برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
دسته بندی آجر

دسته بندی آجرها

تاریخ انتشار: 1397/07/08 05:39 | بازدید: 462

طبقه بندی آجرنما ها...

دسته بندی آجرها

آجر نما هارا می‌توان از لحاظ رنگ، ابعاد، جنس و... به دسته های مختلفی طبقه بندی نمود . در مطلب پیش رو قصد بررسی این موارد را با هم داریم تا به درکی بهتر و جامع تر در این زمینه برسیم و در نهایت بهترین آجر نما ی مورد نیاز برای ساختمانمان را انتخاب نماییم.

 

  • دسته بندی آجر ها از لحاظ جنس

آجر ها از لحاظ جنس به دو دسته فشاری و ماشینی تقسیم می شوند. دلیل نامگذاری آجر فشاری این است که خشت آن در ابتدای تولیدبا دست زده می شود و با فشار دست کارگر خشت زن گوشه های قالب به وسیله گل پر می شود و این نوع آجر برای گره چینی ، طاق ضربی ، تیغه چینی و دیوار های حمال مناسب است . ابعاد این آجر ها معمولا 5×10×20 یا 5/5×11×22 می باشد.

 

  • آجر های ماشینی

آجر ماشینی آجر هایی هستند که برروی سطح آنها سوراخ هایی به تعداد 8 یا 10 به قطر 5/1  یا 2 سانتی متر وجود دارد و درایران به آجر های 8 یا 10 سوراخه معروف است . به استناد موارد 7 موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران سوراخ این آجر ها باید ضخامت تمام آجر را طی کند و سطح مقطع آن نباید بیشتر از 25 درصد سطح آجر باشد و همچنین فاصله سوراخ ها از لبه و یکدیگر در هر بعد آجر نباید کمتر از 30 درصد طول همان بعد باشد.

حال می پرسید دلیل وجود این سوراخ های منظم برروی سطح آجر چیست ؟ وجود این سوراخ ها باعث می شود در هنگام دیوار چینی ملات در آجر نفوذ کرده و استحکام دیوار را بیشتر می کند . در هنگام ساختن دیوار های حمال می توان به دلیل وجود سوراخ های آجر آنها را با میلگرد مسلح نمود. به همین دلیل این نوع آجر در ساختمان سازی بیشتر استفاده می شود . این نوع دیوار چینی برای مقابله با زلزله و بلایای طبیعی ساخته و استفاده می شود. البته این آجر ها نسبت به آجرهای فشاری استحکام کمتری دارد ، ترد و شکننده بوده و خاصیت مکندگی آن کمتر است و دارای قابلیت تیشه زنی نیستند و همچنین به دلیل خاصیت مکندگی کم نمی توانند به ملات بچسبند و به همین دلیل نمی توانند درطاق ضربی استفاده شوند. ابعاد آجر های ماشینی 5/5×11×22 می باشد و دارای اضلاع و سطوح صاف تری نسبت به آجر های فشاری می باشد.

 

دسته بندی آجر ها

 

  • آجر های نسوز

 یکی دیگر از دسته های آجر ، آجر های آلومینایی هست که شامل مجموعه ای گسترده از آجر های نسوز هستند. این محصولات حاوی 45 تا 99 درصد اکسید آلومینیوم ( al203  ) هستند . آجر های نسوز نوعی چینی هستند که از خاک های نسوز تولید می شوند . چینی در واقع همان سرامیک است که کیفیت بالایی دارد و ساختاری ظریف تر و متراکم تر از سفال دارد ودارای نقطه ذوب بالا می باشد و درجه حرارت پخت آن 1500 درجه سانتی گراد است و  می تواند در دمای بالا مقاومت کند و در مخازن شیشه ای ، کوره ، دودکش و شومینه استفاده شود.

 

  • آجر های جوش

دسته دیگر آجرها ، آجر های جوش هستند . نحوه ساخت اینگونه آجرها  به این شکل است که خاکی که در دمای بیش از هزار درجه خمیری نشود را می پزند و آنرا بیشتر در کوره نگه می دارند تا دانه های خاک کمی عرق کرده و حالت چسبندگی بین آنها ایجاد شود و آجر یک تکه ایجاد شود. اینگونه آجرها نباید در کوره خمیر شوند و باید تفاوتی بین عرق کردن و خمیر شدن باشد ، به همین دلیل برای اینکه عرق کردن آجر کمتر شود به آن گداز آور می زنند. معمولا به این منظور بیشتر از اکسید آهن استفاده می کنند که علاوه برآنکه گدازآور است رنگ این آجرپخته را سرخ تا سیاه می کند. این نوع آجر باید محکم باشد ، ترد نباشد ، لاشه نشود ، ترک نداشته باشد ،در برابر ضربه استحکام داشته باشد و لب پر نشود . زبر باشد و زمانی که ساییده شد همچنان زبر بماند. در برابر یخبندان و مواد شیمیایی پایدار باشد . آجر جوشی که در ساختمان استفاده می شود نباید بیشتر از 6%و آجر کف فرش بیشتر از 4%  وزنش آب دریافت کند .آجر جوشی مناسب کف فرش باید ضربه پذیری بالایی داشته باشد  و خیلی کم ساییده شود.

 

  • آجر های لعابی

دسته آخر آجرهای موجود آجر لعابی است که مانند آجرهای معمولی ساخته و پخت می شود و فقط یک تفاوت دارد و آن اینکه سطح آن با لعاب پوشیده می شود و استفاده آن فقط در نماسازی است . اینگونه آجر ها بافت صاف و صیقلی دارند و باعث می شوند آب نتواند به داخل آنها نفوذ کند و مقاومت بیشتری در برابر مواد شیمیایی دارد اما در صورتی که ضریب انبساط و انقباض لعاب با آجر متفاوت باشد ترک برمیدارد و ظاهر بدی را به خود می گیرد. آجرهای لعابی در نمای ساختمان جهت زیبا سازی و مقاومت در برابر فرسایش و هوازدگی است.

 شما همراهان گرامی می توانید به منظور دریافت اطلاعات بیشتر با شماره گیری شماره های موججود در بالا و پایین صفحه با کارشناسان حرفه ای ما ارتباط برقرار کرده و از تجربیات ایشان به صورت رایگان بهره مند شوید.

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

031-91004468

مشاوره تلگرام آجر

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت