فواید استفاده از رزین برای چوب


فواید استفاده از رزین برای چوب

تاریخ انتشار: 1398/10/26 09:17 | بازدید: 90

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

فواید استفاده از رزین برای چوب

 

چوب یکی از محصولات ساختمانی است که در امر ساخت و ساز دارای طرفداران و علاقه مندان بسیار زیادی می باشد. حفظ زیبایی و ماندگاری این محصول از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کیلر و روغن جلا از جمله محصولاتی هستند که در افزایش براقیت و زیبایی چوب نقش به سزایی دارند، اما مشکل اصلی این مواد پوششی این است که تنها قابلیت جلا و تثبیت رنگ را در چوب ایجاد می نمایند و بسیاری از مواردی که چوب ها نیازمند هستند مانند مقاومت در جذب آب و ... را به چوب نمی بخشند. یکی از جایگزین های بسیار مناسب و کار آمد برای کیلر و روغن جلا استفاده از رزین چوب می باشد. رزین چوب در واقع مایعی چسبناک و شفاف است که به منظور براقیت و جلا در چوب تولید می شود و از خانواده رزین ها می باشد. این ماده به صورت لایه ای با استفاده از برس بر روی سطح چوب کشیده می شود و در گذشت زمان با قرار گیری در هوا خشک می شود. رزین چوب علاوه بر براقیت و درخشانی که به چوب می شود فواید بسیار زیاد دیگری نیز به آن می بخشد و همین مسئله سبب شده است تا این ماده نسبت به دو ماده نام برده شده در بالا اولویت یابد.

از جمله فوایدی که استفاده از رزین به چوب می بخشد، از نظر کالاساخت شامل موارد زیر می باشد:

 

  1. افزایش مقاومت در برابر جذب آب:

یکی از فوایدی که رزین چوب برای این محصول به همراه دارد کاهش جذب آب آن تا حد صفر می باشد. جذب آب پایین در مصالح ساختمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این ویژگی در چوب ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، مخصوصا چوب هایی که به عنوان کف پوش برای واحد های مسکونی استفاده می شوند. جذب آب در چوب ها سبب بروز مشکلات بسیاری همچون بالا امدن سطح چوب در طولانی مدت، رنگ رفتگی و پوسته پوسته شدن چوب و ایجاد کپک و جلبک در بافت آن ها می شود. امروزه با استفاده از رزین و کشیدن یک لایه پوششی از این محصول بر سطح چوب، بافت و منافذ موجود در آن پر شده و از نفوذ آب و رطوبت به این مصالح جلوگیری می شود که در نتیجه این عمل مقاومت چوب در برابر عوامل گفته شده بسیار بالا می رود.

 

  1. افزایش مقاومت در برابر حشرات موزی و موریانه:

یکی دیگر از فواید که رزین برای محصولات چوبی به همراه می آورد جلوگیری از ورود حشرات و موریانه به بافت آن می باشد. چوب ها به دلیل اینکه از درختان تهیه می شوند همواره بستری برای تجمع حشرات و مخصوصا موریانه ها می باشند. این عامل یکی از عوامل بسیار تخریب کننده در این مصالح می باشد و با حجوم موریانه ها به قسمتی از سطح چوب خسارات جبران نا پذیر در آن ها بر جای می ماند. دفع موریانه ها و حشرات از بافت چوب کار بسیار دشواری می باشد و ممکن است قسمت بسیار زیادی از سازه چوبی شما خرد رفته و پودر شود. بهترین راهکار این است که از رزین برای بستن بافت ها و درزهای بین چوب استفاده شود تا جایی برای نفوذ این حشرات باقی نماند.

 

  1. ایجاد سهولت در تمیز کردن سطح چوب:

سهولت در رفع آلودگی و لکه از سطح چوب یکی دیگر از فوایدی است که رزین برای چوب به ارمغان می آورد. برخی از انواع چوب ها که دارای رگه هایی در بافت خود هستند لکه ها و آلودگی ها را در خود جذب می کنند و تمیز کردن آن ها کار بسیار دشواری می باشد. با استفاده از رزین می توان لایه ای میان چوب و لکه ها و کثیفی ها ایجاد نمود و در نتیجه تنها با استفاده از یک دستمال خیس آلودگی را از سطح چوب زدود.

 

  1. افزایش مقاومت شیمیایی بالا در برابر اسید ها و باز ها:

یکی از مشکلاتی که در چوب های استفاده شده برای ساخت و ساز وجود دارد، مقاومت پایین آن ها در برابر عوامل شیمیایی است. برخی از کف پوش های چوبی در برابر محلول های اسیدی و بازی مانند آبلیمو ، آب پرتقال ، مواد شوینده و ... واکنش نشان می دهند و ممکن است سطح آن ها دچار تغییر رنگ یا خوردگی گردد. برای حل این مشکل بهترین راه کار رزین می باشد. رزین مانند سپری برای منسوجات چوبی و کفپوش ها عمل می کند و از تخریب آن ها در برابر عوامل شیمیایی جلوگیری می نماید.

 

  1. افزایش مقاومت مکانیکی:

در نهایت یکی دیگر از فوایدی که رزین برای چوب دارد افزایش مقاومت مکانیکی و فشاری آن می باشد. چوب های رزین خورده دارای تحمل 5 تن فشار لاستیک در هر سانتی متر مربع را دارا می باشند و می توان از ان ها در ساخت میزهای و صندلی های نیز استفاده نمود.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

بنر محصولات جانبیجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات