سنگ ترامیت چیست؟


سنگ ترامیت چیست؟

تاریخ انتشار: 1398/05/03 12:16 | بازدید: 3572

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 

سنگ ترامیت چیست؟

یکی دیگر از انواع سنگ ساختمانی که از دسته سنگ های رسوبی می باشد سنگ ترامیت است. این سنگ دارای آهک بسیار زیادی است که درواقع آهک موجود در آن از آهک موجود در تراورتن ها بسیار بیشتر است. آهک موجود در این سنگ به دلیل قرار نگرفتن آن در معرض فشار و دمای زیاد می باشد. سنگ ترامیت از جنس خاک رس و ماسه می باشد و وزن کمتری نسبت به سنگ های مرمر و مرمریت دارد. این سنگ به دلیل قرار گرفتن در دو خانواده سنگ های تراورتن و سنگ های مرمریت به نام سنگ ترامیت شهرت پیدا کرده است. دقت به این نکته مهم است که سنگ ترامیت با سنگ تراُنیکس متفاوت است و تفاوت آن در این است که سنگ ترامیت از ترکیب سنگ تراورتن و مرمریت است ولی سنگ تراُنیکس از ترکیب سنگ تراورتن و سنگ مرمر می باشد. این سنگ را می توانید به صورت سنگ پلاک در سایت گروه کالاساخت مشاهده و خریداری نمایید.

ویژگی های ظاهری سنگ ترامیت:

اکثر سنگ های ترامیت دارای زمینه روشن می باشند و بیشتر در رنگ های سفید و کرم در بازار به فروش می رسند. این سنگ شباهت بسیار زیادی به سنگ تراورتن دارد و برخی آن را با سنگ تراورتن اشتباه می گیرند. یکی از انواع سنگ های ترامیت با نام ترامیت بوکان دارای زمینه سفید یکدست و یکنواختی می باشد که در آن رگه ای موجود نمی باشد و به دلیل قیمت مناسب تری که نسبت به تراورتن سفید دارد بسیار مورد استقبال سازندگان و طراحان ساختمان قرار گرفته است. این محصول به نسبت زمینه روشن و یکدست بودن در سورت های سوپر و ممتاز به فروش می رسد.

مزایای سنگ ترامیت

  • یکی از مزایای سنگ ترامیت خوش تراش بودن آن است که موجب می شود تا بتوان ان را در اشکال مختلف برش داد.
  • یکی دیگر از مزایای بارز این سنگ که موجب شده است تا در میان طراحان و دست اندر کاران صنعت ساختمان سازی بسیار طرفدار پیدا کند که پیش تر به آن اشاره کردیم قیمت بسیار مناسب آن می باشد.
  • از دیگر مزایای سنگ ترامیت رنگ روشن آن و عدم وجود بازی رنگ در آن می باشد که موجب شده است تا ظاهری پاک و بدون ناخالصی داشته باشد و بسیار مورد پسند افرادی باشد که به دنبال سنگی یکدست و بدون رگه هستند.
  • صیقل پذیری از دیگر مزایای این سنگ می باشد . البته باید تاکید کرد که این سنگ را تا درجه های متوسط می توان صیقل داد.

معایب سنگ ترامیت

  • یکی از معایب قابل توجه این سنگ جذب آب بسیار بالای آن می باشد که می تواند موجب خرد شدن و متلاشی شدن آن گردد. جذب آب بالا در این سنگ به دلیل وجود آهک در آن می باشد که می تواند لکه پذیری را نیز در این سنگ افزایش دهد.
  • از دیگر معایب سنگ ترامیت تراکم پایین آن می باشد که موجب شده است تا مقاومت آن در برابر ضربه و فشار بسیار کم شود و به همین دلیل است که از این سنگ نمیتوان درساخت پله و پاگرد استفاده نمود چرا که در این قسمت از ساختمان رفت و آمد بسیاری انجام می پذیر و ممکن است سنگ پله ترامیت در اثر این رفت و آمد ها فرسایش یابد و یا بر اثر ضربه ناگهانی بشکند.
  • مقاومت بسیار کم از دیگر معایب سنگ ترامیت می باشد. این سنگ به دلیل ماهیت آهکی که دارد مقاومت پایینی در برابر عوامل محیطی و مخرب همچون هوازدگی، یخبندان، رطوبت، آلودگی و باران های اسیدی دارد و نمی توان از ان در ساخت نمای خارجی ساختمان استفاده نمود. علاوه بر این سنگ ترامیت در مواجه با مواد اسیدی و شیمیایی به سرعت واکنش نشان می دهد و ممکن است ظاهر پاک و یکدست آن لکه دار و کثیف شود.

کاربرد سنگ ترامیت

از سنگ ترامیت به دلیل جذب آب بالا و مقاومت پایینی که دارد نمی توان در مکان های مرطوب و سایش پذیر استفاده نمود. کاربرد اصلی این سنگ در ساخت نمای داخلی یعنی دیوار راه پله، دیوارهای داخلی، دیوار پارکینگ و نورگیرها می باشد. کالاساخت استفاده از این سنگ را به عنوان سنگ فرش و کف پوش ساختمان پیشنهاد نمی کند و بهتر است از آن در مناطق خشک و به دور از هوای آزاد استفاده نمود. البته باید به این نکته اشاره نمود که چنانچه  این محصول  با فناوری رزین نانو پوشش داده شود و خلل و فرج آن پر شود مقاومتش بسیار بالا رفته و جذب آب آن نزدیک به صفر می شود و می توان از آن در هم در سنگ پله و هم در سنگ نما بیرونی استفاده نمود.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالا ساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ