برای شروع مکالمه کلیک کنید
سلام مشاور رایگان خرید در واتس آپ
معمولا در کمتر از چند دقیقه پاسخ دریافت میکنید
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
مشاوره رایگان نیاز دارید ؟
معایب سنگ تراورتن

معایب سنگ تراورتن

تاریخ انتشار: 1398/09/16 17:49 | بازدید: 580

معایب سنگ تراورتن را در این مطلب بخوانیم

سنگ های تراورتن یکی از انواع سنگ های ساختمانی هستند که امروزه استفاده از آن ها در صنعت ساخت و ساز بسیار رواج پیدا کرده است. این سنگ ها از دسته سنگ های آهکی می باشند که خلل و فرج بسیاری در بافت خود دارند، سنگ های تراورتن ممکن است به صورت اتفاقی دارای رگه و یا بدون رگه باشند. این سنگ ها طرح ها و رنگ های متنوعی دارند و می توان آن ها را به دو صورت موج دار و بدون موج برش داد. سنگ های تراورتن مانند دیگر سنگ های ساختمانی دارای مزایا و معایبی هستند که دست اندرکاران صنعت ساختمان سازی باید با دقت به این ویژگی ها از این سنگ استفاده نمایند. در این مطلب می خواهیم به بررسی معایب این سنگ بپردازیم:

 

  • تخلخل

همانطور که در بالا اشاره کردیم سنگ های تراورتن بافت متخلخل و آهکی دارند. وجود حفره های زیاد در سطح این سنگ موجب شده است تا جذب آب در این سنگ بسیار بالا رود و و در نتیجه مقاومت آن در برابر سرما و یخبندان کاهش یابد. هنگامی که از سنگ های تراورتن در فضای خارجی و در نمای بیرونی استفاده می شود سبب می گردد تا در زمان بارش باران و یا در محیط های مرطوب این سنگ آب را به میزان زیاد در بافت خود جذب نماید و این آب جذب شده در فصل سرما و با رسیدن دمای هوا به درجه انجماد در درون بافت سنگ یخ بزند وسپس منجر به خرد شدن و متلاشی شدن آن گردد. البته این مشکل امروزه با ورود مواد پوششی و رزین به بازار بر طرف شده است و با انجام عمل رزین کاری و پولیش سنگ در هنگام فراوری خلل و فرج موجود در بافت سنگ به وسیله رزین و مواد پوششی پر شده و جذب آب در آن بسیارپایین بیاید. البته این موضوع خود می تواند به یک عیب کوچک برای سنگ های تراورتن تبدیل شود چرا که باعث طولانی تر شدن پروسه آماده کردن سنگ می شود، در واقع رزین کاری یک مرحله اضافه بر سازمان است. یک نکته قابل توجه اینکه  در زمان نگهداری طولانی مدت از کوپ های تراورتن ( قبل از مرحله برش، فراوری و رزین کاری) در هوای سرد باید حتما روی آن ها پوشیده شود.

علاوه بر همه این ها وجود این حفره ها حتی در اندازه کوچک در سنگ تراورتن ممکن است مورد پسند بسیاری از خریداران و کسانی که چنین ظاهری را دوست ندارند نباشد و در صورت استفاده از آن ها در مکان هایی مانند کف پوش باید به طور منظم این حفره ها سوهان کاری شوند.

 

  • بازی رنگ

یکی دیگر از معایب سنگ های تراورتن عدم یکنواخت بودن طرح و رنگ در آن ها می باشد. این سنگ ها به دلیل اینکه از دل طبیعت می آیند و در واقع ترکیبات موجود در آن ها همچون آهن، کلسیم و دیگر ناخالصی ها می تواند در رنگ و طرحشان تاثیر گذارد، بافت و رنگشان کاملا غیرقابل پیش بینی و نا منظم می باشد. در حقیقت سنگ های تراورتن برای کسانی که به دنبال محصولی یکدست و یکنواخت می باشند توصیه نمی شود.

 

  • قیمت سنگ تراورتن

برخی از رنگ ها و بافت های نادر سنگ های تراورتن بسیار گران می باشند و استفاده از آن ها در پروژه های ارزان به صرفه نمی باشد. در واقع هرچه زمینه این سنگ ها روشن تر و از رگه های کم تری برخوردار باشد قیمت آن افزایش می یابد.

 

  • واکنش به مواد اسیدی

همانطور که پیش تر ذکر کردیم جنس سنگ های تراورتن از آهک می باشد و این موضوع موجب می شود تا واکنش پذیری آن ها در برابر مواد اسیدی افزایش یابد، به این معنا که حلال های اسیدی با کلسیم کربنات موجود در سنگ بسیار واکنش نشان می دهند و اگر به طور اتفاقی لکه ای از مواد اسیدی مانند آب پرتقال ، الکل، قهوه، سرکه و ... بر روی آن بریزد، این لکه به صورت دائمی بر روی آن می نشیند.

 

  • شفافیت

سطح سنگ های تراورتن شفاف و صیقلی نمی باشد و از جلا و انعکاس نور زیادی برخوردار نیستند. در نتیجه این سنگ ها اصلا گزینه مناسبی برای افرادی که به دنبال سنگ های شفاف هستند نمی باشد و حتی اگر بخواهیم از آن ها به صورت نیمه شفاف استفاده کنیم باید آن ها را به صورت ورقه های نازک در بیاوریم که این مسئله خود باعث بالا رفتن میزان شکنندگی در آن ها می شود. با وجود تمام این ها اگر به دنبال سنگی با ظاهر طبیعی و بازی رنگ بالا هستید می توانید با مراجعه به سایت گروه تولیدی کالاساخت انواع مختلف سنگ تراورتن با طرح های مختلف را مشاهده نموده و خریداری نمایید.

 

  • قیمت بالا


سنگ های تراروتن نسبت به دیگر سنگ های ساختمانی از قیمت بالاتری برخور دارند. این دلیل قیمت به خاطر تولید و فرآوری این نوع از سنگ می باشد. پرکردن سوراخ های روی سطح سنگ تراورتن، توسط ماده ای به نام رزین انجام می شود که این ماده شیمیایی خود بسیار گران می باشد و این فرآیند تولید نیز توسط کوره های مخصوص گرما که به انرژی زیادی برای رسیدن به حد نصاب گرما نیاز دارد صرف شده وهزینه ی انرژی مصرفی گاز تقریبا در طی این چند سال چندین برابر شده است. تمام این ها با چند کارگر اضافه انجام می گیرد که تمام موارد ذکر شده هزینه بر است . سورت یا بهتر بگوییم تقسیم بندی و دسته بندی سنگ از روی کیفیت و رنگ آن نیز در تراورتن ها کار زمان بر و سختی می باشد که توسط نیروی انسانی و به وسیله نفر انجام می شود و نسبت به دیگر سنگ ها مانند مرمریت ها و سنگ گرانیت ها تقریبا سه برابر هزینه برتر و زمان برتر هستند.

 

  • بازی رنگ طبیعی سنگ


بازی رنگ در سنگ های تراورتن چندین برابر دیگر سنگ ها است. این سنگ ها به علت رسوبی بودن در زمان تشکیل شدن در کوه ها و معادن خود رنگ بندی های مختلفی در سطح خود دارد. بعد از تولید در سنگ های گرانیت نهایت ۲ دسته سنگ تشکیل شده و در مرمریت ها نهایتا 5 دسته ولی این سورت بندی و تقسیم بندی در تراورتن ها از معادن تک رنگ تقریبا 10 دسته و در معادنی مثل سنگ عباس آباد بالای 15 دسته بعد از فرآوری در کارخانه سورت بندی می شوند. این مشکل زمانی به چشم میخورد که در قطعه سنگی با طول بلند در بالا و پایین سنگ، رنگ فرق کرده تیره تر یا روشن تر می شود و این کار را برای سورت بندی سخت تر می کند و امکان بروز اشتباه انسانی را بالا می رود.
البته باید توضیح داد که این بازی رنگی طبیعی از این نوع سنگ هست و جنس سنگ خدادادی به این شکل خلق شده است. سنگ های تراورتن بعد از اجرا بر روی تن ساختمان این بازی رنگ به کلی محو شده و حالت طبیعی و زیبا می گیرد.

محدودیت های استفاده از سنگ های تراورتن


سنگ های تراورتن به خاطر وجود سوراخ (تخلخل) در سطح خود، مقاومت فشاری بالایی ندارند. این امر باعث می شود که این سنگ برای استفاده در راه پله و کف فرش زیاد مناسب نباشد. در صورت تعداد و متراژ بالا سفارش تولید ضخامت 3 نیز در کالا ساخت امکان پذیر است. این نکته را باید خاطر نشان کرد که تراورتن ها در مقابل مواد شوینده ای مثل جوهر نمک ها و اسیدهای قوی مقاومت نیستند و استفاده از این نوع مواد باعث خراب شدن لعاب و بافت سنگ می شود.

 

در تمامی مراحل ساخت و ساز کنارتان هستیم.

tel: 031-91004468مشاوره تلگرام

{{ faqs.title }}

تماس با کالا ساخت از طریق واتس اپ گالری کالا ساخت همکاری در فروش کالاساخت