مراحل خط تولید کاشی و سرامیک

فرآیند تولید کاشی وسرامیک

تاریخ انتشار: 1397/09/19 10:12 | بازدید: 406

فرآیند تولید کاشی وسرامیک

مراحل خط  تولید کاشی و سرامیک

 

در گذشته فرآورده سرامیکی را اینگونه می‌توان تعریف کرد که محصولی است از دوغاب ( مخلوط خاک و آب ) که در محیطی گرم و خشک قرار گرفته و در نهایت در آتش پخت می‌شود .

در تولید سرامیک و کاشی امروز این محصول را معرفی کرده اند که : عبارت است از اشیاء جامدی که اجزای اصلی تشکیل دهنده‌ی آن مواد معدنی غیرفلزی بوده که در ابتدا شکل گرفته و درنهایت حرارت سخت قرار می‌گیرند .  

کشور ایران با تاریخ و تمدن کهن دراین هنر و صنعت با توجه به ذخایر چشمگیری که دارد بستر مناسبی برای تولید کاشی و سرامیک می‌باشد ، و به جرات می‌توان گفت که تولید کاشی و سرامیک درمراحل اولیه با روشهای ابتدایی ازحدود 1250 سال قبل از میلاد با تولید انواع آجر لعابدار و کاشی‌های تزئینی شروع شده است .  


پروسه‌ی تولید کاشی و سرامیک  را می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 

      آماده سازی مواد اولیه بدنه کاشی ها 

 

در کل مواد اولیه بدنه کاشی‌ها از خاک مختلفی که در معادن مختلف کشور است تامین می‌شود .  

 

به طور کلی مواد اولیه شامل سه دسته‌ طبقه بندی می‌شود :

  •     مواد اولیه پلاستیک
  •    پر کننده ها (فیلرها filler
  •     کمک ذوبها یا گداز آورها

 

یکی از قدیمی‌ترین و پرمصرفترین مواد اولیه در صنعت سرامیک خاک رس می‌باشد . و این صنعت حیات خود را مدیون خاک رس می‌باشد . خاک رس را می‌توان اینگونه تعریف کرد که : به خاکهایی که دارای خاصیت پلاستیسیته و بخش عمده‌ی آن کانی‌های رسی می‌باشد .پلاستیسیته یک ماده را قادر می‌سازد تا در اثر یک نیروی خارجی بدون شکست و گسستگی تغییر شکل داده و بعد از حذف یا کاهش نیرو همچنان حالت خود را حفظ نماید .     

کانی‌های رسی از تجزیه و هوا زدگی سنگهای آذرین – گرانیت – پگمانیت - ..... بوجود می‌آید .  

در خاکهای رس علاوه بر کانی رس ، کانی کواتز و میکا و حتی فلدسپات به مقدار زیادی وجود دارد و هر چند مقدار کانی‌های رسی بیشتر باشد خواص پلاستیسیته در حد بالاتری قرار خواهد داشت .

 

      آماده سازی پودر

 

برای آماده سازی پودر از دوغاب از خشک کن‌های یا اسپری درایر استفاده می‌شود . این دوغاب حاصل از آسیاب‌ها پس از دیو در مخازن دوغاب که موجب هموژن شدن دوغاب و بهبود خاصیت پلاستیسیته آن می‌گردد وارد مخازن دوغاب اسپری درایز می‌گردد .

پمپ های پیستونی با فشار نسبتا بالا دوغاب را به محفظه استوانه‌ایی اسپری دایر که داغ می‌باشد ، اسپری نموده و دوغاب پس از برخورد با هوای داغ و تبخیر آب به پودر بارطوبت مشخص و دانه‌بندی مشخص تبدیل می‌شود . هوای محفظه و بخار آن پس از عبور از سلیکن‌ها و گردگیری از خروجی اسپری دایرخارج می‌شود . ومحصول آن که پودر است از زیر قلف بر روی نوار نقاله ریخته و در داخل سیلورها پودر دپو می‌شود .   

 

     مراحل شکل دهی یا پرس پودر

 

اصل این روش به این صورت است که مخلوط مواد اولیه به صورت پودر با دانه‌بندی مناسب در حفره‌های قالب قرارگرفته و تحت فشار قرار می‌گیرد . بدین ترتیب مواد اولیه شکل حفره را بخود می‌گیرد . رطوبت پودر حدودا 5 درصد و دانه‌بندی پودر باید مشخص و ثابت باشد .

 

       خشک کردن محصول

 

       اعمال لعاب و دکور

 

در کاشی‌‌های تک پخت مثل کاشی دیواری ، کاشی‌های کف و پرسلان لعابدار پس از مرحله خشک شدن کاشی‌ها وارد خط آبی شده و پس از اعمال (لعاب آستری) و لعاب و چاپهای مختلف توسط دستگاههای چاپ مختلف پخت صورت می‌گیرد.

هر رنگ چاپ را توسط یک دستگاه چاپ اعمال می‌شود، و زیادبودن چاپها بستگی به استحکام خشک کاشی‌ها نوع دستگاه‌های چاپ و طول خط لعاب دارد . در کارخانجات کاشی ، دستگاه چاپ flat سیلک اسکرین وجود دارد که حداکثر توانایی آنها 3 چاپ در کاشی تک پخت می باشد ، و موردی که هست هر چه تعداد چاپها زیاد باشد ضایعات و شکستگی و ترک نیز افزایش می‌یابد .  

     پخت

 

پس از مرحله لعاب و دکور شدن کاشی به مرحله ی پخت می‌رسیم. قاطعانه می‌توان گفت که مرحله‌ی پخت از ظریفترین مراحلی در پروسه‌ی تولید کاشی می‌باشد . منحنی پخت کاشی که بصورت منحنی زمان / دما تعریف می‌شود . نوع پخت منحنی محصولات متفاوت می‌باشد .

  مراحل پخت کاشی به مقدار انرزی گرمایی جذب شده توسط محصول بستگی دارد .

    پولیش

 

پولیش تنها در مورد کاشی‌های گرانیتی بدون لعاب انجام می‌گیرد.

کاشی گرانیتی به گروهی از کاشی‌ها گفته می‌شود که جذب آب آن کمتراز نیم درصد باشد . مشکلی که جذب آب در کاشی‌های گرانیتی خصوصا کاشی پولیش خورده ایجاد می‌نماید لکه پذیری کاشی‌هاست .

در کاشی‌های پولیش نخورده و مات سطح کاملا خارجی نفوذ ناپذیراست و کمتر لک می‌گیرد . در کاشیهای مات پولیش نخورده به علت پرزدار بودن و ناصاف بودن سطح ، مقدار کثیف شدن سطح بیشتر از کاشی‌های پولیش خورده است . اما این کثیفی را می‌توان براحتی تمیز  کرد .    

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت