ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
بوجود آمدن ضایعات کاشی و سرامیک

ضایعات کاشی و سرامیک چیست؟

تاریخ انتشار: 1398/03/29 17:21 | بازدید: 1872

در ابتدا به طور مختصر به این مساله می پردازیم که ضایعات کاشی و سرامیک یا به اصطلاح عامیانه صنعت کاشی و سرامیک بار فله ی و پالتی کاشی و سرامیک چیست؟

 

ضایعات کاشی و سرامیک از جمله کاشی و سرامیک هایی هستند که در هیچ یک از درجه بندی های کاشی و سرامیک قرار نگرفته باشد و یا به عبارتی از دیدگاه کارخانه ارزش کارتن کردن و هزینه کردن ندارد و به صورت فله ایی و پالتی به مشتریان ارائه می شود که البته لازم به ذکر ست که عده ای از افراد که سرمایه گذاری آنها تنها براساس سود است و نه رضایت مشتری کاشی و سرامیک های تنی را به نام کاشی و سرامیک درجه دار 5- 6 به مشتریان معرفی و بفروش میرسانند. ضایعات کاشی و سرامیک از نظر فنی در تولید دارای کیفیت کمتری به نسبت درجه 1-2-3 دارند. در زمان تولید یک محصول کاشی و سرامیک، خروجی کوره عموماً دارای درجه بندی های مختلف است، از درجه یک تا درجه 4 و در برخی کارخانه ها حتی پایین تر را شامل می شود. نکته ی مورد توجه این مساله اینست که، زمانی ضایعات در خط تولید تشخیص داده می شود که سرامیک های تولید شده دارای معایبی باشد و در دسته بندی یک تا چهار استاندارد کاشی و سرامیک قرار نگیرد. در مرحله کنترل کیفیت و قبل از بسته بندی  آنها را در درجه بندی ضایعات کارخانه قرار می دهند که بطور معمول عمده ترین مصارف ضایعات کاشی و سرامیک در مکانهای که نیاز به برش و کفسازی و در کل در چشم انظار نباشد، مورد استفاده قرار می گیرد. سرامیک فله ارزان قیمت را نیز می توان برای مصارف دیگر از جمله پشت کابینت، کف انباری ها و حتی بدنه استفاده کرد. البته سرامیک هایی که دارای شکستگی زیاد هستند و به هیچ عنوان قابل مصرف نیستند، معمولا آنها را خرد کرده و در ساخت سازه های دستی که نیازمند ملات های محکم هستند مورد استفاده قرار می دهند. در بخش کاشی و سرامیک هر کارخانه روزانه مقدار کمی از تولیداتش به کاشی و سرامیک های ضایعات اختصاص داده و تمام تلاش واحد تولید هر کارخانه بر آن است که میزان ضایعات خود را به حداقل برساند. بهتر است برای سفارش کاشی و سرامیک ضایعات از کارخانه هایی که تا درجه بندی های چهار را در تولیدات خود دارند رجوع کنید، زیرا به لحاظ تمیزی در لعاب و چاپ در سلامت بیشتری به نسبت کارخانه هایی که تا درجه پنج و شش در دسته بندی خود دارند، برخوردار هستند. برخی از کاشی و سرامیک های تنی به لحاظ اینکه از تولیدات کارخانه های برتر ایران هستند دارای کیفیت بسیار بالایی می باشند. توجه داشته باشید که بهتر است قبل از خرید حتماً از شرایط خرید ضایعات کارخانه مطلع شوید، زیرا بسیاری از کارخانه ها هستند که تفکیک طرح و ابعاد و رنگ ندارند و این مساله حتما باید مورد توجه مشتری باشد که در یکبار خرید ضایعات، شاید متراژ بالایی به شخص تحویل ندهد.

 

 • عیوب کاشی سرامیک تنی

 

 

زمانی که از تصمیم خرید کاشی و سرامیک مطمئن شدید یکی از مهمترین گزینه ها خرید کاشی ضایعاتی و برشی می باشد، که از جمله پرطرفدارترین و به عبارتی ارزان ترین گزینه ها هست شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه می توان از سرامیک و کاشی تنی  استفاده نمود؟ بار فله ای دارای چه عیوبی هست؟ چگونه می توان از ضایعات کاشی و سرامیک رفع عیب نمود؟

برای پاسخ به این سوالات و به عبارتی رفع عیب نمودن از کاشی و سرامیک بهتر است ابتدا عیوب کاشی و سرامیک ضایعات مورد بررسی قرار دهیم:

میزان عیوب و مشکلات کاشی تنی به کارخانه تولید کننده دارد، برخی کارخانه های کاشی و سرامیک کاملاً  تمیز و تنها با مقدار کمی لب پریدگی و شکستگی دارند و در مقابل کارخانه هایی هستند که علاوه بر شکستگی و لب پریدگی مشکلات لعابی و ترک خوردگی مویرگی، مشکلات در چاپ و تفاوت سایز کم در بیسکوییت و... را نیز هم دارا است. در دسته بندی مشکلات لعابی کاشی و سرامیک می توان موارد زیر را ذکر کرد از جمله: جوش های سطحی لعاب، لعاب رفتگی، حباب های سطحی ایجاد شده در لعاب و .. که این موارد بیشتر به واحد تولید کارخانه بستگی دارد که در دسته ی مشکلاتی قرار می گیرد که قابل پیشگیری هستند که عموماً به کیفیت مواد لعاب زنی و مهارت کارگران نیز تاثیرگذار می باشد. از دیگر عیوب کاشی تنی می توان به موج شکم داشتن، بالا و پایین بودن کاشی و سرامیک اشاره نمود که این عموماً به چشم نمی آید در مورد کاشی تنی و سرامیک های این دسته حتما باید توجه شود که در خرید کاشی ضایعاتی هیچ گونه شکایت در مورد عدم کیفیت و میزان عیوب بار از سمت مشتری به کارخانه قابل پیگیری نیست، چون این بار ضایعات بوده و فاقد استاندارد های کاشی و سرامیک می باشد و به همین دلیل لازم است توجه بیشتری به انتخاب کارخانه ای که قصد خرید کاشی ضایعاتی از آن را دارید داشته باشید. در ابتدای بحث خرید کاشی ضایعاتی باید به این نکته توجه نمود که بار مورد نظر از چه کارخانه و با چه سطح کیفی می باشد. بسیاری افراد به این جهت که ابعاد از کناره ها لب پر هستند آنها را برش زده و در ابعاد کوچکتر مورد استفاده قرار می دهند. به طور مثال می توان ابعاد 80*80 را به ابعاد 40*80 و 40*40 و 60*6011 برش داد. که حاشیه های دارای مشکل حذف شده و حاشیه های نسبتاً سالم و سالم در قالب اصلی و مصرفی می مانند.

 

  • دسته بندی کاشی سرامیک ضایعاتی

   

   دسته بندی کاشی و سرامیک ضایعات از نظر سالم بودن

  - بارهایی چهارچوب سالم

  - شکسته و چهارچوب سالم درهم

  - شکسته مخصوص برش

  عوامل مشخص کننده قیمت بار های یکسان از نظر درصد سلامت ( جنس کاشی و سرامیک )

  - سرامیک فله ای گرانیت

  - سرامیک پرسلان

  - سرامیک فله ای معمولی (خاک قرمز)

   

   

  • بسته بندی کاشی و سرامیک تنی

   

   بسته بندی کاشی و سرامیک های فله ای بسیار مورد اهمیت است، زیرا این امکان وجود دارد که در صورت بسته بندی نادرست شکستگی بار بالاتر برود و این مورد صرفه ی اقتصادی برای مشتری ندارد، به همین جهت عموماً یا به وسیله ی پالت های شیرینگ شده بسته بندی می شود و یا به صورت عمود چین در کف ماشین چیده می شود.

   

   

   

  • بهترین ماشین برای سرامیک کاشی ضایعاتی

   

   بهترین نوع ماشین تریلی هستش که برای بارگیری بارهای فله ای و بارهای تنی ماشین های سه محوره ی بادی بهترین گزینه است. از آنجایی که این ماشین برای جاده هایی با فراز و فرود و سنگریزه ها ساخته شده است و هیچ گونه آسیبی به بار(دست چین شده بدون کارتن) نمی زند و بهترین گزینه برای مسیرهای طولانی است.

  یکی دیگر از انواع بسته بندی کاشی و سرامیک های ضایعات به صورت شرینگی می باشد.

  به پوششی نایلونی که در اطراف کاشی و سرامیک قرار می گیرد کاشی و سرامیک شرینگی گفته می شود. شرینگ کردن کاشی و سرامیک موجب حفاظت بیشتر از سرامیک می شود. از جمله ویژگی های اصلی سرامیک ضایعاتی اصفهان به صورت شرینگ ها می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • حمل و نقل سریع تر و در عین حال امن تر و راحت تر
  • جلوگیری از نفوذ آلودگی و تخریب کاشی ها
  • محاظت از سرامیک در برابر بارندگی
  • زیباتر و شکیل شدن و آسیب کمتر به نسبت سرامیک های بدون بسته و فله
  • جلوگیری از شکسته شدن و ترک خوردن بیشتر یا لب پر شدن سرامیک های چهارچوب سالم
  • قابلیت مشحص نمودن دسته ها و کد طرح ها با توجه به قابلیت دسته بندی و نوشتن بر روی پالت ها
  • سهولت نگهداری در انبار بدون افت کیفیت و تغییر رنگ و خرابی در آفتاب

  عموماً از کاشی های شرینگ شده به صورت  صد درصد سالم و بدون شکستگی یاد می شود و خرید کاشی ضایعاتی به صورت تنی و متری انجام می گیرد. قیمت تمام شده ی کاشی و سرامیک های ضایعات عموماً بسیار صرفه اقتصادی دارد و در مورد ضایعاتی که دارای شکستگی های کم هستند می توان آنها را به صورت برشی با استفاده از نیروی کار حرفه ای در ابعاد متنوع برش زده و مورد استفاده قرار داد. بسیاری از کارخانه ها با توجه به درجه ی کیفی بالا، هر برگ از کاشی های ضایعات خود را به صورت سلفون کشیده آماده و روانه ی بازار مصرف می کنند.

   

  • خرید کاشی سرامیک ضایعاتی

   

   توجه داشته باشید در انتخاب کاشی تنی و همچنین خرید کاشی ضایعاتی به میزان شکستگی نوع لعاب مشکلات چاپ و... دفت نمایید، چرا که در صورت داشتن برخی از این ایرادات قابل اصلاح نمی باشد و بهتر است در هنگام خرید کاشی ضایعاتی دقت زیادی به عمل آید. لازم به توضیح  است که کاشی و سرامیک های ضایعات با چهارچوب سالم به لحاظ قیمت از کاشی و سرامیک های سالم و شکسته درهم گران تر می باشند و موقع خرید و فروش بر واحد تنی و متری محاسبه می شوند. با توجه به قیمت های بالای کاشی و سرامیک در برخی موارد خرید برای برخی از افراد سخت و دشوار است. در این مواقع بهترین راه پیشنهادی استفاده از محصولات ضایعاتی کاشی و سرامیک است.


  اجرای سرامیک ضایعاتی
   بسته به بار خریداری شده سرامیک های فله ای می توانند چهار چوب سالم یا در هم باشند. سرامیک های سالم که مشکلی نداشته و گاها می توانند در لعاب و ظاهر عیب خود را نمایان سازند. اما اگر در مواردی شکستگی لب محصول باشد بهترین راه برش دادن سرامیک خواهد بود. از دیگر مواردی که می توان به موجب آن صرفه جویی واقعی را داشت نصب ضایعات کاشی و سرامیک به صورت آجری خواهد بود. حسنی که آجری کار کردن دارد این است که اندازه ی کوچک و بزرگ شدن تایل ها کمتر به چشم خواهند آمد.

   

  • قیمت کاشی سرامیک ضایعاتی

   

   به جرات می توان گفت که قیمت سرامیک فله ای کمتر از محصولات کارتنی می باشد. قیمت سرامیک فله ای عموما به صورت تنی محاسبه می شود و بارگیری ها به صورت ده چرخ و تریلی انجام می شود. از نظر انتخاب طرح عموما کارخانه ها قابلیت انتخاب طرح را به مشتری نمی دهند و این مساله بستگی به طرح های روی خط تولید کارخانه دارد و در اکثر مواقع قابل پیش بینی و انتخاب نمی باشد. در متن فوق به دسته بندی انواع سرامیک تنی و فله ای پرداختیم لازم به توضیح است که این دسته بندی ها کاملاً متفاوت هستند که قیمت سرامیک فله ای با توجه به آن موارد متغیر خواهد بود.

   

  • نحوه بارگیری کاشی سرامیک ضایعاتی

   

   در قدم اول باید توجه داشته باشید که خرید کاشی ضایعاتی اصولاً به صورت نقدی انجام می گیرد و با توجه به وزن ضایعات مد نظرانجام می شود که البته در برخی از کارخانه ها به صورت مترمربعی محاسبه می شود. نحوه ی بارگیری کاشی و سرامیک ضایعات به دو صورت تنی یا پالتی و یا به صورت دستچین انجام می شود که اصولا بارهای ضایعات که بارگیری پالتی دارند به وسیله ی لیفتراک بر روی ماشین چیده می شوند و در نهایت به وسیله ی تور محکم و پوشانده می شوند. ولی بارهای دستچین برنامه ی بارگیری جداگانه ای دارند که به صورت عمود چین و تیغه ای در کف ماشین چیده می شوند. بهتر است در این شرایط از ماشین هایی با کفی های چوبی استفاده شود که عموما بار سالمتر به مقصد می رسد و روش دستچین راهی مطمئن تر برای مسیرهای طولانی است. توجه به نکات باربری موجب سلامت بیشتر بار تا زمان به مقصد رسیدن بار می شود. شاید در حین ساخت و ساز یا جابه جایی بار کاشی و سرامیک تیزی آن را با دستتان حس کرده باشید دقیقا مانند لبه تیغ که موجب پاره شدن تسمه ها و حتی شکسته تر شدن بار می شوند این مساله را مد نظر داشته باشید که کاشی های نیمه شکسته در بین بارهای تنی شکستگی آن را بیشتر می کند پس دقت داشته باشید که در حین بارگیری برای سرامیک های بالایی پایه و تکیه گاه ایجاد کنید.

   

ایا خرید ضایعات کاشی و سرامیک صرفه ی اقتصادی دارد؟

 

خرید ضایعات کاشی و سرامیک ممکن است در برخی موارد به عنوان یک گزینه اقتصادی مورد توجه قرار گیرد، اما باید توجه داشت که این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد و نیاز به ارزیابی دقیق دارد. در زیر به برخی از مزایا و معایب خرید ضایعات کاشی و سرامیک اشاره می‌شود:


مزایا استفاده از ضایعات

 

هزینه کمتر
• یکی از مزایای بزرگ خرید ضایعات، هزینه کمتر نسبت به کاشی و سرامیک جدید است. این موضوع به شما اجازه می‌دهد تا در پروژه‌های خود پول صرفه‌جویی کنید.

 

طراحی خاص
ت ضایعات کاشی و سرامیک معمولاً طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی دارند. این به شما امکان می‌دهد تا یک طراحی منحصر به فرد با استفاده از مواد متنوع داشته باشید.

 

معایب استفاده از ضایعات

 

محدودیت در انتخاب
• خرید ضایعات ممکن است به شما محدودیت در انتخاب طرح و رنگ داشته باشد. این امر ممکن است باعث شود که برخی از پروژه‌ها نتوانند با دقت و هماهنگی بیشتری انجام شوند.

 

ضایعات و آسیب‌ها
• ضایعات ممکن است آسیب‌هایی نظیر ترک، حباب زدگی یا خراش داشته باشند. این ممکن است به معنای نیاز به تعمیرات یا دقت بیشتر در استفاده باشد.

 

هزینه نهایی ممکن است افزایش یابد
• در بعضی موارد، با توجه به نیاز به تعمیرات و استفاده از مواد افزودنی، هزینه نهایی پروژه ممکن است افزایش یابد و مزیت اقتصادی از بین برود.


قبل از تصمیم‌گیری برای خرید ضایعات، مهم است که نیازهای خود را به دقت ارزیابی کرده و با مزایا و معایب این گزینه آشنا شوید. همچنین، اگر تصمیم به خرید ضایعات گرفته شود، از اطمینان حاصل کنید که مواد مورد نظر با استانداردها و نیازهای پروژه شما هماهنگ هستند.

"در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

tel: 031-91004468مشاوره کاشی وسرامیک

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت