ارتباط با کالا ساخت از طریق واتس اپ
برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
واتس اپ کالا ساخت
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
Speaker Call A line styled icon from Orion Icon Library.
تماس با کالاساخت
روی شماره کلیک کنید
معمولا در کمتر از چند ثانیه پاسخ دریافت میکنید
معایب سنگ آباده

معایب سنگ آباده چیست؟

تاریخ انتشار: 1402/05/01 08:47 | بازدید: 743

سنگ زاییده طبیعت است و به عمر بشریت قدمت دارد باید توجه داشت که انواع مختلف سنگ ها همیشه مزیت ها و عیب های خود را دارند نمی توان گفت که سنگی وجود دارد که هیچ عیبی نداره چون یک ویژگی برای یک فضا عیب محسوب می شود و ممکن است همان ویژگی برای فضای دیگر مزیت محسوب شود در این مقاله کالاساخت میخواهیم در مورد معایب سنگ آباده صحبت کنیم. سنگ مرمریت آباده یکی از پر فروش ترین سنگهای مرمریت است که به جهت قیمت و ویژگیهای خاص خود توجه بسیاری از افراد را به خود جلب نموده است البته سنگ مرمریت آباده دارای معایب نیز می باشد.

 

معایب سنگ مرمریت آباده

محدودیت در اجرا

 می دانیم که هیچ سنگ مرمریتی برای نما مناسب نیست. آباده هم در دسته سنگ های مرمریت قرار دارد و از همین رو برای اجرا در نمای ساختمان با محدودیت مواجه است. چرا مرمریت برای نما مناسب نیست؟ سنگ مرمریت هیچ تخلخل و حفره ای ندارد، بنابراین چسبندگی آن به ملات سیمان نزدیک به صفر می شود و بنابراین برای نما مناسب نیست. ممکن است بگوییم که سنگ را اسکوپ میکنیم، درست است اما نبود تخلخل در سنگ موجب آن می شود که سنگ امکان انبساط و انقباض نداشته باشد و از همین رو در فصل سرما و گرما ترک برداشته و بشکند. از طرفی سنگ مرمریت اباده دارای رگه است؛ در واقع همه مرمریت ها رگه دارند و این جز اصلی ترین راه های شناخت مرمریت هاست. در نتیجه سنگی که در نما کار شود و در معرض تابش نور خورشید و برف و باران قرار گیرد، پس از مدتی پوسته کرده و از رگه ها باز می شود. بنابراین سنگ آباده مانند دیگر مرمریت ها برای نما مناسب نیست و این عیب اول سنگ محسوب می شود.

 

عدم مقاومت فشاری بالا

 


سنگ آباده برای کف فرش مناسب است. اما اگر در محوطه بیرون شهرهای سردسیر و محوطه های ماشین رو استفاده شود امکان دارد که پس از مدتی پوسته کرده و خراب شود. بنابراین سنگ آباده را سنگ مقاومی نمی دانیم اما می توانیم در کف فرش های داخلی از آن استفاده کنیم. این سنگ نیز مانند دیگر مرمریت ها بوده و در برابر برف و باران مقاومت چندانی ندارد اما با توجه به شهر محل پروژه می توانیم در فضای بیرون نیز از آن استفاده کنیم. پیشنهاد کالاساخت این می شود که از آباده ضخامت 3 سانتی متر در محوطه بیرون استفاده شود. این موضوع برای سنگ راه پله هم صدق می کند. از آن جایی که این سنگ مقاومت فشاری بالایی ندارد، بنابراین پیشنهاد می شود برای پله های بیرونی اجرا نشود.

 

 

عدم مقاومت سایشی بالا

 


برخی از سنگ ها هستند مانند گرانیت، مقاومت سایشی بالایی دارند. اما برخی دیگر مانند مرمریت ها مقاومت سایشی چندان زیادی نداشته و از همین رو برای کف و پله بیرونی استفاده نمی شوند. بنابراین این مورد هم می تواند در ادامه با صحبت بالا نوشته شود. البته می دانیم که همه سنگ ها خوب و بد دارند؛ در بین مرمریت ها هم این موضوع درست است و ما می توانیم بین یک مرمریت خوب یا یک مرمریت بد انتخاب نادرستی داشته باشیم. پس اگر تصمیم بر اجرای سنگ مرمریت در کاربری کف یا راه پله داریم پیشنهاد می کنیم که با مشاوران ما مشورت کرده و با علم درست نسبت به انتخاب و خرید سنگ قدم بردارید. سنگ مرمریت خوب و مناسب می تواند نسبت به تراورتن ها از مقاومت سایشی بهتری برخوردار باشد، درست است که هیچ مرمریتی نمی تواند به پای گرانیت یا کریستال برسد اما باز هم می توانیم در بین مرمریت ها سنگی را پیدا کنیم که از مقاومت خوب و ماندگاری برخوردار باشد. حال در این میان سنگ آباده در دسته سنگ های مرمریت ارزان قیمت قرار دارد که می توانیم آن را از نظر جنس و کیفیت متوسط بدانیم. درست است که مرمریت های بهتر از آباده هم وجود دارند اما مسلما قیمت آن ها بالاتر است و اگر در همین رنج قیمت به دنبال سنگ خوب هستید بدون شک آباده بهترین انتخاب تلقی می شود.

 

 

جذب آب بالا

 


یکی از عیب های سنگ آباده این است که جذب آب نسبتا بالایی دارد. بنابراین نمی توانیم به عنوان سنگ ازاره از آن استفاده کنیم. سنگ ازاره به سنگی گفته می شود که در بخش پایینی نما کار می شود و مانع از رسیدن رطوبت به دیوار اصلی می شود. بنابراین اجرای سنگ مرمریت در بخش ازاره ساختمان مناسب نیست و پیشنهاد نمی شود. مورد دیگر محدودیت اجرای آباده در کف فرش محوطه های بیرون شهر های پربارش می باشد. یعنی اگر برای شمال کشور یا حتی جنوب که آب و هوای شرجی دارند به دنبال سنگ کف حیاط یا محوطه بیرونی هستید، بهتر است آباده را انتخاب نکنید.

 

 

سنگ آباده و معایب آن

جمع بندی

 

در متن بالا به بررسی ویژگی های منفی و معایت سنگ آباده پرداخته ایم. نکته اینجاست که اگر این سنگ انقدر نکته منفی دارد پس چرا هنوز به عنوان یکی از پرفروش ترین سنگ های مرمریت شناخته می شود؟ پاسخ اینگونه است که معمولا همه سنگ های مرمریت این چنین هستند. البته مرمریت ها نیز همچون همه سنگ ها خوب و بد دارند اما در تمام معادن آن ها شاهد رگه در سنگ هستیم و هیچ کدام را نیز برای نمای بیرون ساختمان مناسب نمی دانیم. سنگ مرمریت آباده نیز از این موضوع مستثنا نبوده و نباید به عنوان سنگ نما یا سنگ ازاره از آن استفاده شود. سنگ های مرمریتی همچون آباده معمولا برای راه پله، کف فرش و دیوار های داخلی اجرا می شوند. در اصطلاح به کاربری آن ها سنگ مشاعات می گویند. به این معنا که می توانیم از سنگ آباده در دیوار پارکینگ و راه پله استفاده ببریم. سنگ های کف تراس، حیاط، پارکینگ و ... نیز می توانند با آباده به اجرا در آیند. نکته اینجاست که مرمریت معدن آباده یکی از ارزان ترین نوع مرمریت ها بوده و در صورتی که هزینه کمی را برای سنگ پرداخت می کنیم باید کیفیت و جنس محصول را نیز متناسب با همان هزینه در نظر بگریم. مسلما از سنگ آباده بهتر و ضعیف تر نیز وجود دارد که از بین آن ها می توانیم به مرمریت های دهبید، هرسین و اداوی اشاره کنیم. در کل ما در کالاساخت در تلاشیم تا مزایا و معایب هر سنگ ساختمانی را به صورت مجزا نوشته تا با قرارگیری کنار هم این دو ویژگی نسبت به انتخاب یا عدم انتخاب سنگ کمک کرده باشیم. در حالت کلی سنگ آباده در دسته سنگ هاییست که ویژگی های خوب آن از بد آن بیشتر بوده و به همین دلیل در بسیاری از موارد کاربری و اجرای آن را شاهد هستیم.

 

www.kalasakht.com

 91004468 - 031مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت