ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
تفاوت سنگ ترامیت و بازالت در چیست؟

فرق بین سنگ ترامیت و بازالت در چیست؟

تاریخ انتشار: 1403/02/16 13:26 | بازدید: 138

فرق بین سنگ ترامیت و بازالت در چیست؟

 

حقیقت امر این است که این دو جنس سنگ تقریبا هیچ شباهتی به یکدیگر نداشته و سراسر متفاوت هستند. هم از نظر جنس و هم از نظر رنگ تفاوت بسیار زیادی با هم دارند و بنابراین اصلا با یکدیگر قابل مقایسه نیستند. اما در این وبلاگ از سایت سنگ کالاساخت قصد داریم ویژگی های هر یک را بیان کرده و تفاوت های هر دو را بیان کنیم تا بتوانیم در صورت امکان برای انتخاب هر یک بهترین راه را در پیش بگیریم. به صورت کلی و بسیار خلاصه اینگونه می گوییم که سنگ ترامیت در لایه های روی زمین یافت می شوند و رنگ روشنی دارند و سنگ بازالت نوعی سنگ آذرین بوده و بنابراین در لایه زیرین یافت می شود. رنگ بازالت نیز معمولا مشکی است و به صورت متخلخل دیده می شود. در ادامه متن به بررسی دقیق تر این دو جنس سنگ می پردازیم.

 

تفاوت بازالت و ترامیت از نظر رنگ


ترامیت ها که همان لایمستون ها هستند معمولا رنگ سفید و شیری رنگ داشته و به صورت کرم روشن هم دیده می شوند. سنگ های ترامیت به سنگ های ارزان قیمت سفید معروف اند که درصد آهک بالاتری نسبت به تراورتن ها دارند و از همین رو جذب آب در آن ها نیز بالاست. اما سنگ بازالت که در بازار به نوعی از سنگ گرانیت مشهور است معمولا سیاه و خاکستری بوده و در بیشتر موارد با فرآوری های گوناگون رنگبندی آن متغیر و متنوع می شود. پس در حالت کلی بازالت را سنگ سیاه و ترامیت را سنگ سفید می دانیم.

 

تفاوت از نظر شکل ظاهری و بافت سنگ


سنگ بازالت خلل و فرج بسیار زیادی دارد. دقیقا مشابه سنگ پا بوده و نمونه بارز و واقعی سنگ های آذرین محسوب می شود. بنابراین در سنگ بازالت شاهد سطح مشکی رنگی هستیم که تخلخل در آن دیده می شود و بسیار زخمت به چشم می آید. در ترامیت ها اما این موضوع کاملا برعکس است. ترامیت سنگیست که هیچ تخلخلی نداشته و ساب و صیقل نسبتا خوبی نیز برمیدارد. البته برخی ترامیت ها هستند که درصدی تخلخل دارند و در اصطلاح به تراورتن ها نزدیک هستند اما ترامیتی که بیشترین حفره و تخلخل را نیز داشته باشد به نزدیکی خلل و فرج بازالت نخواهد رسید. پس سنگ ترامیت در نگاه اولیه سنگ سفید صاف و بدون حفره است.

 

تفاوت از نظر جنس و مقاومت


از آن جایی که لایمستون ها را سنگ های آهکی می دانیم، بنابراین از نظر مقاومت و ماندگاری نمی توانیم نمره قابل قبولی به آن ها بدهیم. در واقع در کالاساخت سنگ های ترامیت همیشه به عنوان آخرین گزینه های پیشنهادی به مشتریان هستند و برای اجرا نیز شرط های مخصوص به خود را به همراه دارند. اما سنگ بازالت تقریبا همین درصد جذب آب را دارد با این تفاوت که از نظر جنس، کیفیت و مقاومت از ترامیت بهتر است و برای همین کاربری های بیشتری را نیز می تواند پاسخگو باشد. پس در حالت کلی مقاومت و ماندگاری بازالت را از ترامیت بیشتر می دانیم.

 

تفاوت از نظر نوع کاربری


سنگ لایمستون در بیشتر موارد به صورت سنگ پلاک برش داده می شود. کاربری اصلی سنگ ترامیت در نمای داخلی و روی بدنه های پارکینگ و راه پله است و گاها در نما نیز از آن استفاده می شود. اما کاربری اصلی سنگ بازالت اجرا در کف فرش ها و سنگ های نما داخل و خارج است. در واقع نوع ساب خورده و بوش همر آن برای اجرا در کف و انواع صیقلی، اسکراچ، شیاری، بوش همر و ... آن در نما استفاده می شود. البته کالاساخت برای اجرای بازالت در نمای بیرونی محدودیت هایی را معرفی می کند.


جمع بندی


فرق سنگ بازالت و ترامیت در چیست؟


سنگ بازالت به سنگ مشکی آتشفشانی معروف است که دارای تخلخل بوده و زمینه رنگی خشن و سیاهی دارد. معمولا در کاربری کف و بدنه مورد استفاده قرار می گیرد و ساب پذیری خوبی نیز نخواهد داشت. برای همین در بیشتر موارد به صورت فرآوری های اسکراچ، بوش همر و شیاری تولید و به بازار عرضه می شود. اما سنگ ترامیت به سنگ سفید ارزان معروف است. این جنس سنگ هیچ گونه خلل و فرجی نداشته و سفید یکدست و یکنواخت دیده می شود. سنگ ترامیت معمولا در کف اجرا نمی شود.

 

مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت