ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
سرامیک در دنیای پزشکی

سرامیک در پزشــــکی

تاریخ انتشار: 1398/01/27 10:05 | بازدید: 590

کاربرد سرامیک در پزشکی

شاید موضوع امروز وبلاگ کمی عجیب باشد ولی درواقع جنس سرامیک در پزشکی نیز کاربرد فراوانی دارد. فراوانی جنس های سرامیک، چیزی نیست که در یک مطلب بتوان آن را بیان کرد ولی سعی داریم از این به بعد در مورد سرامیک بیشتر حرف بزنیم و بدانیم در روز مره چقدر با این جنس محصولات اعجاب انگیز در ارتباط هستیم.

درمطلب زیر باماهمراه باشید.

 

سرامیک‌ها در صنایع مختلف شامل پزشکی نقش مهمی ایفا می‌کنند. در زمینه پزشکی، مصرف سرامیک‌ها به دلیل خصوصیاتی مانند مقاومت به حرارت، زیبایی، مقاومت شیمیایی، عایق بودن در برابر جریان الکتریکی، و نیز خاصیت بیوسازگاری آنها، گسترده شده است. در زیر تعدادی از کاربردهای سرامیک در حوزه پزشکی آورده شده است:


1. دستگاه‌های تصویربرداری پزشکی:
سرامیک‌ها در تولید بخش‌هایی از دستگاه‌های تصویربرداری پزشکی مانند اسکنرهای MRI (تصویربرداری از رزونانس مغناطیسی) و CT (تصویربرداری کامپیوتری) استفاده می‌شوند.

 

2. ترمیم بافت‌ها و عظام:
سرامیک‌ها به عنوان مواد ترمیمی در جراحی‌های ارتوپدی برای ترمیم استخوان‌ها و بافت‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثلاً، سرامیک‌های هیدروکسی‌آپاتیت (HA) برای پوشش دادن استخوان‌ها و تقویت ساختار استخوان به کار می‌روند.

 

3. دستگاه‌های پزشکی تشخیصی:
سرامیک‌ها به عنوان موادی برای تولید سنسورها و تجهیزات تشخیصی در دستگاه‌های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سنسورها می‌توانند برای اندازه‌ گیری شدت و نوع مختلف موجودیت‌های بیولوژیکی مانند گلوکز یا pH در بدن استفاده شوند.

 

4. ایمپلنت‌های دندانی:
سرامیک‌ها در تولید ایمپلنت‌های دندانی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته یا تخریب شده به کار می‌روند. این ایمپلنت‌ها معمولاً به عنوان جایگزین‌های پایدار و بیوسازگار برای دندان‌ها به کار می‌روند.

 

5. تجهیزات جراحی:
سرامیک‌ها در تولید ابزارها و تجهیزات جراحی نیز به کار می‌روند. این تجهیزات می‌توانند مزایایی مانند مقاومت به حرارت، ضدعفونی و سبک بودن را فراهم کنند.

 

6. لنزهای چشمی:
سرامیک‌ها به عنوان جایگزین‌های مناسب برای لنزهای چشمی استفاده می‌شوند. این لنزها می‌توانند عاری از حساسیت به نور و سبک باشند و در مواردی مانند جراحی کاتاراکت استفاده می‌شوند. در کل، سرامیک‌ها به عنوان مواد متنوع و کاربردی در زمینه پزشکی، از جمله در تصویربرداری، ترمیم بافت‌ها، دیاگنوز بیومدیکال، ایمپلنت‌های دندانی و تجهیزات جراحی، نقش مهمی دارند.

 

سرامیک در پزشکی چه کاربرد های دارد؟

 

به جرات میتوان گفت که سرامیک نزدیک ترین کاربرد را در پزشکی در ارتباط  با انسان را دارد، که کاربرد آن استفاده از قطعات سرامیکی در بدن انسان میباشد .  بیو سرامیک (Bio Ceramic) اصطلاحی است که به سرامیک هایی که  در بدن انسان در علم پزشکی استفاده شده ، گفته می شود . بیو سرامیک توانسته است در علم  پزشکی کمک شایانی را به انسانها بکند. سابقه ی استفاده از مواد مختلف و ایمپلنت به دوره ی قبل از میلاد مسیح بر می گردد . مواد اولیه ای که برای ایمپلنت استفاده میشده برنج و مس بوده ، ولی متاسفانه دوام این دو جنس طی دو ماه بوده و در آخر از بین میرفتند.

برخی از مهندسین پزشکی سعی کردند که این مشکل را با پلیمر برطرف کنند ، و نیز مهندسین متالوژی با استفاده از آیلاژهای جدید و روشهای ساده سعی و تلاش بر آن داشتند که ماده ی جدیدی را پیدا کنند که مدت طولانی ، (حداقل در طول عمر انسان) در بدن آن ماندگاری داشته باشد . این امر مهم باعث شده که جنس پلیمر و آیلاژی در قطعات ارتوپدی نتوانند از مقاومت و ماندگاری خوبی برخوردار باشند . بخاطر همین است که بعد از آزمایشات زیاد و بررسی روی مواد مختلف مهندسین پزشکی به مواد سرامیکی رسیدند . موضوعی که قابل بررسی هست این میباشد که هر ماده ایی که در بدن قرار می گیرد حالت کاملا خنثی ندارند . ولی نکته ی مهم اینجاست که : سرامیک به دلیل خواص فیزیکی که دارد خوردگی بسیار پائینی دارد و نیز پیشرفت تکنولوژی در تولید این محصول باعث شده استفاده ی سرامیک در بدن سازگاری خاص خودش را داشته باشد .

 سرامیک در ایمپلنت دندان

ویژگی و مزیت ایمپلنت دائمی سرامیک در بدن

 

-استفاده از سرامیک در بدن هیچگونه ناسازگاری با سایر بافتها را ندارند و هچگونه حساسیت و مسمومیتی در بدن ایجاد نمیکنند.(زیست سازگار)

-سایر موادی بغیر از سرامیکی در ایمپلنت باعث خوردگی میشود اما سرامیک این ( خوردگی ) را ندارد.

-جواب دهی روی هر از قسمت بدن . عملکرد بسیار خوب که وظیفه خوبی را انجام میدهد.

-یکی از محاسن سرامیک این است که بدون اینکه تغییری در ساختار آن ایجاد شود میتواند ضدعفونی کننده باشد.(قابلیت ضد عفونی کننده و استریلیزه شدن دارد)

-یکی از مشخصه ترین مزیت سرامیک اینست که سرامیک به نسبت سایر جنسهایی که برای ایمپلنت استفاده میشود که بسیار تولید راحتتر و آسانی دارد و در همه شرایطی قابل دسترسی می باشد.

در بین این مواردی که نام برده شد ویژه ترین مزیت سرامیک سازگار بودن آن در زیست محیطی میباشد و دیگر اینکه یونهایی در سرامیک موجود میباشد ، مثل : کلسیم ، پتاسیم ، سدیم ، منیزیم که در محیط بدن وجود دارد. تحقیقاتی که با آزمایشهای مختلف روی موجودات زنده و روند امپلنتیشن انجام شده است بیشتر این مواد کربن، اکسید آلومینیوم، فسفات تری کلسیم و... این آزمایشات بر روی استفاده از سرامیک بررسی میشود.


کاربرد سرامیک در قسمتهای مختلف بدن

 

این طور میتوان گفت که قسمت های بسیاری از بدن هستند که سرامیک در آن بکار رفته است . سرامیک ها به عنوان ایمپلنت در مواردی استفاده میشوند.

  - جایگزین استخوانهای پوک و از بین رفته که قابل ترمیم هستند.

  - کشکک زانو ارتو پدیک

  - دریچه ی قلب مصنوعی

  - دندان

  - استخوان فک آسیب دیده که دچار آسیب دیدگی زیاد شده است.

شایان ذکر است که گروه تولیدی و فروشگاهی کالا ساخت بر آن شده است که کاربرد های سرامیک را در عرصه های مختلف صنعت ، از جمله ماشین آلات ، ابر رسانه ها ( کامپیوتر ) ، فناوری های زیستی ، دستگاه های پیشرفته آرایشی و .....مورد بررسی قرار دهد ، امید است اطلاعات ذکر شده کاربری موثر در صنعت تولید سرامیک و دانسته های شما داشته باشد.

"در تمامی مراجل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت