سنگ تراورتن در نمای رومی


سنگ تراورتن در نمای رومی

تاریخ انتشار: 1398/11/29 10:13 | بازدید: 379

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

سنگ تراورتن در نمای رومی

 

یکی از سبک هایی که امروزه در طراحی نمای خارجی ساختمان ها بسیار شهرت پیدا کرده است و می توان نمونه های بسیاری از آن را در بالا شهر تهران مشاهده نمود، سبک رومی می باشد. نمای رومی که به نمای کلاسیک نیز شناخته می شود یک سبک در طراحی نما می باشد که از جزئیات و تناسبات ساختمان های دوره کلاسیک یونان و روم باستان نشأت گرفته است. این نوع نما نمادی از قدرت و استحکام در ساختمان ها می باشد و جزء پرهزینه ترین سبک ها در طراحی نما می باشد. وجود قوس‌های منحنی و قطور، نقش های برجسته ریز، ستون‌هایی به شیوه‌ی دوریک، یونیک و قرنتی، انواع کتیبه، گلویی ها، هلال، قاب پنجره، سرستون ها و مجسمه های از پیش ساخته در یک نما خارجی از ساختمان خبر از نمای رومی را می دهد. استفاده از این تزئینات قاعده خاصی ندارد و سازنده می تواند بر اساس سلیقه و بودجه خود برخی از آن ها را به کار برده و برخی را حذف نماید. هرچقدر که تعداد جزئیات و قطعات از پیش ساخته بیشتر باشد در نتیجه نما سنگین تر و پرهزینه تر خواهد بود. در ساخت این سبک از نما سنگ های ساختمانی بیشترین کاربرد را دارند و در واقع می توان گفت نمای رومی یک نمای تمام سنگ می باشد. البته برخی از افراد به منظور کاهش هزینه ها و کمبود بودجه به استفاده از سیمان سفید به جای سنگ می پردازند.

 

سنگ تراورتن:

یکی از بهترین مصالحی که این روزها در ساخت نمای خارجی ساختمان بسیار کاربرد پیدا کرده است، سنگ تراورتن می باشد. نمای رومی نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد و می توان بهترین سنگ در ساخت این سبک از نما را ، سنگ تراورتن دانست. سنگ تراورتن حاصل رسوبات به جا مانده در ته دریاها، چشمه های آب گرم و غارهای آهکی می باشد و از دسته سنگ های اهکی است. این سنگ دارای ویژگی های بسیار زیادی از جمله مقاومت در برابر عوامل جوی مانند تغییرات دما، هوازدگی و آلودگی، جذب آب پایین و مقاومت در برابر فشار و ضربه می باشد که استفاده از آن را برای نمای خارجی ممکن ساخته است. حال اینکه چه ویژگی هایی از سنگ تراورتن موجب شده است تا به سنگی مناسب برای نمای رومی تبدیل شود را گروه کالاساخت بررسی نموده است و به ارائه آن در این مقاله پرداخته است :

 

  • وزن پایین:

یکی از ویژگی های سنگ تراورتن که به دلیل ماهیت آهکی و متخلخل ان می باشد، وزن پایین آن است. همانطور که پیش تر اشاره نمودیم نمای رومی دارای جزئیات و تزئینات بسیار زیادی می باشد که سبب شده است تا وزن کلی آن بسیار افزایش یابد. با افزایش بار وارده بر ساختمان از جانب نما خطرات بسیار زیادی بنا را تهدید می نماید. یکی از اثرات ان این است که با یک زلزله کوچک بنا ریخته و موجب خسارت های مالی و جانی بسیار زیادی می شود. استفاده از سنگ تراورتن در نمای رومی سبب می شود تا بار وارده بر ساختمان بسیار کاهش یابد و به نسبت دیگر سنگ های ساختمانی در بنا وزن کم تری ایجاد می شود.

 

  • تنوع رنگ:

از دیگر ویژگی های سنگ تراورتن که آن را به سنگی مناسب برای نمای رومی مبدل کرده است، تنوع بالای آن در رنگ و طرح می باشد. یکی از ویزگی هایی که در هنگام ساخت نمای رومی باید به آن دقت نمود این است که بهتر می باشد در اجرا اجزا آن از سنگ های کرم و روشن استفاده گردد و دلیل آن این است که رنگ های روشن نقش و نگارهای این نما را بهتر به اشتراک می گذارد و جلوه آن را زیباتر می گرداند. سنگ تراورتن عباس آباد و سنگ تراورتن حاجی آباد از جمله نمونه های سنگ تراورتن هستند که دارای زمینه کرم و روشن می باشند و بسیار معروف و پرطرفدار هستند. ساخت نمای رومی با این دو نمونه سنگ تراورتن بسیار زیبا و با شکوه می باشد. البته باید گفت که بهتر است از سورت های سفید این سنگها و یا نمونه های دیگر از سنگ تراورتن در ساخت نمای رومی استفاده ننمایید و همچنین سنگ های رنگی و پر رگه نیز سبب زشت شدن و از بین رفتن حالت کلاسیک در این نما می شود .

 

  • چسبندگی بالا:

یکی دیگر از ویژگی هایی که سنگ های به کار رفته در نمای رومی نیازمند هستند، چسبندگی بالا می باشد. نمای رومی به گونه ای ساخته می شود که در اجرا آن از لایه های مختلف سنگ استفاده می شود و هر یک از این لایه ها بر روی یکدیگر نصب می شوند. استفاده از سنگ هایی که از چسبندگی پایینی برخوردار هستند در این نوع نما سبب می شود تا در طولانی مدت و بر اثر یک تکان کوچک سنگ ها از نما جدا گردند و بر سر عابران و روی سنگفرش پیاده رو ها بیافتند و موجب ایجاد خسارات جانی و مالی بسیار زیادی شوند. سنگ تراورتن به دلیل تخلخلی که در بافت خود دارد ملات را به خود جذب می کند و کاملا به دیوار پشتش می چسبد. با استفاده از سنگ تراورتن دیگر نگرانی از بابت افتادن نما وجود ندارد و تا سالیان سال به همان شکل باقی می ماند.

 

  • قابلیت ابزار پذیری:

قابلیت ابزار پذیری یکی دیگر از ویژگی های سنگ تراورتن می باشد. این سنگ به دلیل اینکه از دسته سنگ های آهکی می باشد قابلیت ابزار پذیری بالایی دارد و می توان نقش و نگارهای فراوانی بر روی انواع آن ایجاد نمود. برخی از سنگ های ساختمانی مانند سنگ گرانیت که از سختی و استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند این قابلیت را ندارند و به سختی می توان ان ها را برش داد به همین دلیل استفاده از آن ها در نمای رومی پیشنهاد نمی شود اما سنگ تراورتن را می توان به صورت ستون، مجسمه، هلال و قاب های پنجره در آورد و بر وری آن نقش نگارهای بسیاری را حکاکی نمود. نمای رومی نیازمند این تزئینات می باشد و هر چه جزئیات بیشتر در آن رعایت شده باشد زیبایی و شکوهش نیز بیش تر خواهد بود.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->