روشهای از بین بردن شوره آجر نما

روش های از بین بردن شوره های آجرنما

تاریخ انتشار: 1399/02/03 09:22 | بازدید: 159

یکی از مشکلاتی که موجب نازیبا شدن و از بین رفتن نمای ساختمان مخصوصا

روش های از بین بردن شوره های آجرنما

روش های از بین بردن شوره های آجرنما

 

یکی از مشکلاتی که موجب نازیبا شدن و از بین رفتن نمای ساختمان مخصوصا نماهای آجر می شود ایجاد شوره بر روی سطح آنها می باشد. حال اینکه در جواب سوال این شوره ها از کجا می آیند باید گفت شوره ها که به صورت لکه های سفید بر روی آجر هستند از رسوب گذاری نمک های محلول در آب در سطح آجر نما تشکیل می شوند. شوره های انواع مختلفی دارند که از انواع آن ها می توان به شوره های سولفاتی، شوره های کربناتی، شوره های کلروری و شوره های نیتراتی اشاره نمود. این شوره ها ممکن است در فصل تابستان گاهی کم رنگ یا ناپدید گردند ولی اغلب در طول سال باقی می مانند.

نمای ساختمان یکی از مهم ترین بخش های ساختمان است و به دلیل اینکه در معرض دید همگان قرار دارد همواره ظاهر آن از اهمیت بالایی برخوردار است. حال شما تصور کنید که بر روی سطح یکدست آجر نما لکه های سفید و یا خاکستری نمایان شود و نما را به گونه ای جلوه دهد که انگار کثیف و آلوده می باشد. رفع این شوره ها دغدغه بسیاری از افرادی است که ساختمانشان دارای آجرنما می باشد. تیم کالاساخت برای رفع این مشکل در آجرنماها روش های زیر را پیشنهاد نموده است تا افراد با مراجعه به آن ها در صدد تمیزکاری نمای خود بر آیند:

 

  1. شست و شو با آب با فشار یا واترجت:

درواقع واترجت به فناوری گفته می شود که در آن از جریان پر فشار آب برای منظور برش کاری یا تمیزکاری استفاده می شود. در این دستگاه از یک نازل با خروجی باریک برای افزایش فشار آب استفاده می شود. در آجر ها اگر منشاء شوره وجود نمک های محلول در آب باشد می توان با استفاده از جریان پر فشار آب یا همان واترجت برای شست و شوی لکه های سفید شوره استفاده نمود. این شست و شو باید توسط افراد متخصص در زمینه کار در ارتفاع و یا نماشویی ساختمان انجام گردد. نکته ای دیگر که در هنگام شست و شو با واتر جت باید به آن دقت نمود این است که باید فشار آب به گونه ای تنظیم گردد که فشار بیش از حد آن سبب برش یا ایجاد سوراخ در آجر نگردد. برای جلوگیری از شوره زدگی مجدد، آجرنما باید پس از شست و شو با واترجت کاملا خشک گردد تا آب باقی مانده بر روی سطح آن باعث جابجایی نمک های محلول نشود.

 

  1. برس زنی خشک:

یکی از ساده ترین روش هایی که می توان از آن برای شست و شوی آجرنما از شوره های ناشی از نمک های محلول در آب استفاده نمود، برس زنی نمای آجری می باشد. این کار برای نماهایی که در ارتفاع بالا نیستند نیازمند به افراد متخصص نمی باشد. افراد می توانند با سایش به وسیله برس سیمی شوره ها را از سطح آجر نما پاک نمایید. در این روش نیاز به آب و یا محلول های مایع دیگر نیست و در نتیجه نیاز به انتظار برای خشک شدن نما نیز نمی باشد.

 

  1. استفاده از سندبلاست یا همان ماسه پاشی خشک:

یکی دیگر از روش هایی که می توان از آن برای شست و شو آجرنما استفاده نمود سندبلاست می باشد. در این روش از طریق ماسه پاشی و سایش نمای آجری می توان نمک های رسوب شده بر سطح را پاک نمود. در واقع سند بلاست روشی است که در آن ساینده یا همان ماسه را با شتاب بسیار زیاد از درون یک نازل و با کمک فشار هوا بر روی آجرنما پرتاب میکنند و این عمل با سایش سطح نما سبب پاکسازی آن می گردد. نکته قابل توجه در روش ماسه پاشی این است که بهتر می باشد پس از سندبلاست برای جلوگیری از جذب آب بر اثر افزایش خلل و فرج سطح آجر و ملات بندکشی در این روش، از یک یا چند لایه رزین ضد آب نانو بر روی سطح نما استفاده نمود.

 

  1. شست و شو با استفاده از اسید:

یکی دیگر از راه کار های آسان برای از بین بردن شوره های آجر نما، استفاده ار محلول رقیق سرکه یعنی اسید استیک و آب گرم می باشد. استفاده از این محلول نسبت به مواد شیمیایی محلول ضرر کم تری دارد و معمولا در همه منازل قابل دسترس می باشد. محلول اسید کلریدریک و آب با نسبت ۱ به ۱۲ و محلول اسید فسفریک و آب با نسبت ۱ به ۹ نیز از دیگر محلول های اسیدی برای رفع شوره زدگی می باشند. فقط باید دقت نمود که انتخاب نوع اسید بر اساس نوع سفیدک آجر می باشد.به عنوان مثال  اسید کلریدریک ماده مناسبی برای رفع سفیدک کربناتی به دلیل واکنش کربنات با اسید کلریدریک و ایجاد شوره مجدد نمی باشد. پس از شستشو با اسید می‌بایست سطح نما را آب تمیز بشویید.

 

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت