دارد و سازگار با شرایط اب و هوایی معتدل و مرطوب و معتدل و خشک است. این سنگ رنگ زمینه آن تغییر نمی کند و مکمل خوبی برای سنگ های سفید و کرم در نمای ساختمان است.

 

قدمت


همانطور که در بالا اشاره کردیم هر دو سنگ لاشتر و نجف آباد جزء قدیمی ترین سنگ های مرمریت هستند، هر دو جز اولین معادنی بودند که در ایران استخراج در آن شروع شده و در بسیاری از اماکن قدیمی در شهر های مختلف از آن استفاده شده است. مکان هایی مانند چهار باغ اصفهان، شیرازیه، نقش جهان، حرم امام رضا، میدان آزادی و حرم حضرت معصومه در کف و بدنه از این سنگ ها استفاده شده است.

کاربرد سنگ لاشتر در دکوراسیون داخلی

ابعاد تولیدی


هر دو سنگ در ابعاد مختلف و تنوع بالایی در سنگبری های اصفهان تولید می شوند. این سنگ ها به صورت:
- پلاک 40 طولی صیقلی
- فرشی در ابعاد مختلفی مانند: 80*80 – 60*60 – 40*40
- اسلب
- سنگ های آنتیک (پروفیل - گیوتین)
- پلاک و فرشی های تیشه ای

نکته اول: سنگ های لاشتر به صورت تیشه ای به طور فراوان تولید می شود ولی سنگ نجف آباد به خاطر مویرگ هایی که در بالا توضیح دادیم زیاد تیشه ای نمی شود.
نکته دوم: سنگ های مشکلی به خاطر رنگ تیره خود در سنگ های آنتیک بسیار بیشتر از لاشتر استفاده می شود.

 

 

 

نتیجه گیری


هیچ خوب و بدی مطلقی در سنگ های ساختمانی وجود ندارد. سنگ های لاشتر و مشکی تقریباً در ویژگی شبیه به هم هستند. بسته به سلیقه و مکان استفاده شما می توانید انتخاب کنید و در بعضی از مواقع خیلی خاص این انتخاب محدود می شود. اما ما در کالاساخت هستیم تا شما را با توجه به سلیقه، طرح اجرایی و نیازتان راهنمایی کنیم تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت