ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
درجه بندی کاشی و سرامیک

درجه بندی کاشی و سرامیک

تاریخ انتشار: 1397/09/19 10:33 | بازدید: 1431

در انتخاب کاشی و سرامیک علاوه بر طرح، رنگ و زیبایی، معیارهای دیگری در طراحی دکوراسیون داخلی هم مدنظر خریدار هست، یکی از بارزترین این ویژگی ها درجه بندی محصول می باشد، که قاطعانه می توان گفت مهمترین گزینه در انتخاب است، زیرا درجه کالا در تعیین قیمت و کیفیت آن تاثیر بسیار زیادی دارد. کاشی و سرامیک از زمانی که در کارخانه در کوره و معرض پخت قرار می گیرد و تا زمانی که به دست مشتری برسد، مراحل متعددی را پشت سر می گذارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از مراحل انتهایی پخت کاشی و سرامیک مرحله ی لعاب زنی است که در معرض حرارت کوره (بین 1100 تا 1200 درجه سانتی گراد) قرار می گیرد و به مدت 60 دقیقه پخته می شود و ماده ای که به نام لعاب بر روی کاشی یا سرامیک زده می شود با ظاهری شیشه ای برای اینکه جلوه ی کار را زیباتر می کند. مرحله انتهایی کار مرحله ی درجه بندی کاشی است که کاشی ها را بر طبق میزان عیوب و نقص ها درجه بندی می کنند و نهایتا کاشی و سرامیک هایی که در هیچ یک از این دسته بندی ها قرار نگیرند به دسته ی کاشی و سرامیک های ضایعات انتقال داده می شوند که در ادامه به توضیح درباره ی آن خواهیم پرداخت.

 

درجه بندی سرامیک

 

 

در عرف باید توجه داشت که همیشه کاشی و سرامیک درجه یک از کیفیت بالاتری به نسبت بقیه درجات برخوردار است، اما دلیل وجود دیگر درجه بندی ها چیست؟


کاشی و سرامیک ها پس از مرحله تولید نهایی به مرحله درجه بندی می روند و با توجه به عیوب و مشکلات تولیدی و فنی که دارند دسته بندی می شوند. باید در نظر داشت که بهترین و باکیفیت ترین کاشی و سرامیک ها همان درجه یک ها هستند و هر چقدر این درجه پایین تر باشد به نسبت، کیفیت کاشی و سرامیک نیز پایین تر است و عیوب و ایرادات خاص خود را دارد. از طرفی شاید مشاهده کرده باشید در برخی دسته بندی های کاشی و سرامیک با کلماتی از جمله گرید مواجه می شویم. گرید ها با اختلاف بسیار کم، از کیفیت پایین تری به نسبت درجات برخوردار هستند. اما عموماً استفاده از عدد و یا گرید در درجه بندی می تواند انتخاب تولید کننده باشد.

 

بهترین درجه ی کاشی سرامیک

 

درجات کاشی و سرامیک ها عموماً نشانه مرغوبیت و کیفیت و بی عیب بودن آنها است. البته در بیشتر کارخانه های کاشی و سرامیک کاشی های درجه یک به دلیل داشتن کیفیت بالاتر فروش بالاتری نیز دارند. برای تشخیص کاشی درجه یک از دیگر کاشی و سرامیک ها کافی است بر روی جعبه ی آن درجه، تاریخ تولید و میزان نفوذ پذیری آن را مشاهده نمایید. عموما در تمامی تولیدات این اطلاعات به صورت واضح در دسترس خریدار قرار گرفته است. کاشی و سرامیک از نظر مرغوبیت و نداشتن عیب و نقص به درجه بندی های مختلفی تقسیم می‌شود. این درجه بندی با توجه به نوع لعاب، قوس نداشتن و صاف بودن، بازی کردن و شکم داشتن در سطح صاف، تفاوت ابعاد حتی در حد میلیمتری، خال و جوش دار بودن، بهم ریختگی رنگ، چاپ نخوردن قسمتی از طرح، سالم بودن چهارچوب و لب پر نبودن طرح به درجه بندی های یک، دو، سه، چهار و در برخی کارخانه ها حتی درجه پنج و شش تقسیم می شوند. در صورتیکه در درجه بندی فقط یک و دو باشد، اصطلاحاً به آن کامرشیال و یا صادراتی و زمانی که فقط درجه سه و چهار باشد، به آن یو ان گفته می شود. کاشی و سرامیک یکی از پرکاربردترین متریال ها در پوشش دهی سطوح ساختمان هاست که طرفداران زیادی میان طراحان و سازندگان داراست. اگر تا به امروز تجربه خرید کاشی و سرامیک را داشته باشید، حتماً در مورد درجه بندی آن چیزهایی شنیده اید. بهتر است ابتدا در مورد کاشی و یا سرامیک درجه یک صحبت کنیم.

 

بهترین درجه کاشی و سرامیک

 


سرامیک درجه یک


کاشی و سرامیک درجه یک به آن دسته از کاشی و یا سرامیک هایی گفته می شود که هیچ گونه عیبی نداشته و به طور کامل سالم باشند. عموماً کاشی های درجه یک را برای صادرات استفاده می کنند و به همین جهت این محصولات از قیمت بالاتری به نسبت بقیه درجات برخوردار هستند. کاشی سرامیک درجه یک دارای ویژگی هایی از جمله کیفیت پخت بالا، نامبر وان بودن در چاپ، لعاب و روی سطج آن هیچ گونه حباب زدگی دیده نمی شود و هر چه قدر درجه کاشی و سرامیک پائین تر باشد احتمال خطای فنی و تولیدی کمتری خواهد بود. البته در نظر داشته باشید که کاشی و سرامیک های درجه یک در برخی کارخانه ها از کیفیت کمتری به نسبت کاشی و سرامیک های درجه پایین در برخی کارخانه های دیگر برخوردار هستند. این نکته می‌تواند در انتخاب شما تاثیر بسیار زیادی بگذارد. به همین جهت و همانطور که اشاره شد نمی توان کیفیت کاشی و سرامیک درجه یک از یک کارخانه با کاشی و سرامیک درجه ۳ از کارخانه دیگر را مقایسه نمود زیرا تولیدات هر کارخانه بر اساس پروتوکول های کنترل کیفی همان کارخانه و در بازه استاندارد دسته بندی می شوند. در اصل مواد تشکیل دهنده، درجه پخت و فرآوری کاشی درجه یک با هم برابر است ولی عیوب ظاهری کاشی و سرامیک متفاوت است. در مجموع باید گفت کاشی و سرامیک درجه یک علاوه بر کیفیت و مرغوبیت و سلامت ظاهری از قیمت بالاتری نیز به نسبت کاشی درجه ۳ برخوردار است.


سرامیک درجه دو


به کاشی سرامیک هایی که دارای مشکلات بسیار ریز و کوچک و حتی از فاصله ی یک متری قابل دیدن نیستند، کیفیت درجه دو می گویند.

 

تفاوت سرامیک های درجه یک و درجه سه

 

سرامیک درجه سه

کاشی و سرامیک درجه سه نباید عیوب آن، در فاصله ی دو متری نمایان باشد. خالهای ریز و همچنین اختلاف ابعاد در آن بسیار به ندرت دیده می شود.


سرامیک درجه چهار

محصولی که فقط از نظر کیفیت، در سه دسته ی اول قرار نگیرد، کاشی سرامیک درجه چهار می ‌شود. با توجه به این درجه بندی ها باید توجه داشت که برای انتخاب کاشی و سرامیک، درجه بندی تاثیر بسیار زیادی بر قیمت کالا دارد و با اندکی دقت فنی می‌توان به سادگی عیب و ایراد کاشی های درجه پایین را پوشاند و صرفه جویی اقتصادی بسیار زیادی در هزینه ها نمود. البته همیشه صرفه جویی، نشانه از سرمایه گذاری اقتصادی نیست و خرید کاشی با قیمت بالا و کیفیت مرغوب در بیشتر مواقع نشانه ای از سرمایه گذاری بلند مدت دارد. یکی از بارزترین عیوب درجه 4 کاشی، وجود لب پریدگی و ریختگی در لبه های سرامیک می باشد.

 

تفاوت درجات کاشی سرامیکدرجه یک، دو، سه در سرامیک و کاشی به کیفیت و استانداردهای تولید مرتبط هستند. درجه یک معمولا بالاترین کیفیت تولید را نشان می دهد و برای فضاهای اصلی مانند آشپزخانه، حمام توصیه می شود. درجه دو نیز همانند درجه یک از کیفیت خوبی برخوردار است، اما در برخی از برندها در جزئیات اشکال وجود دارد. درجه سه و چهار برای فضاهای کم اهمیت تر یا مصارف دیگر نیز استفاده می شود. این درجات دارای عیوب ظاهری زیادی هستند.

 

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت