رزین برای سنگ های لایم استون


رزین برای سنگ های لایم استون

تاریخ انتشار: 1398/12/07 13:18 | بازدید: 176

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

رزین برای سنگ های لایم استون

 

سنگ های لایم استون از دسته سنگ های آهکی و رسوبی می باشند که در صنعت ساختمان سازی از آن ها می توان استفاده نمود. این سنگ ها معمولا از ماده معدنی کلسیت تشکیل می شوند و دارای وزن بسیار کمی می باشند. سنگ های لایم استون عموما دارای رنگ های کرم و سفید هستند و ممکن است به طور اتفاقی در برخی از آن ها لکه ها و خال های قهوه ای رنگی مشاهده شود. همانطور که گفتیم سنگ های لایم استون نمونه ای از سنگ های آهکی هستند و به سبب همین آهک از جذب آب بالا و تراکم کمی برخوردار هستند. این سنگ ها از آهک بیش تری نسبت به تراورتن ها برخوردار هستند و در نتیجه جذب آب آن ها نیز بسیار بیشتر از تراورتن ها می باشد. علاوه بر این ها سنگ های لایم استون دارای مقاومت سایشی بسیار پایینی هستند و در برابر ضربه و فشار آسیب پذیر می باشند. این ویژگی ها در سنگ های لایم استون سبب می شود تا نتوان از آن ها در اکثر قسمت های ساختمان مانند نمای خارجی، کف پوش و سنگ فرش فضاهای داخلی و خارجی، سنگ راه پله و ... استفاده نمود و به دلیل کاربرد کمی که دارند از طرفداران کم تری برخوردار باشند.

اما امروزه همانطور که اکثر شما می دانید مواد پوششی مختلفی برای رفع مشکل جذب آب در برخی از سنگ های ساختمانی از جمله سنگ های لایم استون به بازار ارائه شده اند که دست اندرکاران صنعت ساخت و ساز با استفاده از آن ها توانسته کیفیت بسیاری از سنگ ها را افزایش داده و جذب آب را در ان ها به نزدیک صفر برسانند. یکی از مواد پوششی پر طرفدار و پر مصرف در صنعت ساختمان سازی رزین ها می باشند. رزین در واقع مایعی شفاف و بدون رنگ است که از ترکیبات شیمیایی در آزمایشگاه ها تولید می شود. این محصول بسیار چسبناک است و در مواجه با هوای آزاد پس از مدتی خشک می شود. تولید کنندگان سنگ های ساختمانی از این ماده برای پر کردن درزها و شکاف های موجود بین مصالح ساختمانی همچون سنگ لایم استون بهره می گیرند و با استفاده از آن کیفیت این متریال ها را بسیار افزایش می دهند.

حال در ادامه تیم کالاساخت به بررسی ویژگی هایی که رزین برای سنگ های لایم استون به همراه می آورد خواهد پرداخت:

 

  • مقاومت در برابر جذب آب :

یکی از ویژگی هایی که رزین نه تنها برای سنگ های لایم استون بلکه برای اکثر سنگ ها و مصالحی که دارای تخلخل و درز و شکاف هستند به همراه می آورد مقاومت بالا در برابر جذب آب می باشد. همانطور که گفتیم رزین ماده چسبناکی می باشد که به خلل و فرج موجود در سنگ ها نفوذ می کند و سبب پر شدن ان ها می شود. به دلیل نفوذ این ماده به حفره ها و سوراخ های موجود در سنگ های لایم استون و پر شدن آن ها دیگر راهی برای نفوذ آب در این سنگ ها باقی نمی ماند و در واقع رزین سنگ مانند عایقی برای سنگ های لایم استون عمل می کند. جذب آب پایین در سنگ های لایم استون کمک می کند تا بتوان از آن ها در محیط ها مرطوب و آبریز بدون نگرانی از پوسیده شدنشان استفاده نمود.

 

  • افزایش مقاومت فشاری و ضربه ای :

یکی دیگر از ویژگی هایی که رزین به سنگ های لایم استون می بخشد افزایش مقاومت آن ها در برابر فشار و ضربه می باشد. همانطور که پیش تر اشاره نمودیم سنگ لایم استون از دسته سنگ های آهکی هستند و دارای تراکم پایینی در بین ذرات تشکیل دهندشان می باشند. این تراکم پایین در سنگ های لایم استون سبب می شود تا مقاومت آن ها بسیار پایین آمده و در برابر ضربه بسیار شکننده و آسیب پذیر باشند. رزین با پر کردن فاصله های بین ذرات این سنگ ها موجب بالا رفتن تراکم در آن ها شده و با افزایش تراکم کمک می کند تا استحکام آن ها نیز بسیار افزایش یابد. توجه داشته باشید که یک لایه رزین برای افزایش مقاومت سنگ های لایم استون کافی نمی باشد و بهتر است پس از خشک شدن لایه اول لایه دیگری از این محصول بر روی آن بکشید. با افزایش مقاومت این سنگ ها می توان از آن ها در سنگ فرش فضای داخلی استفاده نمود.

 

  • افزایش مقاومت در برابر آلودگی :

یکی دیگر از معایبی که سنگ های لایم استون به دلیل ساختار آهکی یشان به همراه دارند، عدم مقاومت در برابر آلودگی و لکه می باشد. این سنگ ها در مواجه با آلودگی بسیار سخت تمیز می شوند و در واقع اثر لکه ئ کثیفی بر روی آن ها تا مدت ها باقی می ماند. علاوه بر این بیش تر سنگ های لایم استون دارای رنگ های روشن می باشند و به همین دلیل آلودگی و کثیفی بر روی آن ها بسیار خود نمایی می کند. دست اندرکاران صنعت ساخت و ساز توانسته اند با استفاده از رزین لایه ای محافظتی بر روی آن ها ایجاد نمایند و مقاومت ان ها را تا حد بسیار زیادی در برابر جذب لکه و کثیفی بالا ببرند. با استفاده از این محصول می توان سطح سنگ را به آسانی و با استفاده از یک دستمال مرطوب از لکه ها و آلودگی های مختلف زدود.

 

  • ساب و صیقل پذیری :

از دیگر ویژگی های سنگ های لایم استون عدم ساب پذیری آن ها می باشد. این سنگ ها از جلای خوبی برخوردار نیستند و سطح ان ها صقیلی نمی باشد. رزین را می توان پس از قرار گیری بر روی سطح این سنگ و خشک شدن کامل تا حد بسیار زیادی ساب و صیقل داد. همانطور که گفتیم این ماده کاملا بدون رنگ و شفاف می باشد و هنگامی که از ان بر روی سنگ استفاده می شود تغییری در رنگ آن ایجاد نمی کند. در واقع رزین مانند یک لایه شفاف و صیقلی بر روی سنگ های لایم استون سبب درخشندگی و جلا در ان ها می شود. این ویژگی برای افرادی که همواره به دنبال سنگ هایی که دارای جلا و صیقل می باشند، هستند بسیار مناسب است.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ