دسته بندی آجرها


دسته بندی آجر

تاریخ انتشار: 1397/07/08 05:39 | بازدید: 324

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 

 

آجرنما هارا می‌توان از لحاظ رنگ ، ابعاد ، جنس و ... به دسته های مختلفی طبقه بندی نمود . آجر ها از لحاظ جنس به دو دسته فشاری و ماشینی تقسیم میشوند. دلیل نامگذاری آجر فشاری این است که خشت آن در ابتدای تولیدبا دست زده میشود و با فشار دست خشت زن گوشه های قالب به وسیله گل پر می میشود و این نوع آجر برای گره چینی ، طاق ضربی ، تیغه چینی و دیوار های حمال مناسب است . ابعاد این آجر معمولا 5×10×20 یا 5/5×11×22 می باشد.

آجر ماشینی آجر هایی هستند که برروی سطح آنها سوراخ هایی به تعداد 8 یا 10 به قطر 5/1  یا 2 سانتی متر وجود دارد و درایران به آجر های 8 یا 10 سوراخه معروف است . به استناد موارد 7 موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران سوراخ این آجر ها باید ضخامت تمام آجر را طی کند  و سطح مقطع آن نباید بیشتر از 25 درصد سطح آجر باشد و همچنین فاصله سوراخ ها از لبه و یکدیگر در هر بعد آجر نباید کمتر از 30 درصد طول همان بعد باشد. حال میپرسید دلیل وجود این سوراخ های منظم برروی سطح آجر چیست ؟ وجود این سوراخ ها باعث می شود در هنگام دیوار چینی ملات در آجر نفوذ کرده و استحکام دیوار را بیشتر میکند . در هنگام ساختن دیوار های حمال میتوان به دلیل وجود سوراخ های آجر آنها را با میلگرد مسلح نمود. به همین دلیل این نوع آجر در ساختمان سازی بیشتر استفاده می شود . این نوع دیوار چینی برای مقابله با زلزله و بلایای طبیعی ساخته و استفاده میشود. البته این آجر ها نسبت به آجرهای فشاری استحکام کمتری دارد ، ترد و شکننده بوده و خاصیت مکندگی آن کمتر است و قابل تیشه داری نیستند و همچنین به دلیل خاصیت مکندگی کم نمیتوانند به ملات بچسبند و به همین دلیل نمی توانند درطاق ضربی استفاده شوند. ابعاد آجر های ماشینی 5/5×11×22 می باشد و دارای اضلاع و سطوح صاف تری نسبت به آجر های فشاری می باشد. یکی دیگر از دسته های آجر ، آجر های آلومینایی هست که دارای مجموعه ای گسترده از آجر های نسوز هستند که حاوی 45 تا 99 اکسید آلومینیوم ( al203  ) هستند . آجر های نسوز نوعی چینی هستند که از خاکهای نسوز تولید می شوند . چینی در واقع همان سرامیک است که کیفیت بالایی دارد و ساختاری ظریف تر و متراکم تر از سفال دارد ودارای نقطه ذوب بالا می باشد و درجه حرارت پخت آن 1500 درجه سانتی گراد است و  میتواند در دمای بالا مقاومت کند و در مخازن شیشه ای ، کوره ، دودکش و شومینه استفاده شود. دسته دیگر آجرها ، آجر های جوش هستند . نحوه ساخت اینگونه آجرها  به این شکل است که خاکی که در دمای بیش از هزار درجه خمیری نشود را میپزند و آنرا بیشتر در کوره نگه میدارند تا دانه های خاک کمی عرق کرده و حالت چسبندگی بین آنها ایجاد شود و آجر یک تکه ایجاد شود. اینگونه آجرها نباید در کوره خمیر شوند و باید تفاوتی بین عرق کردن و خمیر شدن باشد ، به همین دلیل برای اینکه عرق کردن آجر کمتر بشود به آن گداز آور میزنند که بیشتر از اکسید آهن استفاده می کنند که علاوه برآنکه گدازآور است رنگ این آجرپخته را 1000 تا 1200 سرخ تا سیاه میکند. این نوع آجر باید محکم باشد ، ترد نباشد ، لاشه نشود ، ترک نداشته باشد ،در برابر ضربه استحکام داشته باشد و لب پر نشود . زبر باشد و زمانی که ساییده شد همچنان زبر بماند. در برابر یخبندان و جسم های شیمیایی پایدار باشد . آجر جوشی که در ساختمان استفاده می شود نباید بیشتر از 6%و آجر کف فرش بیشتر از 4%  وزنش آب دریافت کند .آجر جوشی مناسب کف فرش باید ضربه پذیری بالایی داشته باشد  و خیلی کم ساییده شود

دسته آخر آجرهای موجود آجر لعابی است که مانند آجرهای معمولی ساخته و پخت می شود و فقط یک تفاوت دارد اینکه سطح آن با لعاب پوشیده می شود و استفاده آن فقط در نماسازی است . اینگونه آجر ها بافت صاف و صیقلی دارند و باعث می شوند آب نتواند به داخل آنها نفوذ کند و مقاومت بیشتری در برابر مواد شیمیایی دارد اما در صورتی که ضریب انبساط و انقباض لعاب با آجر متفاوت باشد ترک برمیدارد و ظاهر بدی را به خود می گیرد. آجرهای لعابی در نمای ساختمان جهت زیبا سازی و مقاومت در برابر فرسایش و هوازدگی است.

 

تهیه شده در گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساختجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->