ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
حمل ونقل و بسته بندی سنگ های ساختمانی

حمل و نقل و بسته بندی سنگ های ساختمانی

تاریخ انتشار: 1399/06/16 08:54 | بازدید: 814

همانطور که چندین بار در مقالات پیشین کالاساخت اشاره نمودیم، سنگ های ساختمانی از جمله مصالح بسیار پر مصرف و پر طرفدار در صنعت ساخت و ساز می باشند که دارای تنوع بسیار بالا در طرح و رنگ هستند و در بخش های مختلف یک سازه کاربری دارند. در هر یک از مقالات پیشین کالاساخت به معرفی انواع سنگ های ساختمانی ، کاربری و ویژگی های مثبت و منفی هر یک به تفکیک پرداخته ایم و تا حدودی شما عزیزان را با این مصالح مفید و کارآمد اشنا نمودیم. در این مقاله اما می خواهیم به ابتدای کار سنگ های ساختمانی برویم و در مورد حمل و نقل و بسته بندی آن ها پیش از رسیدن به دست مشتریان و مصرف کنندگان بحث نماییم. حمل و نقل و بسته بندی هر دو از جمله اقدامات مهم در آماده سازی هر یک از انواع سنگ های ساختمانی می باشند که توجه به انجام درست و مناسب آن ها از اهمیت بسیار زیادی در میان دست اندرکاران ساخت و ساز برخوردار است.

 

حمل و نقل و بسته بندی سنگ برای داخل کشور چگونه است؟


پاسخ به این سوال به موارد متعددی بستگی دارد؛ مواردی همچون نوع سنگ، ابعاد و متراژ خریداری شده. اما اگر بخواهیم در حالت کلی به آن پاسخ دهیم باید اینگونه گفت که سنگ های پلاک یا همان سنگ های 40 طولی بدون هیچ بسته بندی و به صورت دستچین بارگیری و ارسال می شوند. سنگ پلاک فاقد بسته بندی است و به صورت افقی در ماشین های مختلف بارگیری می شود. سنگ پله و سنگ های کف هم به همین صورت است و بدون بسته بندی خواهند بود. اما در سنگ های اسلب شاهد پالت شدن سنگ در پالت های آهنی خواهیم بود. سنگ اسلب در هر ابعاد و متراژی باید از کارخانه تا پروژه به صورت پالت شده ارسال گردد.


بسته بندی سنگ های گیوتین و آنتیک هم به صورت تسمه ای یا پلاستکی خواهد بود و در این مورد سنگ ها بصورت بسته ای و نه فله ای بارگیری و تخلیه خواهند شد. اما برای روش ارسال باید به مقدار سنگ و متراژ ارسالی توجه داشت. به بیان بسیار ساده در مورد سنگ پلاک می توان اینگونه گفت که متراژ 100 متر مربع توسط ماشین خاور، متراژ 250 متر مربع توسط ماشین تک و متراژ 350 متر مربع توسط ماشین ده چرخ ارسال می گردد. مسلما سنگ های کمتر و بیشتر از این متراژها توسط نیسان و تریلی حمل و نقل می گردند. البته این موضوع برای اسلب ها متفاوت بوده و در بیشتر موارد سنگ اسلب خریداری شده توسط خاور های خرک دار یا پالت دار ارسال می گردند.

 


حمل و نقل و بسته بندی سنگ برای صادرات چگونه است؟


برای امر صادرات تفاوتی ندارد که سنگ چه ابعاد و چه نوع فرآوری داشته باشد. در هر صورت سنگ باید پالت شود و کیفیت و نوع پالت استفاده شده تماما به کشور مقصد و مشتری مورد نظر بستگی خواهد داشت. برای صادرات سنگ پلاک معمولا از دو نمونه پابت چوبی طول آزاد و در بسته استفاده می شود. سنگ به صورت دستی داخل پالت قرار گرفته و سپس تسمه کش و شیرینگ می شود. برای امر سنگ های کف مانند 60*30 و 60*60 و پله هم همین روش اجرا می گردد. تنها اندازه پالت و متراژ های پالت گیری در هر کدام متفاوت خواهد بود. اما برای صادرات سنگ اسلب باید از پالت های آهنی و خرک دار استفاده کرد. سنگ های اسلب نیز بر اساس اندازه و ابعادی که دارند می توانند در انواع پالت های آهنی قرار گیرند و سپس شیرینگ و بسته بندی شده و ارسال گردند. حمل و نقل سنگ صادراتی از درب کارخانه هم همیشه به صورت تریلی بوده و هر تریلی قادر است 650 متر مربع سنگ تراورتن و 500 متر مربع سنگ مرمریت را حمل نماید. البته این متراژ برای سنگ هایی با ضخامت معمولی می باشد و مسلما هر چقدر ضخامت سنگ بیشتر باشد، متراژ کمتری خواهیم داشت. سپس تریلی ها به مرزهای آبی و خاکی کشور رفته و از آن جا به صورت ترانزیت یا ترانشیپ ادامه روند صادرات را خواهیم داشت. ما در کالاساخت مدعی هستیم که می توانیم صفر تا صد صادرات را انجام داده و می توانیم بارهای صادراتی را با توجه به درخواست مشتری ثبت سفارش کنیم. تحویل درب کارخانه روی تریلی، تحویل گمرک، تحویل بنادر، تحویل روی کشتی و تحویل در شهر مقصد کشور مورد نطر از انواع روش های صادرات کالاساخت خواهد بود.

 

حمل و نقل

 

حمل و نقل سنگ های ساختمانی شامل اقدامات متعددی می شود که مربوط به سه بخش معدن، کارخانه و ساختمان می باشد. در ادامه این مقاله به توضیح حمل و نقل سنگ های ساختمانی به صورت مرحله به مرحله از معدن تا کارخانه و داخل کارخانه و پس از آن ساختمان یا کشور هدف به منظور صادرات پرداخته ایم:

 

 1. حمل و نقل سنگ به منظور خروج  از  داخل  معدن

سنگ ها پس از آنکه به وسیله یکی از روش های استخراج از سینه کار معادن آزاد می شوند، باید از کوهجدا و یا برگردانده شود. به منظور اینکار از دستگاه های مختلفی بهره گیری می نمایند که در زیر به معرفی آن ها پرداخته ایم:

 

 • بالشتک های هوای فشرده

یکی از ابزار آلات مورد استفاده در جابه جایی سنگ ها از داخل معدن، بالشتک های هوای فشرده می باشد. در بهره گیری از این ابزار آلات آن ها را وارد شیار حاصل از برش می کنند و پس از آن شیر هوای فشرده کمپرسور را باز می کنند. این هوای فشرده با فشار بسیار بالا وارد بالشتک می شود و در نهایت با فشار معادل ۶۰۰ اتمسفر به سنگ فشار وارد می کند که این عمل منجر به حرکت و جدا شدن سنگ از بستر و دیواره می شود.

 

 • جک های هیدرولیکی

از دیگر ابزآلات به منظور حرکت سنگ از سینه کار، جک های هیدرولیکی می باشند. این جک ها از یک پمپ و یک جک هیدرولیک ساخته شده اند و به دلیل ابعاد کوچک و وزن کمی که دارند از کاربری فراوانی برخوردار می باشند. به نوعی می توان گفت یکی از محبوب ترین ابزار های مورد استفاده معدن کاران است.

 

 • وینچ

وینچ از دیگر ابزاالات جابه جایی سنگ می باشد که امروزه استفاده از آن کاهش یافته است، دلیل این موضوع شکستن سنگ ها هنگام استفاده از آن می باشد. علاوه بر این ها این دستگاه فقط  توان  کشش حدود ۱۰ الی ۱۵ تنی داشته و از ایمنی پایینی برخوردار است.

 

 • کیسه آب

از کیسه های آب نیز می توان به منظور جابه جایی سنگ بهره گیری نمود. کیسه های آب از دو قسمت پمپاژ و پاکت تشکیل شده اند. نحوه استفاده از آن ها بدین گونه است که ابتدا پاکت را که ضخامتی حدود ۳ میلی متر دارد پشت بلوک سنگ قرار می دهند و یک شیلنگ آب با فشار معمولی به پمپ آب وصل می کنند. پس از آن آب با فشار ۶۰بار وارد پاکت شده و در اثر افزایش حجم پاکت، سنگ تا ۵۰ سانتی متر جابه جا می شود. می توان گفت اصول استفاده شده در این روش همانند روش بالشتک های هوایی می باشد و تنها از سیال دیگری بهره گیری می نماید.

 

حمل و نقل و بسته بندی سنگ های ساختمانی

 

حمل و نقل سنگ به منظور انتقال از معدن به کارخانه

 

پس از اینکه بلوک های سنگ را از سینه کار در معدن خارج می نمایند ، آن ها را به روش های مختلف قواره می کنند و به قطعات کوچک تر تقسیم می نمایند. بر روی این سنگ ها هنوز هیچ فراوری انجام نشده است و به صورت کوپ و بلوک می باشند. به منظور فراوری و برش سنگ ها آن ها را به کارخانجات انتقال می دهند که برای اینکار نیاز به استفاده از دستگاه ها و ماشین آلات مخصوص حمل به درون کامیون ها و تریلی های انتقال سنگ است. برخی از این ماشین آلات و دستگاه ها را در زیر برای شما معرفی نموده ایم.

 

 • جرثقیل متحرک

جرثقیل متحرک از جمله وسایلی است که در بلند کردن سنگ کاربری زیادی دارد اما به دلیل ظرفیت محدودیت عبور و مرور در مکان های غیر مسطح، از آن کم تر در معادن بهره گیری می شود.

 

 • بیل مکانیکی، لودر و لیفتراک

در جابه جایی سنگ ها از بیل های مکانیکی پر قدرت بهره گیری می نمایند. امروزه به دلیل اینکه بیل های مکانیکی برای کاربری دیگری ساخته می شوند در بسیاری معادن از لودرها به جای آن ها استفاده می شود. علاوه بر این ها بیل لودر ها به راحتی قابل تعویض است و می توان آن ها را به لیفتراک تبدیل نمود. میزان سرمایه لازم برای خرید لیفتراک کمتر از لودر با قدرت مشابه است ولی کارایی لودر به مراتب بیشتر از آن می باشد.

 

 • جرثقیل ثابت

بهترین ابزار در بلند کردن کوپ های سنگ، جرثقیل ثابت می باشد. سازگاری با شرایط مختلف آب و هوایی و مساله بخبندان و گل از جمله ویژگی جرثقل های ثابت است. جرثقیل های ثابت خود به سه نوع

 • جرثقیل تک پایه
 • جرثقیل سه پایه
 • جرثقیل دروازه ای

تقسیم می شوند.

 

 1. حمل و نقل سنگ پس از فراوری و برش در کارخانه

سنگ ها پس از انتقال به کارخانجات در آنجا به روش ها و ابعاد مختلف همچون پلاک، تایل، سنگ اسلب، سنگ فرش و ... فراوری و برش داده می شوند. سپس در هر مرحله به وسیله ماشین آلات مخصوص جا به جا می گردند. در زیر به برخی از آنها پرداخته ایم.

 • جرثقیل دروازه ای

جرثقیل دروازه ای از جمله دستگاه هایی است که از آن هم به منظور بارگیری سنگ ها به داخل کامیون ها و هم به منظور تخلیه آن ها در کارخانه استفاده می شود. معمولا به وسیله پایه هایی با ارتفاع زیاد و در اطراف محل تخلیه سوار بر چرخ هایی روی ریل قابلیت رفت و برگشت در طول سوله یا محیط باز را دارند.

 • لیفتراک

لیفتراک از دیگر دستگاه هایی است که در کارخانجات از آن به منظور جابه جایی سنگ های پلاک و بسته های سنگ فراوری شده بهره گیری می کنند. یکی از محدودیت های ایجاد شده برای جابجایی با این ابزار، لزوم استفاده از پالت یا وسایلی مشابه برای بارگیری روی شاخه های لیفتراک می باشد.

 • دستگاه مکنده یا وکیوم

یکی از انواع ماشین آلاتی که در حمل و نقل سنگ های اسلب با ابعاد بزرگ و یا سنگ های تایل از آن بهره گیری می شود، دستگاه مکنده یا وکیوم است. در این روش برای جابجایی نیاز به سطحی کاملا صاف و صیقلی می باشد.

 • جرثقیل بازودار

از جرثقیل بازودار در انتقال جعبه ها و یا پالت های سنگ به داخل کانتینر و یا کامیون حمل و نقل استفاده می شود.

 

 1. حمل و نقل سنگ از کارخانه به ساختمان مربوطه یا کشور هدف

یکی از اساسی‌ترین و تاثیر گذارترین مسائل بر روی کیفیت سنگ ساختمانی، توجه به حمل و نقل آن ها از کارخانه به ساختمان مربوطه یا کشور هدف می باشد. توجه به این موضوع می تواند سبب شود که این مصالح کم ترین دور ریز و بالاترین کیفیت را داشته باشند. از جمله مسائل بسیار مهم در حمل و نقل نهایی سنگ ها، توجه به بسته بندی مناسب و اصولی آن ها می باشد. در زیر به بررسی بسته بندی سنگ های ساختمانی پرداخته ایم.

 

بسته بندی

همانطور که در بالا اشاره نمودیم بسته بندی از جمله مسائل بسیار مهم در حمل و نقل سنگ های ساختمانی خصوصا سنگ هایی که به کشور های مختلف صادر می گردند، می باشد. وظایف یک بسته بندی مناسب شامل موارد زیر است:

 • حفاظت و نگهداری از سنگ در مراحل حمل و نقل، انبارداری و عرضه و فروش
 • ارائه اطلاعات و معرفی سنگ به مشتریان و خریداران از طریق برچسب معرفی
 • هویت بخشی به سنگ موجود در بسته به وسیله طراحی مناسب
 • تبلیغات و افزایش سهم بازار به وسیله جذابیت و ترغیب مشتریان

 

نکات مهم در بسته بندی

 • بسته بندی سنگ ها باید به گونه ای باشد که بتوان به سهولت آن ها را حمل و نقل نمود
 • در سنگ هایی با ابعاد کوچک مانند آنتیک ها، باید بسته بندی به گونه ای باشد که محل هایی برای حمل و نقل دستی راحت تر بر روی آن ها تعبیه شده باشد.
 • بسته بندی باید به گونه ای باشد که سنگ از هرگونه ارتعاش، رطوبت، ضربه و ... محفوظ باشد.
 • قابلیت تفکیک سریع و آسان گونه های مختلف سنگ از یکدیگر فراهم باشد.
 • ابعاد بسته با سیستم پالت بندی ، انبار و توزیع متناسب باشد.

 

انواع بسته بندی

 

انواع بسته بندی شامل موارد زیر می باشد:

 

 • بسته بندی اولیه

در بسته بندی اولیه یک لایه محافظت کننده از کاغذ های بسته بندی و یا پوشش پلاستیکی بر روی هر قطعه سنگ کشیده می شود. این بسته بندی معمولا برای تحویل سنگ ها در مسافت کوتاه و نزدیک استفاده می گردد.

 

 • بسته بندی ثانویه

بسته بندی ثانویه شامل چند لایه از بسته بندی اولیه می باشد. از این بسته بندی به منظور تسهیل در عملیات حمل و نقل و حفظ محصول در مسافت های کمی طولانی تر بهره گیری می شود.

 

 • بسته بندی صادراتی

این نوع بسته بندی مخصوص صادرات سنگ های ساختمانی به کشور های مختلف دنیا با مسافت بسیار طولانی می باشد. بسته بندی صادراتی بسیار محکم بوده و سنگ ها در کارتن هایی قرار داده می شوند که با 2 لایه فوم محافظت می شوند. این نوع بسته بندی در گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت نیز مورد استفاده قرار می گیرد و از کیفیت بالایی برخوردار است.

 

جمع بندی

در وبلاگ بالا انواع حمل و نقل و بسته بندی سنگ ساختمانی را بررسی کردیم. سنگ در لحظه ای که از معدن استخراج می شود حمل و نقل آن آغاز شده تا زمانی که روی دیوار ساختمان یا محل مد نظر نصب گردد ادامه پیدا می کند. کوپ سنگ با تریلی به کارخانه سنگبری منتقل می شود. در کارخانه به انواع گوناگون برش داده شده و فرآوری می شود و پس از آن وارد بخش فروش و ارسال سنگ ها خواهیم شد. برای پروژه های داخلی، شهر ها و استان های کشورمان سنگ به صورت دستچین داخل ماشین قرار می گیرد. سنگ پلاک، سنگ کف فرش، سنگ پله، سنگ بادبر، سنگ قیچی و تمامی سنگ های ساختمانی توسط کارگر با دست داخل ماشین چیده می شوند. البته در مورد اسلب ها موضوع متفاوت است و اسلب با پالت و جرثقیل بارگیری می گردد. در خصوص صادرات نیز باید ببینیم که فرآوری سنگ، ابعاد آن و کشور مقصد چه نوع حمل و نقل و بسته بندی را لازم دارد. به عنوان مثال اگر قرار است بار با کانتینر و حمل و نقل دریایی به کشور مقصد برسد باید در انتخاب اندازه پالت، تناژ هر پالت و چیدمان آن ها در کانتیر دقت کنیم. اگر حمل و نقل به صورت زمینی و ترانزیت است که می توانیم با جرثقیل یا لیفتراک پالت ها را روی تریلی بارگیری کرده و به سمت مقصد راهی کنیم. نوع بسته بندی، نوع پالت(آهنی یا چوبی)، کفیت بسته بندی و ... همگی توسط مشتری و واسطه تعیین می گردد. مسلما هر کشور و هر مشتری با توجه به بازار هدف و مبلغی که برای بسته بندی در نظر گرفته است بسته بندی و پالت منحصر بفرد خود را خواهد داشت. در کالاساخت می توانیم مدعی آن باشیم که هیچ محدودیتی در بسته بندی، ارسال و نوع پالت ها نداریم. در کالاساخت سنگ ساختمانی از متراژ 10 متر مربع تا 1000 متر مربع ارسال می شود. معمولا بارهای ارسالی از کالاساخت و صنایع سنگ ایران برای مصارف داخلی و مشتریان مالک انجام می شود. سنگ با توجه به متراژ می تواند توسط ماشین های نیسان، خاور، 911، تک، ده چرخ و تریلی به شهر مقصد و پروژه سازنده منتقل شود. سالم رسیدن بار، بیمه بار، صدور بارنامه و بارگیری صحیم و سالم از جمله مواردیست که کالاساخت به صورت قطعی روی آن ها نظارت داشته و سنگ صحیح و سالم بدست مشتری خواهد رسید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

محمد مهدی دانش

1401/09/30 23:06


با سلام ..در صورت قبول تون نیاز به راهنمایی و کمک دارم ...متشکر میشم از راهنمایی تون سپاسگزارم

مدیر سایت | 1401/11/05 08:38

سلام
وقت بخیر ما در کالاساخت همیشه آماده کمک کردن به تمامی دوستان در صنعت ساختمان سازی هستیم.

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت