ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
مراحل تولید آجر به روشهای مختلف

مراحل تولید آجر

تاریخ انتشار: 1398/10/15 09:24 | بازدید: 516

یکی از فرآورده های ساختمانی که از طرفداران بسیار زیادی بهره مند می باشد و می توان انواع ان را در ساختمان های قدیمی و جدید مشاهده نمود، آجر می باشد. آجر یکی از مصالح ساختمانی می باشد که از گذشته های بسیار دور در امر ساخت و ساز مورد استفاده بشر قرار می گرفته است و امروزه نیز همچنان جایگاه خود را در بین پیمانکاران و دست اندر کاران ساختمان سازی حفظ نموده است. شما می توانید نمونه های بسیار زیادی از این محصول را در نمای آثار باستانی و منازل قدیمی و طرح های جدید و نوین آن را در نمای ساختمان های امروزی مشاهده نمایید. در این مطلب کالاساخت به بررسی مراحل تولید آجر پرداخته است تا شما عزیزان نسبت به این محصول اطلاعات بیشتری کسب نمایید. آجر به دو روش سنتی و ماشینی تولید می شود که بسته به نوع کارخانه هر کدام از آان ها یک یا هر دو روش را در تولید این مصالح به کار می گیرند. در زیر به مراحل تولید آجر در هر کدام از این روش ها می پردازیم:

 

 • تولید آجر به روش سنتی:

این روش همانطور که از نامش پیداست یک روش سنتی و قدیمی می باشد که در گذشته از آن برای تولید آجر استفاده می شده است و امروزه نیز همواره از آن در برخی کارخانه ها برای ساخت آجر استفاده می شود. در این روش تمامی مراحل تولید آجر به صورت دستی و توسط نیروی انسانی انجام می پذیرد. در ادامه مراحل تولید آجر در این روش را بیان نموده ایم:

 

 1. تهیه خاک :

اولین قدمی که در تولید آجر صورت می گیرد، تهیه خاک مناسب می باشد. در این روش عمل تهیه خاک جنبه علمی ندارد و استاد کار این مرحله را به صورت تجربی انجام می دهد، به این معنی که اول خاک را می بیند و سپس با لمس کردن آن و بوئیدنش تشخیص می دهد که خاک برای ساخت آجر مناسب است یا خیر؟ خاکی که در تهیه آجر مصرف می شود خاک رس می باشد.

 

 1. تهیه گل:

در مرحله بعد استاد آجر ساز خاک رس تهیه شده را با آب مخلوط می کند و پس از گذشت چند روز کارگران با لگد زدن این مخلوط آب و خاک را ورز می دهند تا خاک به خوبی با آب مخلوط شود و گل یکدستی تهیه شود.

 

 1. قالب گیری:

پس از تهیه گل نوبت به عمل قالب گیری می رسد. در این مرحله کارگران گل را با دست در قالب های چوبی که بصورت چند خانه هستند فشار می دهند و آنرا صاف می نمایند. برای آنکه کیفیت کار در قالب گیری بالا رود از پرس ها برای فشرده شدن گل در قالب استفاده می شود.

 

 1. خشک کردن خشت ها:

مرحله بعدی در تهیه آجر به روش سنتی خشک کردن خشت های قالبگیری شده می باشد. در این مرحله از نور آفتاب در جهت خشک کردن خشت ها استفاده می شود و باید دقت نمود که خشت ها از دو طرف در برابر نور افتاب قرار گیرند.

 

 1. پخت اجر:

در مرحله بعدی آجر ها را در کوره های سنتی که به صورت چاهی می باشد قرار می دهند تا پخته شود. در این کوره ها خشت ها باید به گونه ای چیده شوند که جریان هوا از بین آن ها عبور کند.

 

 • تولید آجر به روش ماشینی:

در این روش تمامی مراحل تولید آجر با استفاده از ماشین ها و دستگاه های مدرن صورت می گیرد. مراحل تولید آجر در روش ماشینی به شرح زیر می باشد:

 

 1. تهیه خاک:  

در روش ماشینی بر عکس روش سنتی انتخاب خاک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در واقع در این روش خاک های رس مختلف در آزمایشگاه ها بررسی می شوند و یک منطقه که خاک رس با کیفیت تر و بیش تری دارد به عنوان معدن انتخاب می شود. پس از آن با ماشین های مخصوص خاک از این معادن استخراج می شود و سپس با ورود به کارخانه دردستگاه آسیاب، پودر می گردد.

 

 1. تهیه گل:

در این مرحله خاک تهیه شده به سمت دستگاه مخلوط کن می رود و در آن جا با مقدار مورد نیاز آب مخلوط می شود. پس از مخلوط شدن این گل نیمه اماده در دستگاه آسیاب والس به طور کامل ورز داده می شود. در این مرحله به دلیل ورز دهی کامل اجر به دست آمده بسیار با کیفیت تر از اجر در روش سنتی می باشد.

 

 1. قالب گیری:

پس از آماده سازی گل نوبت به قالب گیری می رسد. گل به دست آمده از آب و خاک را وارد دستگاه قالب گیری می نمایند و در آن جا در اثر فشاری که دستگاه به گل ها وارد می نماید آن ها را کاملا فرم داده و به شکل شمش در می آورد. این شمش به دست آمده را در دستگاه برش قرار می دهند تا به اندازه دلخواه بریده شود.

 

 1. خشک کردن خشت ها:

پس از مرحله قالب گیری گل های برش خورده را که خشت نامیده می شود وارد دستگاه خشک کن می نمایند و این خشت ها بسته به نوع مواد اولیه و تکنولوژی خشک کن در مدت زمان مورد نیاز خشک می گردند.

 

 1. پخت اجر:

در مرحله بعدی که پخت اجر می باشد، خشت های خشک شده توسط رباط های صنعتی بر روی واگن های کوره تونلی چیده می شوند و این واگن ها خود به صورت اتوماتیک وارد کوره های تونلی می شوند. در کوره های تونلی آجر ها پخته می شوند و از سمت دیگر کوره سرد شده و بیرون می آیند. سپس با خروج واگن، آجر های پخته شده به وسیله رباط تخلیه کننده از روی واگن ها تخلیه می شوند و بر روی پالت های چوبی قرار می گیرند.  ظرفیت کوره های آجر پزی دو برابر خشک کن ها می باشد.

 

 1. بسته بندی:

این مرحله که در واقع مرحله آخر می باشد به درخواست مشتری صورت می پذیرد. به این صورت که می توان آجر ها را به درخواست مشتری به صورت بسته بندی پالت، بسته بندی پلاستیکی و یا حتی به صورت فله ای بارگیری نمود.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468تلگرام آجر

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت