ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
صادرات سنگ به روسیه

روند صادرات سنگ به روسیه و اطلاعات مهم آن

تاریخ انتشار: 1401/11/30 16:40 | بازدید: 546

کشور روسیه با جمعیت تقریبی ۱۴۴ میلیون نفر، یکی از کشورهای پرجمعیت اروپا است و یکی از کشورهایی است که در زمینه ی صادرات کالا از ایران مقصد بسیار خوبی برای بازرگانان ایرانی بوده و از اهمیت خاصی نیز برخوردار است. از سوی دیگر روابط سیاسی خوب ایران و روسیه باعث شده است که مسیر تاجران ایرانی به این کشور تا حد زیادی هموار شود. در حال حاضر روسیه به عنوان یکی از بزرگ ‌ترین شرکای تجاری ایران شناخته می شود و سالانه مقادیر قابل توجهی از انواع محصولات به این کشور صادر می شود. روسیه یکی از بهترین مقصدها برای صادر کردن انواع سنگ ساختمانی است. زیرا بازار بسیار بزرگی دارد و در عین حال مصرف سنگ های تزیینی در آن بسیار بالا است. اما به طور معمول دولت روسیه قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای را بر روی کالاهایی که وارد بازار این کشور می شوند؛ اعمال می کند. در ادامه در خصوص صادرات سنگ به این کشور صحبت خواهیم کرد.

 

شرایط بازار سنگ در روسیه


روسیه پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا و عضو WTO می باشد. این کشور با داشتن حدود 142 میلیون نفر جمعیت و گستردگی از اروپا تا اقیانوس کبیر شمالی پهناورترین کشور دنیا می باشد. در حال حاضر اصلی ترین رقیب‌های ایران در بازار مصالح ساختمانی از جمله سنگ روسیه، کشورهای اوکراین و ترکیه هستند. با این حال روابط سیاسی خوبی که کشور ما با روسیه دارد؛ باعث شده است که تاجران ایرانی راحت ‌تر بتوانند در این بازار فعالیت کنند. از سوی دیگر سنگ های ساختمانی ایرانی، به دلیل کیفیت بالایی که دارند؛ از محصولات پرطرفدار در بازار روسیه به شمار می روند. با توجه به این موارد می‌ توان گفت که صادرات انواع سنگ ساختمانی به روسیه، از بهترین فرصت ها برای تاجران و تولیدکنندگان ایرانی است.


جایگاه ایران در صادرات سنگ به روسیه


روسیه در حال حاضر یکی از بهترین مقاصد صادراتی برای تاجران ایرانی است. زیرا رویه سیاسی ایران و روسیه کاملا همسو است و در عین حال بازار بسیار پرمصرفی برای سنگ های تزئینی دارد. با این وجود ایران هنوز نتوانسته سهم زیادی از این بازار را به خود اختصاص دهد و تنها 1 درصد آن را در اختیار دارد. با این حال با بسته شدن تفاهم نامه پنجمین کارگروه صنعت و تجارت ایران و روسیه در سال 1398 به نظر می رسد که به تدریج جایگاه ایران در بازار سنگ این کشور بهبود پیدا کند. در سال 2018 و طبق آمار منتشر شده، ایران حدود 538 میلیون دلار کالا را به روسیه صادر کرده است که نسبت به سال قبل خود به شدت رشد داشته است.


نکات مهم در مورد صادر کردن سنگ ساختمانی به روسیه


یکی از مزیت های برقراری ارتباط با تاجران و فروشندگان روسی این است که در صورت اعتماد به شما، یک ارتباط دائمی را با شما برقرار خواهند کرد. اما باید بدانید که جلب اعتماد آن‌ها کار چندان ساده‌ای نیست. بنابراین باید توانمندی های صادراتی قابل‌ توجهی داشته باشید و محصولات باکیفیتی را عرضه کنید. یکی دیگر از شرایط مهم صادر کردن انواع سنگ به روسیه این است که کاتالوگ های خود را به دو زبان روسی و انگلیسی ارائه دهید. بنابراین اگر این نکته را رعایت نکنید؛ برای ورود محصولات به این کشور دچار مشکل خواهید شد.

 

 

 

 


مزیت های صادر کردن سنگ های ساختمانی به روسیه

 

• روابط خوب سیاسی میان ایران و روسیه
• امکان برقراری ارتباط با کشورهای اروپایی و گسترده ‌تر کردن بازار
• امکان برقراری روابط طولانی مدت به دلیل زیاد بودن وسعت کشور


مهم ترین مشکلات در صادرات سنگ ساختمانی به روسیه


• وجود متعدد واسطه ها در صادرات سنگ مهم ترین مشکل برای صادرات سنگ های تزیینی است. تعداد زیاد واسطه ها باعث پائین آمدن نرخ سنگ برای صادر کنندگان و واحد های تولیدی می شود که در نتیجه ممکن است ضرر ببیند.
• بازدهی پایین ماشین الات و استهلاک آنان ها یکی از مهم ترین مشکلات در صادرات سنگ های تزیینی و سنگ های استفاده شده در نمایه ساختمان ها است.
• سنگ به صورت خام صادر می شود و این امر موجب می گردد هیچ ارزش افزدوده ایی نصیب کشور نشود .
• تجار و بازرگانان روسی به سادگی اعتماد نمی کنند و ترجیح می دهند به جای مکاتبه با تجار خارجی با تجار محلی وارد معامله شوند .
• کشور ایران با وجود این که چهار و نیم میلیارد تن از انواع مختلف سنگ های ساختمانی ذخیره دارد متاسفانه فقط دویست میلیون دلار در هر سال صادرات دارد.

 

صادرات سنگ به کشور روسیه


تعرفه صادرات سنگ به روسیه

 

مهم ترین معیارها در تعیین تعرفه صادرات به روسیه از قرار زیر هستند:

• وزن کل محموله
• هزینه حمل و نقل از طریق مرز دریایی یا زمینی
• طرح و رنگ کاشی و سرامیک یا سنگ های تزیینی
• حجم تقاضای مشتری
• هزینه های گمرک
مراحل پیش روی صادرات
1. تعیین ظرفیت صادراتی
2. مشخص کردن ظرفیت بازار هدف و میزان تقاضا
3. برقراری ارتباط با تاجران روسی و ثبت سفارش از آن ها
4. تهیه محصولات مورد نظر
5. آماده ‌سازی محصولات بر اساس شرایط صادرات کاشی و سنگ و سرامیک به روسیه
6. گرفتن بیمه صادراتی و طی کردن مراحل ارسال
مدارک مورد نیاز برای انواع سنگ ساختمانی به روسیه
• قرارداد میان خریدار و فروشنده
• اسناد مربوط به حمل و نقل و بیمه
• فاکتور و لیست کالاها
• اسناد مربوط به پرداخت هزینه ها
• اسناد مربوط به تعیین مکان مبدا و مقصد
• توضیحات فنی مربوط به کالاها
• اظهارنامه صادرات
• بارنامه
• علامت انطباق اوراسیا

 

سنگ صادراتی به روسیه


شرایط استفاده از تسهیلات برای صادرات به روسیه

 

برای استفاده ازتسهیلات، صادرات به روسیه شرایطی مقرر می باشد و اگر صادرکنندگان وتجار از این شروط آگاهی داشته باشند، شرایط خوبی مهیا می شود تا با استفاده از تسهیلات، صادرات خود را توسعه دهند. تحولی که در روابط بانکی میان ایران و روسیه پیش آمده فرصتی برای حمایت از صادرکنندگان را به وجود آورده تا تسهیلاتی در اختیار آن ها قرار گیرد. بر این اساس، بانک توسعه صادرات ایران، دو قرارداد با بانک مالی روسیه (RFC)، انعقاد نموده است و تا حدود 10 میلیون یورو برای این تسهیلات درنظر گرفته شده و پس از مراحل و تایید اسناد توسط بانک توسعه، بانک روسیه اقدام به واریز وجه اسناد در حساب این بانک نزد میربیزنس بانک مسکو به نفع صادرکننده ایرانی می‌ نماید. مراحل استفاده از تسهیلات به شرح ذیل می باشد:


• انعقاد قرارداد تجاری بین صادرکننده ایرانی و خریدار روس
• ارائه نسخه ای از قرارداد تجاری از سوی خریدار به بانک RFC به منظور اعتبار سنجی
• ارائه درخواست بانک روسیه به بانک توسعه صادارت جهت تایید قرارداد از سوی بانک توسعه صادرات ایران
• اعلام قبولی بانک توسعه صادرات ایران به منظور گشایش اعتبار اسنادی از سوی بانک RFC به نفع صادر کننده ایرانی
• ارائه اسناد حمل توسط صادرکننده ایرانی به بانک توسعه صادرات ایران جهت ارسال به بانک RFC به منظور معامله اسناد
• معامله اسناد توسط بانک روسی و پرداخت وجه
• واریز مبلغ اسناد به حساب ارزی صادرکننده

 

سنگ صادراتی روسیه

 

بهترین راه برای صادر کردن سنگ به روسیه


بهترین راه برای صادر کردن انواع سنگ ساختمانی به روسیه، از دو طریق زمینی و دریایی است. اینکه بهتر است از طریق کشورهای همسایه این کار را انجام دهید یا از دریای خزر استفاده کنید، بستگی به نوع سنگ دارد. برای مثال سنگ ‌های با وزن زیاد که ابعاد بزرگی دارند، از طریق دریایی راحت‌ تر حمل می ‌شوند.
پرطرفدارترین طرح های سنگ ساختمانی در روسیه به دلیل وسعت بسیار زیادی که این کشور دارد، می ‌توان سلیقه های بسیار متفاوتی را در میان مردم این کشور مشاهده کرد. با این حال به صورت کلی می‌ توان گفت که مردم این کشور بیشتر به رنگ های تیره مانند مشکی، سبز تیره، خاکستری پررنگ و قهوه ای علاقه دارند. از سوی دیگر طرح های رگه دار، مرمریت و تراورتن از طرح های محبوب در بازارهای این کشور هستند. همچنین شما می ‌توانید از طریق صادرات کاشی و سرامیک به روسیه هم سود خوبی را به دست آورید. زیرا مردم این کشور به طرح‌ های متنوع علاقه زیادی نشان می‌ دهند و تنوع در کاشی یا سرامیک، بیشتر از سنگ است.
مهم ترین شهرهای روسیه برای عرضه انواع سنگ ساختمانی علاوه بر مسکو که پایتخت این کشور است، بهترین مقاصد برای عرضه انواع سنگ ساختمانی در روسیه، سنت پترزبورگ، نیژنی نووگراد و امسک هستند. این شهرها هم جمعیت زیادی را به خود اختصاص داده ‌اند و هم اینکه تجارت در آن ها بسیار پررونق است. به همین دلیل شما می ‌توانید به سادگی با عرضه محصولات خود در این شهرها، فرایند صادرات سنگ به روسیه را برای خودتان سودمند تر کنید.


سخن پایانی اینکه روسیه الان و در این بازه زمانی یکی از فرصت های عالی و بی نظیر برای تاجران و بازرگانان ایرانی است و بازاری را در روسیه مشاهده می کنید که با این وجود پیشرفت چشمگیری را در حوزه های مختلف کسب کرده ولی حجم بسیار زیادی از کالا را مانند سنگ های زینتی همچنان برای کشور خود وارد می کند. به طور کلی روابط ایران و روسیه در شرایط بسیار خوبی به سر می برد و همین امر سبب صادرات بیشتر سنگ و دیگر محصولات به این کشور شده است.

 

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

رضا عبادی

1401/12/08 11:39


با سلام و احترام.
ضمن تشکر از اطلاعات بسیار مفیدتان در خصوص اعتبار بانکی بین روسیه و ایران.
سوال بنده این است که آیا این تسهیلات صرفا برای صادرات سنگ به روسیه است و یا برای کالاهای دیگر نیز می شود بهره گرفت؟
تشکر

مدیر سایت | 1402/03/02 15:07

با سلام وقت بخیر دوست عزیز
تسهیلات اعطایی در سایت کالاساخت شامل تمامی محصولات می باشد و شما میتوانید از آن استفاده کنید.

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت