برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
جذب آب در کاشی و سرامیک

جذب آب در کاشی و سرامیک

تاریخ انتشار: 1397/10/29 09:12 | بازدید: 2537

جذب آب در کاشی وسرامیک را در این متن توضیح داده ایم...

جذب آب در کاشی و سرامیک

 

همانطور که می دانید، کاشی و سرامیک از دسته محصولات سفالین هستند که در تولید آن ها از ترکیب خاک و آب و برخی مواد معدنی دیگر بهره گیری می­شود. هنگامی که خاک برای استفاده در تولید این محصولات مورد بررسی قرار می­گیرد، پارامتر های مهمی را در کاشی و سرامیک تولید شده رقم می­زند. یکی از مهم ترین تاثیرات نوع خاک، میزان جذب آب کاشی و سرامیک است. در واقع میزان جذب آب هر کاشی متفاوت است و این موضوع علاوه بر خاک مصرفی بسته به نوع فراوری و پخت این محصولات نیز می­باشد. توجه به میزان جذب آب در هنگام انتخاب وخرید کاشی و سرامیک برای بخش های مختلف ساختمان، بسیار مورد اهمیت قرار دارد.

در حقیقت میزان جذب آب کاشی به شما می­گوید که برای کدام منطقه ی آب و هوایی و کدام قسمت از ساختمان مناسب تر است؟و کدام نوع کاشی و سرامیک برای کدام قسمت از منزل بهتر از بقیه ی کاشی هاست؟

در این مقاله از سایت کالاساخت سعی در بررسی تاثیرات مثبت و منفی جذب آب در کاشی و سرامیک برای شما همراهان عزیز نموده ایم و به معرفی دسته بندی انواع کاشی و سرامیک بر اساس درصد جذب آب پرداخته ایم.

 

تاثیرات منفی جذب آب در کاشی و سرامیک

 

اگر از کاشی و سرامیک هایی که دارای میزان جذب آب بالا هستند، در بخش های آبریز و مرطوب ساختمان مانند سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه و ... و یا نمای خارجی اقلیم های سرد و مرطوب استفاده شود، مشکلات زیر را به دنبال دارند :

  • جذب آب سبب می شود تا رطوبت و یا آب ناشی از بارش باران و برف در بافت کاشی و سرامیک نفوذ کرده و به هنگام سرما در آنجا یخ بسته و سبب ترک و شکستگی این مصالح گردد.
  • نفوذ آب و رطوبت در کاشی و سرامیک موجب بادکردگی لعاب آن ها و ترک خودگیشان پس از گذشت مدتی می­شود.
  • در بخش هایی مانند آشپزخانه و سرویس بهداشتی، جذب آب و مایعات سبب می­شود تا لکه های ناشی از روغن، مواد غذایی و ... بر روی سطح کاشی ها باقی مانده و موجب کثیفی آن ها شود.
  • از دیگر مشکلاتی که جذب آب بالا برای کاشی های سرویس بهداشتی به دنبال دارد، ایجاد کپک و تارهای خالی بر روی آن ها می­باشد.

 

تاثیرات مثبت جذب آب در کاشی و سرامیک

 

نمی توان گفت که جذب آب تنها یک ویژگی منفی برای کاشی ها و سرامیک ها محسوب می­شود و تنها آثار بد و مخرب برای آن ها به دنبال دارد. در واقع اگر از این محصولات بر اساس میزان جذب آبشان در بخش های خاصی از ساختمان بهره گیری شود، اتفاقاً می­توانند آثار مثبتی نیز به دنبال داشته باشند. کاشی هایی که در پوشش دیوارهای داخلی مورد بهره گیری قرار می­گیرند به سبب اینکه با استفاده از ملات سیمان اجرا می­شوند، نیازمند جذب آب هستند تا بتوانند ملات را به خوبی در بافت خود نفوذ داده و کاملا به بدنه بچسبند. اگر میزان جذب آب در این نوع کاشی ها بسیار پایین باشد، در نتیجه به خوبی چسبیده نمی­شوند و در اثر تکان های ساختمان و یا برخورد اشیاء سنگین به سطحشان از بدنه جدا شده و می­افتند.

دسته بندی کاشی و سرامیک بر اساس درصد جذب آب

کاشی و سرامیک به وسیله ی آزمایشی بسیار ساده از لحاظ میزان جذب آب دسته بندی می‌شوند. به این صورت که قبل از انجام آزمایش وزن سرامیک اندازه گیری شده و پس از قرار داده شدن در داخل آب جوش، میزان جذب آب ان در مقیاس وزنش سنجیده می‌شود. در دسته بندی انواع کاشی و سرامیک با توجه به میزان جذب آب، این محصول به چهار دسته زیر تقسیم می­شود :

  • کاشی غیر شیشه ایی :

این نوع کاشی بیشتر از 7 درصد از وزن خود آب جذب می­کند و برای فضاهای بیرونی و بسیار سرد و مرطوب و فضاهای داخلی آبریز مانند حمام، سرویس بهداشتی و... مناسب نیست.

  • کاشی نیمه شیشه ایی :

این نوع کاشی بین 3تا 7 درصد از وزن خود، آّب جذب کرده و همانند دسته بندی اول فقط برای فضاهای داخلی خشک ساختمان مناسب است و برای فضاهای بیرونی پیشنهاد نمی­شود.

  • کاشی شیشه ایی :

کاشی های موجود در این دسته، تنها بین 0.5 تا 3 درصد آب به خود جذب می­کنند و از جمله گزینه های مناسب برای بخش های داخلی و خارجی ساختمان می­باشند.

  • کاشیهای غیر قابل نفوذ :

این نوع کاشی ها که کمتر از 0.5درصد وزن خود، آب جذب می­کنند، مناسب برای انواع بخش های ساختمان هستند و شامل محصولات پرسلان می­شوند. این دسته متراکم ترین نوع سرامیک ها را شامل می­گردند که معمولا قیمت آن ها به نسبت کاشی های دیگر اندکی بیشتر است.

کاشی هایی که در دسته های شیشه ای قرار می‌گیرند سرامیک و کاشی هایی که در دسته ی غیر قابل نفوذ قرار می‌گیرند پرسلان نامیده می‌شوند. سرامیک های پرسلان بسیار مناسب برای مناطق مرطوب و سردسیر هستند چرا که در سرما و بارندگی هیچ گونه آبی را به خود جذب نمی­کنند و دچار ترک خوردگی نمی­شوند.

 

کلام پایانی

 

در آخر باید بگوییم که حتما به هنگام خرید کاشی و سرامیک به برچسب اطلاعات موجود بر روی بسته بندی آن ها توجه نموده و درصد میزان جذب آبشان را بررسی نمایید. می­توانید برای بهره مندی از مشاوره رایگان و راهنمایی پیش از خرید با همکاران ما در کالاساخت تماس حاصل نموده و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

 مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت