سنگ چینی چیست؟


سنگ چینی ، معادن ، ویژگی آن

تاریخ انتشار: 1397/07/21 04:58 | بازدید: 336

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 

 

سنگ چینی

سنگ چینی سنگ آهکی دگرگون یا مرمریت است  که دانه‌ها‌ی تشکیل دهنده آن قابل رویت با چشم هستند. این نام در دو دهه اخیر در ایران رایج شده و به این جهت به آن چینی گفته می‌شود که در ضخامت‌های کم حدود دو سانتیمتر، در مقابل ضربه صدای چینی می‌دهد. سنگ چینی مقاومتی بین 19تا 140 مگاپاسکال دارد. مقاومت فشاری متوسط آن نیز در حدود 110مگاپاسکال است.

سنگ چینی از معدن به صورت سیم برش و اکثر اوقات نرم بر و گاهی سخت بر می‌باشد. سنگ چینی تنوع رنگ بالایی ندارد و معمولا به رنگ سفید یکنواخت و یا سفید با رگه هایی از زرد یا خاکستری دیده می‌شود. این سنگ محکم و بادوام است و تقریبا در همه ی نقاط ساختمان حتی جاهایی که آب ریزی زیاد می‌باشد قابل استفاده است به این جهت در مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان ها می‌توان بدون نگرانی از این سنگ استفاده کرد.

ویژگی های سنگ چینی:

  • محکم و مقاومت بالا در برابر ضربه
  • دوام بالا در برابر تماس طولانی مدت با آب
  • مقاومت خوب در برابر هوازدگی سطحی و عمقی
  • بعضی از انواع این سنگ نور را از خود عبور می‌دهند
  • به دلیل رنگ سفید یک دست گرمای ناچیزی جذب می‌کند و همیشه خنک است.

معادن سنگ چینی:

تصور اکثر افراد بر این است که سنگ چینی به دلیل اسمی که دارد از چین وارد می‌شود و معادن اصلی آن در این کشور است، در صورتی که اسم این سنگ به دلیل صدای چینی است که در هنگام ضربه زدن به آن ایجاد می‌شود. معادن سنگ چینی در ایران و در الیگودرز، ازنا و سیرجان واقع شده است.

کاربرد سنگ چینی در ساختمان:

از سنگ چینی بیشتر اوقات در نمای بیرونی ساختمان استفاده می‌شود. این سنگ نما از لحاظ جذب مصالح و چسبندگی سیمان و دوغاب در حد متوسط عمل میکند و یعنی به اندازه ی سنگ گرانیت نچسب نیست ولی به اندازه ی سنگ تراورتن نیز جذب کننده ی سیمان و دوغاب نیست.

به دلیل سفید بودن سنگ چینی، بهداشتی بودن و مقاومت بالا در برابر آب از آن در سرویس های بهداشتی و مراکز بهداشتی و بیماستان ها که نیاز به تمیز کردن مداوم دارند استفاده می‌کنند.

در مناطق گرمسیر بیشتر از این سنگ استفاده می‌شود چون رنگ روشن دارد و گرما را جذب نمی‌کند.

از این سنگ می‌توان برای تهیه ی مصنوعات سنگی نیز استفاده کرد و یا می‌توان آن را به صورت مکعب و بلوک درآورد و برای جدول‌های خیابان از آنها بهره برد.

چنانچه بخواهید نقشی را روی سنگی حکاکی کنید و یا آن سنگ را در معرض برف و باران قرار دهید و مثل تراورتن نیاز به فرآوری جدی نداشته باشد، می‌توانید با خیال راحت از سنگ چینی استفاده کنید.

 

تهیه شده در گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساختجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->