تفاوت سنگ لاشتر و نجف آباد


تفاوت سنگ لاشتر و نجف آباد

تاریخ انتشار: 1398/05/11 20:42 | بازدید: 680

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 

تفاوت سنگ لاشتر و نجف آباد

 

سنگ لاشتر و سنگ نجف آباد هر دو از دسته سنگ های مرمریت می باشند که دارای زمینه تیره رنگ هستند. این دو سنگ به دلیل ظاهر تقریبا مشابهی که دارند معمولا با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند و تشخص آن ها کمی سخت می باشد. سنگ های مرمریت در کل از دسته سنگ های آهکی دگرگون شده هستند که از کلسیت، دولومیت و کریستال  تشکیل شده اند. انواع مختلفی از این سنگ ها در بازار به فروش می رسد که بیشتر آن ها دارای زمینه روشن و کرمی می باشند و برخی از آن ها دارای زمینه تیره و مشکی می باشند. سنگ مرمریت لاشتر و نجف آباد از جمله قدیمی ترین سنگ های مرمریت هستند که زمینه آن ها تیره رنگ است. در این مطلب گروه کالاساخت به بررسی تفاوت های بین این دو سنگ پرداخته است و شما را با ویژگی های هر یک از آن ها آشنا می سازد تا با دانش هرچه بیشتر نسبت به انتخاب هریک از آن ها اقدام نمایید. از تفاوت های اصلی میان این دو سنگ می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • معدن :

یکی از تفاوت های اصلی و قابل فهم این دو سنگ تفاوت در معادن استخراج آن ها می باشد. معادن سنگ مرمریت لاشتر و سنگ نجف آباد هر دو در استان اصفهان واقع شده است و این دو سنگ از یک رشته کوه استخراج می شوند اما هر یک از آن ها در قسمت های متفاوت واقع شده اند. معدن سنگ مرمریت لاشتر در فاصله 35 کیلومتری جنوب شهر اصفهان منطقه لاشتر واقع شده است و معدن سنگ مرمریت نجف آباد در 12 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان نجف آباد واقع شده است که به دلیل قرار گرفتن در این شهرستان به نام نجف آباد شهرت یافته است. البته سنگ نجف آباد با نام های  سنگ مرمریت پارس یا مشکی پارس نیز شناخته می شود.

  • ظاهر سنگ

ظاهر سنگ لاشتر و سنگ نجف آباد تقریبا شبیه به یکدیگر است اما با این حال تفاوت هایی در این دو سنگ قابل مشاهده است. سنگ لاشتر دارای زمینه خاکستری، خاکستری تیره و مایل به مشکی است اما سنگ نجف آباد دارای زمینه مشکی پر کلاغی و تیره تر از سنگ لاشتر است. در سطح هر دو سنگ رگه های سفید رنگ نامنظمی نیز مشاهده می شود که این رگه ها در سنگ نجف آباد بیشتر به چشم می خورد. در سطح برخی از سورت های سنگ لاشتر لکه های سفید رنگی نیز مشاهده می شود که در اصطلاح به آن ها قده های شکری می گویند.

  • صادرات

هر دو این سنگ ها به خارج از کشور صادر می شوند با این تفاوت که سنگ لاشتر طرفداران بیشتری در خارج از کشور دارد و صادرات ان بیش از صادرات سنگ نجف آباد صورت می گیرد.

  • ویژگی های کلی
  1. مقاومت سایشی:

سنگ های لاشتر و نجف آباد هر دو دارای مقاومت سایشی بالایی هستند اما سنگ لاشتر از دسته سنگ هایی است که در اصطلاح پاخور می باشد. این اصطلاح به این معنا است که سنگ لاشتر هنگامی که در سنگ فرش و یا سنگ پله قرار می گیرد برعکس دیگر سنگ های ساختمانی که در اثر رفت و آمد سایش پیدا می کنند و رنگ آن ها کدر می شود، هرچه پا بر روی آن ها خورده شود و بیشتر ساییده شوند درخشان تر و زیبا تر می شوند.

  1. میزان تخلخل:

میزان تخلخل در سنگ مرمریت نجف آباد تا حدودی کم تر از سنگ مرمریت لاشتر می باشد.

  1. میزان جذب آب:

میزان جذب آب در هر دو نوع سنگ بسیار کم است و اما بر اساس ویژگی نام برده شده در بالا یعنی میزان تخلخل، میزان جذب آب در سنگ نجف آباد کمی، کم تر از سنگ لاشتر می باشد.

  1. مقاومت :

سنگ مرمریت نجف آباد از آن دسته از سنگ های مرمریتی است که می توان از آن ها در ساخت نمای خارجی استفاده نمود اما این نکته در مورد آن ها قابل توجه است که این سنگ ها در برابر نور افتاب در حد خیلی کمی رنگشان کم رنگ می شود. سنگ مرمریت لاشتر مقاومت بسیار بالایی در برابر افتاب و رنگ رفتگی دارد و سازگار با شرایط اب و هوایی معتدل و مرطوب و معتدل و خشک است.

  • قدمت:

همانطور که در بالا اشاره کردیم هر دو سنگ لاشتر و نجف آباد جزء قدیمی ترین سنگ های مرمریت هستند، اما باید گفت که معدن سنگ نجف آباد یکی از اولین معادن و اولین سنگ های تولیدی در صنعت سنگ ایران میباشد که می توان مدرک آن را در بناهای قدیمی و تاریخی مشاهده نمود.

 

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->