برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
حمل ونقل و بسته بندی سنگ های ساختمانی

حمل و نقل و بسته بندی سنگ های ساختمانی

تاریخ انتشار: 1399/06/16 08:54 | بازدید: 493

همانطور که چندین بار در مقالات پیشین کالاساخت اشاره نمودیم ......

حمل و نقل و بسته بندی سنگ های ساختمانی

 

همانطور که چندین بار در مقالات پیشین کالاساخت اشاره نمودیم، سنگ های ساختمانی از جمله مصالح بسیار پر مصرف و پر طرفدار در صنعت ساخت و ساز می باشند که دارای تنوع بسیار بالا در طرح و رنگ هستند و در بخش های مختلف یک سازه کاربری دارند. در هر یک از مقالات پیشین کالاساخت به معرفی انواع سنگ های ساختمانی ، کاربری و ویژگی های مثبت و منفی هر یک به تفکیک پرداخته ایم و تا حدودی شما عزیزان را با این مصالح مفید و کارآمد اشنا نمودیم. در این مقاله اما می خواهیم به ابتدای کار سنگ های ساختمانی برویم و در مورد حمل و نقل و بسته بندی آن ها پیش از رسیدن به دست مشتریان و مصرف کنندگان بحث نماییم. حمل و نقل و بسته بندی هر دو از جمله اقدامات مهم در آماده سازی هر یک از انواع سنگ های ساختمانی می باشند که توجه به انجام درست و مناسب آن ها از اهمیت بسیار زیادی در میان دست اندرکاران ساخت و ساز برخوردار است.

 

حمل و نقل

حمل و نقل سنگ های ساختمانی شامل اقدامات متعددی می شود که مربوط به سه بخش معدن، کارخانه و ساختمان می باشد. در ادامه این مقاله به توضیح حمل و نقل سنگ های ساختمانی به صورت مرحله به مرحله از معدن تا کارخانه و داخل کارخانه و پس از آن ساختمان یا کشور هدف به منظور صادرات پرداخته ایم:

 

 1. حمل و نقل سنگ به منظور خروج از داخل معدن

سنگ ها پس از آنکه به وسیله یکی از روش های استخراج از سینه کار معادن آزاد می شوند، باید از کوهجدا و یا برگردانده شود. به منظور اینکار از دستگاه های مختلفی بهره گیری می نمایند که در زیر به معرفی آن ها پرداخته ایم:

 

 • بالشتک های هوای فشرده:

یکی از ابزار آلات مورد استفاده در جابه جایی سنگ ها از داخل معدن، بالشتک های هوای فشرده می باشد. در بهره گیری از این ابزار آلات آن ها را وارد شیار حاصل از برش می کنند و پس از آن شیر هوای فشرده کمپرسور را باز می کنند. این هوای فشرده با فشار بسیار بالا وارد بالشتک می شود و در نهایت با فشار معادل ۶۰۰ اتمسفر به سنگ فشار وارد می کند که این عمل منجر به حرکت و جدا شدن سنگ از بستر و دیواره می شود.

 

 • جک های هیدرولیکی:

از دیگر ابزآلات به منظور حرکت سنگ از سینه کار، جک های هیدرولیکی می باشند. این جک ها از یک پمپ و یک جک هیدرولیک ساخته شده اند و به دلیل ابعاد کوچک و وزن کمی که دارند از کاربری فراوانی برخوردار می باشند. به نوعی می توان گفت یکی از محبوب ترین ابزار های مورد استفاده معدن کاران است.

 

 • وینچ:

وینچ از دیگر ابزاالات جابه جایی سنگ می باشد که امروزه استفاده از آن کاهش یافته است، دلیل این موضوع شکستن سنگ ها هنگام استفاده از آن می باشد. علاوه بر این ها این دستگاه فقط  توان  کشش حدود ۱۰ الی ۱۵ تنی داشته و از ایمنی پایینی برخوردار است.

 

 • کیسه آب:

از کیسه های آب نیز می توان به منظور جابه جایی سنگ بهره گیری نمود. کیسه های آب از دو قسمت پمپاژ و پاکت تشکیل شده اند. نحوه استفاده از آن ها بدین گونه است که ابتدا پاکت را که ضخامتی حدود ۳ میلی متر دارد پشت بلوک سنگ قرار می دهند و یک شیلنگ آب با فشار معمولی به پمپ آب وصل می کنند. پس از آن آب با فشار ۶۰بار وارد پاکت شده و در اثر افزایش حجم پاکت، سنگ تا ۵۰ سانتی متر جابه جا می شود. می توان گفت اصول استفاده شده در این روش همانند روش بالشتک های هوایی می باشد و تنها از سیال دیگری بهره گیری می نماید.

 

حمل و نقل سنگ به منظور انتقال از معدن به کارخانه

پس از اینکه بلوک های سنگ را از سینه کار در معدن خارج می نمایند ، آن ها را به روش های مختلف قواره می کنند و به قطعات کوچک تر تقسیم می نمایند. بر روی این سنگ ها هنوز هیچ فراوری انجام نشده است و به صورت کوپ و بلوک می باشند. به منظور فراوری و برش سنگ ها آن ها را به کارخانجات انتقال می دهند که برای اینکار نیاز به استفاده از دستگاه ها و ماشین آلات مخصوص حمل به درون کامیون ها و تریلی های انتقال سنگ است. برخی از این ماشین آلات و دستگاه ها را در زیر برای شما معرفی نموده ایم.

 

 • جرثقیل متحرک

جرثقیل متحرک از جمله وسایلی است که در بلند کردن سنگ کاربری زیادی دارد اما به دلیل ظرفیت محدودیت عبور و مرور در مکان های غیر مسطح، از آن کم تر در معادن بهره گیری می شود.

 

 • بیل مکانیکی، لودر و لیفتراک:

در جابه جایی سنگ ها از بیل های مکانیکی پر قدرت بهره گیری می نمایند. امروزه به دلیل اینکه بیل های مکانیکی برای کاربری دیگری ساخته می شوند در بسیاری معادن از لودرها به جای آن ها استفاده می شود. علاوه بر این ها بیل لودر ها به راحتی قابل تعویض است و می توان آن ها را به لیفتراک تبدیل نمود. میزان سرمایه لازم برای خرید لیفتراک کمتر از لودر با قدرت مشابه است ولی کارایی لودر به مراتب بیشتر از آن می باشد.

 

 • جرثقیل ثابت:

بهترین ابزار در بلند کردن کوپ های سنگ، جرثقیل ثابت می باشد. سازگاری با شرایط مختلف آب و هوایی و مساله بخبندان و گل از جمله ویژگی جرثقل های ثابت است. جرثقیل های ثابت خود به سه نوع

 • جرثقیل تک پایه
 • جرثقیل سه پایه
 • جرثقیل دروازه ای

تقسیم می شوند.

 

 1. حمل و نقل سنگ پس از فراوری و برش در کارخانه

سنگ ها پس از انتقال به کارخانجات در آنجا به روش ها و ابعاد مختلف همچون پلاک، تایل، اسلب، سنگ فرش و ... فراوری و برش داده می شوند. سپس در هر مرحله به وسیله ماشین آلات مخصوص جا به جا می گردند. در زیر به برخی از آنها پرداخته ایم.

 • جرثقیل دروازه ای:

جرثقیل دروازه ای از جمله دستگاه هایی است که از آن هم به منظور بارگیری سنگ ها به داخل کامیون ها و هم به منظور تخلیه آن ها در کارخانه استفاده می شود. معمولا به وسیله پایه هایی با ارتفاع زیاد و در اطراف محل تخلیه سوار بر چرخ هایی روی ریل قابلیت رفت و برگشت در طول سوله یا محیط باز را دارند.

 • لیفتراک:

لیفتراک از دیگر دستگاه هایی است که در کارخانجات از آن به منظور جابه جایی سنگ های پلاک و بسته های سنگ فراوری شده بهره گیری می کنند. یکی از محدودیت های ایجاد شده برای جابجایی با این ابزار، لزوم استفاده از پالت یا وسایلی مشابه برای بارگیری روی شاخه های لیفتراک می باشد.

 • دستگاه مکنده یا وکیوم:

یکی از انواع ماشین آلاتی که در حمل و نقل سنگ های اسلب با ابعاد بزرگ و یا سنگ های تایل از آن بهره گیری می شود، دستگاه مکنده یا وکیوم است. در این روش برای جابجایی نیاز به سطحی کاملا صاف و صیقلی می باشد.

 • جرثقیل بازودار:

از جرثقیل بازودار در انتقال جعبه ها و یا پالت های سنگ به داخل کانتینر و یا کامیون حمل و نقل استفاده می شود.

 

 1. حمل و نقل سنگ از کارخانه به ساختمان مربوطه یا کشور هدف

یکی از اساسی‌ترین و تاثیر گذارترین مسائل بر روی کیفیت سنگ ساختمانی، توجه به حمل و نقل آن ها از کارخانه به ساختمان مربوطه یا کشور هدف می باشد. توجه به این موضوع می تواند سبب شود که این مصالح کم ترین دور ریز و بالاترین کیفیت را داشته باشند. از جمله مسائل بسیار مهم در حمل و نقل نهایی سنگ ها، توجه به بسته بندی مناسب و اصولی آن ها می باشد. در زیر به بررسی بسته بندی سنگ های ساختمانی پرداخته ایم.

 

بسته بندی

همانطور که در بالا اشاره نمودیم بسته بندی از جمله مسائل بسیار مهم در حمل و نقل سنگ های ساختمانی خصوصا سنگ هایی که به کشور های مختلف صادر می گردند، می باشد. وظایف یک بسته بندی مناسب شامل موارد زیر است:

 • حفاظت و نگهداری از سنگ در مراحل حمل و نقل، انبارداری و عرضه و فروش
 • ارائه اطلاعات و معرفی سنگ به مشتریان و خریداران از طریق برچسب معرفی
 • هویت بخشی به سنگ موجود در بسته به وسیله طراحی مناسب
 • تبلیغات و افزایش سهم بازار به وسیله جذابیت و ترغیب مشتریان

 

نکات مهم در بسته بندی:

 • بسته بندی سنگ ها باید به گونه ای باشد که بتوان به سهولت آن ها را حمل و نقل نمود
 • در سنگ هایی با ابعاد کوچک مانند آنتیک ها، باید بسته بندی به گونه ای باشد که محل هایی برای حمل و نقل دستی راحت تر بر روی آن ها تعبیه شده باشد.
 • بسته بندی باید به گونه ای باشد که سنگ از هرگونه ارتعاش، رطوبت، ضربه و ... محفوظ باشد.
 • قابلیت تفکیک سریع و آسان گونه های مختلف سنگ از یکدیگر فراهم باشد.
 • ابعاد بسته با سیستم پالت بندی ، انبار و توزیع متناسب باشد.

 

انواع بسته بندی

 

انواع بسته بندی شامل موارد زیر می باشد:

 • بسته بندی اولیه :

در بسته بندی اولیه یک لایه محافظت کننده از کاغذ های بسته بندی و یا پوشش پلاستیکی بر روی هر قطعه سنگ کشیده می شود. این بسته بندی معمولا برای تحویل سنگ ها در مسافت کوتاه و نزدیک استفاده می گردد.

 • بسته بندی ثانویه :

بسته بندی ثانویه شامل چند لایه از بسته بندی اولیه می باشد. از این بسته بندی به منظور تسهیل در عملیات حمل و نقل و حفظ محصول در مسافت های کمی طولانی تر بهره گیری می شود.

 • بسته بندی صادراتی :

این نوع بسته بندی مخصوص صادرات سنگ های ساختمانی به کشور های مختلف دنیا با مسافت بسیار طولانی می باشد. بسته بندی صادراتی بسیار محکم بوده و سنگ ها در کارتن هایی قرار داده می شوند که با 2 لایه فوم محافظت می شوند.

این نوع بسته بندی در گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت نیز مورد استفاده قرار می گیرد و از کیفیت بالایی برخوردار است.

 

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468 مشاوره تلگرام

محمد مهدی دانش

1401/09/30 23:06


با سلام ..در صورت قبول تون نیاز به راهنمایی و کمک دارم ...متشکر میشم از راهنمایی تون سپاسگزارم

مدیر سایت | 1401/11/05 08:38

سلام
وقت بخیر ما در کالاساخت همیشه آماده کمک کردن به تمامی دوستان در صنعت ساختمان سازی هستیم.

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت