سنگ های مناسب مناطق رطوبتیتاریخ انتشار: 1398/06/26 08:25 | بازدید: 160

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 سنگ های مناسب مناطق رطوبتی

 

کشور ایران یکی از معدود کشور هایی است که دارای هر چهار اقلیم معتدل و مرطوب، سرد و کوهستانی، گرم و خشک و گرم و مرطوب است. هر یک از این اقلیم ها ویژگی ها و شرایط مختلفی دارند که می تواند در تعیین شکل معماری و نوع مصالح به کار رفته در آن ها تاثیر گذار باشد. یکی از نکاتی که در طراحی یک ساختمان و معماری آن نقش بسیار مهمی دارد وطراحان و دست اندرکاران صنعت ساخت و ساز درانتخاب مصالح ساختمانی و استفاده از آن ها نسبت به این موضوع بسیار دقت می کنند اقلیم هر منطقه می باشد، درواقع اشنایی با اقلیم های مختلف ایران می تواند تاثیر بالایی در موفقیت طراح و سازندگان بنا داشته باشد. مصالح بسیار زیادی در صنعت ساختمان سازی موجود می باشد که هر کدام ویژگی ها و مزایای مختلفی دارند. در این بین سنگ ها از مزایا و ویژگی های منحصر به فرد بسیار برخوردار هستند. در این مقاله کالاساخت تصمیم به بررسی سنگ های مناسب برای مناطق رطوبتی دارد تا شما در هنگام انتخاب سنگ برای این مناطق دچار سردرگمی و اشتباه نشوید. در ابتدا باید گفت که مناطق معتدل و مرطوب در ایران شامل سواحل جنوبی دریای خزر یعنی  شهرهای رشت، بندرانزلی، بابلسر و گرگان می باشد. مشخصه بارز این اقلیم بارش باران فراوان در اغلب فصل های سال و رطوبت بسیار بالا می باشد. در این مناطق اختلاف درجه حرارت بین شب و روز کم است.

 

ویژگی های سنگ های مناسب مناطق رطوبتی

  • جذب آب پایین:

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که سنگ های مورد استفاده در مناطق رطوبتی باید دارا باشند جذب آب بسیار پایین است. در این مناطق به دلیل بارندگی فراوران و رطوبت بسیار زیادی که وجود دارد استفاده از سنگ هایی با جذب آب پایین نکته بسیار پر اهمیتی است چرا که سنگ های ساختمانی بر اثر بارش ها فراوان و جذب آب می توانند خرد و متلاشی گردند. علاوه بر این ها جذب آب بالا در سنگ ها موجب شوره زدن و رنگ رفتگی آن ها نیز می گردد.

  • مقاومت فشاری بالا:

یکی دیگر از ویژگی هایی که سنگ های مناسب برای مناطق مرطوب باید دارا باشند مقاومت فشاری بسیار بالا است. مقاومت فشاری بالا در سنگ های مورد استفاده در سنگ نما و اجزای موجود در فضای باز مناطق مرطوب و خصوصا پله ها سبب می شود تا این سنگ ها در برابر بارش باران و شتابی که بر اثر باران های شدیدبر آن ها وارد می شود سوراخ نشوند و در نتیجه شکلی نازیبا  نیابند.

  • چسبندگی بالا:

سنگ هایی که در نمای ساختمان های مناطق مرطوب به کار می روند باید چسبندگی بالایی به ملات داشته باشند. سنگ هایی که دارای تخلخل مناسب در سطح خود هستند این قدرت را دارا می باشند که به خوبی به ملات چسبیده و کنده نشوند. در این مناطق به دلیل باران زیادی که می بارد و به پشت سنگ ها نفوذ می کند احتمال افتادن سنگ ها بالا می رود که در سنگهایی که چسبندگی بالایی به ملات دارند این اتفاق به ندرت رخ می دهد.

  • عدم وجود کانی ها مضر:

وجود کانی های ناپایدار در برخی از سنگ های ساختمانی ممکن است سبب گردد تا سنگ در مواجه با رطوبت لکه دار شود. در مناطق مرطوب به دلیل رطوبت بالایی که وجود دارد کانی های ناپایدار در برخی از سنگ ها به کانی های دیگر تبدیل شده (این کانی ها اغلب از نوع سولفورهای آهن بوده و در مجاورت رطوبت اکسید شده و به هیدروکسید تبدیل می شود)  و سبب زرد شدن و تغییر رنگ سنگ می شود.

 

سنگ تراورتن

بهترین سنگی که در این مناطق به کار می رود سنگ تراورتن می باشد. این سنگ از دسته سنگ های آهکی و متخلخل می باشد که از ته نشین شدن رسوبات در ته چشمه های آب گرم و غارها آهکی تشکیل می شود. در وهله اول ممکن است این سوال توجه شما را جلب کند که سنگ های تراورتن هم آهکی هستند و هم متخلخل می باشند پس چگونه مناسب برای این مناطق هستند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که سنگ های تراورتن در گذشته بسیار نامناسب بودند و قابل استفاده برای مناطق رطوبتی نبودند، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ورود مواد پوششی مانند رزین و پوشش تخلخل و خلل و فرج در این سنگ ها تمام مشکلات این سنگ از بین رفته و جذب آب آن تقریبا به صفر رسیده است. فراوری سنگ های تراورتن به وسیله فناوری رزین این سنگ ها را نه تنها برای استفاده در مناطق رطوبتی بلکه برای تمام اقلیم های کشور مناسب ساخته است. این محصول چسبندگی بسیار بالایی دارد و به هیچ عنوان دچار رنگ رفتگی و لک شدگی نمی شود.

 

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات