ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
ماندگارترین سنگ های نما

ماندگارترین سنگ های نما

تاریخ انتشار: 1398/09/12 15:39 | بازدید: 428

ماندگار ترین ها در سنگ کدام هستند؟ کیفیت کدام سنگ بیشتر است؟

در بین مصالح ساختمانی، سنگ ها یکی از قدیمی ترین متریال هایی هستند که از گذشته تا به امروز در امر ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ورود دستگاه های استخراج و برش تنوع سنگ های ساختمانی روز به روز افزایش پیدا می کند. این محصولات در ساخت نمای خارجی ساختمان ها از طرفداران بسیار زیادی بهره مند هستند و این به دلیل ویژگی های منحصر به فرد و بسیار زیادی است که سنگ های ساختمانی دارا می باشند. نمای ساختمان یکی از پر اهمیت ترین بخش های ساختمان است که در ساخت آن نیاز به دقت و توجه بسیار زیادی می باشد. نمای خارجی از این جهت دارای اهمیت می باشد که در واقع هویت و ارزش یک ساختمان است و می تواند در قضاوت افراد نسبت به ظاهر درونی و نمای داخلی ساختمان تاثیرگذار باشد. این سازه علاوه بر بخشیدن زیبایی و جلوه به ساختمان و همچنین شهری که در آن واقع می باشد، مانند پوششی برای ساختمان عمل می کند و از آن در برابر عواملی همچون زلزله، نوسانات آب و هوایی و ... محافظت می نماید. در پی این بحث نمای خارجی ساختمان در مواجه با عوامل بسیار زیادی می باشد و نیازمند سنگی می باشد تا بتواند در برابر این عوامل خرد و تخریب نشود. ماندگارترین سنگ های نما در خارج ساختمان از نظر کالاساخت باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 

مقاومت در برابر شرایط جوی

یکی از ویژگی های بسیار مهمی که سنگ های نما باید دارا باشند مقاومت بالا در برابر عواملی همچون هوازدگی، اشعه uv خورشید، آلودگی و یخبندان می باشد. این بخش از ساختمان بیش از دیگر بخش ها همواره در مواجه با این عوامل قرار دارد. کشور ایران یکی از کشورهایی می باشد که دارای هر چهار اقلیم آب و هوایی می باشد و در برخی از شهر های آن سرمای بسیار زیاد و یا گرمای بسیار بالا وجود دارد بنابر این سنگ نماهایی که در ساختمان این شهر ها استفاده می شوند باید بسیار مقاوم و با دوام در برابر گرما یا سرما باشند. برخی از شهر ها نیز دارای نوسانات آب و هوایی بالایی هستند به طوری که در روز دمای هوا تا حد بسیار زیادی بالا و در شب تا همان حد پایین می آید و این تغییرات آب و هوایی می تواند تاثیر بسیار زیادی بر نمای خارجی بگذارد. سنگ نما تراورتن با توجه به نوع فرآوری و خلل و فرج در سطح خود یکی از ماندگارترین و مقاوم ترین سنگ های ساختمانی در بحث تغییرات آب و هوایی و یا گرما و سرمای بسیار بالا می باشد. علاوه بر سنگ تراورتن، سنگ نما گرانیت و سنگ نما سند استون نیز از دوام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشند.

 

چسبندگی به نما سنگ تراورتن

• چسبندگی بالا

چسبندگی بالا یکی دیگر از عواملی است که در تعیین ماندگاری سنگ نما بسیار تاثیرگذار می باشد. سنگ هایی که در نمای ساختمان به کار می روند باید چسبندگی بالایی به ملات سیمان داشته باشند و در اثر یک زلزله خفیف از ملات جدا نشوند. چسبندگی از این لحاظ بسیار پر اهمیت است که سنگ می تواند در صورت لغزش و افتادن علاوه بر ایجاد خسارات مالی موجب ایجاد خسارات جانی نیز گردد. این ویژگی مخصوصا در ساختمان های مرتفع و بلند بسیار پر اهمیت می باشد. سنگ های نمایی که دارای خلل و فرج در بافت خود می باشند چسبندگی بسیار خوبی به ملات دارند و این به دلیل نفوذ ملات در داخل این خلل و فرج می باشد، در عوض سنگ هایی که دارای سطح صاف و صیقلی هستند چسبندگی بسیار پایینی به ملات دارند. سنگ نما تراورتن یکی از سنگ هایی است که به دلیل تخلخل مناسبی که داراست چسبندگی بسیار بالایی به ملات دارد و نگرانی از بابت افتادن این سنگ از نما وجود ندارد. از این سنگ در ساختمان های بلند با ارتفاع بسیار زیاد نیز می توان استفاده نمود. سنگ نما گرانیت بر عکس سنگ نما تراورتن دارای چسبندگی بسیار پایین به ملات می باشد، البته باید گفت که با اسکوپ کردن این سنگ به نما می توان چسبندگی آن را به دیوار بسیار بالا برد که این خود نیز نیازمند هزینه های اضافی می باشد.

 

• جذب آب پایین


یکی دیگر از ویژگی های ماندگار و مهمی که باید هنگام خرید سنگ نما به آن توجه کافی کرد، مقاومت در برابر جذب آب می باشد. در نمای ساختمان اگر سنگ ها جذب آب بالایی داشته باشند در مواجه با بارندگی یا رطوبت دائمی آب را در بافت خود جذب نموده و در فصل سرما این آب جذب شده یخ می زند و سبب خرد شدن و متلاشی شدن سنگ نما می گردد. خرد شدن قسمتی از سنگ نما می تواند در ظاهر آن بسیار تاثیر گذار باشد و ظاهری نامناسب و نا زیبا به آن ببخشد. سنگ نماهایی مانند سنگ نما تراورتن که دارای خلل و فرج بسیار زیادی در بافت خود هستند جذب آب بسیار بالایی دارند. البته باید به این نکته اشاره نمود که خلل و فرج سنگ نما تراورتن در هنگام فراوری به وسیله فناوری رزین پر شده و مقاومت آن در برابر جذب آب بسیار بالا می رود. سنگ نما گرانیت دارای مقاومت بسیار زیادی در جذب آب می باشد و این به دلیل تراکم بسیار بالا آن می باشد. البته سنگ نما گرانیت در برابر رطوبت دائمی دارای لکه های زرد در بافت خود می شود و این امر حاکی از وجود عنصر آهن در بافت این سنگ می باشد و نیاز با تمیز کردن مداوم دارد.

 

باران های اسیدی نما

• مقاومت اسیدی


از دیگر ویژگی های بسیار مهمی که افراد و یا ساختمان سازان در شهرهای پر جمعیت و شلوغ همانند تهران و یا اصفهان باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند، مقاومت اسیدی سنگ نما می باشد. این شهر ها علاوه بر رفت و آمد زیادی که در آن ها انجام می پذیرد، دارای آلودگی بسیار زیادی هستند و در پی آن همواره در معرض باران های اسیدی قرار دارند.
باران های اسیدی از عوامل بسیار تأثیر گذار بر روی سنگ ها به خصوص سنگ های مرمر دارد. اگر سنگی که برای نمای ساختمان خود انتخاب خواهید کرد مقاومت اسیدی پایینی داشته باشد در برابر این پدیده سوراخ شده و به مرور زمان تخریب می گردد. این ویژگی یکی از ویژگی های مهمی می باشد که سنگ های نما در نمای ساختمان های شهرهای پرجمعیت و شلوغ مانند تهران یا اصفهان نیاز مند هستند. این شهر ها به دلیل رفت و آمد بسیار زیادی که در آن ها انجام می پذیرد دارای آلودگی بسیار زیادی هستند و در پی آن همواره در معرض باران های اسیدی قرار دارند. باران های اسیدی تاثیر بسیار زیادی بر سنگ ها مخصوصا سنگ مرمریت دارد و در صورتی که سنگ نما مقاومت اسیدی پایینی داشته باشد در برابر این پدیده سوراخ شده و به مرور زمان تخریب می شود.

 

• مقاومت فشاری بالا


مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه یکی از ویژگی های بسیار مهمی است که باید از سنگ نما های ماندگار انتظار داشت. سنگ هایی که در نمای ساختمان به کار می روند همواره در معرض فشار و ضربه قرار دارند و باید دوام بالایی در برابر این عوامل داشته باشند. توصیه می شود هنگام خرید سنگ نمای مناسب برای ساختمان خود به دارا بودن این ویژگی توجه لازم را داشته باشید. در این بخش از سایت کالاساخت سعی داشتیم تمامی ویژگی های ماندگار ترین سنگ های مناسب را برای نمای خارجی بیان کرده و انتخاب را برای شما بزرگواران راحت کنیم. بر اساس این مطالب سنگ نما تراورتن، سنگ نما گرانیت و سنگ نما سند استون از جمله ماندگارترین سنگ های نما می باشند و شما می توانید با مراجعه به سایت کالاساخت انواع مختلف این سنگ نما ها را مشاهده نموده و نسبت به انتخاب و خرید آن ها اقدام نمایید، همچنین می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان در خصوص خرید سنگ نمای مناسب با کارشناسان ما از طریق واتساپ، تلگرام و یا تماس تلفنی ارتباط برقرار نمایید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت