ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
شناخت سرامیک و تنوع آن

شناخت بیشتر سرامیکها

تاریخ انتشار: 1397/03/31 08:11 | بازدید: 977

آنچه که باید در مورد سرامیک بدانیم

برای شناخت بهتر و بیشتر هر محصولی لازم است تا اندکی در مورد نحوه ساخت و تولید آن اطلاع داشته باشیم. از این رو اجازه بدهید تا ابتدا چند خطی راجع به نحوه ساخت انواع سرامیک صحبت کنیم.
همانطور که می دانید ماده اولیه تولید سرامیک خاک مخصوص است. از این رو ابتدا برای تولید سرامیک مقدار خاک مورد نیاز را از معدنهای مختلف با خواص شیمیایی ( متفاوت ) به کارخانه می‌برند . این خاک ها قبل از ورود به خط تولید به آزمایشگاه رفته تا از خالص بودن مواد سازنده‌ ی آن مطمئن شوند، و چون این خاک ها از تکه سنگ هایی در سایز ، ابعاد و حتی وزن متفاوت درست شده اند، نتیجتاً ابتدا آنها را توسط دستگاه های سنگ شکن به دانه‌های ریز تبدیل می‌کنند تا قابل استفاده در خط تولید کاشی و سرامیک باشد.

بعد از مراحل ابتدایی که روی خاک انجام می‌شود، سه نوع ماده مختلف که امکان دارد بنا به برنامه های تولید به خاک اضافه شود و به طبع آن در محصول نهایی خواص مختلفی ایجاد شود به شرح زیر می باشد:


• مواد پلاستیکی


اصلی ترین مواد اولیه سرامیک سازی


• پر کننده ها


تعیین تخلخل و جلوگیری از تغییر شکل در بدنه سرامیک


• گدازه ها


کاهش نقطه‌ی ذوب بدنه و لعاب


همان طور که عنوان شد هر یک از مواد بالا و یا حتی هر سه به صورت همزمان، بنا به برنامه تولید، امکان به کارگیری در خطوط تولید و ترکیب با مواد اولیه کاشی و سرامیک را دارند.

 

شناخت بهتر سرامیک ها

 

بطور معمول سرامیک ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 

- سرامیک های معمولی
- سرامیک‌های پرسلانی

هر کدام از این نوع کاربرد های متفاوتی دارند که بنا به شرایط می توانند برای سرامیک کف و بدنه مناسب ‌باشند . تولید سرامیک کف و بدنه در سایزهای مختلفی انجام می‌شود که می‌توان این سایزها را اینگونه بیان کرد.

 

• سایزهای سرامیک کف

 

- 60*60
- 80*80
- 50*50
- 33*33
- 40*40

 

سایز های سرامیک بدنه

 

- 30*90
- 30*60
- 30*90
- 40*80
- 40*100

 

به سرامیک های پرسلان، سرامیک بدون نفوذ آب نیز می گویند. این محصولات با خاک سفید درست شده و درصد جذب آب کمتر از نیم درصد دارند. در واقع می توان درصد جذب آب آن ها را تقریبا صفر در نظر گرفت. این محصولات سرامیکی از لحاظ ضخامت ، کیفیت و مقاومت در بهترین درجه کیفی تولیدات کارخانه ها هستند. این محصولات هم مناسب کف و هم بدنه می‌باشند.

 

شناخت سرامیک ها

 

بطور معمول سایزهای تولیدی سرامیک پرسلان را به این نحو شناسایی و طبقه بندی می نمایند:

- 30*60
- 30*90
- 60*60
- 50*50
- 20*100
- 20*120

البته باید توجه داشت ابعاد تولیدی عنوان شده برای محصولات فوق کاملا بسته به توان تولید و برنامه تولید کارخانه های بی شمار تولید این محصول می باشد و به طور کلی می توان گفت این ابعاد شناور می باشند. بدین معنی که ممکن است با گشت و گذار در بازار ابعاد خارج از این دسته بندی نیز مشاهده بنمایید. ضخامت سرامیک‌ها نیز مانند ابعادشان متغیر است. ضخامت سرامیک‌های معمولی را می‌توان عددی بین 5 تا 7 میلی متر و ضخامت سرامیک‌ها ی پرسلانی را 8 تا 10 میلیمتر در نظر گرفت. حتی در برخی موارد ضخامت 10 میلی متری نیز در برخی تولیدات مشاهده می شود.

 

 

کاربری سرامیک در ساختمان

 

کاشی و سرامیک در قسمتهای مختلف یک ساختمان چه نمای بیرونی و چه برای دیزاین داخلی کاربرد دارد. سرامیک یک متریال ساختمانی چند منظوره است که در قسمت‌های مختلف ساختمان به دلیل ویژگی‌های خاص خود به کار می‌رود. در زیر تعدادی از کاربردهای سرامیک در قسمتهای مختلف ساختمان آورده شده است:


کفپوش‌ها (کاشی و سرامیک):
• حمام و آشپزخانه: سرامیک به عنوان یک کفپوش ضدآب و مقاوم در برابر رطوبت در حمام و آشپزخانه استفاده می‌شود.
• پله و راه پله: برخی از ساختمان‌ها از سرامیک برای پوشش کفپوش پله‌ها یا هاله‌ها استفاده می‌کنند.


دیوارپوش‌ها (کاشی و سرامیک):
• حمام و آشپزخانه: سرامیک به عنوان دیوارپوش مقاوم در برابر رطوبت و آسیب‌های شیمیایی در حمام و آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
• سالن‌ها و نمای خارجی: در برخی از ساختمان‌ها، سرامیک به عنوان دیوارپوش در سالن‌ها یا نمای خارجی ساختمان استفاده می‌شود.


سقف و دیوارهای داخلی:
• تزیینات داخلی: سرامیک به عنوان یک مواد زینتی برای تزیینات داخلی، مانند پله‌ها، ستون‌ها و دیوارها به کار می‌رود.
• سقف‌های نمای داخلی: برخی از ساختمان‌ها از سرامیک برای پوشش سقف‌های نمای داخلی استفاده می‌کنند.


پنل‌های خورشیدی:
• نمایندگی‌ها و ساختمان‌های هوشمند: سرامیک در تولید پنل‌های خورشیدی برای نمایندگی‌ها و ساختمان‌های هوشمند به کار می‌رود.


لوله‌ها و فیبرهای سرامیکی:
• سیستم‌های گرمایش و سرمایش: لوله‌ها و فیبرهای سرامیکی در سیستم‌های گرمایش و سرمایش به عنوان عایق حرارتی استفاده می‌شوند.


پوشش‌های خارجی ساختمان:
• سقف‌ها و دیوارهای خارجی: سرامیک به عنوان یک مواد پوششی مقاوم در برابر عوامل جوی و سایر شرایط خارجی برای سقف‌ها و دیوارهای خارجی استفاده می‌شود.
استفاده از سرامیک در این قسمت‌ها به دلیل مقاومت در برابر رطوبت، آب، حرارت، خوردگی، و ظاهر زیبا در طراحی و دکوراسیون ساختمان، بسیار متداول است.

 

از ویژگی‌های خاص سرامیک به مقاومت فیزیکی بالای این محصول باید اشاره کرد. این محصول در عین حال در برابر یخ زدگی مقاوم است. در آزمایشگاه ها و کارخانه‌ های صنعتی و تولیدی از سرامیک‌های ضد اسید استفاده می‌کنند. از دیگرمحاسن سرامیک نیز می‌توان به این نکته اشاره کرده که به مرور و با گذشت زمان در برابراشعه خورشید مقاوم بوده و تغییر رنگ نخواهد کرد. کاربرد دیگر این محصول ساختمانی در نمای ساختمان است که بجای آجر نما از آن استفاده می‌کنند . دلایل مختلفی برای جاگزین کردن سرامیک بجای آجرنما است. از برخی دلایل این کار می توان به موارد زیر اشاره نمود:


• شستشوی آسان
• انتخاب سرامیک کالیبره - که نیاز به بندکشی ندارد
• نصب آسان بخاطر ابعاد
• تنوع رنگ و طرح
• قیمت مناسب

 

با این تفاوت که نصب سرامیک در نمای ساختمان چند طبقه نیازبه اسکوپ کردن دارد و از طرفی لازم است پیش از نصب سرامیک در نمای خارجی از قوانین نظام مهندسی و شهر سازی منطقه مورد نظر مطلع شوید. چرا که در بری مناطق اجازه استفاده از سرامیک به عنوان پوشش نما بنا به دلایلی وجود ندارد.

 

آیا سرامیک را به عنوان بهترین متریال ساختمانی می توان شناخت؟

 

استفاده از سرامیک به عنوان بهترین متریال ساختمانی به وابستگی به نیازها و شرایط خاص هر پروژه و نوع ساختمان مربوطه دارد. سرامیک دارای ویژگی‌های متنوعی است که آن را به یک گزینه مناسب برای برخی از کاربردها می‌کند، اما در برخی موارد ممکن است متریال دیگری بهترین انتخاب باشد. در زیر ویژگی‌های مثبت سرامیک و برخی از محدودیت‌های آن ذکر شده است:

 


ویژگی‌های مثبت سرامیک

 

مقاومت در برابر رطوبت: سرامیک به عنوان یک متریال ضدآب و مقاوم در برابر رطوبت عمل می‌کند.
مقاومت در برابر حرارت: سرامیک مقاوم در برابر دماهای بالا و تغییرات حرارتی است.
مقاومت شیمیایی: سرامیک معمولاً مقاوم در برابر اثرات شیمیایی و اسیدها است.
مقاومت در برابر خوردگی: سرامیک تحت تأثیر خوردگی و زنگ‌زدگی کمتری قرار می‌گیرد.
دیزاین زیبا و چشم‌نواز: کاشی و سرامیک در دیزاین داخلی و خارجی باعث زیبایی و ظاهر شیک می‌شوند.

 


محدودیت‌های سرامیک

 

شکل‌پذیری محدود: سرامیک به دلیل سختی و شکل‌پذیری محدود، برای برخی کاربردها مانند ساخت قطعات پیچیده یا ساختمان‌های فرم‌های غیرمعمول، ممکن است مناسب نباشد.
هزینه نسبت به برخی متریال‌ها: در مقایسه با برخی متریال‌های ساختمانی دیگر، هزینه استفاده از سرامیک ممکن است بالاتر باشد.
حساسیت به ضربه: در مقایسه با مواد ساختمانی مانند بتن، سرامیک حساس‌تر به ضربه است و ممکن است در مواجهه با ضربات قوی شکسته شود.
بنابراین، بهترین متریال ساختمانی بستگی به نیازها، شرایط محیطی، استفاده مورد نظر، و ذوق طراح یا معمار دارد. در برخی مواقع، سرامیک به عنوان یک انتخاب عالی در نظر گرفته می‌شود، در حالی که در موارد دیگر، انتخاب متریال دیگری ممکن است مناسب‌تر باشد.


همراهان گرامی در متن فوق سعی بر آن بود که اطلاعات لازم در مورد سرامیک ها در عین اختصار به حضورتان تقدیم شود. در صورتی که نیاز به پرسش و پاسخ و مشاوره بیشتر در مورد این محصول دارید می توانید به راحتی با برقراری تماس با کارشناسان فروش گروه تولیدی و فروشگاهی کالا ساخت از مشاوره های رایگان ما بهره مند شوید.

 

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

031-91004468مشاوره تلگرام کاشی و سرامیک

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت