برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
شیوه های آجر چینی در مدلهای مختلف

شیوه های آجرچینی

تاریخ انتشار: 1398/11/19 09:10 | بازدید: 603

یکی از متریال های پرطرفدار در بحث ساختمان سازی، آجر ....

 یکی از متریال های پرطرفدار در بحث ساختمان سازی، آجر، آجرنما می باشد. این محصول از پخت خشت های خاک رس تولید می شود و تنوع بسیار بالا دارد. قدمت اجر ها به هفت هزار سال پیش بر می گردد و برخی نیز معتقدند تاریخچه آن به ده هزار سال پیش بر می گردد. در واقع آجر یکی از متریال های قدیمی است که بشر از آن در ساخت و ساز استفاده می نموده است. با این دانش برخی از افراد گمان می کنند که استفاده از آجر قدیمی شده است و دیگر نمی توان از آن در نماکاری و مصارف دیگر استفاده نمود و استفاده از آن سبب می شود تا ساختمان قدیمی جلوه کند. اما باید گفت این یک تصور کاملا اشتباه و غلط می باشد. امروزه آجر های بسیار زیادی در صنعت ساختمان سازی تولید می شود که با استفاده از آن ها و شیوه آجر چینی مناسب می توان نمایی زیبا و فوق العاده ایجاد نمود. در حقیقت شیوه اجر چینی هنری است که می توان از ان در نمایش هنرمندانه این محصول استفاده نمود و متناسب با شکل و فرم بنا، نمایی بی نظیر در آن ایجاد نمود. در این مطلب تیم کالاساخت سعی در ارائه برخی از شیوه های آجر چینی نموده است تا شما عزیزان با مطالعه ان از انواع این روش ها اطلاعات کسب نموده و بسته به نوع پروژه و سلیقه خود، شیوه مورد نظرتان را انتخاب نمایید و بر اساس آن دیوار یا نما اجری خود را اجرا کنید.

 

برخی از شیوه های آجر چینی به شرح زیر است:

 

  1. آجر چینی به روش راسته نما:

یکی از روش های اجرچینی که امروزه در اجرای نما از آن بسیار استفاده می شود و در واقع یکی از متداول ترین روش ها در آجر چینی ساختمان ها و نماها می باشد، آجرچینی به روش راسته نما می باشد. در این روش همانطور که از نامش پیداست استاد کار آجرها را به شکل راسته یعنی به صورت افقی با بندکشی متناسب  بر روی هم در نما قرار می دهد و از دو نیمه آجر در ابتدا و انتهای کار به منظور اینکه بندهای عمودی روی هم قرار نگیرند و نما دارای پیوند محکمی باشد استفاده می کند.

 

  1. آجر چینی کلاسیک:

یکی دیگر از شیوه های آجر چینی که از جمله ابتدایی ترین روش ها در آجر چینی نما به شمار می آید و همچنان کارایی خود را حفظ نموده است، آجرچینی کلاسیک می باشد. در اجرچینی کلاسیک استاد کار اجر ها را پشت سر هم ردیف می کند به طوری که هیچ فاصله ای بین آن ها وجود نداشته باشد و آجر ها و بندها در ردیف های بعدی دقیقا بر روی هم سوار باشند.

 

  1. آجر چینی شبکه سوراخ دار:

در این شیوه نیز آجر ها به صورت منظم پشت سر هم قرار می گیرند با این تفاوت که در میان چند آجر با الگوهای خاص و به صورت منظم یک فاصله خالی قرار می دهند و هدف از این کار ورود نور و هوا به سازه پشت آجرها می باشد، حتی اگر بافت پشت آن پنهان باشد. نکته ای که در اجرا این روش وجود دارد این است که باید تعداد فضاهای خالی به اندازه متناسب انتخاب شود و به گونه ای باشد که استحکام سازه از میان نرود.

 

  1. آجر چینی با طرح پوسته های موج دار:

این شیوه در اجر چینی یکی از روش های بسیار زیبا می باشد که با استفاده درست و طراحی مناسب از آن می توان نمایی زیبا در ساختمان ایجاد نمود. اجرا آجر به روش پوسته های موج دار یک روش بسیار پیچیده می باشد که در آن آجر ها را در زاویه های متغیر در طول نما می چینند. باید توجه داشته باشید که این روش را تنها می توان به عنوان پوشش مکمل بر روی پوشش اصلی استفاده نمود و شما نمی توانید بار زیادی بر روی آن وارد نمایید.

 

  1. آجر چینی مشبک جناغی:

یکی دیگر از روش های اجرچینی که می توان با استفاده از آن یک نمای مدرن در ساختمان به وجود اورد روش آجر چینی مشبک جناغی می باشد. در این روش آجر ها به طوری قرار می گیرند که با هم زاویه 90 درجه و با صفحه افقی که بر روی آن قرار می گیرند زاویه 45 درجه داشته باشند. نکته ای که باید در این روش به آن دقت نمود این است که آجر ها باید به گونه ای بر روی صفحه قرار گیرند که همه زاویه های طرح در یک خط راست باشند و هر طرح سازه باید به گونه ای باشد که در جای خود به طور واقعی افقی یا عمودی باشد.

 

  1. آجر چینی به روش گره سازی:

گره سازی یکی از روش های بسیار ظریف و پر کاربرد در آجر چینی می باشد. در این روش با استفاده از قطعه های اضافی از آجر های بریده و تیشه داری شده در سایز ها و ابعاد گوناگون طرح های گره ای به صورت نقش های هندسی مانند لوزی، مربع، ذوزنقه، هشت ضلعی و ... و یا از ترکیب این اشکال هندسی با هم یا اینکه چند ضلعی های ستاره ای شکل ایجاد می نمایند. این روش درست است که یک روش قدیمی می باشد و نمونه های از آن را می توان در مسجد گوهر شاد مشاهده نمود اما می توان از ترکیب آن با روش های اجر چینی دیگر یک نمای مدرن در ساختمان ایجاد نمود.

 

  1. آجر چینی به روش هشت و گیر:

در این روش از آجر چینی استاد کار آجر ها را از حالت صاف و مسطح خود خارج می کند و آن ها را به صورت برجسته و فرورفته در می آورد. این روش سبب می شود تا طرح های برجسته با ایجاد سایه روشن در نما جلوه بسیار خاصی را به آن ببخشند. منظور از هشت در این روش برجستگی و گیر، فرورفتگی می باشد. درست است که بسیاری از این روش ها، شیوه هایی قدیمی می باشند و می توان آن ها در اثار باستانی بسیار زیادی مشاهده نمود، اما همیشه می توان با استفاده از خلاقیت و هنر این شیوه ها را به شکلی مدرن و زیبا در بنا اجرا نمود و ان ها را از حالت قدیمی خود خارج نمود.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468تلگرام آجر

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت