ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
روش نصب کاشی و سرامیک

روشهای نصب کاشی سرامیک

تاریخ انتشار: 1398/02/10 16:42 | بازدید: 720

برای نصب کاشی و سرامیک روش های زیادی وجود دارد که با توجه به نیازها و انتظارات ما از نصب قابل تغییر است. به طوریکه در ابتدا باید گفت، بهتر است زمانی که تصمیم داریم کاشی و سرامیک قسمتی از ساختمان را بدون تغییر در قسمت های دیگر نصب کنیم، از روش چسباندن به وسیله ی چسب کاشی و سرامیک بهره گیری کنیم. استفاده از چسب کاشی و سرامیک در چسباندن این محصول از اصلی ترین و مطمئن ترین روش های نصب است. در این روش می بایست توجه داشت که روش نصب چسب به درستی انجام شود زیرا می توان به قاطعیت گفت این روش یکی از آسانترین و در عین حال تمیز ترین روش ها می باشد البته در صورتی که زیرسازی مناسب انجام شده باشد و محل نصب کاشی و سرامیک مد نظر سالم و صاف و در عین حال محکم باشد. پس از آنکه چسب به وسیله ی ماله ی شیاردار به میزان مناسب روی سطح صاف مالیده می شود ( ضخامت آن بستگی به وزن و میزان صافی سطح زیرین کار دارد ) پس از آن کاشی یا سرامیک مورد نظر روی سطح زیرین گذاشته می شود. بهتر است زمانی که بخواهیم کاشی و سرامیک را روی سرامیک یا هر گونه زیرکار قبلی بچسبانیم بر روی سطح زیرین خط و خش هایی ایجاد کنیم و آن را تیشه ای کنیم که به اصطلاح ملات خور آن بالا برود. پس از آن کاشی جدید را روی سطح آن بچسبانیم. انجام این روش بسیار آسان و قابل اجرا است به صورتی که با داشتن اندکی اطلاعات فنی به راحتی امکان پذیر است و برای بالا رفتن مقاومت کار بهتر است به سطح کار فشار وارد شود برای یکسان بودن فضای بین بندکشی ها می توان از صلیب با ابعاد 1  تا 10 میلی متری استفاده نمود.

 

نصب کاشی سرامیک مرحله‌ای حساس و حیاتی در ساخت و تزئین منازل یا مکان‌های تجاری است. نحوه ی نصب کاشی به کارهای تخصصی و دقیقی نیاز دارد تا نتایج زیبا و دوام حاصل شود. در زیر چند روش نصب کاشی سرامیک آورده شده است:


آماده‌سازی سطح:
• قبل از نصب کاشی، سطحی که باید کاشی بر روی آن نصب شود باید صاف و خشک باشد. اگر سطح نامناسب باشد، از تراز کشی، پیش‌زمینه‌گیری، و پر کردن نقاط ناصاف با مواد مناسب استفاده می‌شود.

 

انتخاب نوع چسب:
• انتخاب چسب مناسب بر اساس نوع کاشی و شرایط محیطی بسیار اهمیت دارد. برخی از چسب‌های سرامیکی برای کاشی‌های دیواری مناسب‌اند و برخی دیگر برای کاشی‌های کف یا محل‌های با تردد بالا بهتر هستند.

 

اندازه‌گیری و برش کاشی:
• کاشی‌ها باید با دقت اندازه‌گیری و برش شوند تا بر اساس اندازه محل نصب به‌دقت جا خود را پیدا کنند. برش کاشی می‌تواند با استفاده از ابزارهایی مانند دستگاه‌های برش کاشی انجام شود.

 

آماده‌سازی چسب:
• چسب بر روی سطح نصب می‌شود و سپس با یک ابزار دنده یا شاخه‌دار موازنه‌ای منظم شده تا خطوط چسب به‌صورت عمودی و افقی باشند. این کار برای ایجاد تراز برای نصب کاشی‌ها ضروری است.

 

نصب کاشی:
• کاشی‌ها با گرفتن مقداری چسب روی پشت خود به سطح نصب چسبیده و فشار داده می‌شوند. از کلکس و چوبی مخصوص برای فشار دادن به کاشی‌ها به‌صورت یکنواخت استفاده می‌شود. برای ایجاد فاصله مناسب بین کاشی‌ها از چندراهه (Spacer) نیز استفاده می‌شود.

 

پاکسازی بعد از نصب با چسب:
• پس از نصب کاشی، هر چسب‌ریزی روی سطح کاشی باید فوراً پاک شود. از ابزارهایی مانند یک مرطوب کننده و دستمال مرطوب برای رفع چسب‌ریزی استفاده می‌شود.

 

بندکشی و پر کردن بندهای:
• پس از نصب کاشی‌ها و تا زمانی که چسب هنوز تازه است، باید شکاف‌ها و فضاهای بین کاشی‌ها با گروه‌های خاصی پر شوند.

 

 

نصب کاشی چگونه است

 

روش نصب کاشی و سرامیک با ملات سیمان

 

برای نصب کاشی بدنه و سرامیک کف مواردی هست که حتما باید رعایت شود . اول مقدار سیمان و آب که  به  چه میزان  با هم مخلوط شوند . به طور معمول نسبت ماسه و سیمان 4 به 1 است که راحتر باید عنوان کرد که 4 فرقون ماسه + 1 فرغون سیمان 

دومین موردی که باید رعایت شود اینست که: ملات زیر کاشی کف و یا بدنه نباید شل باشد و آن هم به این دلیل موقع نصب کاشی کف و بدنه ضرباتی که با پتک پلاستیکی می زنند باعث شده از اطراف بلند شده و جا گرفتن کاشی کف و بدنه بسختی انجام گیرد. ماسه نباید شسته باشد چون حالت چسبندگی خودش را از دست می دهد، بخاطر همین باید پرسیمان باشد که بهتر است همان نسبت 4 به 1 رعایت شود. نحوه ی تراز کردن کاشی کف باید به شکلی باشد که ابتدا از کنج شروع شده و بوسیله شلنگ تراز هر چهار طرف علامت گذاری کرده و شروع به نصب می کنند. در برخی موارد نیز معماران و استادان بنا از وسیله ای به نام شاقول استفاده می کنند. اگر بعد از ترازبندی مشکلی را در زیر سازی و سطح کار متوجه شوند باید قبل نصب زیرسازی اصلاح شود. از نظر معماران نباید پوششی بغیر از گچ یا خاک، کاهگل و یا هر نوع ملات دیگری غیر از ماسه و سیمان وجود داشته و دیگر اینکه در ملات مصرفی بندکشی آجرهای دیوار، ملاتی غیر از ماسه و سیمان باشد بهتر است لااقل 24 ساعت قبل از کاشیکاری سطح دیوار با ملات ماسه و سیمان به نسبت 6 به 1 و یا 10 به 1 پلاستر زده شود.

بندکشی  از نظر نصابان قوانین خودش را دارد، بطوریکه عرض بند در کاشیکاری مکانهایی مثل استخر و حوضچه ها باید 2 تا 3 میلیمتر باشد. ریختن  خرده آجر، گل رس و ... در پشت کاشی هم جایز نمی باشد. در مکانهایی مثل حمام و سرویس بهداشتی ابتدا باید عایق کاری روی بدنه و کف انجام گیرد. آن هم بدلیل اینکه مکانی پر رطوبت و آبریزی زیادی می باشد و می بایست روی عایقکاری حتما توری سیمی انداخته شود که کامل به دیوار نصب شود. عایق پشت کاشی نباید چروک و ناهموار باشد. اگر از ملات سیمان سفید استفاده نشود بهتر است. بهترین نسبت برای مخلوط کردن سیمان سفید و کوارتز نسبت یک سیمان و شش پودر کوارتز می باشد.

 

نکته مهم

با توجه به تنوع آب و هوایی در کشور و اقلیمهای مختلف نوع ساخت و ساز و نوع کاربری محصولات در مکان ها و شهر های مختلف با توجه به شرایط آب و هوایی متفاوت می باشد. این که در مناطق سردسیر و یا گرمسیر از چه نوع مصالحی ( آجر – سنگ – کاشی و سرامیک ) استفاده کنیم و یا اینکه چگونگی نصب و نوع ملاتی که استفاده می کنیم به چه نحوی هست جای بحث و بررسی بیشتر دارد.

سرامیک و کاشی جزء سخت ترین کفپوش ها هستند. بنابراین زیرلایه سرامیک باید سختی این محصول را در نظر بگیرد؛ امکان حرکتی نداشته باشد. اگر نصب سرامیک یا کاشی  روی سطحی ناهموار صورت گیرد احتمال ترک‌خوردگی یا شل شدن کف‌پوش وجود دارد. در اینجا می‌خواهیم با نحوه آماده کردن زیرلایه کفپوش سرامیکی آشنا شویم .

 

نصب کاشی 

 

 •  نصب سرامیک و کاشی روی یک تخته بتنی

 

- همه ترک‌ها و ناهمواری‌های بتن را تعمیر کنید؛ بخصوص اگر قرار است که سرامیک را مستقیماً روی بتن نصب کنید.
- اگر روی بتن، ترک بزرگی وجود دارد؛ در صورت امکان به جای تعمیر، آن قسمت از بتن را جدا کرده و بتنی نو بریزید.
- ترک‌های بد را با خمیر بتن یا مواد مشابه پر کنید.
- اگر بتن تازه است تا قبل از نصب کاشی باید 28 روز صبر کنید.
- تمیز کردن سطح، امری بسیار مهم است. لکه‌های چرب یا هر نوع ماده‌ای که روی زیرلایه لک انداخته باید پاک شود.
- اگر کف‌پوش قبلی چوبی است؛ با یک لایه سیمان زیر لایه‌ای محکم و صاف ایجاد کنید.

 

 •  نصب سرامیک و کاشی روی زیرلایه چوبی

 

- زیرلایه چوبی باید به اندازه کافی محکم باشد و قادر به حمایت کف‌پوش جدید باشد. کاشی سنگین و ماده‌ای سخت است. اگر سطح زیر این بار خم شود؛ کاشی می‌شکند یا کنده می‌شود.
- به خاطر بسپارید که شما به یک سطح خیلی صاف نیاز دارید. پس سطح چوب را سمباده کشیده و تراز کنید.

 

 •  نصب سرامیک و کاشی روی زیرلایه وینیلی

 

- اگر کف‌پوش وینیلی غیر نرم و لینولئوم از نظر ساختاری محکم باشند و فاقد حرکات زیاد باشند؛ می‌توانند نقش یک زیرلایه مناسب را ایفا کنند.
- کف‌پوش وینیلی نرم، زیرلایه مناسبی نیست. می‌توانید کف‌پوش و هر نوع ماده چسبنده‌ای که برای نصب وینیل به‌کاربرده اید؛ جدا کنید.
- در بعضی از موارد، شما قادر به کندن وینیل هستید اما ماده چسبنده را نمی‌توانید جدا کنید. در این صورت از یک لایه نازک از مواد توصیه شده توسط سازنده‌ها استفاده کنید.

 

 •  نصب سرامیک و کاشی زیرلایه سرامیکی

 

- اگر کف‌پوش قبلی شما نیز سرامیکی است؛ کف‌پوش جدید را مستقیماً روی آن نصب کنید و در جاهای لازم مانند اطراف در، کف‌پوش قدیمی را با چکش بکنید.
- اگر کف‌پوش قبلی روی یک لایه ملات قرار دارد؛ احتمالاً جدا کردن کف‌پوش بدون کندن ملات کاری دشوار باشد.
- اگر می‌خواهید کف‌پوش نو را مستقیماً روی کف‌پوش قبلی نصب کنید؛ سطح زیرلایه را سمباده بکشید.
- همچنین سایز کف‌پوش را با سایز کناره‌های در یا کابینت مقایسه کنید تا در این صورت برای این نواحی از محصولی نازک‌تر استفاده کنید.

 

 • زیر لایه‌های نامناسب

 

از زیرلایه های انعطاف‌پذیر، مستعد انبساط، انقباض یا تاب برداشتن، دوری کنید. هر تکان اضافه موجب شل شدن کاشی یا آسیب دیدن دوغاب می‌شود. زیرلایه نامناسب را یا تعویض کنید و یا با یک لایه مناسب بپوشانید. لیستی از زیرلایه های نامناسب:

 • وینیل نرم
 • چوب تک لایه
 • صفحات لایه‌لایه
 • تخته خرده چوب
 • تخته فشاری
 • کف‌پوش چوب سخت
 • تخته‌های OSB
 • ماسونیت
 • ورق فلزی

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامی

 

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت