سنگ تیشه ای چیست؟

سنگ تیشه ای چیست؟

تاریخ انتشار: 1395/11/10 13:04 | بازدید: 5441

سنگ تیشه ای چیست؟ نوع فرآوری آن چگونه است؟ مناسب کدام مکان میباشد؟

سنگ تیشه ای چیست؟

سنگ تیشه ای چیست؟پروسه تیشه ای کردن سنگ چگونه است؟

 

یکی از مرسوم ترین کارها و اولین پرداخت هایی که در زمان های قدیم بر روی سنگ های ساختمانی صورت گرفته است، عمل تیشه زنی می باشد. در عمل تیشه زنی با چکش هایی که سرشان به صورت تیزی هست را در جهت های مختلف و موازی و گاها غیر موازی روی سطح سنگ میکوبند تا از حالت صیقلی و یکدست خود خارج شوند. پس از عمل تیشه زنی سطح سنگ ها حالت ناخنی شکل پیدا می کند و همین امر موجب می شود تا اصطکاک سطح سنگ بالا رود. عمل تیشه زنی به دو روش انجام می شود: طریقه ی اول به صورت دستی. طریقه ی دوم به صورت ماشینی انجام می گیرد و اگر بخواهیم از نظر جنس خود سنگ آن ها را بررسی کنیم، می توان گفت در بیشتر مواقع، سنگ تراورتن، سنگ های مرمریت و سنگ های چینی را به صورت تیشه ای فراوری می کنند. اگر بخواهیم یک تعریف کلی از سنگ تیشه ای داشته باشیم می توان این گونه بیان کرد که هر نوع و جنس سنگی که به وسیله ی دست یا دستگاه عملیات تیشه زنی روی آن انجام شده باشد و سنگ به آن صورت فرآوری شود و دارای ظاهری ناخنی شکل به صورت منظم و غیرمنظم باشد، جزء دسته سنگ های تیشه ای قرار می گیرد. انواع کار شده ی سنگ های تیشه ای را می توان در آثار باستانی مشاهده کرد و همچنین قدمت و پیشینه ی این نوع از سنگ را می توان از روی کف فرش و بدنه ی آثار تاریخی بسیار زیادی همچون میدان نقش جهان اصفهان متوجه شد و این موضوع را دریافت که سنگ های تیشه ای از طول عمر بالایی برخوردار هستند. امروزه نیز همچنان با گذشت چندین و چند سال، سنگ های تیشه ای از طرفداران فراوانی برخوردار بوده و از آنها در کف پارکینگ ها و مکان های عمومی بسیار بهره می گیرند. دلیل این امر را می توان در خاصیت این مدل فرآوری جست و جو کرد. اصولاً از دیر باز محل استفاده این مدل سنگ ها در جاهایی با میزان رفت و امد بالا به منظور جلوگیری از سر خوردن افراد بوده است که این امر هم اکنون هم دیده می شود.

 


انواع سنگ تیشه ای

سنگ های تیشه ای با توجه به طرح و عمق پرداختی که بر روی آن ها انجام می شود، در انواع زیر دسته بندی می شوند:

 


سنگ یک تیشه ای

در فرآوری سنگ به صورت یک تیشه ای، چکش را یک مرتبه و در یک جهت بر روی سطح سنگ می زنند. وقتی سطح سنگ را نگاه می کنیم سنگ نسبتاً خلوتی را از نظر چکش کاری می بینیم که چکش ها در فاصله های نا منظم ولی در یک راستا روی سطح سنگ زده شده اند. این مدل کار از نظر شلوغی ساده ترین مدل سنگ تیشه ای می باشد.

 

سنگ تیشه ای

 

• سنگ دو تیشه ای

در این نوع سورت بندی سنگ، عمل تیشه زنی به صورت پُر زده می شود و به گونه ای است که سطح خام سنگ دیده نمی شود. اگر بخواهیم با سنگ تک تیشه قیاس داشته باشیم باید بگوییم، دو برابر کار شده ی سنگ تک تیشه را در سنگ های دو تیشه ای به چشم می بینیم. الگو های شلوغ تر نسبت به سنگ قبلی و کم تر نمایان شدن سطح سنگ از ویژگی های این مدل فرآوری می باشد.


• سنگ تیشه ی چپ و تیشه ی راست

حالت دیگر این نوع پرداخت ها این است که سنگ به صورت افقی و همچنین به صورت عمودی تیشه زده شود. به اصطلاح به آن تیشه ی چپ و راست هم می گویند و زیبایی منحصر به فرد خود را داراست. مطمئنا با توجه به الگو های ایجاد شده مناسب هر سلیقه ای نمی باشد ولی به منظور ایفای نقشی که دلیل وجودی این سنگ ها می باشد یکی از بهترین بازدهی ها را دارد.


• سنگ تیشه ای کلنگی

اگر عمل تیشه زنی با عمق بیشتری صورت گیرد، سنگ فرآوری شده را سنگ تیشه ای کلنگی می نامیم. البته شرط این روش تیشه زدن، ضخامت مناسب و بالای سنگ است که مقاومت لازم را برای عمل تیشه زنی به صورت عمیق داشته باشد. از طرفی این مدل تیشه زنی روی هر جنس سنگی قابل پیاده سازی نبوده و باید سنگ مورد نظر اصطلاحا تا حدود قابل قبولی قرص و محکم باشد تا پس از اتمام کار شکل خود را حفظ کرده و نشکند.


• سنگ تیشه ای الگویی

سنگ تیشه ای الگویی یکی از گزینه های بسیار مناسب و یکدست برای سنگ فرش محوطه ها می باشد. در فرآوری این نوع سنگ تیشه ای، ابتدا سطح سنگ را ساب داده و پس از آن، بر روی سنگ به وسیله ی تیشه دستی و ابزار و وسایل برش کاری الگوهای متقارن و گاها متفاوتی ایجاد می کنند. قطعاً این مدل از کار در خانه های قدیمی و فضاهای تاریخی به چشمتان خورده است.

 

کاربری سنگ تیشه ای


با توجه به ناخنک ها و تیشه های زده شده که روی سنگ های تیشه ای ایجاد می شود، سطح سنگ دارای اصطکاک بیشتری می شود و همین امر دلیل بر این هست که از حالت سر و لغزنده بودن خارج شود. با توجه به این موضوع، کاربری سنگ تیشه ای را می توان برای بخش های گوناگون مثل کف فرش و پله های عمومی و پر رفت و آمد و همچنین شهرهایی که بارندگی زیادی دارند بسیار مناسب تلقی کرد. مورد دیگر استفاده ی انواع سنگ های تیشه ای در قسمت رمپ ساختمان و کف فرش پارکینگ ها می باشد.
کاربری دیگر سنگ تیشه ای در اطراف استخرها و حوضچه های آبی است. چرا که در مواجهه با آب و رطوبت سطحشان لغزنده نشده و خطر سقوط و سر خوردن افراد بر رویشان بسیار کم است. و در آخر اینکه از این سنگ ها در قرنیز نماهای داخلی و خارجی ساختمان نیز بهره گیری می شود.

سنگ تیشه ای در حافظیه شیراز

 

معروف ترین سنگ های تیشه ای ایران


همانطور که گفتیم، انواع سنگ های تراورتن، مرمریت و چینی را می توان به صورت تیشه ای فراوری نمود که در میان آن ها موارد زیر بیشترین طرفدار و کاربری را در کشور ایران دارا می باشند:


• سنگ تیشه ای کریستال لایبید
• سنگ تیشه ای مرمریت لاشتر
• سنگ تیشه ای سمیرم
• سنگ تیشه ای گندمک


ما در کالاساخت سعی بر آن داریم، انواع جنس سنگ های تیشه ای را در دسترس شما بزرگواران قرار دهیم تا انتخاب درست و به جایی را نسبت به لوکیشن قرار گیری سنگ و فاصله جغرافیایی آن تا محل تخلیه شما و همچنین کارایی آن و بودجه ی در نظر گرفته شده داشته باشید.

 

پیشنهاد ما برای خرید سنگ تیشه ای:


یکی از بهترین گزینه های پیش رو است. از نظر جنس سنگ، همانطور که از اسمش بر می آید سنگ مرمریت لاشتر بوده و همین دلیل بر محکم بودن و طول عمر بالای این سنگ است. عمل تیشه زنی به راحتی روی آن انجام شده و پرت کار در این نوع فرآوری کم است. در نهایت اینکه نسبت به دیگر مرمریت ها و چینی ها از قیمت بسیار مناسبی برخوردار است و تقریبا می توان گفت در تمامی کاربری های تعیین شده مورد استفاده قرار می گیرد. از طرفی همانطور که می دانید این سنگ به خودی خود سنگی بسیار زیبا و چشم نواز می باشد.
این سنگ پیشنهاد مشاوران ما در کالاساخت به مصرف کنندگان گرامی می باشد. زیرا زیبایی در کنار استحکام و وقار کمترین آورده این سنگ برای شما می باشد. اگر قصد استفاده از سنگ تیشه ای در نقطه ای از ساختمانتان را دارید و هنوز تصمیم نگرفته اید و یا اگر در طراحی نوع سنگ تیشه ای را مشخص کرده اید از بابت عواقب تغییر طراحی نگران نباشید. قطعاً پس از دیدن نتیجه کار راضی خواهید بود.
در این مقاله سعی بر این بود که تمامی جوانب و سوال های شما در خصوص سنگ های تیشه ای پوشش داده شود. در صورتی که نیاز به مشاوره و یا پرسش و پاسخ بیشتر دارید و یا برای مشاهده و خرید هر یک از انواع سنگ های تیشه ای می توانید با فشردن این لینک وارد صفحه سنگ های تیشه ای در سایت گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت شده و اقدام به سفارش نمایید. در غیر این صورت به راحتی می توانید با کارشناسان ما از طریق واتس اپ، تلگرام و یا تماس تلفنی توسط شماره های بالای صفحه ارتباط بر قرار نمایید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت