ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
متداول ترین طرح های نما

متداول ترین طرح های نما

تاریخ انتشار: 1398/05/28 11:21 | بازدید: 339

متداول ترین طرح های نما...

 

طراحی نمای ساختمان یکی از تخصص های مهم در طراحی ساختمان می باشد. امروزه خواسته بیشتر دست اندرکاران صنعت ساختمان سازی داشتن نمای زیبا و باشکوه می باشد. با پیشرفت تکنولوژی و فناوری و ورود مصالح مختلف در زمینه ساخت و ساز، از انواع مصالحی همچون سنگ نما، آجر، سرامیک، کامپوزیت، شیشه و ... می توان در ساخت نمای ساختمان استفاده کرد. از هر یک از این مصالح هم به صورت تکی و هم به صورت ترکیبی می توان استفاده کرد. طرح های مختلفی در ساخت نمای ساختمان با استفاده از این مصالح وجود دارد که طراحان و متخصصان می توانند با توجه به سلیقه و بودجه فرد نسبت به انتخاب آن اقدام نمایند. از جمله طرح های نما می توان به نمای ساده، نمای کلاسیک، نمای رومی، نمای ترکیبی، نمای اسلامی، نمای سبز و نمای مدرن اشاره نمود. در این بین نمای ساده و نمای کلاسیک بیش از دیگر نماهای موجود محبوبیت دارد. ما در تیم تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت در این مقاله سعی در معرفی این دو طرح نموده ایم. در چند دقیقه پیش رو با ما همراه باشید تا به جمع بندی مناسب و معقولی در این زمینه برسیم.


نمای ساده


نمای ساده که به نمای مینیمال نیز شهرت دارد یکی از طرح های نما است که در آن اصل بر سادگی و حذف تزئینات اضافه می باشد. در این سبک تجملات و پیچیدگی جایی ندارد و این سبک در عین سادگی زیبایی خود را حفظ کرده است و این نوع طراحی علاوه بر نمای ساختمان، در دکوراسیون داخلی نیز کاربرد دارد. نمای ساده بسیار مناسب فضاهای کوچک است که در آن ها فضایی برای تزئینات اضافه نمی باشد . این نوع طرح در واقع سبکی امروزی و نوگرایانه دارد و بر این مبنا می باشد که نمای ساختمان به خودی خود و بدون تزئینات، خود نمایی می کند و همین سادگی موجب زیبایی آن می شود. معماران نمای ساده، نسبت به این موضوع تلاش می کنند که با استفاده از جزئیات کم بیشترین تاثیر را در ساختمان داشته باشند.

نمای ساده ساختمان

ویژگی های نمای ساده


• یکی از مهم ترین ویژگی های این سبک خطوط ساده و مستقیم در آن است که بدون فرم های نامتعادل و قوس و شکست می باشد. این خطوط در راستای مستقیم و بسیار کم هستند که این موضوع سبب سادگی ساختار نما می شود.
• یکی دیگر از ویژگی های نمای ساده استفاده از حجم های ساده می باشد. در این طراحی احجام معدودی استفاده می شود و بیش تر حجم هایی مورد استفاده قرار می گیرند که شکل هندسی ساده دارند و راست گوش(مانند مکعب) هستند.
• تزئینات بسیار کم یکی دیگر از ویژگی های نمای ساده می باشد. همان طور که در بالا اشاره کردیم حذف تزئینات اضافه یکی از اصول طراحی ساده یا مینیمال می باشد. استفاده از تزئینات در صورت نیاز، باید به قدری باشد که به چشم نیاید و وجود هر گونه عنصری که در عملکرد ساختمان نقش ندارد غیرضروری است.
• یکی دیگر از ویژگی هایی که در طراحی نمای ساده باید رعایت شود استفاده از تعداد محدودی از مصالح می باشد. در طراحی این سبک بیشتر از یک یا دو نوع مصالح استفاده می شود و بسیار کم این اتفاق می افتد که از تعداد مصالح بیشتر از دو نوع استفاده کرد. این ویژگی در نمای ساده سبب شده است تا بسیاری از هزینه ها کاهش یافته و نسبت به نمای رومی هزینه کمتری در ساخت این نوع نما صرف شود.

 

نمای کلاسیک


نمای کلاسیک یکی از نماهایی است که به دلیل تزئینات و ساختار باشکوهی که دارد توجه هر رهگذری رابه خود جلب می کند. ریشه این سبک به دوران کلاسیک یونان باستان بر می گردد و در واقع یکی از رایج ترین سبک ها در طراحی نمای ساختمان می باشد. نمای کلاسیک درواقع همان نمای رومی می باشد با این تفاوت که در آن از تزئینات و ستون های کم تری استفاده شده است. نمای کلاسیک در واقع بخش اعظمی از نمای ساختمان یا تمام حجم آن را در بر می گیرد و از آن به دلیل هزینه بالایی که در طراحی تزئینات آن می شود بیشتر در ساختمان های طبقه مرفه جامعه استفاده می شود. برخی از افراد به دلیل اینکه طرفدار معماری ایرانی هستند و نمای کلاسیک از معماری روم باستان نشات می گیرد مخالف آن هستند، در حالی که باید به این نکته اشاره کرد که این نوع طراحی نما، علاوه بر معماری یونان باستان از معماری ایران باستان نیز نشات می گیرد. اجرای نمای کلاسیک نیازمند دقت و اصول بسیار زیادی است چرا که این نوع نما به دلیل حجم زیادی از مصالح که در آن به کار می رود باعث می شود تا نما بسیار سنگین شود، در نتیجه اگر بر اساس کوچک ترین سهل انگاری یکی از اجزای نما جدا شود و سقوط کند ممکن است تلفات جانی و مالی زیادی را در پی داشته باشد.

 کدام سنگ برای نمای من مناسب است؟

مقاله مفید: سنگ تراورتن چیست؟

ویژگی های نمای کلاسیک


• در ساخت نمای کلاسیک بیشتر از سنگ هایی مانند سنگ تراورتن، مرمر و سنگ گرانیت استفاده می شود و به دلیل افزایش معادن تراورتن در ایران این نوع نما بسیار مرسوم شده است و به دلیل در دسترس بودن مصالحش رواج بیشتری یافته است.
• در طراحی این سبک از نما از ستون های تزئینی کوتاه، مجسمه های از پیش ساخته، ستون های با سطح مقطع دایره ای، سرستون ها و کله گاوی ها، قوس های بزرگ با نقش های برجسته، انواع کتیبه ها، قاب پنجره و همچنین حجم‌ها و المان‌های از پیش‌ساخته استفاده می شود.
• یکی دیگر از ویژگی های نمای کلاسیک بخشیدن احساس مرفه بودن به ساکنینش است. در ابتدا در تهران و شهر های دیگر ساختمان هایی که به وسیله این نوع نما طراحی می شدند با قیمت بسیار زیاد به فروش رسیدند و به همین دلیل افراد ثرتمند برای به رخ کشیدن دارایی هایشان از این نوع سبک در طراحی نمای ساختمان های خود استفاده می نمایند. البته متاسفانه این نکته ای است که اشاره به تجمل گرایی و وجود سندروم کاخ نشینی در مردم دارد.
• در ساخت نمای کلاسیک باید بیشتر از سنگ های سفید و روشن استفاده نمود و دلیل ان وجود طرح ها و نقش های ظریف برجسته است که به وسیله سنگ های سفید و روشن جلوه بهترو نمای بیشتری دارد. این طرح ها ممکن است بر روی سنگ سایه بیاندازند و اگر سنگ سفید باشد این سایه انداختن سبب پنهان شدن نقش و نگارها نمی شود.

همراهان گرامی شما می توانید با توجه به مقاله بالا در انتخاب مدل نمای ساختمان با توجه به سلیقه تان تصمیم گیری نمایید. در صورتی که نیاز به مشاوره بیشتر دارید با تماس با کارشناسان با تجربه کالاساخت اطمینان داشته باشید که آن ها با توجه به شرایط آب و هوایی شهر شما و همچنین با در نظر گرفتن سلیقه و ایده هایتان بهترین و معقول ترین گزینه ها را به شما پیشنهاد خواهند داد و رسالتشان تا زمان اجرای نما و حصول نتیجه دلخواه شما سروران تمام نخواهد شد.

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت