معایب سنگ تراورتن


معایب سنگ تراورتن

تاریخ انتشار: 1398/09/16 17:49 | بازدید: 106

اشتراک مطلب با دوستان
تلگرام فیس بوک توئیتر لینکدین

 

معایب سنگ های تراورتن

 

سنگ های تراورتن یکی از انواع سنگ های ساختمانی هستند که امروزه استفاده از آن ها در صنعت ساخت و ساز بسیار رواج پیدا کرده است. این سنگ ها از دسته سنگ های آهکی می باشند که خلل و فرج بسیاری در بافت خود دارند، سنگ های تراورتن ممکن است به صورت اتفاقی دارای رگه و یا بدون رگه باشند. این سنگ ها طرح ها و رنگ های متنوعی دارند و می توان آن ها را به دو صورت موج دار و بدون موج برش داد. سنگ های تراورتن مانند دیگر سنگ های ساختمانی دارای مزایا و معایبی هستند که دست اندرکاران صنعت ساختمان سازی باید با دقت به این ویژگی ها از این سنگ استفاده نمایند. در این مطلب می خواهیم به بررسی معایب این سنگ بپردازیم:

  • تخلخل

همانطور که در بالا اشاره کردیم سنگ های تراورتن بافت متخلخل و آهکی دارند. وجود حفره های زیاد در سطح این سنگ موجب شده است تا جذب آب در این سنگ بسیار بالا رود و و در نتیجه مقاومت آن در برابر سرما و یخبندان کاهش یابد. هنگامی که از سنگ های تراورتن در فضای خارجی و در نمای بیرونی استفاده می شود سبب می گردد تا در زمان بارش باران و یا در محیط های مرطوب این سنگ آب را به میزان زیاد در بافت خود جذب نماید و این آب جذب شده در فصل سرما و با رسیدن دمای هوا به درجه انجماد در درون بافت سنگ یخ بزند وسپس منجر به خرد شدن و متلاشی شدن آن گردد. البته این مشکل امروزه با ورود مواد پوششی و رزین به بازار بر طرف شده است و با انجام عمل رزین کاری و پولیش سنگ در هنگام فراوری خلل و فرج موجود در بافت سنگ به وسیله رزین و مواد پوششی پر شده و جذب آب در آن بسیارپایین بیاید. البته این موضوع خود می تواند به یک عیب کوچک برای سنگ های تراورتن تبدیل شود چرا که باعث طولانی تر شدن پروسه آماده کردن سنگ می شود، در واقع رزین کاری یک مرحله اضافه بر سازمان است. یک نکته قابل توجه اینکه  در زمان نگهداری طولانی مدت از کوپ های تراورتن ( قبل از مرحله برش، فراوری و رزین کاری) در هوای سرد باید حتما روی آن ها پوشیده شود.

 

مشاوره واتس اپ

 

علاوه بر همه این ها وجود این حفره ها حتی در اندازه کوچک در سنگ تراورتن ممکن است مورد پسند بسیاری از خریداران و کسانی که چنین ظاهری را دوست ندارند نباشد و در صورت استفاده از آن ها در مکان هایی مانند کف پوش باید به طور منظم این حفره ها سوهان کاری شوند.

  • بازی رنگ

یکی دیگر از معایب سنگ های تراورتن عدم یکنواخت بودن طرح و رنگ در آن ها می باشد. این سنگ ها به دلیل اینکه از دل طبیعت می آیند و در واقع ترکیبات موجود در آن ها همچون آهن، کلسیم و دیگر ناخالصی ها می تواند در رنگ و طرحشان تاثیر گذارد، بافت و رنگشان کاملا غیرقابل پیش بینی و نا منظم می باشد. در حقیقت سنگ های تراورتن برای کسانی که به دنبال محصولی یکدست ویکنواخت می باشند توصیه نمی شود.

  • قیمت سنگ تراورتن

برخی از رنگ ها و بافت های نادر سنگ های تراورتن بسیار گران می باشند و استفاده از آن ها در پروژه های ارزان به صرفه نمی باشد. در واقع هرچه زمینه این سنگ ها روشن تر و از رگه های کم تری برخوردار باشد قیمت آن افزایش می یابد.

  • واکنش به مواد اسیدی

همانطور که پیش تر ذکر کردیم جنس سنگ های تراورتن از آهک می باشد و این موضوع موجب می شود تا واکنش پذیری آن ها در برابر مواد اسیدی افزایش یابد، به این معنا که حلال های اسیدی با کلسیم کربنات موجود در سنگ بسیار واکنش نشان می دهند و اگر به طور اتفاقی لکه ای از مواد اسیدی مانند آب پرتقال ، الکل، قهوه، سرکه و ... بر روی آن بریزد، این لکه به صورت دائمی بر روی آن می نشیند.

  • شفافیت

سطح سنگ های تراورتن شفاف و صیقلی نمی باشد و از جلا و انعکاس نور زیادی برخوردار نیستند. در نتیجه این سنگ ها اصلا گزینه مناسبی برای افرادی که به دنبال سنگ های شفاف هستند نمی باشد و حتی اگر بخواهیم از آن ها به صورت نیمه شفاف استفاده کنیم باید آن ها را به صورت ورقه های نازک در بیاوریم که این مسئله خود باعث بالا رفتن میزان شکنندگی در آن ها می شود.

با وجود تمام این ها اگر به دنبال سنگی با ظاهر طبیعی و بازی رنگ بالا هستید می توانید با مراجعه به سایت گروه تولیدی کالاساخت انواع مختلف سنگ تراورتن با طرح های مختلف را مشاهده نموده و خریداری نمایید.

 

تهیه و تنظیم در واحد تحقیق و توسعه گروه تولیدی و فروشگاهی کالاساخت.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468

مشاوره تلگرامجستجو در مطالب وبلاگ
موضوعات