متداول ترین طرح های نما


متداول ترین طرح های نما

تاریخ انتشار: 1398/05/28 11:21 | بازدید: 138

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 

متداول ترین طرح های نمای ساختمان

 

طراحی نمای ساختمان یکی از تخصص های مهم در طراحی ساختمان می باشد. امروزه خواسته بیشتر دست اندرکاران صنعت ساختمان سازی داشتن نمای زیبا و باشکوه می باشد. با پیشرفت تکنولوژی و فناوری و ورود مصالح مختلف در زمینه ساخت و ساز، از انواع مصالحی همچون سنگ نما، آجر، سرامیک، کامپوزیت، شیشه و ... می توان در ساخت نمای ساختمان استفاده کرد. از هر یک از این مصالح هم به صورت تکی و هم به صورت ترکیبی می توان استفاده کرد. طرح های مختلفی در ساخت نمای ساختمان با استفاده از این مصالح وجود دارد که طراحان و متخصصان می  توانند با توجه به سلیقه و بودجه فرد نسبت به انتخاب آن اقدام نمایند. از جمله طرح های نما می توان به نمای ساده، نمای کلاسیک، نمای رومی، نمای ترکیبی، نمای اسلامی، نمای سبز و نمای مدرن اشاره نمود. در این بین نمای ساده و نمای کلاسیک بیش از دیگر نماهای موجود تداول دارد. گروه کالاساخت در این مطلب سعی در معرفی این دو طرح نموده است.

نمای ساده:

نمای ساده که به نمای مینیمال نیز شهرت دارد یکی از طرح های نما است که دران اصل بر سادگی و حذف تزئینات اضافه می باشد. در این سبک تجملات و پیچیدگی جایی ندارد و این سبک در عین سادگی زیبایی خود را حفظ کرده است و این نوع طراحی علاوه بر نمای ساختمان در دکوراسیون داخلی نیز کاربرد دارد. نمای ساده بسیار مناسب فضاهای کوچک است که در آن ها فضایی برای تزئینات اضافه نمی باشد . این نوع طرح در واقع سبکی امروزی و نوگرایانه دارد و بر این مبنا می باشد که نمای ساختمان به خودی خود و بدون تزئینات خود نمایی می کند و همین سادگی موجب زیبایی آن می شود. معماران نمای ساده نسبت به این موضوع تلاش می کنند که با استفاده از جزئیات کم بیشترین تاثیر را در ساختمان داشته باشند.

ویژگی های نمای ساده:

  • یکی از مهم ترین ویژگی های این سبک خطوط ساده و مستقیم در آن است که بدون فرم های نامتعادل و قوس و شکست می باشد. این خطوط در راستای مستفیم و بسیار کم هستند که این موضوع سبب سادگی ساختار نما می شود.
  • یکی دیگر از ویژگی های نمای ساده استفاده از احجام ساده می باشد. در این طراحی احجام معدودی استفاده می شود و بیش تر احجامی مورد استفاده قرار می گیرند که شکل هندسی ساده دارند و راست گوش(مانند مکعب) هستند.
  • تزئینات بسیار کم یکی دیگر از ویژگی های نمای ساده می باشد. همان طور که در بالا اشاره کردیم حذف تزئینات اضافه یکی از اصول طراحی ساده یا مینیمال می باشد. استفاده از تزئینات در صورت نیاز باید به قدری باشد که به چشم نیاید و وجود هر گونه عنصری که در عملکرد ساختمان نقش ندارد غیرضروری می باشد.
  • یکی دیگر از ویژگی هایی که در طراحی نمای ساده باید رعایت شود استفاده از تعداد محدودی از مصالح می باشد. در طراحی این سبک بیشتر از یک یا دو نوع مصالح استفاده می شود و بسیار کم این اتفاق می افتد که از تعداد مصالح بیشتر از دو نوع استفاده کرد. این ویژگی در نمای ساده سبب شده است تا بسیاری از هزینه ها کاهش یافته و نسبت به نمای رومی هزینه کمتری در ساخت این نوع نما صرف شود.

 

نمای کلاسیک

نمای کلاسیک یکی از نماهایی است که به دلیل تزئینات و ساختار باشکوهی که دارد توجه هر رهگذری رابه خود جلب می کند. ریشه این سبک به  دوران کلاسیک یونان باستان بر می گردد و در واقع یکی از رایج ترین سبک ها در طراحی نمای ساختمان می باشد. نمای کلاسیک درواقع همان نمای رومی می باشد با این تفاوت که در آن از تزئینات و ستون های کم تری استفاده شده است. نمای کلاسیک در واقع بخش اعظمی از نما ساختمان یا تمام حجم آن را در بر می گیرد و از آن به دلیل هزینه بالایی که در طراحی تزئینات آن می شود بیشتر در ساختمان های طبقه مرفه جامعه استفاده می شود. برخی از افراد به دلیل اینکه طرفدار معماری ایرانی هستند و نمای کلاسیک از معماری روم باستان نشات می گیرد مخالف آن هستند، در حالی که باید به این نکته اشاره کرد که این نوع طراحی نما علاوه بر معماری یونان باستان از معماری ایران باستان نیز نشات می گیرد. اجرای نمای کلاسیک نیازمند دقت و اصول بسیار زیادی است چرا که این نوع نما به دلیل حجم زیادی از مصالح که در آن به کار می رود باعث می شود تا نما بسیار سنگین شود، در نتیجه اگر بر اساس کوچک ترین سهل انگاری یکی از اجزا نما جدا شود و سقوط کند ممکن است تلفات جانی و مالی زیادی را در پی داشته باشد.

ویژگی های نمای کلاسیک:

  • در ساخت نمای کلاسیک بیشتر از سنگ هایی مانند سنگ تراورتن، مرمر و  سنگ گرانیت استفاده می شود و به دلیل افزایش معادن تراورتن در ایران این نوع نما بسیار مرسوم شده است و به دلیل در دسترس بودن مصالحش رواج بیشتری یافته است.
  • در طراحی این سبک از نما از ستون های تزئینی کوتاه، مجسمه های از پیش ساخته، ستون های با سطح مقطع دایره ای، سرستون ها و کله گاوی ها، قوس های بزرگ با نقش های برجسته، انواع کتیبه ها، قاب پنجره و همچنین حجم‌ها و المان‌های از پیش‌ساخته استفاده می شود.
  • یکی دیگر از ویژگی های نمای کلاسیک بخشیدن احساس مرفه بودن به ساکنینش است. در ابتدا در تهران و شهر های دیگر ساختمان هایی که به وسیله این نوع نما طراحی می شدند با قیمت بسیار زیاد به فروش رسیدند و به همین دلیل افراد ثرتمند برای به رخ کشیدن دارایی هایشان از این نوع سبک در طراحی نمای ساختمان های خود استفاده می نمایند. البته متاسفانه این نکته ای است که اشاره به تجمل گرایی و وجود سندروم کاخ نشینی در مردم دارد.
  • در ساخت نمای کلاسیک باید بیشتر از سنگ های سفید و روشن استفاده نمود و دلیل ان وجود طرح ها و نقش های ظریف برجسته است که به وسیله سنگ های سفید و روشن جلوه بهترو نمای بیشتری دارد. این طرح ها ممکن است بر روی سنگ سایه بیاندازند و اگر سنگ سفید باشد این سایه انداختن سبب پنهان شدن نقش و نگارها نمی شود.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات
-->