جذب آب پرسلان


جذب آب پرسلان

تاریخ انتشار: 1397/08/01 07:39 | بازدید: 1282

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

جذب آب پرسلان

 

امروزه در بازار صنعت ساخت و ساز مصالح بسیار متنوعی همچون کاشی و سرامیک، آجر، سنگ و ... را می­توان مشاهده نمود که هر یک از آن ها به لحاظ معیار های مختلفی همچون رنگ، جنس، خصوصیات فیزیکی و ... با یکدیگر در تفاوت قرار دارند. همچنین هر یک از این مصالح خود به تنهایی دارای انواع متنوعی می­باشند که آن ها نیز بر اساس معیارهایی، متفاوت از یکدیگرند. یکی از معیار های مهمی که مصالحی همچون کاشی و سرامیک را می­توان بر اساس آن طبقه بندی نمود، میزان جذب آب می باشد. اینکه منظور از جذب آب چیست و چگونه تعریف می­شود را در ادامه این مقاله از کالاساخت برای شما همراهان عزیز بررسی نموده ایم. در این مطلب همچنین سعی در بررسی جذب آب در کاشی ها و پرسلان ها و نحوه طبقه بندی آن ها بر اساس این معیار، کرده ایم.

 

منظور از جذب آب در کاشی چیست ؟

 

جذب آب کاشی در واقع میزان آب یا رطوبتی است كه در طول انجام آزمون، توسط کاشی پخت شده جذب مي‌شود و به عنوان یکی از استانداردهای کاشی معرفی می‌شود و اصطلاح رایج برای صنعت کاشی است. همچنین میزان جذب آب را می­توان، مقدار رطوبتی که یک سطح پیوسته می­تواند نگه دارد، دانست. در این بین یکی از روش هایی که در اندازه گیری میزان جذب آب کاشی مورد بهره گیری قرار می­گیرد، این است که یک تکه کاشی را جوشانده و به افزایش وزن آن توجه می­کنند، به اینصورت که هرچه وزن آن بیشتر شود، میزان جذب آبش نیز بالاتر است.

 

اندازه گیری درصد جذب آب و طبقه بندی کاشی ها بر اساس آن

 

جهت تعیین درصد جذب آب کاشی های سرامیکی نیز از این فرمول بهره گیری می‌شود که وزن اولیه کاشی حرارت دیده اندازه گیری شده، سپس همین کاشی به مدت 5 ساعت در آبجوش قرار می‌گیرد و پس از آن 24 ساعت درون آب می‌ماند. پس از  24ساعت دوباره وزن کاشی اندازه گیری می‌شود . در این بین براساس عدد به دست آمده، کاشی ها را به سه گروه زیر دسته بندی می‌کنند :

  • گروهE I : در این گروه کاشی هایی مانند پرسلان ها و کاشی های گرانیتی که میزان درصد جذب آب آنها بین 0 % تا 3% می‌باشد، قرار دارند.
  • گروهE II: کاشی های کف لعابدار که میزان درصد جذب آب آنها بین 3% تا 10% می‌باشد، در این گروه هستند.
  • گروهE III: شامل کاشی هــــای دیواری که میزان جذب آب آنها بیشتر از 10% می‌باشد، می شود.

همچنین یکی از مسائلی که در میزان جذب آب کاشی ها تاثیرگذار است، سطح تراکمشان و یا میزان دانسیته ی آن ها می­باشد. در واقع بر اساس یک قاعده کلی، هر چه تراکم در کاشی ها بیشتر باشد، میزان جذب آب آن ها کمتر است. در این میان موسسه استاندارد ملی آمریکا انواع کاشی و سرامیک را بر حسب دانسیته ای که دارند به لحاظ رتبه بندی تراکم و میزان جذب آب به دسته های زیر تقسیم بندی نموده است :

  • دانسیته ی پایین (غیر شیشه ای): این نوع کاشی ها که فقط مناسب برای استفاده در محیط داخلی هستند، دارای میزان جذب آب بیش از 7 درصد می­باشند.
  • دانسیته متوسط (نیمه شیشه ای) : در این گروه سرامیک هایی با میزان جذب آب 3 تا 7 درصد قرار دارند که باید همانند گروه اول تنها در محیط های داخلی مورد بهره گیری قرار گیرند.
  • دانسیته بالا (کاملاً شیشه ای) : کاشی هایی که در این گروه قرار می­گیرند، قابل استفاده در محیط های خارجی و داخلی ساختمان هستند و از جذب آب بین 0.5 تا 3 درصد برخوردارند.
  • بسیار متراکم ( غیر قابل نفوذ) : این دسته که متراکم ترین انواع سرامیک ها می­باشند، دارای میزان جذب آب 0.5 درصد یا کمتر هستند و تقریباً می­توان در هر جایی از فضای داخلی و خارجی ساختمان آن ها را مورد استفاده قرار داد. سرامیک های پرسلان در این دسته قرار دارند.

 

سرامیک پرسلان و جذب آب در آن

 

سرامیک های پرسلان از دسته محصولاتی هستند که که به سبب پخت در حرارت زیاد و دانسیته بالا، از میزان جذب آب نزدیک به صفری برخودارند و از جمله گزینه های محبوب و مناسب برای حمام، بین کابینت، روکش دیوارهای خارجی، استخرهای شنا و کف خانه ها می­باشند. پرسلان ها با خاک سفید متراکم هستند و در نتیجه منافذ کمتری نسبت به سرامیک های خاک رس دارند. این امر باعث می‌شود که کاشی های پرسلان سخت تر بوده و نسبت به کاشی های معمولی نفوذ پذیری رطوبت کمتری داشته باشند.

جذب آب پایین در پرسلان ها علاوه بر اینکه مقاومت آن ها را در برابر سرما و یخ زدگی بسیار بالا می­برد و از ترک خوردگیشان جلوگیری می­کند، سبب می­شود تا آثار لکه و آلودگی بر روی آن ها باقی نمانده و به راحتی شست و شو گردند. با مراجعه به بخش سرامیک سایت گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت می­توانید انواع سرامیک های پرسلان با ابعاد مختلف را مشاهده کنید و در صورت علاقه مندی در متراژ مورد نظر خریداری نمایید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرام1 نظر

علی اسلامی | 1398/02/13 19:35

آیا سرامیک های پرسلانی دیواری نیز در گروه کاشیهای پرسلانی قرار می گیرند. تفاوت جذب آب کاشیهای فضاهای مرطوب با سرامیکهایی که در فضاهای خشک قرار میگیرند چیست؟

مدیر سایت | 1400/07/07 09:45

با سلام و احترام
بهتر است برای مناطق مرطوب سرامیک پرسلان استفاده شود. جذب آب در کاشی و سرامیک پرسلان بسیار کم است در حد صفر درصد ولی در انواع کاشی و سرامیک معمولی بسیار بیشتر است و برای مناطق مرطوب پیشنهاد نمی شود.

جستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->