برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
ست کرون دو رنگ سنگ در ساختمان

ست کردن دو رنگ سنگ

تاریخ انتشار: 1398/02/29 11:49 | بازدید: 2260

آشنایی با رنگ ها اصول ابتدایی ست کردن رنگ ها در فضاهای مختلف

ست کردن دو رنگ سنگ

همانطور که می دانید دکوراسیون داخلی هر ساختمان، نشان دهنده سلیقه و طرز فکر ساکنان آن میباشد و به همین دلیل همواره افراد به دنبال خلق فضایی زیبا و دلنشین در بخش داخلی سازه خود هستند. پوشش دیوار ها، کف فرش، طراحی سقف و چیدمان اسباب و اساسیه از جمله المان های تاثیر گذار بر زیبایی و جذابیت دکوراسیون یک ساختمان می­باشند که باید در انتخاب و ست کردن آن ها با یکدیگر دقت زیادی به خرج داد. یکی از محصولات ساختمانی که در دکوراتیو نمودن فضای داخلی و خارجی ساختمان بسیار کاربرد دارد و امروزه از طرفداران فراوانی برخوردار است، سنگ آنتیک می­باشد. آنتیک ها از فراوری انواع سنگ های ساختمانی تولید می­شوند و به همین دلیل دارای تنوع بالایی در طرح و رنگ هستند و می­توانند اکثر سلایق را در بر گیرند. همچنین از انواع سنگ های ساختمانی با فراوری های مختلف می­توان در زیباسازی دیوار و کف بهره گیری نمود. حال آنچه که ممکن است ذهن بسیاری از افراد را درگیر کند، این بوده که چگونه می­توان نسبت به ست کردن رنگ ها در دکوراسیون داخلی اقدام نمود تا دلزده و یا کسل کننده نباشد. در این مقاله از گروه کالاساخت تلاش شده است تا ابتدا شما را با ست کردن انواع رنگ ها اشنا سازیم و در ادامه درباره ست کردن سنگ آنتیک در منزل با دکوراسیون داخلی مانند پرده و مبلمان و کف فرش توضیحاتی داد شده و در نهایت ست کردن دو رنگ سنگ را با توجه به انواع سلیقه و رنگ دکوراسیون داخلی توضیح داده ایم.

 

 آشنایی با رنگ ها

 

در ابتدا باید بگوییم برای آن که بتوانید در دکوراسیون ساختمان خود، ترکیب رنگ زیبا و دلنشنی را داشته باشید، بهتر است اول چرخه رنگ ها را بشناسید و اینکه کدام رنگ سرد و کدام رنگ گرم است؟ یا کدام رنگ ها در کنار یکدیگر جلوه زیبایی به دکوراسیون داخلی شما خواهند داد؟

در واقع منظور از چرخه رنگ، دایره ای است که در آن رنگ ها بر اساس اصول و قواعد رنگ شناسی در کنار یک دیگر قرار می­گیرند و هر رنگ با کناری خود دارای یک بخش اشتراکی است. در این چرخه رنگ‌های اصلی، قرمز، زرد و آبی هستند و از ترکیب آن ها با هم رنگ‌های ثانویه ساخته می شوند. همچنین رنگ‌های ترکیبی (مرتبه سوم) نیز از ترکیب رنگ‌ ها اصلی با رنگ‌های ثانویه به وجود می‌آید. با توجه به این موضوع می توان دریافت که رنگ‌های اولیه‌، پایه و اساس تشکیل بقیه رنگ‌ها هستند. برای مثال با ترکیب رنگ‌های زرد و آبی، رنگ سبز تشکیل می‌شود و یا از ترکیب قرمز و آبی، رنگ بنفش به دست می‌آید. در نهایت با تلفیق زرد و قرمز نیز، رنگ ‌نارنجی به وجود می‌آید. در این بین ترکیب خاصی از رنگ ها در کنار یکدیگر زمانی که حس خوبی را به شما منتقل می­کند و به نظر شما زیبا می­آید را هارمونی یا هماهنگی می­نمامیم.

در ادامه رنگ‌های گرم به رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد متمایل‌اند و رنگ‌های سرد نیز به رنگ‌های آبی، سبز و بنفش گرایش دارند. ترکیب کردن رنگ‌های گرم با یکدیگر و رنگ‌های سرد با هم، روش خوبی برای سبک های مینیمال و ساده بوده و مناسب برای افرادی که مبتدی هستند، می باشد. مشکی، سفید و خاکستری نیز رنگ‌های خنثی هستند که می‌توان در اکثر سبک ها و دکوراسیون ها به راحتی از آن ها بهره گیری نمود. همچنین با افزودن رنگ سفید، رنگ‌ها ملایم‌تر و روشن‌تر می‌شوند که اصطلاحا به این حالت «ته‌رنگ» می‌گویند. در مقابل با افزودن رنگ سیاه رنگ‌ها تیره‌تر یا سیرتر می‌شوند که به این حالت «سایه‌ رنگ» می‌گویند. در نهایت هم «تُن» رنگ که با افزودن رنگ خاکستری ایجاد می‌شود. برای ست کردن دکوراسیون خود بهتر است از ترکیب این حالت ها از یک رنگ مشخص در هر سبکی استفاده کنید.

در ادامه باید بگوییم، رنگ مشکی معمولا با اکثر رنگ‌ها ترکیب خوبی می‌سازد و فضای شیکی را ایجاد می­کند. به طور مثال اگر کف خانه شما مشکی باشد، حتی اگر مبلمان قهوه ای و طرح چوب نیز داشته باشید حس خوبی را به شما منتقل می­کند. همچنین باید بگوییم، ست کردن رنگ در دکوراسیون با نحوه لباس پوشیدن متفاوت است، پس سعی نکنید همانطور که لباس های خود را ست می­کنید، دکوراسیون خود را نیز ست کنید.

اگر قصد دارید شیء خاصی در دکوراسیون، به طور ویژه مورد توجه قرار بگیرد، از رنگ‌های مکمل استفاده کنید. به عبارت بهتر رنگ‌های مکمل با هم در تضادند و این تضاد، سبب می‌شود تا برخی از اشیاء بیشتر به چشم بیاید. علاوه بر این ها، استفاده از تناژ رنگی مختلف یک رنگ در دکوراسیون داخلی، فضای شما را بزرگتر و شما را فردی ساده تر و شکیل تر نشان می­دهد.

 نکته مهم :

در این بین باید به این نکته اشاره کنیم که در این مطلب ما فقط به شما پیشنهاد می­دهیم که کدام طرح ها و رنگ ها در کنار یکدیگر زیبا تر جلوه می­کند، در حالی که شما می­توانید هر طرح و هر رنگی را انتخاب و ست کنید.پس از قضاوت دیگران نترسید. مثلا اگر از سبک روستایی استفاده کردید و از تمام رنگ های شاد و گرم در کنارهم بهره بردید و به زندگیتان رنگ اضافه کردید، این حس را نداشته باشید که شما فرد ساده و شکیلی به نظر نمی­رسید. ولی اگر به دنبال یک دکوراسیون اصولی و بر طبق معیارهای رنگ شناسی هستید، می­توانید از مطالب این مقاله به نحو احسنت بهره گیری نمایید.

 

اصول ابتدایی ست کردن رنگ ها در فضاهای مختلف

 

در هر حالت سعی کنید ابتدا رنگ هایی که از نظر روانشناسی مناسب برای فضاهای مورد نظرتان هستند را انتخاب کنید. به عنوان مثال رنگ‌های سبز و آبی به دلیل اینکه سبب ایجاد آرامش درونی در فرد می‌گردند، از نظر روانشناسی به عنوان رنگ مناسب اتاق خواب انتخاب می­شوند. دومین نکته در زمینه انتخاب رنگ که باید به آن توجه کنید، این است که اگر می‌خواهید فضای اتاقتان بزرگ به نظر برسد، سعی کنید از رنگ‌های روشن استفاده کنید، همچنین برای ایجاد فضایی گرم و صمیمی، از رنگ‌‌های تیره بهره گیری نمایید.

یکی از محاسن استفاده از رنگ‌های تیره برای دیوار‌ها این است که ارتفاع سقف اتاق را بیشتر نشان داده و حس بدی را منتقل نمی‌کنند. در این بین بهتر است برای ایجاد ارتباط بیشتر بین وسایل، از یک رنگ حداقل در دو جای اتاق استفاده کنید. برخی از وسایلی که درکنار یکدیگر قرار می‌گیرند مانند پرده و مبل، یکی از سه حالت خنثی کننده، مکمل یا مشابه را داشته باشند. در ابتدای متن به توضیح رنگ های خنثی و مکمل و مشابه پرداختیم.

در ادامه به چندین راه حل برای ست کردن رنگ ها با یکدیگر می­پردازیم:

  1. اولین راه حل این است که اگر قصد دارید شی یا بخشی بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، همانطور که در پیش تر توضیح دادیم، از رنگ های مکمل در مقابل هم استفاده کنید. مثلا از رنگ ابی در مقابل سبز یا قرمز تیره در مقابل سبز مغز پسته ای استفاده کنید . تنها نکته این است که خودتان را محدود نکنید اگر قصد دارید از رنگ های خاص استفاده کنید با اعتماد به نفس استفاده کنید.
  2. دومین راه حل تقسیم رنگ‌های مکمل است. در این روش از سه رنگ استفاده می‌شود و به این صورت است که با توجه به چرخه رنگ، دو رنگ کنار هم در نظر گرفته شده و رنگی که در مقابل آن ها قرار می‌گیرد، رنگ سوم این ترکیب است. به طور مثال بنفش و پوسته پیازی در مقابل زرد لیمویی و آبی و ارغوانی
  3. سومین و رایج‌ترین راهی که برای ست کردن رنگ‌ها باهم وجود دارد، استفاده از رنگ‌های مشابه است. در این شیوه نیز از سه رنگ استفاده می‌شود و رنگ‌های این ترکیب باید در چرخه رنگی کنار هم قرار داشته باشند. (از به کارگیری رنگ‌های سرد و گرم در کنار یکدیگر خودداری کنید.) بهتر است در این ترکیب از رنگ‌هایی که در تناژ یکدیگر قرار دارند بهره گیری نمایید. در واقع از یک رنگ که مقدار سفیدی موجود در آن متفاوت میباشد، استفاده کنید.
  4. راه حل چهارم استفاده از یک رنگ برای کلیه وسایل دکوراسیون می‌باشد. تنها تفاوت بین آن‌ها در کم رنگی و پررنگی است.
  5. پنجمین راه حل برای اینکه بدانید چه رنگ ‌‌هایی با هم ست می­شوند، استفاده از رنگ‌هایی است که در چرخه رنگ با فاصله یکسان از یکدیگر قرار گرفته‌اند. این رنگ‌ها با وجود تضاد زیادی که از هم دارند، از هارمونی بیشتری نسبت به رنگ‌های مکمل برخوردارند. به عنوان مثال رنگ‌های زرد، قرمز، آبی از جمله رنگ‌هایی هستند که می‌توانید با هم ست کنید. نکته‌ای که باید در استفاده از این ترکیب مد نظر قرار دهید، این است که به دلیل تضادی که بین این رنگ‌ها وجود دارد باید با فاصله زیاد از هم به کارگرفته شوند.
  6. راه ششم که دشوار‌ترین راه برای این است که بدانید چه رنگ‌‌‌هایی با هم ست می‌شوند، استفاده از چهار رنگ مکمل در یک فضا است. برای استفاده از این ترکیب، یک رنگ به عنوان زمینه و دیگر رنگ‌ها به عنوان لهجه (رنگی متفاوت نسبت به رنگ اصلی و پس زمینه که به عنوان زینت استفاده می‌شود) بهره گیری می شوند. به عنوان مثال رنگ‌‌های سبز، نارنجی کم رنگ، قرمز و آبی چهار رنگ مکمل محسوب می‌شوند. برای انتخاب یک ترکیب رنگ خوب دکوراسیون، بهتر است از حدود ۶۰٪ از رنگ‌ زمینه ۳۰٪ از رنگ‌ ثانویه و تنها ۱۰٪ از رنگ‌ لهجه یا رنگ زینتی استفاده کنید.

 

تفکیک فضا در دکوراسیون

در مرحله اول از طراحی دکوراسیون، تصمیم بگیرید که قصد دارید کدام فضا از خانه را طراحی کنید و توجه کنید این فضا از چه ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است. اکثر ما زمانی که ساختمانی را برای سکونت انتخاب می­کنیم به طور پیش فرض اگر مثلا قبل از ما اتاقی در ان خانه به عنوان انباری استفاده می­شده، مجددا از همان اتاق به عنوان انباری استفاده می­کنیم. یا در بسیاری از موارد اگر بعد از سال ها سکونت تصمیم بگیریم تغییری در خانه دهیم، فقط وسایل را عوض خواهیم کرد و به تغییر چیدمان یا فضاهای مختلف ساختمان توجهی نمی­ کنیم.

در کل فضاهای خانه به دو دسته فضاهای خلوت و عمومی تقسیم می­شوند که در معماری اولیه مهندس ساختمان شما به ان توجه میکند و این دو را از یکدیگر برایتان تفکیک می­کند. دراین صورت فقط دکوراسیون داخلی به عهده شما خواهد بود.

در این بین سوالی که ممکن است برای شما پیش آید این است که اگر ساختمانی را انتخاب کردید که از بافت قدیمی برخوردار بود، چگونه فضاها را از یکدیگر تفکیک کنید ؟

اکثر معماران قدیمی ما از ذوق خاصی برخوردار بوده اند و فضاهایی مانند هشتی و راهروها را برای تفکیک فضاهای خلوت و عمومی در نظر گرفته اند. اما به طور کلی، در معماری به فضایی خلوت گفته می­شود که دسترسی به آن برای همه محدود است و مثلا هیچ گاه نشده که مهمان را از پذیرایی به اتاق خواب راهنمایی کنیم. پس پذیرایی یک فضای عمومی محسوب می­شود و در بسیاری از موارد روبروی ورودی یا در گوشه ای از آن قرار می­گرید. در اینجا کالا ساخت به شما پیشنهاد می­دهد که برای فضایی مانند پذیرایی که در افراد ابتدا به آن وارد می­شوند، بهتر است از رنگ های روشن استفاده کنید. در واقع زمانی که فردی از فضای بیرونی به داخل خانه قدم می­گذارد شدت نور بیرون بیشتر از داخل خانه است و شما باید سعی کنید تا این فضا را روشن تر جلوه دهید تا فرد احساس گرفتگی نکند.

در این مورد سنگ های آنتیک کرم از بهترین موارد است و این نکته که فقط یک دیوار یا دو دیوار موازی را سنگ کنید نه تمام فضا را حتما در نظر بگیرید. همچنین فضای عمومی را با استفاده از رنگ های گرم و تناژ هایی از آن ها نیز، می توانید رنگ آمیزی کنید. در این بین یکی از مزیت های کشور ایران، تنوع رنگی است که در سنگ ساختمانی دارد و حرف اول را در دنیا به لحاظ تنوع رنگی در سنگ های ساختمانی می­زند. تولیدکنندگان ما از این موضوع استفاده مفیدی را برده اند و از انواع رنگ ها برای شما سنگ انتیک رو توری و گیوتین با ابعاد متفاوت تولید کرده که به راحتی تمام می­توانید در دکوراسیون خود استفاده کنید.

یکی دیگر از فضاهای پرکاربرد در هر ساختمان که باید به دکوراسیون آن توجه ویژه ای گردد، آشپزخانه است. دقت داشته باشید که برای آشپرخانه هیچگاه از رنگ های جیغ استفاده نکنید. درست است که آنها اشتهای شما را زیاد می­کنند، اما استرس شما را نیز افزایش می­دهند و این حس را به شما القا می­کنند که سریع تر کارخود را در آشپرخانه به پایان رسانده و محیط را ترک کنید. این استراتژی فست فود ها برای استفاده از رنگ قرمز است تا بتوانند مشتریان بیشتری را در زمان محدودی کسب کنند. از این رو پیشنهاد می­شود از سنگ انتیک قرمز اصفهان یا اذرشهر در بین کابیت یا دیوار اشپرخانه خود استفاده نکنید.

نکته بعدی این است که سنگ نما یکی از عناصر طبیعت است که از دل زمین به دست می­آید و این انرژی بی پایان خود را می­تواند به شما نیز منتقل کند، پس به طبیعت اعتماد کرده و از گذشته درس بگیرید و از عنصرهای طبیعی استفاده کنید. اگر میخواهید درک بهتری از چیدمان درست و صحیح عناصر طبیعی داشته باشید در کالا ساخت به مقاله فنگ شویی رجوع کنید.

 

همانگی و چیدمان دو رنگ سنگ ساختمانی

 

در کوراسیون داخلی استفاده از سنگ آنتیک و تراورتن های بتونه و بدون رزین که طرح طبیعی دارند، بسیار پرکاربرد و زیباست. در بالا توضیح دادیم که کشور ایران دارای تنوع بالایی از انواع رنگ های سنگ ساختمانی بوده و بدون محدودیت می­توانید از آن ها بهره گیری نمایید. در این بین به چند نکته می بایست توجه کنید :

سنگ های ابعاد ریز را برای فضاهای ورودی و تاریک و ابعاد بزرگتر و پازلی را برای فضاهای روشن تر و بزرگتر استفاده کنید. نکته بعدی رنگ سنگ آنتیک های موجود در کنار یکدیگر است که ترجیحا از ست های دوتایی یا سه تایی استفاده کنید. یکی از عالی‌ترین گزینه ها برای این مورد، سه تایی های معروف، زرد، قرمز و آبی است که جز رنگ‌های اصلی بوده و سازنده رنگ‌های مکمل هستند و همین موضوع در کنار هم قرار گرفتنشان را هیجان انگیز تر می‌کند.

این رنگ‌ها و چیدمان صورت گرفته تصویری با کنتراست بالا را ارائه می‌دهند که شاخصه اصلی آن‌ها جلب توجه بیش از حدشان است. خلوص رنگ‌های استفاده شده صد درصدی بوده و هیچ تناژ یا سایه‌ای در آن‌ها ترکیب نمی‌شود. با این الگو شما اگر بخواهید سه گانه مطرح شده را به کار ببرید مکان‌های خاصی این اجازه را برای شما صادر می‌کنند.مکان‌هایی مانند اتاق کودک که به شدت با رنگ‌ها مأنوس می‌شود. بخش دیگری از فضای دکوراسیون در خانه برای به کارگیری این رنگ‌ها سرویس بهداشتی است که همین بخش هم محدودیت‌هایی دارد. دقت کنید شما هرگز نمی‌توانید دو مجموعه از سه تایی‌های رنگ اصلی را یکجا به کار بگیرید. چرایی این موضوع کاملاً روان‌شناسانه است. خارج شدن از توازن رنگی در محیط و همین طور ایجاد یک فضای مشوش و گیج کننده از جمله این موارد است. شلوغی محیط با این ترکیب به حد بالایی می‌رسد، حال تصور کنید دو مجموعه از این سه تایی ها در یک فضا به کار گرفته شوند، واقعاً محیط غیر قابل تحملی پدید خواهد آمد.

از آنجایی که این رنگ‌ها به شدت چشم گیر هستند در اصطلاح به آن‌ها رنگ‌های زنده نیز گفته می‌شود. محیط مورد تست یا به کارگیری این رنگ‌ها همواره متأثر از وجود آن‌ها بوده و شاید نتواند دیدنی‌های خود را به چشم بینندگانش برساند. البته یک مزیت در این مجموعه دیده می‌شود که اگر فضایی توانایی ارائه خاصیت‌های خود را نداشت، می‌توانید با این سه گانه شاداب آن مکان را نجات دهید. هر چند این سر زنده بودن و نشاط خوب است اما برای اتاقی که محل آرامش و استراحت است، باید رنگ‌هایی به کار گرفته شوند که آرامش دهنده باشند.

اگر در منزل خود از ترکیب کلی رنگ متضاد استفاده کرده اید، می­توانید بازهم از این نمونه استفاده کنید اما اگر از ترکیب مشابه استفاده کرده اید ادامه این مطلب به شما ایده خواهد داد. هنگامی که طرح رنگ خود را می‌خواهید برگزینید، لازم نیست به طور ثابت از دو رنگ با حالت رنگ اصلی و مکمل استفاده کنید، می‌توانید با سه رنگ کار خود را پیش ببرید. ترکیب رنگ‌ها در دکوراسیون منزل اصول و قواعدی دارد که خوشبختانه این اصول بسیار منعطف و قابل تبدیل شدن به یکدیگر هستند، از این رو ممکن است در بسیاری از موارد حتی موردی پیش بیاید که در راستای قواعد تئوری رنگ‌ها است اما هیچ کجا نامی از آن برده نشده و منحصراً به ذهن شما خطور کرده است . همین انعطاف باعث می‌شود طرح رنگ شما یک حالت منحصر به فرد ایجاد کند و شاید بتواند در بین انسانهای دیگر نیز به خوبی استفده شود و مانند تمام سبک های دیگر که در زمان های مختلف بین افراد رایج شد با نام شما رایج شود.

کالا ساخت به شما پیشنهاد می­کند اگر به دنبال قیمت سنگ مناسب و کیفیت عالی هستید با کارشناسان ما در قسمت سنگ و دکوراسیون داخلی تماس حاصل کنید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. تمام تلاش ما در کالا ساخت جلب رضایت و خشنودی خاطر شماست.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468بنر محصولات جانبی

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت