برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
روشهای از بین بردن شوره آجر نما

روش های از بین بردن شوره های آجرنما

تاریخ انتشار: 1399/02/03 09:22 | بازدید: 277

از بین بردن شوره در نما از روی آجر

روش های از بین بردن شوره های آجرنما

آجر یکی از ماندگارترين و در عین حال زیباترين پوشش های نما و حتی بدنه داخلی ساختمان در طي اعصار و دوره های گذشته تا به امروز بوده است. همواره معماران و شاغلین در عرصه ساخت و ساز در تمام دنیا با بهره جستن از آجر نما،جلوه و زیبایی کار خود را خود را چندین برابر می کنند تا لذت یه سازه ی معماری زیبا را به مخاطبین خود هدیه کنند. تنوع رنگ بالا و سهولت در نصب و اجراي نمونه های متفاوت و همچنین سازگاري با هر شرایط جوی و آب و هوایی و زيست محیطی آجرنما باعث می شود که شاهد این باشیم که روز به روز مصرف آجر در دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان ها در گوشه گوشه ی این کره خاکی بیشتر شود و ممالک زیادی را در دسته های مصرف کننده خود قرار دهد. مهم ترين عامل در متحقق شدن موارد ذکر شده استفاده از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت در تولید آجر است. صنعتگران و تولید کنندگان بزرگ در این عرصه با توجه به تحقیقات علمی و اطلاع از فناوری های روز دنیا و کشف پارامترهای منفی و موثر در تولید بهتر و پایبندی و تعهد به اصول اخلاقی و حرفه ای باعث می شود که میزان ماندگاری یک ساختمان ساخته شده به وسیله آجر به حد چشمگیری افزایش یابد و این مساله را می توان به آسانی در تاریخ معماری ایرانی نظاره گر شد. در این میان عوامل مهمی وجود دارند که این امکان را ایجاد می کنند که زیبای نمای ساختمان ساخته شده به وسیله آن، آجر اجرا شده زیبایی خود را از دست بدهند که يکي از مهمترین این عوامل در نمای ساختمان شوره یا به اصطلاح عامه جوامع معماری ایرانی سفیدک است که فرسوده شدن نما و از بین رفتن زیبایی نمای ساختمان را به همراه دارد.

 

سفیدک آجر

 

شوره یا سفیدک آجر چیست؟

زمانی که سخن از شوره به میان می آید عموما سفیدی و نمکین بودن در آن به ذهن می رسد که به شایستگی نام انتخابی شوره یا سفیدک بیانگر بسیاری از ویژگی های این عامل طبیعی است. شوره ماده ای معمولا سفید رنگ و پودری شکل است که از هزاران سال پيش تا به امروز شاهد آن بر روی ديوارهاي بناهای مدرن و قدیمی هستیم و همواره مشکلات و مسایل خاص خود را به همراه داشته است.
به عبارتی رنگ شوره بستگی شدیدی به نوع نمک آن رنگ هاي از جمله سبز، قهوه اي يا زرد به خود می گیرد البته معمول ترین رنگ در بین انواع شوره ها، شوره با رنگ سفيد يا سفيدک می باشد. از زمان هاي بسیار دور تا دنیای مدرن امروز تلاش هاي متعددی از جمله آزمایشات فراوان علمی و تجزیه و تحلیل های بسیار زیاد در این میان به جهت رفع این مساله انجام گرفته است. در اين مقاله بر آن شدیم مکانيسم ايجاد شوره ی آجر و همچنین روش هاي جلوگيري از ايجاد شوره بر روی آجر، راه برطرف نمودن شوره های احتمالی ایجاد شده را مورد بررسی قراردهیم.

 

تعریف شوره به لحاظ علمی

شوره یکی از مشکلاتی است که عموما برای سنگ های تراورتن و آجر و در مواقعی برای سرامیک هایی که دارای لعاب ضعیفی هستند ایجاد می شود از رسوب نمک هاي محلول در آب با عنوان شوره یاد می شود که در اثر تبخير شدن آب موجود بر روي سطوح ديوار باقي مي ماند. شوره های سطح آجر عموماً همزمان با ساخته شدن ساختمان يا مدت زمانی کوتاه پس از به پایان رسیدن ساخت بر روي آجرها ظاهرشده و زیبایی کار را از بین می برد. در آجر معمولاً انواع سولفیدها و علی الخصوص سولفید آهن(پریت) که در حین انجام پخت اکسید می شوند و SO3را از خود تولید می کنند که همراه با اکسیدهای موجود درخاک رس با خاصیت بازی واکنش داده و سولفات های سدیم، کلسیم، سولفات منیزیم و پتاسیم را به وجود می آورد. مواد ذکر شده هنگامی که تحت حرارت کوره از 950 درجه بالاتر قرار می گیرند آزاد شده در صورتی که سولفات کلسیم در حرارت حداقل 1200 درجه به بالا آزاد می شود. که به همین نسبت وجود سولفات کلسیم در آن کمتر دیده می شود.

هنگامی که شوره ی رویی دیوار مورد بررسی قرار می گیرد عموما این اشتباه حاصل می شود که مشکل اصلی که عامل ایجاد کننده شوره های سطحی، آجر است در حالی که نمک های موجود در ملات و دوغاب و آب استفاده شده در مراحل تولید نیز از اهمیت بالایی در به وجود آمدن این مشکل برخوردار بوده اند.

ملات اولین منبع آلوده کننده ی آجر به شوره می باشد. ملات اصولا از چهار طرف و گاهی مواقع از پنج طرف با سطوح شش گانه آجر در ارتباط است. در حالت مرطوب شدن آجربه وسیله ملات، این رطوبت به نمک های محلول از ملات به داخل آجر انتقال پیدا کرده و آنها را فعال میکند. اگر میزان نمک های موجود درملات های مورد نظر چشمگیر باشد با توجه به میزان رطوبت موجود میزان نمک های موجود به سمت سطح آجر بالا می آیند.

 

املاح شوره زدا درآجر

 

شرایط لازم برای ایجاد شوره

در ابتدا آجر های رسی را مورد بررسی قرار می دهیم آجرهای با پایه ی رس با توجه به مواد اولیه تشکیل دهنده ی آن که خاک رس است به طور معمول پتانسیل و قابلیت ایجاد شوره ی بیشتری به نسبت بقیه آجرها دارد. چنانچه میزان شوره ی ایجاد شده در سطح آجر کم باشد و باعث ایجاد پوسته بر روی سطح آجر نشود و از زیبایی سطح کار را از بین نبرد، مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

مکانیسم ایجاد شوره به این صورت است که باید سه علت اصلی ملازم با هم ایجاد شوند تا معلول آن ایجاد شوره بر روی سطح بشود از جمله ی این علت ها وجود نمک های محلول موجود در دیوار و دیگری وجود رطوبت کافی بر نمک ها که باعث ایجاد محلول نمکی شود و شرط سوم وجود مسیری برای خروج محلول های نمکی به سطح کار و تبخیر شدن نمک های محلول موجبات اصلی ایجاد شوره را ایجاد می کند که شوره ها عموما سولفات هاي قليايي ذکر شده در بالا هستند. سولفات در آجرها و ملات و دوغاب سيمان موجود هستند. اين سولفات ها در رطوبت موجود حل شده و از منافذ موجود درسطح  ديوار و آجرها به روی کار مي آیند، سپس دراثر تبخير شدن رطوبت موجود سولفات های محلول بر روی دیوار ظاهر می شوند و سفیدک زده و رسوب می زنند. انواع شوره های موجود در آجر را می توان به شوره های نیتراتی، سولفاتی، کربناتی و کلروری می باشد که در مقاله ای دیگر آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

 

راه از بین بردن شوره های آجر نما

 

 1. شست و شو با آب با فشار یا واترجت


در واقع واترجت به فناوری گفته می شود که در آن از جریان پر فشار آب برای منظور برش کاری یا تمیزکاری استفاده می شود. در این دستگاه از یک نازل با خروجی باریک برای افزایش فشار آب استفاده می شود. در آجر ها اگر منشاء شوره وجود نمک های محلول در آب باشد می توان با استفاده از جریان پر فشار آب یا همان واترجت برای شست و شوی لکه های سفید شوره استفاده نمود. این شست و شو باید توسط افراد متخصص در زمینه کار در ارتفاع و یا نماشویی ساختمان انجام گردد. نکته ای دیگر که در هنگام شست و شو با واتر جت باید به آن دقت نمود این است که باید فشار آب به گونه ای تنظیم گردد که فشار بیش از حد آن سبب برش یا ایجاد سوراخ در آجر نگردد. برای جلوگیری از شوره زدگی مجدد، آجرنما باید پس از شست و شو با واترجت کاملا خشک گردد تا آب باقی مانده بر روی سطح آن باعث جابجایی نمک های محلول نشود.

2. برس زنی خشک


یکی از ساده ترین روش هایی که می توان از آن برای شست و شوی آجرنما از شوره های ناشی از نمک های محلول در آب استفاده نمود، برس زنی نمای آجری می باشد. این کار برای نماهایی که در ارتفاع بالا نیستند نیازمند به افراد متخصص نمی باشد. افراد می توانند با سایش به وسیله برس سیمی شوره ها را از سطح آجر نما پاک نمایید. در این روش نیاز به آب و یا محلول های مایع دیگر نیست و در نتیجه نیاز به انتظار برای خشک شدن نما نیز نمی باشد.

3. استفاده از سندبلاست یا همان ماسه پاشی خشک


یکی دیگر از روش هایی که می توان از آن برای شست و شو آجرنما استفاده نمود سندبلاست می باشد. در این روش از طریق ماسه پاشی و سایش نمای آجری می توان نمک های رسوب شده بر سطح را پاک نمود. در واقع سند بلاست روشی است که در آن ساینده یا همان ماسه را با شتاب بسیار زیاد از درون یک نازل و با کمک فشار هوا بر روی آجرنما پرتاب میکنند و این عمل با سایش سطح نما سبب پاکسازی آن می گردد. نکته قابل توجه در روش ماسه پاشی این است که بهتر می باشد پس از سندبلاست برای جلوگیری از جذب آب بر اثر افزایش خلل و فرج سطح آجر و ملات بندکشی در این روش، از یک یا چند لایه رزین ضد آب نانو بر روی سطح نما استفاده نمود.

4. شست و شو با استفاده از اسید

 

یکی دیگر از راه کار های آسان برای از بین بردن شوره های آجر نما، استفاده ار محلول رقیق سرکه یعنی اسید استیک و آب گرم می باشد. استفاده از این محلول نسبت به مواد شیمیایی محلول ضرر کم تری دارد و معمولا در همه منازل قابل دسترس می باشد. محلول اسید کلریدریک و آب با نسبت ۱ به ۱۲ و محلول اسید فسفریک و آب با نسبت ۱ به ۹ نیز از دیگر محلول های اسیدی برای رفع شوره زدگی می باشند. فقط باید دقت نمود که انتخاب نوع اسید بر اساس نوع سفیدک آجر می باشد.به عنوان مثال اسید کلریدریک ماده مناسبی برای رفع سفیدک کربناتی به دلیل واکنش کربنات با اسید کلریدریک و ایجاد شوره مجدد نمی باشد. توجه داشته باشید که پس از شستشو با اسید می‌بایست سطح نما را آب تمیز بشویید.

 

روش های مقابله با شوره در سنگ و آجر و کاشی و سرامیک عموما اندکی متفاوت است به جهت از بین بردن شوره های موجود در آجر میبایست یکی از علت های سه گانه ی بوجود آمدن شوره را از بین برد که بدین جهت می توان آن را به آسانی به وسیله رزین ها ی آجر از بین برد که در ابتدا باید سطح مورد نظر را به صورت کامل به توسط سرکه سفید یا سرکه صنعتی شستشو داد که این عمل باعث پاک شدن کامل شوره های قبلی از سطح آجر می شود و در مرحله دوم به وسیله ی رزین آجر نما و یا رزین نانو آجر نما سطح آن را به وسیله پیستوله یا قلمو پوشش دهید این عمل سه مرتبه بر روی سطح کاملا تمیز آجر انجام شود زیرا باعث بسته شدن روزنه های رویی آجر می شود و مشکل شوره زدن مجدد بر طرف کرد.

امیدواریم در این متن توانسته باشیم گامی دیگر در جهت آموزشی جدید و سهولت کاری همراهان همیشگی خود برداریم. کالاساخت در متراژ های بالایی 400 متر کار شست و شوی نما و رزین زدن آجر در نما را توسط گروه متخصص خود انجام می دهد. شما میتوانید برای مشاهده شرایط به صفحه اجرا رزین نما در کل کشور مراجعه کنید.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468تلگرام آجر

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت