ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
جذب آب پرسلان

جذب آب پرسلان

تاریخ انتشار: 1397/08/01 07:39 | بازدید: 4698

جذب آب پرسلان چگونه است؟

امروزه در بازار صنعت ساخت و ساز مصالح بسیار متنوعی همچون کاشی و سرامیک، آجر نما، سنگ و... را می توان مشاهده نمود که هر یک از آن ها به لحاظ معیار های مختلفی همچون رنگ، جنس، خصوصیات فیزیکی و ... با یکدیگر در تفاوت قرار دارند. همچنین هر یک از این مصالح خود به تنهایی دارای انواع متنوعی می باشند که آن ها نیز بر اساس معیارهایی متفاوت از یک دیگرند. یکی از معیارهای مهمی که مصالحی همچون کاشی و سرامیک را می توان بر اساس آن طبقه بندی نمود، میزان جذب آب می باشد. اینکه منظور از جذب آب چیست و چگونه تعریف می شود را در ادامه این مقاله از کالاساخت برای شما همراهان عزیز بررسی نموده ایم. در این مطلب همچنین سعی در بررسی جذب آب در کاشی ها و پرسلان ها و نحوه طبقه بندی آن ها بر اساس این معیار، کرده ایم و بعد از خواندن این مطلب متوجه خواهید شد چرا قیمت سرامیک پرسلان بالاتر از دیگر سرامیک ها می باشد.

 

منظور از جذب آب در کاشی چیست؟

 

جذب آب کاشی در واقع میزان آب یا رطوبتی است كه در طول انجام آزمون، توسط کاشی پخت شده جذب مي‌شود و به عنوان یکی از استانداردهای کاشی معرفی می‌شود و اصطلاح رایج برای صنعت کاشی است. همچنین میزان جذب آب را می توان، مقدار رطوبتی که یک سطح پیوسته می تواند نگه دارد، دانست. در این بین یکی از روش هایی که در اندازه گیری میزان جذب آب کاشی مورد بهره گیری قرار می گیرد، این است که یک تکه کاشی را جوشانده و به افزایش وزن آن توجه می کنند، به این صورت که هرچه وزن آن بیشتر شود، میزان جذب آبش نیز بالاتر است.

 

پرسلان جذب آب

 

 

اندازه گیری درصد جذب آب و طبقه بندی کاشی ها بر اساس آن

 

جهت تعیین درصد جذب آب کاشی های سرامیکی نیز از این فرمول بهره گیری می‌شود که وزن اولیه کاشی حرارت دیده اندازه گیری شده، سپس همین کاشی به مدت 5 ساعت در آبجوش قرار می‌گیرد و پس از آن 24 ساعت درون آب می‌ماند. پس از 24 ساعت دوباره وزن کاشی اندازه گیری می‌شود . در این بین براساس عدد به دست آمده، کاشی ها را به سه گروه زیر دسته بندی می‌کنند:

- گروهE I : در این گروه کاشی هایی مانند پرسلان ها و کاشی های گرانیتی که میزان درصد جذب آب آنها بین 0 % تا 3% می‌باشد، قرار دارند.

- گروهE II: سرامیک کف لعابدار که میزان درصد جذب آب آنها بین 3% تا 10% می‌باشد، در این گروه هستند.

- گروهE III: شامل کاشی های دیواری که میزان جذب آب آنها بیشتر از 10% می‌باشد، می شود.

همچنین یکی از مسائلی که در میزان جذب آب کاشی ها تاثیرگذار است، سطح تراکمشان و یا میزان دانسیته ی آن ها می باشد. در واقع بر اساس یک قاعده کلی، هر چه تراکم در کاشی ها بیشتر باشد، میزان جذب آب آن ها کمتر است. در این میان موسسه استاندارد ملی آمریکا انواع کاشی و سرامیک را بر حسب دانسیته ای که دارند به لحاظ رتبه بندی تراکم و میزان جذب آب به دسته های زیر تقسیم بندی نموده است:

- دانسیته ی پایین (غیر شیشه ای): این نوع کاشی ها که فقط مناسب برای استفاده در محیط داخلی هستند، دارای میزان جذب آب بیش از 7 درصد می باشند.

- دانسیته متوسط (نیمه شیشه ای): در این گروه سرامیک هایی با میزان جذب آب 3 تا 7 درصد قرار دارند که باید همانند گروه اول تنها در محیط های داخلی مورد بهره گیری قرار گیرند.

- دانسیته بالا (کاملاً شیشه ای): کاشی هایی که در این گروه قرار می گیرند، قابل استفاده در محیط های خارجی و داخلی ساختمان هستند و از جذب آب بین 0.5 تا 3 درصد برخوردارند.

- بسیار متراکم ( غیر قابل نفوذ): این دسته که متراکم ترین انواع سرامیک ها می باشند، دارای میزان جذب آب 0.5 درصد یا کمتر هستند و تقریباً می توان در هر جایی از فضای داخلی و خارجی ساختمان آن ها را مورد استفاده قرار داد. سرامیک های پرسلان در این دسته قرار دارند.

 

سرامیک پرسلان و جذب آب در آن

 

سرامیک های پرسلان از دسته محصولاتی هستند که به سبب پخت در حرارت زیاد و دانسیته بالا، از میزان جذب آب نزدیک به صفری برخوردارند و از جمله گزینه های محبوب و مناسب برای حمام، بین کابینت، روکش دیوارهای خارجی، استخرهای شنا و کف خانه ها می باشند. پرسلان ها با خاک سفید متراکم هستند و در نتیجه منافذ کمتری نسبت به سرامیک های خاک رس دارند. این امر باعث می‌شود که کاشی های پرسلان سخت تر بوده و نسبت به کاشی های معمولی نفوذ پذیری رطوبت کمتری داشته باشند. جذب آب پایین در پرسلان ها علاوه بر اینکه مقاومت آن ها را در برابر سرما و یخ زدگی بسیار بالا می برد و از ترک خوردگیشان جلوگیری می کند، سبب می شود تا آثار لکه و آلودگی بر روی آن ها باقی نمانده و به راحتی شست و شو گردند.

 

اهمیت درصد جذب آب در کاشی و سرامیک

 

حققیقت امر این است که خود جذب آب در سطح محصول مشکل ساز نیست. یعنی هر محصولی اعم از سنگ ساختمانی یا کاشی و سرامیک اگر جذب آب بالایی هم داشته باشد، آب به درون آن نفوذ کرده و پس از مدتی خشک خواهد شد. اما شرایط محیطی و دمایی است که این ویژگی را مشکل ساز خواهد کرد. به این صورت که در سنگ ساختمانی جذب آب باعث شوره زدن و پوسته کردن و در نهایت از بین رفتن سنگ خواهد شد. در دنیای کاشی و سرامیک نیز به هنگامی که سرامیک خیس شود و اختلاف دمایی شب و روز را داشته باشیم، سرامیک ترک برداشته و پوسته می کند. در مناطق سردسیر کشور نیز نفوذ آب به سرامیک موجب یخ زدن آب درون آن می شود و این یخ زدن آب انبساط را در پی خواهد داشت. منبسط شدن آب یخ زده موجب پوسته کردن لعاب سرامیک شده و در نهایت سرامیک ترک برداشته و شکسته خواهد شد. معمولاً سرامیک ها یا کاشی های پرسلان را با جذب آب صفر درصد می شناسیم. همان گونه که در مطلب بالا به این موضوع اشاره داشتیم جذب آب صفر درصد معمولا در بازار رایج نیست و پرسلان را با حدود 3 درصد جذب می نامیم. این جذب رطوبت سه درصدی می تواند برای سرامیک های بدنه فوق العاده بیان شود. به این معنا که برای مناطق مختلف کشور با آب و هوای متفاوت می توان به راحتی و با اطمینان خاطر اجرا می گردد. کاربرد کاشی پرسلان را می توان برای کف به عنوان سرامیک پرسلان کف معرفی نمود و معمولا برای کاربری های خانگی که به دنبال محصول با کیفیت هستند و همچنین کاربری های صنعتی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. از طرفی سرامیک های بدنه که با نام سرامیک های پرسلان نما نیز در بازار رایج هستند از مهم ترین و بیشترین نوع سرامیک های پرسلان هستند. این سرامیک ها با ضخامت های بالا و با خاک سفید تولید می شوند و برای بدنه ساختمان مناسب تلقی می شوند.

 

ویژگی کاشی، سرامیک پرسلانی

 

انتخاب محبوب صاحب خانه ها، سرامیک پرسلان و کاشی پرسلان، سطحی قابل‌ اعتماد و بادوام را به شما، نوید می‌ دهد کف ‌پوش‌هایی کاربردی که همواره شیک و مدرن نیز هستند. موارد زیر را میتوان یکی از بارزترین ویژگی های محصولات پرسلانی نام برد....

 

جذب آب سرامیک پرسلان

 

مقاومت در برابر کثیفی

 

سرامیک پرسلان به‌ راحتی دیگر انواع کف‌پوش، گردوخاک و تفاله‌ها را نگه نمی‌دارند. این کفپوش، به آسانی با مواد خانگی پاک می‌شود. همچنین، این مواد به جلاکاری نیاز ندارند. یک نظافت روزانه، جلا و درخشندگی این کف ‌پوش را حفظ می‌کند.

 

ضد لک

 

ضد لک بودن سرامیک و پرسلان به میزان مقاومت آن‌ها در برابر رطوبت بستگی دارد. کاشی‌های لعاب ‌دار و حتی بعضی از کاشی‌های بدون لعاب، در برابر هر نوع لکه‌ای مقاومت می‌کنند و به راحتی پاک می‌شوند.

 

کاشی و سرامیک پرسلان لیز نیستند؟

 

یکی از ملاحظات کاربردی، سطح لیزی کفپوش است. مقاومت در برابر سر خوردن، دو فاکتور را در بر دارد: نیازهای محیطی و اینکه کف‌پوش چه مقدار در معرض ریخته شدن مایعات است. روی بیشتر کف‌پوش‌ها، ناگزیر مایع می‌ریزد پس به کفپوشی نیاز است که سر نباشد. همچنین در خانه‌هایی که بچه یا عضوی مسن دارند؛ کفپوش نباید لیز باشد. تولیدکننده‌های سرامیک و پرسلان با استفاده از لعاب، لعاب افزودنی و طرح‌های مختلف، مقاومت محصول را در برابر لیزی بهبود داده‌اند. همچنین، اندازه کاشی، فضای اتصال ملاط و دوغاب و شیب کف نیز روی سری تأثیر می‌گذارند. سرامیک‌های سفالی لعاب‌دار نسبت به موارد بدون لعاب، لیزتر هستند پس در قسمت‌هایی که آب زیاد می‌ریزد یا پر رفت ‌وآمد هستند؛ از سرامیک‌های بدون لعاب استفاده کنید.

 

ثبات رنگ پرسلان

 

چون رنگ را تحت دمای بالا به خاک رس (در سرامیک‌های بدون لعاب) یا به سطح لعاب‌دار (در سرامیک‌های لعاب‌دار) اضافه می‌کنند؛ دچار رنگ ‌پریدگی نمی‌شود؛ حتی اگر مستقیماً در معرض تابش نور خورشید باشد.

 

سرامیک و کاشی پرسلان حساسیت‌زا نیستند؟

 

سطح سرامیک و پرسلان، ذرات کثیف و آلرژی‌زا را حفظ نمی‌کند و گازها، بوها و دودها را جذب نمی‌کند. این خصیصه، سرامیک و پرسلان را به یک انتخاب عالی برای محیط‌ هایی که نباید آلرژی وجود داشته باشد؛ تبدیل کرده است. با مراجعه به بخش منوی سرامیک و زیر دسته ی پرسلان سایت گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت می توانید انواع سرامیک های پرسلان با ابعاد مختلف را مشاهده کنید و در صورت علاقه مندی در متراژ مورد نظر خریداری نمایید. ما در کالاساخت همواره از ابتدای انتخاب تا خرید در کنار شما هستیم.

 

جمع بندی

سرامیک پرسلان با ویژگی‌های منحصر به فرد خود، ابزاری موثر در جذب آب در سطح‌های ساختمانی است. این ماده ساختمانی، با ساختار مخلوطی از سیمان، ماسه، و مواد پلیمری، از خصوصیاتی برخوردار است که باعث جذب و نگهداری آب می‌شود. آب از طریق دیواره‌ها و سقف‌های پرسلان جذب شده و به طور متوسط تا حداکثری نگهداری می‌شود. این ویژگی موجب مقاومت در برابر نفوذ آب و رطوبت در ساختمان می‌شود، که باعث افزایش دوام و پایداری ساختمان می‌گردد. علاوه بر این، جذب آب توسط پرسلان، به معنای کاهش احتمال خشک شدن و ترک خوردن سطوح است، که این مسئله به ویژه در مناطق با آب و هوای مرطوب و باران زیاد اهمیت دارد. از این رو، استفاده از سرامیک پرسلان در پروژه‌های ساختمانی که با تمرکز بر مقاومت در برابر رطوبت انجام می‌شود، بسیار موثر و پرکاربرد است. 

برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در کالاساخت همراه و هم قدم باشید.

 

 

 "در تمامی مراجل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت