معایب سنگ ترامیت


معایب سنگ ترامیت

تاریخ انتشار: 1398/05/12 14:29 | بازدید: 2963

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 

معایب سنگ ترامیت

 

سنگ ترامیت از جمله سنگ های آهکی و رسوبی می باشد که بسیار مناسب در ساخت دیوار های داخلی می باشد. این سنگ به دلیل قرار نگرفتن در معرض فشار و دمای بالا کاملا رسوبی می باشد که نسبت به تراورتن ها آهکی تر است و وزن آن نسبت به مرمرها و مرمریت ها کم تر است. سنگ ترامیت که با نام سنگ لایم استون نیز شناخته می شود دارای زمینه روشن و یکدست می باشد. این سنگ مانند تمام سنگ های ساختمانی از مزایا و معایب مختلفی برخوردار است. در این مطلب کالاساخت تصمیم گرفته است به معرفی معایب این سنگ ساختمانی بپردازد و شما را با مشکلات این  سنگ آشنا نماید تا بتوانید با اطلاعات و شناخت بهتری نسبت به خرید این سنگ اقدام بفرمایید.

  • جذب آب بالا

یکی از بارزترین معایب این سنگ جذب آب بسیار بالا آن است و این موضوع به دلیل ماهیت آهکی آن می باشد. جذب آب و رطوبت بالا در این سنگ موجب خرد شدن و متلاشی شدن آن می شود و به همین دلیل استفاده از آن در محیط های آبریز مانند سرویس بهداشتی، حمام و ... و نمای بیرونی ساختمان و سازه هایی که در مجاورت رطوبت و باران قرار می گیرند توصیه نمی شود. علاوه بر این ها جذب آب سبب لکه پذیری بالا و کثیف شدن این سنگ می شود، همچنین از آن در نمای بیرونی ساختمان های واقع در شهرهای شلوغ و پرجمعیت مانند تهران و اصفهان به دلیل بارش باران های اسیدی و آلودگی نمی توان استفاده نمود.

  • تراکم پایین

این سنگ به دلیل  بافت آهکی که دارد از تراکم پایینی برخوردار است. تراکم پایین در سنگ های ساختمانی موجب کاهش مقاومت سنگ در برابر فرسایش و اثر ضربه بر روی سنگ می شود. مقاومت پایین در برابر سایش سبب می شود تا نتوان از سنگ ترامیت در ساخت مکان های پر رفت و آمد مانند پله و کفپوش ساختمان استفاده نمود. علاوه بر این تراکم پایین سبب کاهش مقاومت فشاری نیز می شود و توان سنگ را پایین می آورد. البته سنگ ترامیت سمیرم از تراکم بالایی نسبت به دیگر انواع سنگ لایم استون برخوردار است که به همین دلیل به آن مرمریت سمیرم نیز گفته می شود.

  • صیقل پذیری پایین

از دیگر معایبی که این سنگ دارا می باشد قابلیت صیقل پذیری بسیار ضعیف سنگ ترامیت است و این به دلیل کانی های رسی موجود در آن است. سطح اکثر این سنگ ها تیشه ای است و از جلا و ساب کمی برخوردار است. اکثراین سنگ ها دراری زمینه روشن و یکدستی می باشند اما به علت ساب و صیقل پذیری پایینی که دارند درخشان نیستند و نور را منعکس نمی کنند. این سنگ قابل پسند برای افرادی که علاقه به سنگ های شفاف و صیقلی هستند نمی باشد

  • متراژ پایین

یکی دیگر از معایب سنگ ترامیت، متراژ پایین آن می باشد. به دلیل متراژ پایینی که سنگ لایم استون دارد نمی توان از آن در پروژه های انبوه و گسترده استفاده نمود. همچنین اگر این سنگ را برای ساخت قسمت وسیعی از ساختمان در نظر گرفته اید برای تهیه و تامین آن ممکن است به مشکل برخورد کنید. سنگ ترامیت قیمت مناسبی دارد و به دلیل رنگ روشن و یکدستی که دارد بسیار محبوب است اما در پروژه های انبوه ممکن است ایجاد مشکل تامین سنگ کند.

  • مقاومت پایین

سنگ ترامیت از مقاومت پایینی در برابر سرما و یخبندان و همچنین اشعه خورشید برخوردار است و از آن نمی توان در ساخت نمای خارجی ساختمان در اقلیم سرد و یخبندان، گرم و مرطوب و سرد و پرباران استفاده نمود. استفاده از این سنگ در اقلیم های سرد موجب می شود تا در هنگام باران این سنگبه دلیل جذب آب بالایی که دارد آب را در درون بافت خود جذب کرده و در هنگامی که هوا سرد و یخبندان می شود آب جذب شده در بافت سنگ یخ بزند و سنگ را متلاشی وازبین ببرد.

  • مقاومت کم در برابر اسید

همانطور که گفته شد سنگ ترامیت بسیار لکه پذیر می باشد و در برابر لکه و آلودگی به راحتی کثیف می شود مخصوصا اگر این لکه ها از مواد اسیدی مانند آب پرتقال، الکل، سرکه و قهوه باشد. واکنش پذیری سنگ لایم استون به دلیل ماهیت آهکی که دارد به مواد شیمیایی بالا می باشد و این لکه ها به صورت دائمی بر روی آن می ماند و حلال های اسیدی کلسیم کربنات موجود در این سنگ بسیار با اسید واکنش نشان می دهد.

  • آهک زیاد

مشکل بارز این سنگ ساختمانی که موجب ایجاد بیش تر معایب این سنگ شده است آهک زیاد در آن می باشد که علاوه بر همه عواملی که گفته شد باعث می شود تا بافت ترامیت به صورت پودری باشد و نتواند عایق صوتی و حرارتی مناسبی برای ساختمان باشد.

 

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات