ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
سنگ مناسب یرای طراحی نما رومی

سنگ های مناسب برای طرح رومی

تاریخ انتشار: 1399/02/15 10:19 | بازدید: 421

هر یک از آثاری که معماران خلق می کنند، ،،،،،

هر یک از آثاری که معماران خلق می کنند، علاوه بر اینکه بر صاحب اثر تاثیر گذار است، بر تفکرات و دید سایر افراد جامعه نیز اثرگذار می باشد. حال ممکن است این اثر مثبت یا منفی باشد. یکی از المان های ساختمان که می تواند هنر و دانش یک معمار را به خوبی به اشتراک گذارد، نمای خارجی ساختمان می باشد. نمای خارجی در واقع به بیرونی ترین قسمت یک ساختمان گفته می شود که در دید عابرین پیاده و همه افرادی که از کنار ساختمان گذر می کنند، قرار دارد و نقش هویت دهی به سازه را برعهده دارد. در طراحی و ساخت این بخش از ساختمان سبک ها و طرح های بسیار زیادی وجود دارند که معماران می توانند برحسب سلیقه خود و صاحب ملک از آن ها بهره گیری نمایند. از انواع سبک های اجرا نما می توان به رومی یا کلاسیک، ترکیبی، مینیمال، مدرن و ... اشاره نمود که در میان آن ها نمای رومی از طرفدارن بسیار زیادی برخوردار می باشد. نمای رومی یا کلاسیک در واقع الهام گرفته از سبک معماری روم و یونان باستان است و از شکوه جلال بسیار زیادی برخوردار است. امروزه این سبک طراحی نما در بین ایرانیان توجهات بسیار زیادی را  به خود جذب کرده است و به دلیل حالت فاخر و گران قیمتی که دارد در اکثر ساختمان های مجلل و گران قیمت اجرا می شود. دلیل شهرت و محبوبیت نمای رومی وجود تزئینات و المان های متنوعی است که سبب می شوند تا ظاهرساختمان بسیار متفاوت به نظر برسد. از جمله این المان ها و طرح ها می توان به :

 • ستون ها و سر ستون ها
 • نرده های صراحی
 • مجسمه های از پیش ساخته
 • کتیبه ها، هلال ها و قاب پنجره ها
 • قوس های بزرگ و نقش برجسته های ریز
 • ستونهای زاویه دار و ستون های دایره شکل
 • برجها یا اشکال برجی برجسته

 

اشاره نمود. از دیگر دلایل رواج نمای رومی می توان به ایجاد حس مرفه بودن در صاحبان، تمایل افراد به تجمل گرایی و  علاقه افراد به استفاده از آن در پروژه های پرهزینه و لوکس اشاره نمود. طرح رومی در واقع تنها قابل استفاده در نمای خارجی ساختمان نمی باشد بلکه می توان از این سبک در طراحی نما و دکوراسیون داخلی نیز بهره گیری نمود و یک فضای بسیار باشکوه و دیدنی همانند قصر های دوره یونان باستان در داخل ساختمان ایجاد نمود. در طراحی و ساخت نمای رومی بهترین گزینه به دلیل ویژگی های مثبت فراوان، سنگ های ساختمانی می باشند. حال سوالی که اکثر افراد برایشان پیش می آید و در این مقاله کالاساخت سعی در پاسخ آن دارد، این است که : سنگ های مناسب برای طرح رومی کدام می باشند؟

 

ویژگی های سنگ مناسب برای طرح رومی

در پاسخ به سوال بالا آنچه که می خواهیم ابتدا به آن بپردازیم این است که، سنگ های مناسب برای سبک رومی باید از چه ویژگی هایی برخوردار باشند. تیم کالاساخت در زیر چند نمونه از این ویژگی های مورد نیاز را برای شما همراهان ارائه نموده است:

 

 • رنگ سنگ:

یکی از ویژگی هایی که در انتخاب سنگ تراورتن برای نمای رومی باید به آن توجه بسیار زیادی نمود، رنگ آن سنگ می باشد. در واقع نمای رومی به دلیل اینکه تزئینات و نقش های برجسته بسیار زیادی دارد، نیازمند یک رنگ سنگی است که بتواند به خوبی این نقش و نگار را به اشتراک بگذارد. سنگ هایی که دارای رنگ کرم و روشن می باشند بهترین گزینه در اجرا نمای رومی هستند. رنگ های روشن به همراه رگه های بسیار کم جزئیات و نقش های سبک رومی را به خوبی برای بینندگان بازتاب می نمایند. همچنین در طرح رومی استفاده از یک رنگ سنگ پیشنهاد می شود، چرا که ترکیبات چند رنگ سبب خارج شدن اینگونه نما از حالت کلاسیک خود می گردند.

 

 • وزن سنگ:

یکی دیگر از ویژگی های سنگ مناسب برای طرح رومی، وزن پایین سنگ می باشد. همانطور که چندین بار بیان نمودیم، نمای رومی از تزئینات و مصنوعات سنگی بسیار متنوعی برخوردار است که وجود همین المان های اضافه بر سازمان سبب افزایش بار وارده بر ساختمان می گردند. هنگامی که وزن یک سازه بیش از حد سنگین باشد، در زمان زلزله های بزرگ و بلایای طبیعی می تواند خطر ساز گردد. سنگ های که از وزن پایین تر به نسب دیگر سنگ ها برخوردار هستند تا حدودی وزن نما را کم تر می کنند و در نتیجه بار وارده بر ساختمان را نیز کاهش می دهند.

 

 • چسبندگی سنگ:

از دیگر مواردی که در انتخاب سنگ برای سبک رومی باید به آن توجه نمود، چسبندگی آن می باشد. در نمای رومی با توجه به طرح ها و نقش های مختلف از لایه های مختلف سنگ استفاده می شود و این لایه ها باید بر روی هم نصب گردند و به دلیل اینکه در چینش این چنینی امکان ریزش مصالح و قطعات سنگ وجود دارد، پیشنهاد می شود از سنگ هایی که دارای چسبندگی پایین هستند استفاده نگردد. استفاده از اینگونه سنگ ها و یا عدم استفاده از اسکوب می تواند سبب ریزش سنگ بر روی سنگ فرش ها و عابرین شود و خسارات مالی و جانی بر جای گذارد.

 

 • قابلیت فرم دهی سنگ:

قابلیت فرم دهی نیز می تواند یکی از ویژگی های یک سنگ خوب برای نمای رومی باشد. سنگ هایی همانند گرانیت ها که از استحکام و دوام بسیار بالایی برخوردار هستند، قابلیت فرم دهی کمتری دارند و ایجاد نقش و طرح بر روی آن ها کاری بسیار دشوار و هزینه بر است. برخورداری از سنگ های آهکی مانند تراورتن ها می تواند به افراد کمک بسیار زیادی در فرم دهی آن ها به صورت ستون ها، قوس ها و مصنوعات سنگی  نماید.

 

بهترین سنگ در نمای رومی :

سنگ های تراورتن از جمله بهترین سنگ ها برای طرح رومی می باشند. تراورتن ها از دسته سنگ های آهکی و رسوبی هستند که در نتیجه رسوب گذاری عناصر و برخی ترکیبات در ته چشمه های آبگرم، دریاها و غارهای آهکی شکل می گیرند و در کشور ایران از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند. این سنگ ها به دلیل بافت آهکی که دارند از وزن پایین تری به نسبت دیگر سنگ های ساختمانی برخوردار می باشند و همچنین قابلیت فرم پذیری بهتری نیز دارند. به همین دلیل از تراورتن ها می توان در ساخت انواع مصنوعات سنگی مانند نرده های صراحی، ستون های گرد و مربع، نقوش برجسته و ... بهره گیری نمود. علاوه بر این ها سنگ های تراورتن دارای خلل و فرج بسیار زیادی در بافت خود می باشند و در نتیجه آن ملات را بهتر جذب کرده و از چسبندگی بالایی برخودار هستند. از این سنگ ها حتی می توان در بالای نما و به منظور ایجاد قوس های بسیار زیبا و دیدنی بهره گیری نمود. یکی دیگر از ویژگی های سنگ های تراورتن که آن ها را بهترین گزینه در نمای رومی ساخته است وجود تنوع رنگی و رنگ های روشن بسیار زیبا در انواع آن ها می باشد. بسیاری از سنگ های تراورتن هستند که دارای زمینه روشن با موج های بسیار دیدنی می باشند.

 

انواع سنگ های تراورتن در نمای رومی

 • سنگ تراورتن عباس آباد
 • سنگ تراورتن حاجی آباد
 • سنگ تراورتن دره بخاری
 • سنگ تراورتن طرق
 • سنگ تراورتن آتشکوه
 • سنگ تراورتن تکاب

 

انواع مختلف از این سنگ ها را می توانید با مراجعه به سایت گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت در قسمت تراورتن های سفید مشاهده و در صورت نیاز خریداری نمایید.

 

 تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت