سه نمونه اجرای سنگ نما به صورت سنتی


نمونه اجرای سنگ نما به صورت سنتی

تاریخ انتشار: 1399/12/03 09:22 | بازدید: 102

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

سه نمونه اجرای سنگ نما به صورت سنتی

 

نمای خارجی هر ساختمان می تواند بیانگر قدمت و تاریخ بنا باشد. نمای سنتی همانطور که از نامش پیداست با طراحی نما امروزی یا مدرن بسیار متفاوت است. و در واقع از نظر متخصصان این نما جزو بی نقص ترین نما ها می باشد چرا که  بدون هیچ ابزار پیشرفته ای ساخته می شود و در آن دقت فراوانی صرف شده است. البته که طراحی نمای مدرن بسیار مورد پسند تر از نمای سنتی در بین افراد می باشد چرا که در طراحی و ساخت نمای مدرن سلیقه و تنوع بیشتری به کار رفته است و این به دلیل توجه بالایی است که امروزه به نمای ساختمان می شود. در گذشته نمای داخلی از اهمیت بیشتری نسبت به نمای خارجی برخوردار بوده است اما امروزه نمای خارجی اهمیت بسیار بالایی در بین پیمانکاران و طراحان ساختمان پیدا کرده است. البته باید گفت که نمای اثار باستانی و خانه های قدیمی و سنتی در ایران از اهمیت ویژه ای بین توریست ها و بازدیدکنندگان خارجی برخوردار است . برای مثال نمای مسجد شیخ لطف ا... در اصفهان یا عمارت باغ ارم  در شیراز همواره مورد توجه توریست های خارجی قرار می گیرد. سنگ نما یکی از قدیمی ترین متریالی است که معماران از گذشته تا به امروز در ساخت نما از آن بهره می گرفته اند. نمونه های بسیاری از سنگ نما ها را می توان در اثار باستانی و تاریخی مشاهده نمود. سنگ چینی الیگودرز،سنگ مرمریت لاشتر و انواع سنگ های گرانیت از جمله سنگ نماهایی هستند که در گذشته تا به امروز از آن ها برای ساخت نما استفاده می شده است.

 با همه این ها امروزه برخی از سازندگان هنوز به دنبال اجرا نما به صورت سنتی می باشند. در ادامه تیم کالاساخت به معرفی سه نمونه اجرای سنگ نما به صورت سنتی پرداخته است:

 

  1. استفاده از سنگ نما به صورت قاب:

در گذشته از سنگ نما بیشتر به صورت قابی به دور پنجره ها درب ها و نورگیرها استفاده می شده است. در اجرای این گونه نما معماران از ترکیب آجر و سنگ نما استفاده می کرده اند. آجرنما نیز یکی دیگر از قدیمی ترین متریال ها در ساخت نمای خارجی می باشد. امروزه بسیار کم پیش می آید که از آجرها در ساخت نما استفاده شود درحالی که با استفاده درست از این محصول می توان یک نمای مدرن را به وجود اورد. در اجرای نمای به صورت سنتی می توان از آجر برای ساختار کلی نما و از سنگ نما به عنوان قاب استفاده نمود.  

 

  1. استفاده از سنگ نما به صورت قرنیز:

یکی دیگر از نمونه های اجرا سنگ نما به صورت سنتی، ساخت قرنیز با استفاده از آن ها می باشد. در این نوع نمای سنتی نیز از ترکیب سنگ نما و آجرنما برای ساخت نمای خارجی استفاده می شده است. البته ترکیب دو نوع سنگ نما نیز می تواند نمونه ای دیگر از این نوع نما می باشد. در گذشته برای اجرای سنگ نما و آجر در جهت بالا رفتن مقاومت آجرنما ها در برابر رطوبت و فرسایش از سنگ نما ها به صورت قرنیز و در پایین نما استفاده میشده است. علاوه بر این ها در گذشته از ترکیب سنگ نما و کاشی نیز در ساخت نمای سنتی استفاده می نموده اند. مسجد شیخ لطف ا... نمونه ای از بناهای سنتی است که با توجه به آن می توان مشاهده نمود که در پایین و قرنیز آن از سنگ مرمریت لاشتر استفاده شده است و در نمای کلی آن از کاشی های بسیار زیبا و با شکوه استفاده شده است.

 

  1. استفاده از سنگ آنتیک :

سنگ آنتیک یکی از انواع سنگ های ساختمانی است که می توان از آن برای اجرای نما به صورت سنتی استفاده نمود. واژه آنتیک درواقع در لغت به معنای عتیقه و یک جسم قدیمی با ارزش می باشد. این سنگ ها از تکه ها و ضایعات دیگر سنگ های ساختمانی ساخته می شوند وقدمت ان ها به چندین دهه گذشته بر می گردد. سنگ های آنتیک از محبوبیت بالایی در بین مردم برخوردار است و به دلیل تنوعی که در رنگ و طرح دارند می توان از آن ها در پیاده سازی نمای سنتی استفاده نمود. امروزه برخی از طراحان و معماران شروع به قدیمی و کهنه جلوه دادن این سنگ برای نمایش اصالت بیشتر نموده اند که در واقع به اینگونه اقدامات آنتیک کردن سنگ می گویند. این اقدام بر روی سنگ های آنتیک موجب می شوند تا قطعات آن دارای ظاهری فرسوده و کهنه شوند و در نتیجه  پس از نصب در کنار یکدیگر سطحی سنگی و تاریخی را ایجاد کنند که این نوع نما خاطره قصرهای باستانی با استفاده از سنگ های تراشیده با دست را برای ما تداعی می کند.

 

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات