برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مقایسه نمای رومی سنگی و نمای سیمانی

تفاوت نمای رومی سنگی و نمای سیمانی

تاریخ انتشار: 1399/04/02 08:46 | بازدید: 580

آنچه که در اولین نگاه به یک ساختمان چشم بینندگان را به خود جلب می کند و هر رهگذری نیز می تواند آن را مشاهده نموده

تفاوت نمای رومی سنگی و نمای سیمانی

 

آنچه که در اولین نگاه به یک ساختمان چشم بینندگان را به خود جلب می کند و هر رهگذری نیز می تواند آن را مشاهده نموده و درباره فضای داخلی سازه به قضاوت بپردازد، نمای خارجی است. نمای خارجی در واقع به بیرونی ترین بخش یک ساختمان گفته می شود که پوشش آن می باشد و نقشی همانند یک لباس را برای سازه ایفا می نماید. با توجه به این موضوع می توان دریافت که طراحی و اجرای این بخش از ساختمان چه اهمیت بالایی دارد و دست اندرکاران ساخت و ساز امروزه نسبت به آن وسواس بسیار زیادی به خرج می دهند. با یک نگاه کلی به ساختمان های شهر و یا محله ای که در آن زندگی می کنید، می توانید به این موضوع پی ببرید که نمای هر ساختمان با دیگری متفاوت است و طرح و سبک های بسیار متنوع و مختلف به همراه مصالح فراوانی در طراحی این بخش موجود به کار رفته است.

• نمای ترکیبی

• نمای رومی

• نمای مدرن

• نمای مینیمال

• نمای پست مدرن

تنها بخش کوچکی از دنیا وسیعی ست که شما می توانید در آن به گشت و گذار بپردازید و نمای مورد نظرتان را انتخاب کنید. پس تخیل و سلیقه خود را رها کنید تا در این دنیای وسیع به گشت و گذار بپردازد. این ها تنها بخشی از سبک هایی هستند که در اجرای نمای خارجی مورد استفاده قرار می گیرند و هر یک از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار می باشند. از میان انواع سبک های طراحی نما، سبک کلاسیک یا همان رومی امروزه در کشور ما از طرفداران بسیار زیادی برخوردار است. نمای رومی به دلیل تزئینات و المان های بسیار زیادی که دارد از جمله نماهای گران قیمت و بسیار مجلل می باشد که در ساختمان های لوکس و گران قیمت بسیار پر طرفدار است . این سبک از طراحی نما برگرفته از معماری یونان باستان می باشد و ریشه هایی در معماری قدیم ایرانی نیز دارد . البته گرانی این نما هم به جهت گرانی مصالح مورد استفاده به دلیل اجرت ساخت و هم به دلیل گرانی اجرت نصب مجری به صورت تومان می باشد. پس باید در نظر داشته باشید در صورت انتخاب این نما برای ساختمانتان باید بهای این زیبایی را بپردازید. ولی در عوض یک عمر می توانید از زیبایی چشم نواز آن لذت ببرید.
در میان انواع مصالح و متریال هایی که در حوزه نماسازی مورد بهره گیری قرار می گیرند، سنگ نما و سیمان از جمله عمده ترین مصالح در طراحی و پیاده سازی نمای رومی می باشند. سنگ ها، خود از پر طرفدارترین مصالح در صنعت ساخت و ساز می باشند که از گذشته های دور تا به امروز مورد استفاده بشر قرار گرفته اند و دارای طرح ها و رنگ های بسیار متنوعی نیز هستند. سیمان نیز از جمله مصالحی است که در اثر ترکیب با آب در مجاورت هوا خاصیت چسبندگی بالایی پیدا می کند و قدمت آن به سال ها پیش از میلاد باز می گردد. بهترین نوع سیمان در اجرای نمای رومی، سیمان سفید می باشد .
حال سوالی که برای بیشتر مصرف کنندگان پیش می آید این است که چه تفاوتی میان نمای کلاسیک سنگی و همین نما با متریال سیمانی وجود دارد؟ کدام نما بهتر است؟ در پاسخ به این سوال ما در تیم تحقیق و توسعه کالاساخت ابتدا سعی در ارائه تفاوت های میان سنگ و سیمان داریم تا با توجه به آن ها و ویژگی هایی که یک نمای رومی نیازمند است، به این مسئله پی ببریم که کدام متریال در طراحی نمای رومی بهتر است و ویژگی های برتری دارد . پس اگر این مسئله سوال شما نیز هست تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

نمای رومی با سنگ

تفاوت های میان سنگ و سیمان

در زیر به برخی از عمده ترین تفاوت های میان سنگ و سیمان پرداخته ایم:

• دوام و استحکام اولین تفاوت میان سنگ و سیمان که سعی در بررسی آن داریم، دوام و استحکام این دو متریال می باشد. همانطور که می دانید سنگ های ساختمانی از دل طبیعت و تحت تاثیر عوامل مختلف تشکیل شده اند و دارای ساختاری متفاوت با سیمان ها هستند. اما سیمان ساخته شده از مصالح آهکی، رس، سیلیس و اکسیدهای معدنی می باشد و در کارخانجات تولید سیمان با دستور های مختلف و خواص مختلف تولید شده است. همین موضوع نشان دهنده این می باشد که سنگ های طبیعی دارای دوام و استحکام بیشتری به نسبت سیمان ها هستند و در برابر عوامل مختلف جوی مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. علاوه بر این ها سیمان در مناطق مرطوب عایق رطوبتی و حرارتی ضعیفی محسوب می شود اما برخی از سنگ های ساختمـــانی در انواع آب و هوا قابل بهره گیری می باشند. در ساخت نمای رومی یکی از مهم ترین فاکتور ها دوام و استحکام است که در این مورد سنگ ها به نسبت سیمان از برتری برخوردار هستند.

 

• وزن

وزن از دیگر پارامتر هایی است که در اجرای نمای رومی از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد. در واقع همانطور که در بالا اشاره نمودیم، نمای رومی از المان ها و تزئینات بسیار زیادی برخوردار می باشد و همین موضوع سبب می شود تا وزن نما در حالت کلی بسیار افزایش یابد. وزن بالا در ساختمان می تواند در تکان های شدید ساختمان همچون زلزله، مشکل ساز شود. سیمان و سنگ هر دو از جمله مصالح سنگین می باشند و از وزن بالایی برخوردار هستند، اما در مقایسه با سیمان، برخی از سنگ ها مانند سنگ تراورتن از وزن کم تری برخوردار می باشند. همین امر موجب می شود که در مقام قیاس، ساخت نمای رومی با سنگ تراورتن سهم بیشتر و پر رنگ تری داشته باشد.

 


تمام آنچه برای نمای رومی نیاز دارید در اینجا


 

• قیمت

قیمت نیز از جمله پارامتر های مهمی است که در اجرای کلی یک پروژه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. نمای رومی خود از جمله نماهای گران قیمت است که اجرای آن هزینه های بسیار زیادی در پی دارد. این موضوع برای مصرف کننده و یا پروژه هایی که از بودجه کافی برخوردار نمی باشند، بسیار مهم است. حال استفاده از یک متریال با قیمت مناسب می تواند بسیاری از هزینه ها را کاهش دهد. در این میان سیمان از قیمت بسیار مناسب تر و پایین تری به نسبت سنگ های ساختمانی برخوردار است و استفاده از ان در پیاده سازی نمای رومی بسیار مقرون به صرفه تر می باشد. اما باید در نظر داشته باشید که که هزینه های اجرای نمای رومی تنها هزینه متریال نمی باشد و بخش عمده ای از کار هزینه نصب و اجراست. پس مقتضی است پیش از قدم گذاشتن در این مسیر از قیمت ارائه شده ار جانب مجری مطمئن شوید.

نمای رومی با سیمان

• ظاهر و جلوه

از جمله ویژگی های بسیار مهم و پر اهمیت دیگر در پیاده سازی نمای رومی و علاوه بر آن انواع سبک های نما، جلوه و ظاهر مناسب و زیبای مصالح می باشد. آنچه که در نمای رومی اهمیت دارد این است که بهتر است مصالح مورد استفاده در پیاده سازی آن دارای رنگ های کرم و روشن باشند. مصالح کرم و روشن طرح ها و نقش های این سبک نما را به خوبی نمایش می دهند و به همین دلیل است که استفاده از سنگ های سفید خالص و یا رنگی در این نما توصیه نمی شود. سنگ های ساختمانی دارای رنگ های بسیار مختلفی هستند که در میان آن ها سورت های بسیار متنوعی از رنگ کرم و روشن نیز موجود می باشد. علاوه بر این ها سنگ ها از ظاهری لوکس و بسیار چشم نواز تر از سیمان برخوردار هستند که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می نماید اما سیمان تنها دارای رنگی یکدست است و سبب یکنواختی ظاهر ساختمان می شود. البته بسیاری از افراد نیز هستند به طرح های طبیعی و خدادادی سنگ ها چندان علاقه ای ندارند و همــــواره نمای یکدست و یک رنگ را ترجیح می دهند.

 

• مدت زمان نصب و اجرا

یکی دیگر از مواردی که موجب تفاوت میان سنگ ها و سیمان شده است، مدت زمان مورد استفاده در مرحله نصب و اجرای هر یک از آن ها می باشد. مدت زمان اجرای نما از جمله مسائل بسیار مهم در پروژه های ساختمانی می باشد و این به دلیل افزایش هزینه ها در طی اجرای نمای هر چه طولانی تر است. در واقع هر چه زمان اجرا بالاتر رود، هزینه های جانبی مانند دستمزد کارگران، هزینه های حمل و نقل و ... نیز افزایش می یابد. در مورد مدت زمان اجرای سنگ و آجر باید بگوییم که هر دوی این مصالح نیازمند داربست بندی هستند و به همین دلیل از مدت زمان تقریبا مشابهـــی برخوردار هستند، اما سیمان به دلیل انعطاف پذیری و شکل پذیری بالایی که دارد در اجرای تزئینات و المان های نمای رومی از مدت زمان به نسبت کم تری برخوردار است.

 

کلام پایانی

با وجود تمام این تفاوت های و ویژگی ها در این دو متریال باید بگوییم که انتخاب میان آن ها در نهایت بسته به سلیقه صاحب ملک، کارفرما و طراح دارد. فردی ممکن است به نمای سنگی علاقه داشته باشد و دیگری به نمای سیمانی! با این حال شما می توانید برای انتخابی بهتر و مناسب تر در میان انواع مصالح ساختمانی به منظور نماسازی، با گروه مشاورین ما در کالاساخت تماس حاصل نمایید و از راهنمایی ها و مشاوران آن ها بهره مند شوید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت