برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
علت بالا آمدن سرامیک کف ساختمان

علت بالا آمدن سرامیک کف ساختمان

تاریخ انتشار: 1401/11/17 10:34 | بازدید: 599

علت بالا آمدن سرامیک کف ساختمان

آیا تا به حال برای شما پیش آماده که وارد آشپزخانه یا اتاق‌ خواب منزل خود شوید و ببینید که سرامیک کف ساختمان تغییر شکل داده است؟ آیا تا به حال سرامیک‌هایی که بالا آمده‌اند و از زمین جدا شده‌اند را دیده‌اید؟ بی‌شک جواب شما به یکی از سؤالات مطرح شده مثبت است. با وجود اینکه به نظر می ‌رسد سرامیک کف ساختمان به دلایل نامشخصی بالا می ‌آید، متخصصان کاشی و سرامیک معتقدند هر مشکلی که برای سرامیک کف ساختمان به وجود می ‌آید قابل پیش‌گیری است. در برخی از مواقع هنگامی که از مکانی که دارای سرامیک کف می باشد عبور می نمایید، احساس بالا آمدن سرامیک و لق شدن آن را حس خواهید نمود. بسیاری از موارد بالا آمدن و لق شدگی سرامیک ها به دلیل نصب آنها خواهد بود. بیشتر این بالا آمدن ها و لق شدن ها برای سرامیک های سایز بزرگ اتفاق خواهد افتاد. علت بالا آمدن سرامیک کف بسیار زیاد می باشد. اما برخی از دلایل بسیار مرسوم هستند. اگر به موقع برای رفع این بالا آمدن ها و لق شدن ها اقدام موثری را انجام ندهید، حتماً دچار شکستگی های نامناسبی خواهند شد. از این رو پس از اینکه علت بالا آمدن سرامیک کف را دریافتید، بهتر است برای رفع آن اقدام نمایید. همانطور که گفته شد بسیاری از این بالا آمدن ها و لق شدن ها ریشه در نصب سرامیک کف خواهد داشت. البته باید در هنگام خرید نیز دقت بسیار زیادی در پیش بگیرید تا انتخاب بسیار مناسب و باکیفیتی را در زمینه ی سرامیک کف داشته باشید. زیرا در برخی از موارد علت بالا آمدن سرامیک کف به متریال ساخت سرامیک برخواهد گشت. از این رو انتخاب سرامیک با کیفیت مناسب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود. در این مطلب ما به برخی از مواردی که علت بالا آمدن سرامیک کف می باشند اشاره خواهیم نمود.

 

دلایل بالا آمدن سرامیک کف چیست؟


زمانی که سرامیک ‌های کف ساختمان از محل نصب خود بلند می‌ شوند و به سرامیک ‌های دیگر فشار می‌ آورند یک برآمدگی چادر مانند در کف ساختمان شکل می‌گیرد. جالب است بدانید برآمدگی‌های چادر مانند در هر نوع کاشی و سرامیک کف و در فصل‌ها و دماهای مختلف دیده می‌ شود. از مهم‌ ترین دلایل بالا آمدن سرامیک کف می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:


• تمیز کردن نامناسب


فروشندگان کاشی و سرامیک همیشه توصیه می ‌کنند سرامیک کف ساختمان را پیش از نصب به درستی تمیز کنید و گرد و خاک پشت سرامیک را به طور کامل از بین ببرید. در صورتی که پشت سرامیک را کاملاً تمیز نکرده باشید، گرد و خاک همانند یک لایه محافظ عمل می ‌کند و اجازه نمی‌ دهد سرامیک به طور کامل به سطح مورد نظر متصل شود.

 

• سطح ناهموار


ناهمواری سطح زیرین به عنوان یکی از دلایل عمده بالا زدن سرامیک کف ساختمان شناخته می ‌شود. در صورتیکه سطح زیرینی که قرار است سرامیک بر روی آن نصب شود ناهموار باشد به صورت یکنواخت نمی ‌چسبد و پس از گذشت زمان کوتاهی از کف جدا شده و بالا می ‌زند.


• نصب


به طور کلی، نصب سرامیک‌ بزرگ با نصب سرامیک کوچک متفاوت است. ماله‌ کشی، میزان چسب مورد نیاز، نوع ضربه زدن بر روی سرامیک و موارد دیگر، نقش بسزایی در بالا آمدن سرامیک کف ساختمان ایفا می ‌کنند.

 

لق شدن سرامیک کف

 

• استفاده از ملات و چسب بی‌کیفیت


با توجه به اینکه سرامیک کف ساختمان به وسیله مواد چسبنده نظیر ملات به سطح زیرین خود متصل می‌ شوند، کیفیت این مواد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تغییرات دما، میزان رطوبت محیط و عوامل دیگر می ‌توانند بر میزان چسبندگی مصالح با سرامیک کف و سطح زیرین تأثیر مستقیم بگذارند. ملاتی که برای نصب سرامیک مورد استفاده قرار می گیرد تاثیر به سزائی در چسبندگی سرامیک دارد. در صورتی که از ملات مناسب استفاده نشود، سرامیک به خوبی به سطح زیرین نمی چسبد و پس از مدت کوتاهی دچار بالا آمدگی شده و لق می شود. استفاده از ملات خشک و سفت، ضخامت کم و نامناسب ملات و ... می توانند در بالا آمدن سرامیک کف موثر باشند. با استفاده از ملات با کیفیت و مناسب می توان تا حد زیادی از این مسئله جلوگیری کرد. نصاب سرامیک باید به این امر آگاه باشد که در مکان هایی از کف که لوله کشی رد شده است باید از ملات ضخیم تری استفاده کرد. معمولا بالا آمدن سرامیک کف در این مکان ها بیشتر است از این رو استفاده از ملات با ضخامت مناسب برای جلوگیری از این امر موثر است .برخی مواقع برای جلوگیری از بالا آمدن سرامیک کف به جای ملات از چسب های مخصوص سرامیک استفاده می کنند که همان طور که گفته شد کیفیت آنها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

• نصب مجدد سرامیک‌های قدیمی


یکی دیگر از مهم‌ترین علت‌های بالا آمدن سرامیک کف ساختمان نصب مجدد سرامیک‌های قدیمی است. به طور کلی نوعی دیدگاه وجود دارد که در آن برای صرفه‌ جویی در هزینه‌های نصب سرامیک کف از سرامیک ‌های قدیمی استفاده می‌ شود. موضوعی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که سرامیک‌های قدیمی بسیار شکننده هستند و گذر زمان انعطاف پذیری آن‌ها را از بین برده است.


• تغییرات دما


یکی از دلایلی که سبب بالا آمدن و لق شدن سرامیک کف می شود انقباض و انبساط دما است. در واقع اختلاف دمایی که بین دمای بتن و سرامیک وجود دارد سبب این بالا آمدگی می شود از این رو به وسیله بند کشی کردن از این اتفاق جلوگیری می کنند. اختلاف دما در روز و شب سبب انبساط و انقباض مولکول های مواد تشکیل دهنده سرامیک می شوند و به مرور زمان سرامیک به حالت خاصی بالا می آید. این مورد بیشتر در خصوص سرامیک هایی صادق است که در محیط های باز و بدون سقف نصب می شوند و در معرض تابش مستقیم نور خورشید هستند.


• سایز سرامیک


در بالا نیز به این موضوع اشاره شد که سرامیک ها با سایز بزرگ بیشتر دچار بالا آمدگی می شوند. به دلیل سایز بزرگ امکان نرسیدن ملات به تمام نقاط سرامیک زیاد است این امر قدرت چسبندگی سرامیک را کاهش می دهد.


• تردد و جا به جایی


در مکان هایی که تردد زیاد باشد احتمال بالا آمدن سرامیک بیشتر است در نتیجه در هنگام نصب باید تمام نکات در نظر گرفته شود و از سرامیک با کیفیت و ملات مناسب با ضخامت استاندارد استفاده شود.


• بند کشی


اگر سرامیک های کف را بند کشی نکنید لبه های سرامیک کامل به هم نمی چسبند و جفت نخواهند شد از این رو احتمال بالا آمدن آن بسیار بالا است. در بالا برخی از دلایل اصلی بالا آمدن سرامیک کف را نام بردیم این موارد از دلایل بلند شدن سرامیک نیز هستند که در هنگام نصب باید به تمام نکات دقت کنید تا از اتفاقات احتمالی مانند بلند شدن سرامیک، لق شدن و ... جلوگیری کرد.

 

شکستگی سرامیک کف


برخی دیگر از مواردی که سبب بلند شدن سرامیک کف می شوند عبارتند از:


• نشست ساختمان با گذشت زمان (بخصوص سرامیک هایی که برای نصب آن ها از چسب پودری استفاده شده است)
• عدم مهارت نصاب (استاد کار ماهر می تواند سرامیک را به صورت استاندارد نصب و تراز کند و فاصله دقیق بین سرامیک ها را رعایت کند)
• استفاده فوری از سرامیک کف پس از نصب (عدم استراحت حداقل یک روزه به سرامیک)
• عدم استفاده از مواد ضد یخ در ملات
• عدم استفاده از مصالح مرغوب و با کیفیت
• عدم رعایت ضخامت ملات در مکان های عبوری لوله کشی (بهتر است لوله های گرمایشی که در کف وجود دارند را چند بار سیمان کشی کنید، با این کار فشار گرمایشی لوله ها تقسیم خواهد شد و فوری به سرامیک نمی رسد).
• جا به جا کردن اثاث روی سرامیک به صورت غیر اصولی و کششی
• عدم رعایت فاصله بین سرامیک ها
• تردد بالا و عدم استفاده از چسب های مخصوص که برای محل های پر تردد استفاده می شود


لق شدن سرامیک کف


این آسیب که خود ناشی از مشکل بالا آمدن سرامیک کف است، دیگر مشکل رایج در استفاده از این نوع کف‌ پوش محسوب می شود. ایجاد سروصدا در هنگام عبور از روی سرامیک لق شده موضوعی آزاردهنده بوده که به‌خصوص در هنگام شب و در سکوت منزل موجب ایجاد مزاحمت برای سایر ساکنین می ‌شود. از همین رو حل مشکل لق شدن سرامیک امری ضروری به نظر می‌ آید.

 

جلوگیری از بالا آمدن سرامیک کف


مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد تنها بخشی از علت ‌های بالا آمدن سرامیک کف ساختمان هستند و بی‌شک عوامل دیگر نیز در آسیب به سرامیک ‌های کف تأثیر می گذارند. روش نصب سرامیک کف، نوع و کیفیت مواد اتصال دهنده، سطحی که قرار است سرامیک‌ها بر رویشان نصب شوند و استخدام نیروی کار متخصص و ماهر عواملی هستند که باید برای جلوگیری از بالا آمدن سرامیک کف مورد توجه قرار بگیرند. کف ساختمان یکی از مهم‌ترین قسمت‌های ساختمان است که به دلیل مجاورت با عواملی نظیر مبلمان منزل، پاشنه کفش، مواد شوینده و آب به سرعت دچار آسیب دیدگی می‌ شوند و تعمیر این بخش‌ها نیازمند صرف زمان و هزینه است. یکی از مهم ترین راه حل ها برای جلوگیری از بالا آمدن سرامیک کف، ایجاد فاصله مناسب بین سرامیک ها است. با این کار سرامیک هایی که بر اثر عوامل طبیعی و محیطی انبساط می یابند فضای کافی دارند در نتیجه به سرامیک های اطراف خود فشار وارد نمی کنند و سبب بالا آمدن سرامیک نمی شوند. این فاصله باید 3 تا 5 میلی متر باشد. برای رعایت فاصله بین سرامیک ها باید از وسیله ای به نام صلیب و یا همتراز استفاده کرد. همترازها این امکان را فراهم می کند که فاصله استاندارد بین سرامیک ها کاملا رعایت شود و با فاصله مناسب کنار هم قرار بگیرند. برای نصب سرامیک به خصوص سرامیک کف بهتر است از استاد کاران ماهری که در این زمینه تجربه زیادی دارند استفاده کنید، زیرا با توجه به تخصص و حرفه ای که دارد با رعایت فاصله و استفاده از ملات مناسب به بهترین نحو سرامیک را نصب می کند. در مکان هایی که تابش نور خورشید بیش از حد است و نور کاملا به صورت مستقیم با سرامیک در ارتباط باشد بهتر است از شیروانی های فلزی در بالای این مکان ها استفاده شود.
انتخاب سرامیک مناسب محیط یکی از چالش‌های اصلی محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید در آینده با هزینه‌های تعمیر و نگهداری سرامیک کف ساختمان روبه‌رو نشوید، به شما پیشنهاد می‌ کنیم در هنگام تعیین بودجه ساخت ساختمان مبلغ قابل توجهی را برای تهیه و نصب سرامیک کف ساختمان کنار بگذارید و ذخیره کنید. همچنین توصیه می شود با متخصصان و کارشناسان ما در کالاساخت مشورت کنید و همچنین با خواندن مطالب دیگر درمورد سرامیک مناسب برای کفپوش ساختمان ها و نحوه نصب آنها سعی کنید سرامیک مناسب و نصب صحیح را یاد بگیرید.

 

"در تمامی مراجل ساخت و ساز کنارتان هستیم"

مشاوره تلگرام

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت